سوال در مورد الکل در آدامس

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت مواد غذايي به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

New Member
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 4 بار

Re: سوال در مورد الکل در آدامس

پست توسط a.h.gh » پنج شنبه 15 دی 1390, 8:43 pm

دوستان این هم متن استفتاء که از مقام معظم رهبری گرفتم !...

با سلام خدمت جناب عالی !...
مدتی که یه سوال واقعا داره دیوونم میکنه اونم اینه که آیا آدامس هایی مثل اوربیت ، تریدنت ، ریلکس و ... حرام هستند یا نه ؟!...
اگه آره پس چرا تو کشور مسلمان ایران فروخته میشه ؟!... مگه فتوا این نیست که استفاده از چیزی که تو بازار مسلمان ها خرید فروش میشه حلال-ه ؟!...
( دلایلی که میگن حرام-ه : ۱ . چون توش الکل شکر دار- ، که طبق فتوا جناب عالی حلال-ه . ۲. ژلاتین که نمیدونم اصلا تو این آدامس ها استفاده میش-ه یا نه ؟!...)
خواهش میکنم کمکم کنید !...

بسمه تعالی  سلام علیکم و رحمة الله و برکاته
پاک و حلال است مگر اين که مکلّف شخصاً يقين حاصل کند که مشتمل بر حرام و نجس است.
و توجه داشته باشيد نسبت به الکل، مادامى که مکلّف شخصاً يقين حاصل نکند که آن‌ها با الکل مست کننده‏‌اى مخلوط‌‌ اند که در اصل مايع است، پاک و حلال است.
و اما نسبت به ژلاتين، حليّت و حرمت ژلاتين دايرمدار موادى است که از آنها تهيه مى‌شود، اگر مواد پاک و حلال باشد، حلال است و اگر از اجزاى نجس‌العين باشد مثلاً از استخوان خوک، حرام است و اگر از استخوان مثل گاو و گوسفند باشد حلال است هر چند ذبح شرعى نشده باشد و ژلاتين گياهی اشکالی ندارد؛ و در هر صورت اگر ژلاتين داراى قسم حلال و حرام باشد و ندانيد آنچه مى‌خوريد از کدام قسم است، محکوم به حليت است.
 موفق و مؤيد باشيد 

Captain I
Captain I
سپاس‌های ارسالی: 2464 بار
سپاس‌های دریافتی: 1411 بار

پست توسط mohammad1365 » پنج شنبه 13 بهمن 1390, 12:59 am

saeed_hz نوشته شده:شرب خفی الکل:

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

با سلام
در مورد این ویدئو عرض کنم که این آقایی که سخنرانی کرده اگر ازش بپرسین فرق متانول با اتانول چیه بهتون قول می دم که نمی دونه چیه
این آقا هنوز نمی دونه برای ساخت بسیاری از داروها که وقتی مریض میشه با جون و دل تناول می کنه الکل پایه ساختش هست . حالا اومده درباره الکل موجود در آدامس بحث می کنه از نظر علمی هم یاسر عزیز توضیحاتی رو دادن که من باهاشون موافقم .
آقا مهدی عزیز هیچ مشکلی برات پیش نمیاد مطمئن باش .اگر یه موقع خدایی نکرده از حال خودت خارج شدی گناهش گردن من تصویر

ای خدای مهربان ....
تو چه گسترده و بی صدا می بخشی و ما چه حسابگرانه تسبیح می گوئیم

Major II
Major II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 164 بار
سپاس‌های دریافتی: 885 بار

پست توسط leylas » پنج شنبه 13 بهمن 1390, 2:22 am

با عرض سلام.
جناب Mohammad این آقارو میشناسید؟؟؟ :-? :-P
ایشون دکتر روازاده هستند(پزشک و اگه اگر اشتباه نکنم متخصص داخلی)که چندسال در انگلیس و ایتالیا تحصیل کردند...
بنده بارها از ذستورات ایشون استفاده کردم ودر نهایت شگفتی بهترین نتیجه هارو از ساده ترین دستورات ایشون بردم.
یا علی.
 ای دشمن حق ما دلیر و حق پرستیم برگرد تا سربند  یا زهرا  نبستیم 

آماده ی نبرد [HIGHLIGHT=#00b050]  [HIGHLIGHT=#00b050]و  [HIGHLIGHT=#f2f2f2]پ     

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
محل اقامت: کرج پلاک 43!
سپاس‌های ارسالی: 6669 بار
سپاس‌های دریافتی: 12004 بار
تماس:

پست توسط Mohammad 1985 » پنج شنبه 13 بهمن 1390, 10:29 am

ایشان که به نظر شما دکتره !!! مزخرفاتی میگه که به عقل جن هم نمیرسه ! شما هم از هر چی که دوست داری الکی دفاع نکن
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

Captain I
Captain I
سپاس‌های ارسالی: 2464 بار
سپاس‌های دریافتی: 1411 بار

پست توسط mohammad1365 » پنج شنبه 13 بهمن 1390, 11:02 am

leylas نوشته شده:با عرض سلام.
ایشون دکتر روازاده هستند(پزشک و اگه اگر اشتباه نکنم متخصص داخلی)که چندسال در انگلیس و ایتالیا تحصیل کردند...
بنده بارها از ذستورات ایشون استفاده کردم ودر نهایت شگفتی بهترین نتیجه هارو از ساده ترین دستورات ایشون بردم.
یا علی.

سلام بر شما دوست عزیز
من این آقا رو نشناختم واقعا" عذر می خوام که حرفم باعث رنجش خاطر شما شد. تصویر
دوست عزیز ایشون حرفهایی که زده اگه پیش یک بچه بزنه باعث فراهم کردن شادی و خنده بچه میشه آخه از یک فرد با تحصیلات بعیده بگه دشمن تو آدامس از الکل استفاده میکنه تا باعث مست شدن ملت مسلمان بشه .
موفق باشی

ای خدای مهربان ....
تو چه گسترده و بی صدا می بخشی و ما چه حسابگرانه تسبیح می گوئیم

Major II
Major II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 164 بار
سپاس‌های دریافتی: 885 بار

پست توسط leylas » پنج شنبه 13 بهمن 1390, 11:56 am

داستان خیلی پیچیده تر از این حرفهاست
اگه سخنرانی های دیگه ی این آقارو گوش کنید(البته کامل)متوجه میشید
و چندجای دیگه مثلا یه سری مقاله تو کیهان که فکر کنم اسمش تقلب های غذایی بود...
یا علی
 ای دشمن حق ما دلیر و حق پرستیم برگرد تا سربند  یا زهرا  نبستیم 

آماده ی نبرد [HIGHLIGHT=#00b050]  [HIGHLIGHT=#00b050]و  [HIGHLIGHT=#f2f2f2]پ     

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 3021 بار
سپاس‌های دریافتی: 4752 بار

پست توسط Mahdi Mahdavi » جمعه 14 بهمن 1390, 3:14 pm

دوستان.
آدامس های معروفی که شامل Sugar alcohol هستند از نظر شرعی حلال هستند.طبق نظر تمام مراجه تقلید اگر الاک موجود در آدامس مسکر نباشید حلال است.و حتی برخی مراجه "مانند آقای خامنه ای و ..." صریحا ذکر کردند که جویدن آدامس های حاوی sugar alcohol اشکال شرعی ندارد.
اما به تازگی آدامس هایی اومده که محتوی الکل مست کننده هست.
یکی از معروف ترین هاش Taxi هست که خوردنش حرامه.
اما آدامس هایی مثل Trident - Five - Vivident و ... که نوشته sugar alcohol حلاله.
والسلام!
ناگهان چقدر زود دیر میشود !

Administrator
Administrator
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 70493 بار
سپاس‌های دریافتی: 31265 بار
تماس:

پست توسط Mahdi1944 » سه شنبه 11 فروردین 1394, 2:04 am

جالب بود چند روز پيش در مورد همين موضوع با يكي از آشنايان صحبت ميكرديم، اون لحظه به اينترنت دسترسي نداشتم، الان خواستم تحقيق كنم، در نتيجه جستجو، سومين لينك مربوط به انجمن خودمون يعني همين صفحه بود كه جاي خوشحالي داره

طبق بررسي كه من كردم و مواردي كه در اين تاپيك هم 3 سال پيش بحث شده، آدامس‌هايي مثل ترايدنت كه حاوي Mannitol و امثال اون هستند، مست كننده نيست و حلال هست. اينها به sugar alcohol معروف هستند و نه حرام هستند و نه نجس :D
زندگي صحنه يکتاي هنرمندي ماست هرکسي نغمه خود خواند و از صحنه رود
صحنه پيوسته به جاست خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] | [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] | مجله الکترونيکي سنترال کلابز

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] | [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] | [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

لطفا سوالات فني را فقط در خود انجمن مطرح بفرماييد، به اين سوالات در PM پاسخ داده نخواهد شد

Major I
Major I
نمایه کاربر
محل اقامت: ایران، از خلیج همیشه فارس تا دریای خزر
سپاس‌های ارسالی: 3373 بار
سپاس‌های دریافتی: 1793 بار

پست توسط hermes_PERSIAN » سه شنبه 11 فروردین 1394, 10:08 pm

leylas نوشته شده:با عرض سلام.
یا علی.

سلام دوست عزيز
اقاي روازاده خودشان فرمودند كه دكتراي تعمير موتور جت دارند ولي در مورد پزشكي نظر ميدهند، متاسفانه گفته هاي ايشان سرشار از اشتباهات عجيب و غريب است كه حتي يك كارشناس ساده تغذيه هم هيچگاه مرتكب چنين اشتباهاتي نميشود. در مورد گفته هاي ايشان با احتياط بسيار عمل نماييد.
در كل من تعجب ميكنم كه چرا متوليان وزارت بهداشت با ايشان برخورد نميكنند؟
خليج فارس = الخليج الفارسي = Persian Gulf = Persischer Golf = golfe Persique = Περσικός κόλπος = Перси́дский зали́в = الخلیج الفارسی الی الابد
جمال عبدالناصر: کنا سنعمل: حتی یمتد العربی من المحیط الاطلسی الی خلیج الفارسی

Major I
Major I
نمایه کاربر
محل اقامت: ایران، از خلیج همیشه فارس تا دریای خزر
سپاس‌های ارسالی: 3373 بار
سپاس‌های دریافتی: 1793 بار

پست توسط hermes_PERSIAN » سه شنبه 11 فروردین 1394, 10:15 pm

دوستان
الكلي كه مسكر است اتانول است ، شكر الكلها عملا از دسته قندها هستند كه عامل آلدييدي يا كتوني آنها احيا شده و به عامل الكلي تبديل شده است، اين قندها مانند زايليتول، مانيتول، سوربيتول و .... هيچ تاثير سكر آور نداشته و كاملا حلال هستند، شما در رژيم غذايي روزانه مقادير مختلفي الكل حتي به شكل اتانول مصرف ميكنيد-مثلا در سركه خانگي ممكن است مقدار ناچيزي الكل موجود باشد كه بعلت استحاله شدن حلال است، همچنين در زمان تخمير نان هم مقادير مختلفي الكل توليد ميشود كه نجس نيست و در زمان پخت نان تبخيز ميشود.
موفق باشيد
خليج فارس = الخليج الفارسي = Persian Gulf = Persischer Golf = golfe Persique = Περσικός κόλπος = Перси́дский зали́в = الخلیج الفارسی الی الابد
جمال عبدالناصر: کنا سنعمل: حتی یمتد العربی من المحیط الاطلسی الی خلیج الفارسی

New Member
سپاس‌های دریافتی: 22 بار

پست توسط غلامحسین عرب زاده » سه شنبه 11 فروردین 1394, 11:17 pm

دوستان همیشه دنبال حاشیه هستیم تاخودمتن بابا چرانمیگین محصولات غذایی که دراین مملکت تولیدمیشه تاچه حد باموازین بهداشتی تولیدمیشه این همه روغن پالم درمحصولات غذایی کردند هیچکس هیچی نگفت وزیربهداشت هم دو روزسروصدا کردبعدش هم همچی بخیروخوشی تمام شد درمملکتی که به گفته ریس سازمان بهزیستی کشور فاصه هرمعتاد برای پیداکردن موادمخدرتنها 5دقیقه است شمانگران الکل در ادامس هستید خدا همگی رو شفا بده انشالله

ارسال پست

بازگشت به “بهداشت مواد غذايي”