در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد
Junior Poster

Junior Poster



نماد کاربر
پست ها

191

تشکر کرده: 1 مرتبه
تشکر شده: 1 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 28 فروردین 1388 20:28

آرشيو سپاس: 803 مرتبه در 146 پست

آتن براي نخستين بار صاحب مسجد رسمي مي‌شود.

توسط atlantik » شنبه 1 خرداد 1389 15:06

دولت يونان و مجلس اين کشور تصميم به ساخت و احداث مسجدي در شهر آتن گرفتند.
به گزارش  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  به نقل از اداره كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، طبق قوانين يونان، تمام هزينه‌هاي ساخت اين مسجد را دولت يونان به عهده خواهد گرفت.
آتن پايتخت يونان تنها پايتحت كشور اروپائي بدون مسجد است كه دولتمردان اين كشور تصميم به ساخت مسجد رسمي در اين شهر نمودند.
يورگوس پاپااندرئو نخست‌وزير يونان تصميم ساخت و احداث اين مسجد که در آستانه سفر نخست‌وزير ترکيه به يونان اتخاذ شده است، را تاييد و حمايت كرد.
تئودورس پنگالوس معاون نخست‌وزير نظارت براي اجرا و ساخت اين مسجد در منطقه وتانکو واقع در جنوب غربي شهر آتن را عهده‌دار شده است و وزارتخانه‌هاي آموزش و پرورش و امور مذهب، امورخارجه، حفاظت شهروندان و کشور، مسئوليت اداره و مديريت ساخت اين مسجد را عهده‌دار خواهند شد.
اين مسجد با ظرفيتي براي 500 نمازگزار ساخته خواهد شد و مديريت آن زيرنظر مستقيم وزارت آموزش و پرورش توسط يک هيات هفت نفره، که دو نفر از نمايندگان انجمن‌هاي معتبر مسلمانان مقيم شهر آتن و 5 نفر ديگر کارمندان دولت يونان خواهند بود، عهده‌دار خواهند بود.
آتن، به رغم تلاش‌هاي چندين ساله مسلمانان و با حضور بيش از 600 هزار مسلمان و يا بيشتر در اين شهر، يعني بيش از 10 درصد کل جمعيت، تنها پايتخت يک کشور اروپايي است که فاقد مسجد رسمي است.
تقاضاي ساخت و احداث مسجد توسط مسلمانان از سال 1967 به طور غيررسمي شروع شد.
دولت سوسياليست پاسوک در جريان ساخت و احداث تاسيسات و موسسات لازم براي برگزاري بازي‌هاي المپيک 2004 آتن، چراغ سبزي براي ساخت و احداث نشان داد و به همين دليل قبل از برگزاري بازي المپيک سال 2004 ميلادي در آتن، انديشمندان و روشنفکران يوناني طي نامه‌اي به " کستاس سميتيس" نخست‌وزير وقت يونان، با الهام از چراغ سبز دولت سوسياليست وقت، خواستار ساخت مسجدي در آتن براي ورزشکاران و ورزش دوستان مسلمان شدند.
هم‌اکنون مسلمانان گاراژها و زيرزمين‌هايي را براي برگزاري نماز و مراسم مذهبي اجاره کرده و مورد بهره‌برداري قرار مي‌دهند.
گفتني است؛ سال گذشته در كنفرانس بين‌المللي وحدت اسلامي كه به همت رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در يونان و حمايت مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي در آتن و با حضور مفتيان مسلمان يونان و مصر، تشكيل گرديد، بند اساسي بيانيه كنفرانس، تأسيس مسجد بود.
من در کشوری زندگی می کنم که زبانش پارسی است، اما به آن فارسی می گویند چون عربی "پ" ندارد!

دکتر علی شریعتی

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب atlantik تشکر کرده اند:
Mahdi1944

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 13 مهمان