در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد
Junior Poster

Junior Poster

نماد کاربر
119

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 4 آبان 1388 10:11

آرشيو سپاس: 161 مرتبه در 63 پست

درخواست کمک در خصوص اورکلاک

توسط مغمون » يکشنبه 9 خرداد 1389 08:44

سلام ! در خصوص اور کلاک ! عزیزان یک لطفی بکنند راهنمایی کنند که آیا یک دستگاه رو میشه به صورت ایمن اورکلاک کرد ؟ دوم اینکه وقتی دستگاه اور کلاک میشه چقدر بالاتر ازحد و اندازه خودش کار خواهد کرد ؟ من بیشتر برای گیم های کامپیوتری لازم دارم . سوم اینکه یک منبع مطمئن و یا آدم متخصص سراغ دارید که بهم بگه دستگاه من تا چه حدی مقاوم است ؟

مشخصات دستگاه
cpu : atlon 64 3000 1800 hz
Ram : king max 512 *2 dual channel
Graphic card : ATI radeon 9550 " 256
main board : k 8 n s c gigabite

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب مغمون تشکر کرده اند:
sinaset

Captain II

Captain II

نماد کاربر
4251

تشکر کرده: 178 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 23 اسفند 1384 13:14

کرج پلاک 43!

آرشيو سپاس: 13307 مرتبه در 2679 پست

Re: درخواست کمک در خصوص اورکلاک

توسط Mohammad 1985 » يکشنبه 9 خرداد 1389 11:33

دستگاه شما مقاوم هست ولی در اورکلاک ضعیفه ! اور کلاک کمی میشه کرد اینو که تاثیر زیادی نداره سری های جدید ای ام دی خوب اور میشن مثلا سی پی یو فعلی من با قیمت 61 تومن AMD Athlon II X2 240 هست که از فرکانس 2.7 به بیشتر از 3.4 رسوندم بدون مشکل در این حالت کارایی اون از حد سی پی یو های همرده و قیمت بالاتر هم بیشتر میشه مثلا در حد کارایی یک سی پی یو 80 تا 85 تومنی !
شما نهایت بتونی اینو از 1800 به 1850 یا حرفه با دادن ولتاژ و این حرفا به 1900 برسونی ! در ضمن مادربرد تم خیلی مهمه و همچنین پاور
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mohammad 1985 تشکر کرده اند:
sokuteasemuni, Mahdi1944, sinaset

Junior Poster

Junior Poster

نماد کاربر
119

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 4 آبان 1388 10:11

آرشيو سپاس: 161 مرتبه در 63 پست

توسط مغمون » يکشنبه 9 خرداد 1389 12:41

آقا ما اگر بیایم یه خمیر سیلیکون خوب و دو تا فن مشتی بذارم روش نمیتونه بازیهای امروزی رو بیاره بالا ؟
کارت گرافیک من الان 256 است . به زور نمیشه ازش اندازه 512 کار کشید ؟
و همچنین در مورد سی پی یو چطور ؟

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب مغمون تشکر کرده اند:
Mohammad 1985, sinaset

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
6435

تشکر کرده: 1655 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

توسط sinaset » يکشنبه 9 خرداد 1389 13:05

مغمون نوشته است:آقا ما اگر بیایم یه خمیر سیلیکون خوب و دو تا فن مشتی بذارم روش نمیتونه بازیهای امروزی رو بیاره بالا ؟

سلام دوست من
دوست من اورکلاک اونطور که شما فکر می کنید نیست
و اگر بعضی فرکانس ها رو بیش از انداز افزایش دهید ، ممکنه باعث سوختن سخت افزار شما بشه
من فکر می کنم بهترین گزینه برای شما ارتقاع سیستم هست
باتشکر
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب sinaset تشکر کرده اند:
sokuteasemuni, Reza6662

Captain II

Captain II

نماد کاربر
4251

تاريخ عضويت

کرج پلاک 43!

توسط Mohammad 1985 » دوشنبه 10 خرداد 1389 01:11

مغمون نوشته است:آقا ما اگر بیایم یه خمیر سیلیکون خوب و دو تا فن مشتی بذارم روش نمیتونه بازیهای امروزی رو بیاره بالا ؟

متاسفانه خیر !
در جواب سینا اورکلاک اگه حرفه ای باشه باعث سوختن نمی شه ! و می تونه کارایی رو تا حد بسیار خوبی افزایش بده !
البته این سیستم قدیمیه ! زمان خودش یلی بوده ! ولی الان با اور کلاک هم در ضمینه گیم هیچ کاری نمی تونه بکنه !
مثلا کارت گرافیک فعلی من دارای حدود 1 میلیارد و 40 میلیون ترانزیستور هست ! که بازم کم میاره در بعضی بازیها ! چه برسه به گرافیک شما که فکر نکنم تعداد ترانزیستورهاش به 100 میلیون هم برسه ! البته فقط تعدا ترانزیستور مهم نیست نوع معماری پشتیبانی از دایرکت اکس و ... هم هست ! پردازنده هم که دیگه الان خیلی ضعیفه ( البته در کارهای غیر از گیم هنوز هم بسیاری از کارها رو میشه به راحتی باهاش انجام داد )
جکسون براون

sinaset, sokuteasemuni, Mahdi1944, Reza6662

Captain II

Captain II

نماد کاربر
4251

تاريخ عضويت

کرج پلاک 43!

توسط Mohammad 1985 » دوشنبه 10 خرداد 1389 16:28

هر وقت توان خرید سیستم جدید رو داشتی یا حتی ارتقا این سیسیتم بگو کمک کنیم چیزی جمع کنی که به صرفه باشه . همین سیستم رو میشه پاور مادر برد رم سی پی یو و گرافیکش رو عوض کرد . و اون کسی که گفته بود 50 میخره ازت می تونی بفروشی .
میشه یه ماردبرد گرافیک آنبرد بگیری که گرافیک فعلیت رو قورت میده ! ولی بازم برای بازهای روز در حد حرفه ای کم میاره گرافیک خوب که جوابگو باشه برای بازیهای روز حداقل بین 160 تا 180 هست ولی گرافیک معمولی خوب مثل 4670 80 تومن . بدون گرافیک میشه با 200 تومن سیستم رو حد یک سیستم روز ارتقا داد . ولی برای مصارف عادی به جز محاسبات سنگین مثل کارهای 3 بعدی یا بازی ( که البته کار 3 بعدی هم میشه کرد ولی طرحی رو که این سیستم در 20 دقیقه رندر میکنه یه سیستم جدید در 3 دقیقه رندر میکنه ) کاملا جوابگو هست .
جکسون براون

sinaset

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
6435

تاريخ عضويت

توسط sinaset » دوشنبه 10 خرداد 1389 17:49

سلام بر اقا محمد عزیز و محترم
"در جواب سینا اورکلاک اگه حرفه ای باشه باعث سوختن نمی شه ! و می تونه کارایی رو تا حد بسیار خوبی افزایش بده !"
دوست من شما وقتی می خوایید اورکلاک کنید باید با فرکانس هایی سی پی یو ، رم و کارت گرافیک اشنایی داشته باشید
و همچنین میزات تغییرات ولتاژ سی پی یو و رم و کارت گرافیک اشنایی داشته باشید

من خودم قبلان  اورکلاک کار کردم
از نظر من اورکلاک کارت گرافیک ارزش نداره و کارت گرافیک نسبت به رم و سی پی یو کمی ضعیف تر هستش
و فشار های ناشی از اورکلاک زود خودش رونمایان می کنه
نشانه ها این فشار ، بهم ریختی تصاویر بعد از اورکلاک ،امدن خطی ها بر روی تصاویر ، گرم شدن کارت گرافیک (حالا هم برد یا جی پی یو ، یا رم (بر اساس میار اورکلاک)
کلان اورکلاک کارت گرافیک نسبت به باقی قطعات سخت و حساس تر می باشد
و من شخصا تفاوت چندانی ندیدم
و در نظر کلی اورکلاک کارت گرافیک در صورت لازم نبودن توصیه نمی شه ( بالا رفتن دما کارت گرافیک ،افزایش احتمالی سوختن کارت بعد از مدت زمان کار با اورکلاک)

اورکلاک سی پی یو و رم هم جالب هست
و تاثیر مستقیم تویه محاسبات کامپیوتر داره (یعنی قابل لمس است)
نا گفته نماند که سی پی یو و رم و مادربرد شما باید قابلیت اورکلاک خوبی داشته باشه ، و گرنه اورکلاک با فرکانس بالا رو نمیشه باهش انجام داد

در نظر کلی در رابطه با اورکلاک میشه گفت امکان خوبی هست ، ولی برای طولانی مدت توسعه نمی شه
"مثلا کارت گرافیک فعلی من دارای حدود 1 میلیارد و 40 میلیون ترانزیستور هست"
اقا محمد میار در اورکلاک ترانزیستور نیست

بلکه 1- خنکی و خنک کننده کارت گرافیک 2-قابلیت افزایش فرکانس در رم ، جی پی یو ، (و شدر در مدل ان وی دی ای) کارت گرافیک است
افزایش فرکانس رم و جی پی یو  خیلی قابل اهمیت است
شما با افزایش فرکاسن رم می تونید پهنایی باند کارت گرافیک خودتون رو افزایش بدید
و همچنین با افزایش فرکانس جی پی یو ، باعث میشه محاسبات سریعتر انجام بگیرید
به نظر شخصی من افزایش فرکانسی جی پی یو تاثیری بیشتر روی کارت گرافیک نسبت به افزایش فرکانس رم می زارد

عواملی در کارت گرافیک هست که نمیشه به هیچ عنوان تغییرشون داد عوامل چون ،تکنلوژی موجود در کارت گرافیک ، ترانزیستور ها ، واحد محاسباتی (GPU)، دایرکت ایکس، پشتبانی فیزیک ،هاوک،حجم رم کارت گرافیک وو...

عواملی که در بالا نام بردم هر چقدر بروی روی یک کارت گرافیک بالاتر باشن،متعاقبا می تونید اورکلاک بهتری داشته باشید
باتشکر

Mahdi1944, Reza6662

Captain II

Captain II

نماد کاربر
4251

تاريخ عضويت

کرج پلاک 43!

توسط Mohammad 1985 » دوشنبه 10 خرداد 1389 21:28

چرا باز موضوع رو می پیچونی ؟!!! من گفتم اورکلاک حرفه ای ! یعنی گفتم سیستم ایشان حتی در صورت اورکلاک حرفه ای هم اور پذیر نیست و قابلیت بالایی در اورکلاک نداره ! و کسی که اور کلاک حرفه ای می کنه 100 درصد با ولتاژها و فرکانسها آشنایی داره !
2 نوع اور داریم که یکی صرفا برای زدن رکورد هست و دیگری برای افزایش کارایی که در نوع اول حتی ممکنه دیگه قطعات قابل استفاده نباشن !
من نمی دونم کجا گفتم تعداد ترانزیستورهای جی پی یو با اورکلاک مرتبط هست !!!! منظور من این بود کارت من با چنین تعدادی ممکنه کم بیاره چه برسه به کارت قدیمی ایشون !
در ضمن اور گرافیک همچین هم بی تاثیر نیست ! مثلا کارت گرافیک من 5750 هست که توسط درایوری که خود ای ام دی براش داده میشه به راحتی فرکانس هسته رو از 700 مگاهرتز به 870 مگاهرتز و فرکانس حافظه رو از 1150 مگاهرتز به 1430 مگاهرتز افزایش داد !
که در این حالت کارت 5770 رو به راحتی پشت سر می زاره و حتی ممکنه با کارتهای سری 5800 مثل 5830 هم رقابت کنه !
ولی برای کارت ایشون با توجه به قدیمی بودن حتی با اورکلاک وحشتناک هم نمیشه روش حساب باز کرد ! و همچنین سی پی یو ایشون که اصلا خوب اور نمیشه !
علاوه بر سی پی یو و مادربرد پاور هم نقش مهمی در اورکلاک داره .
و در آخر عواملی که نام بردید هیچ ربطی به اورکلاک ندارن ! و دلیلی وجود نداره که مثلا کارتی که از فیزیک پشتیبانی میکنه ( کارتهای انویدیا )  از کارتهایی که از این سیستم پشتیبانی نمی کنن بهتر اور بشن ( کارتهای AMD/ATI ) یا نقش دایرکت ایکس در اورکلاک بی معنیه !
شما همیشه یه کاری می کنی من حرفهای خودم رو دوباره ترجمه کنم !  :L:L
جکسون براون

sinaset

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
6435

تاريخ عضويت

توسط sinaset » دوشنبه 10 خرداد 1389 23:37

Mohammad 1985 نوشته است:چرا باز موضوع رو می پیچونی ؟!!! من گفتم اورکلاک حرفه ای ! یعنی گفتم سیستم ایشان حتی در صورت اورکلاک حرفه ای هم اور پذیر نیست و قابلیت بالایی در اورکلاک نداره ! و کسی که اور کلاک حرفه ای می کنه 100 درصد با ولتاژها و فرکانسها آشنایی داره !
2 نوع اور داریم که یکی صرفا برای زدن رکورد هست و دیگری برای افزایش کارایی که در نوع اول حتی ممکنه دیگه قطعات قابل استفاده نباشن !
من نمی دونم کجا گفتم تعداد ترانزیستورهای جی پی یو با اورکلاک مرتبط هست !!!! منظور من این بود کارت من با چنین تعدادی ممکنه کم بیاره چه برسه به کارت قدیمی ایشون !
در ضمن اور گرافیک همچین هم بی تاثیر نیست ! مثلا کارت گرافیک من 5750 هست که توسط درایوری که خود ای ام دی براش داده میشه به راحتی فرکانس هسته رو از 700 مگاهرتز به 870 مگاهرتز و فرکانس حافظه رو از 1150 مگاهرتز به 1430 مگاهرتز افزایش داد !
که در این حالت کارت 5770 رو به راحتی پشت سر می زاره و حتی ممکنه با کارتهای سری 5800 مثل 5830 هم رقابت کنه !
ولی برای کارت ایشون با توجه به قدیمی بودن حتی با اورکلاک وحشتناک هم نمیشه روش حساب باز کرد ! و همچنین سی پی یو ایشون که اصلا خوب اور نمیشه !
علاوه بر سی پی یو و مادربرد پاور هم نقش مهمی در اورکلاک داره .
و در آخر عواملی که نام بردید هیچ ربطی به اورکلاک ندارن ! و دلیلی وجود نداره که مثلا کارتی که از فیزیک پشتیبانی میکنه ( کارتهای انویدیا )  از کارتهایی که از این سیستم پشتیبانی نمی کنن بهتر اور بشن ( کارتهای AMD/ATI ) یا نقش دایرکت ایکس در اورکلاک بی معنیه !
شما همیشه یه کاری می کنی من حرفهای خودم رو دوباره ترجمه کنم !  :L:L

سلام بر شما
"به راحتی فرکانس هسته رو از 700 مگاهرتز به 870 مگاهرتز و فرکانس حافظه رو از 1150 مگاهرتز به 1430 مگاهرتز افزایش داد ! "
من تا حالا با این سری کارت ها کار نکردم (خودم 4870 دارم) ، این مقدار افزایش فرکانس برای کارت گرافیک من بسیار بسیار خطرناک است ،کارت گرافیک شما رو نمی دونم.(احتمالا اون چیزی که در برنامه کاتالیست شما هست حداکثر میزان رو نشون داده )
"که در این حالت کارت 5770 رو به راحتی پشت سر می زاره و حتی ممکنه با کارتهای سری 5800 مثل 5830 هم رقابت کنه !"
به دلیلی اینکه تعداد واحد محاسباتی سری 5800 بالاتر هست ، در صورت اورکلاک نمی تونه به خوبی انها باشد .(ودیگر واحد سخت افزاری غیر قابل اور همچون گذرگاه ،واحد ROPs، ترانزیستورهاو...)
"و در آخر عواملی که نام بردید هیچ ربطی به اورکلاک ندارن ! و دلیلی وجود نداره که مثلا کارتی که از فیزیک پشتیبانی میکنه ( کارتهای انویدیا )  از کارتهایی که از این سیستم پشتیبانی نمی کنن بهتر اور بشن ( کارتهای AMD/ATI ) یا نقش دایرکت ایکس در اورکلاک بی معنیه ! "
در رابطه با فیزیک و هاوک و دایرکت ایکس حق با شماست(با عرض معذرت)
ولی هر چقدر کارت گرافیک خنک تر  و تعداد واحد محاسباتی ان بیشتر  و گذرگاه ان بیشتر ، و... ارتباط مستقیم با اورکلاک داره
به هر حال ممنون

راستی اقا محمد ، یک سایت کارت شما رو اور کرده برای اینکه ببیند در چه حد و اندازی هست  به لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  مراجعه کنید
(متن  قبلیم به دلیلی در این پست  نمایش داده نشده (احتمال من اشکال از مرورگرم باشه)، از دوباره مطالب رو باز نویسی کردم)
باتشکر
آخرين ويرايش توسط sinaset on سه شنبه 11 خرداد 1389 01:32, ويرايش شده در 2.

Mohammad 1985

Captain II

Captain II

نماد کاربر
4251

تاريخ عضويت

کرج پلاک 43!

توسط Mohammad 1985 » سه شنبه 11 خرداد 1389 00:46

یعنی چی ؟ پستت رو من ندیدم ! شایدم چشم بصیرت می خواد ؟!  :?
جکسون براون

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
6435

تاريخ عضويت

توسط sinaset » سه شنبه 11 خرداد 1389 01:33

سلام
ویرایش شد....(توضیحات مربوطه در اخر پست اعلام شد)
باتشکر :razz:

Captain II

Captain II

نماد کاربر
4251

تاريخ عضويت

کرج پلاک 43!

توسط Mohammad 1985 » سه شنبه 11 خرداد 1389 02:49

کارت من از سری جدید 5000 هست و بسیار خنکتر و کم مصرفتر از سری 4000 هست و بسیار خوش دست تر برای اور ...
در مورد رقابت با سری 5800 هم نه اینکه به اونها برسه بلکه میشه به اختلاف نزدیک به اونها رسید که از نظر قیمتی بسیار به صرفه تر هم میشه ! ( کارت قبلیم 4670 فقط هسته رو میشد 50 مگاهرتز اور کرد )
اعداد و ارقام داده شده در مورد توان اورکلاک کارت 5750 کاملا درست و بدون مشکل هست ! ( با برنامه های حرفه ای و ولت مود میشه بالاتر هم رفت )
جکسون براون