**** خانم ها بخوانند ****:::::: رژيم هاي لاغري ::::::

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت مواد غذايي به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3050
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 347 بار
سپاس‌های دریافتی: 1565 بار
تماس:

پست توسط Dr.Akhavan » یک شنبه 7 آبان 1385, 2:03 am

   در ذهن تمامى افراد چاق اين سئوال وجود دارد كه چرا چاق مى شويم؟ به عقيده متخصصان علوم تغذيه، مهمترين دليل چاق شدن، بالا بودن ميزان كالرى دريافتى نسبت به كالرى مصرفى است.راه هاى زيادى وجود دارند كه با انجامشان مى توان ميزان كالرى دريافتى را به حداقل رساند.

يكى از مهمترين اين اقدامات پس از به حداقل رساندن ميزان كربوهيدرات و چربى هاى اشباع خوردن ميوه و سبزى قبل از غذا است.به گفته متخصصان انجمن رژيم غذايى آمريكا، خوردن يك يا دو پرس سالاد قبل از هر وعده غذايى (ناهار و شام) علاوه بر اينكه باعث كاهش ۱۲ درصد كالرى در ميزان كل كالرى مصرفى مى شود، از ميزان اشتها مى كاهد و در درازمدت به لاغرى مى انجامد، فقط در صورتى كه با روغن زيتون تلخ و بدون هيچ گونه چاشنى نظير سس استفاده شود.

در بين تمامى شيوه هاى كاهش وزن، نوعى كه بتواند علاوه بر تامين مواد غذايى مورد نياز، املاح، ويتامين ها و مواد مغذى را به بدن برساند، گونه اى است كه در آن به ميزان فراوان از سبزى و ميوه استفاده شده باشد.

در هر حال شما كه براى لاغرى و تناسب اندام تلاش مى كنيد، بهتر است نخوردن هاى چند روزه سخت و كشنده را كنار بگذاريد و با پيروى از يك رژيم غذايى كه در آن از پروتئين، كربوهيدرات و چربى هاى اشباع آن كاسته و به ميزان ميوه و سبزيجات آن افزوده شده و نيز انجام روزانه نيم ساعت ورزش سبك خود را به وزن دلخواه برسانيد.

البته اگر از بيمارى و مشكل خاصى رنج مى بريد، بهتر است قبل از گرفتن اينگونه رژيم هاى موسوم به رژيم سبز با پزشكتان مشورت كنيد.

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3050
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 347 بار
سپاس‌های دریافتی: 1565 بار
تماس:

پست توسط Dr.Akhavan » جمعه 12 آبان 1385, 6:17 am

  داروى جديد كاهش وزن و ممانعت از چاقى  


دانشمندان داروى جديدى كشف كردند كه باعث كاهش اشتها، كم‏خورى و ممانعت از بروز چاقى و افزايش وزن مى‏شود.
به گزارش باشگاه خبرنگاران و به نقل از پايگاه خبرى گوگل نيوز؛ محققان دريافته اند كه آن دسته از افرادى كه از اضافه وزن رنج مى‏برند با استفاده از داروى فوق 4برابر بيشتر از افرادى كه از داروهاى تبليغاتى استفاده مى‏كنند، كاهش وزن پيدا مى كنند.
اين گزارش حاكيست: اين دارو روش درمانى جديدى را ارايه مى‏دهد كه درآن كنترل سطح گلوكز خون و عوامل ايجادكننده خطرات و حملات قلبى در افراد مبتلا به ديابت نوع 2 كه معمولا در بزرگسالى تشخيص داده مى‏شود، افزايش مى يابد.
داروى نامبرده از طريق كاهش سيستم آندوكانابينوئيد در مغز درميزان گرسنگى افراد تاثير گذاشته و آن را كم مى كند.
همچنين در بيمارانى كه از اين دارو استفاده كرده‏اند بهبود درميزان چربى خون، گلوكزخون و كنترل ميزان اشتها ديده مى شود.
يادآور مى‏شود: بيمارى ديابت با بيماريهايى نظير چاقى، سطح نامتوازن چربى و فشار خون كه دربروز حملات قلبى موثرند در ارتباط است كه كنترل به موقع اين بيمارى مى تواند نقش موثرى در افزايش سلامت افراد داشته باشد .
همچنين اضافه وزن باعث بروز بيماريهايى نظير ديابت نوع 2 و بيماريهاى قلبى مى‏شود.

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3050
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 347 بار
سپاس‌های دریافتی: 1565 بار
تماس:

پست توسط Dr.Akhavan » جمعه 19 آبان 1385, 4:57 am

  چاقي دوران  چاقي به معناي افزايش چربي هاي زائد بدن است. تعريف واحدي براي بيان چاقي کودکان وجود ندارد. بعضي متخصصين معتقدند مي توان از BMI استفاده کرد. براي چگونگي محاسبه BMI اينجا را کليک کنيد.

عده اي ديگر مي گويند اگر وزن کودک 20 درصد بيشتر از وزن يک کودک سالم و متناسب هم قد خود باشد، دچار چاقي است.

چاقي دوران کودکي يکي از مهمترين مسائل پزشکي و بهداشتي است. چاقي تاثير زيادي بر روي زندگي کودک دارد و خطر ابتلا به بيماري ها را در او افزايش مي دهد؛ همچنين باعث ايجاد مشکلات روحي و اجتماعي مي شود. احتمال بروز چاقي در بزرگسالي در کودکان چاق زياد است و همچنين خطر بيماري هايي مثل بيماري قلبي و سکته را افزايش مي دهد.

اگر کودک شما چاق است مي توانيد جلوي افزايش وزن او را بگيريد. پدر و مادر مي توانند به کودک خود کمک کنند تا وزن خود را در حد طبيعي نگه دارد.

- در دوران نوزادي، شيرخوارگي و زمان شروع غذاي کمکي، مي توانيد از چاقي کودک پيشگيري کنيد.

- در سنين پائين کودکي، بايستي به کودک ميان وعده هاي مغذي و کم چرب بدهيد و هر روز او را تشويق به انجام فعاليت بدني شديد( مثل انواع ورزش ها ) کنيد.

- به بچه هاي بزرگتر مي توانيد ياد دهيد که غذاهاي سالم و مغذي را براي خود انتخاب کنند و ورزش هاي مفيد را انجام دهند. همچنين بايد مدت زمان تماشاي تلويزيون و بازي کامپيوتري يا ويدئويي را کاهش دهند.

کودکاني که به طور مرتب بيشتر از نيازشان، انرژي دريافت مي کنند، دچار وزن اضافي مي شوند که اگر چنين روندي تغيير نکند، کودک بيش از پيش چاق خواهد شد.


عوامل مختلف زيادي باعث عدم تعادل بين انرژي مصرفي و دريافتي مي شود، که شامل موارد زير است:


1- عوامل ژنتيکي


- در بعضي خانواده ها، چاقي ارثي است.

- احتمال چاقي در کودکي که پدر، مادر، برادر يا خواهرش چاق هستند، زياد است.

- عوامل ژنتيکي و ارثي به تنهايي باعث چاق نمي شوند. بلکه چاقي زماني اتفاق مي افتد که کودک بيشتر از مقدار موردنياز، انرژي دريافت کند.2- عادات غذايي


- امروزه افراد غذاهاي سالم و مغذي مثل ميوه، سبزي و غلات کامل ( سبوس دار ) را کمتر و غذاهاي آماده، خوراکي هاي فرآوري شده و نوشابه را بيشتر مصرف مي کنند.

- اين غذاها داراي چربي و کالري بالايي هستند، ولي ساير موادمغذي در آنها کم است.


3- فعاليت بدني و ورزش

- رايج شدن تماشاي تلويزيون، بازي هاي کامپيوتري و ويدئويي در بين کودکان باعث کاهش تحرک بدني در آنها شده است. به عنوان مثال، کودکان آمريکايي بطور متوسط روزانه 3 ساعت به تماشاي تلويزيون مي پردازند.

چنين کارهايي علاوه بر اينکه باعث عدم تحرک و کاهش مصرف انرژي مي شود، بلکه در اينگونه مواقع، کودک خوراکي ها و تنقلات پرکالري فراواني مصرف مي کنند.

- والدين به علت نگراني براي سلامتي کودکان خود، از شرکت آنها در کلاس هاي ورزش بعد از مدرسه، جلوگيري مي کنند.


4- بعضي شرايط بدني و بيماري ها مي توانند باعث چاقي شوند، ولي خيلي نادر است؛ مثل عدم تعادل هورموني و ساير مواد شيميايي و نيز اختلالات ارثي در متابوليسم بدن.


5- بعضي داروها با تغيير فرآيند غذاها در بدن، يا ذخيره چربي باعث بروز چاقي مي شوند.روش هاي تعيين چاقي :

1- نمودارهاي وزن بر اساس قد


اين نمودارها مقادير وزن مناسب و اضافه وزن کودک را بر اساس قد او نشان مي دهد. بسياري از مراقبين بهداشت معتقدند وقتي وزن کودک بيشتر از 20 درصد مقدار طبيعي باشد ، دچار چاقي است.

اما اين نمودارها بر اساس ويژگي هاي فردي هر کودک نيست. زماني که مي خواهيم چگونگي رشد او را بر اساس نمودار تعيين کنيم، بايستي سن و الگوي رشد کودک را در نظر گرفت.

بعنوان مثال، بعضي کودکان قبل از جهش رشد، وزن اضافه مي کنند و اين بدان معنا نيست که چاق خواهند شد.


2- درصد چربي بدن

درصد چربي بدن، شاخص خوبي براي تعيين چاقي است. اگر بيشتر از 25 درصد از وزن بدن در پسران چربي باشد و در دختران بيشتر از 32 درصد، علامت چاقي است.

اما تعيين دقيق درصد چربي بدن کار مشکلي است. بيشتر روش هاي دقيق اندازه گيري، وسايل مخصوصي دارند که در مطب اکثر پزشکان وجود دارد.

اگر ضخامت چربي بدن توسط يک متخصص و با دقت کامل اندازه گيري شود، پاسخ درست و قابل اعتمادي مي دهد و در غيراين صورت خير.


3- شاخص توده بدني (Body Mass Index )

اين روش نسبت وزن فرد را به قد او مي سنجد و همانند BMI بزرگسالان مي باشد که براي تعيين چاقي به کار مي رود. BMI يا شاخص توده بدني از تقسيم وزن ( به کيلوگرم ) بر مجذور قد ( به متر ) به دست مي آيد. مطابق با فرمول زير:

BMI مساوي مي شود با وزن ( به کيلوگرم) تقسيم بر قد به توان 2( به متر ).

BMI با درصد چربي بدن نيز مرتبط است، ولي اندازه گيري آن خيلي آسان تر است.

BMI روش استانداردي براي تعيين چاقي در بزرگسالان و افراد بالغ است ولي در مورد کودکان، صد در صد تاييد شده نيست.

بعضي مراقبين بهداشت بيان مي کنند اگر BMI کودک بيشتر از 5 درصد BMI کودکان هم سن و هم قد خود بود، دچار چاقي است( بعضي ها 10 درصد يا 15 درصد مي گويند ). در مورد افراد بالغ اگر BMI بيشتر از 30 باشد، نشانه چاقي است.براي محاسبه BMI کودک بايستي به صورت زير عمل کنيد :

1- وزن کودک را با يک وزنه مناسب اندازه گيري کنيد.

2- قد کودک را با يک متر بسنجيد و مقدار قد را (بر حسب متر)، در خودش ضرب کنيد.

3- وزن کودک را که بر حسب کيلوگرم است بر عدد حاصل از مجذور قد، تقسيم کنيد


منبع : [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] *مترجم : ولدخاني- کارشناس تغذيه تبيان

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3050
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 347 بار
سپاس‌های دریافتی: 1565 بار
تماس:

پست توسط Dr.Akhavan » سه شنبه 30 آبان 1385, 9:56 am

 ، ليپوساکشن چيست؟ نويسنده : زهرا طباطبائیان-جراحی عمومی

روش ليپوساكشن به معني خارج كردن چربي هاي منطقه اي و موضعي با قدرت مكش است. بيش از 12 سال است كه اين روش در ايران انجام مي شود كه با دستگاههاي قديمي نياز به بستري و بيهوشي عمومي بود و حجم چربي كمتري خارج مي شد و ميزان خونريزي و كاهش هموگلوبين بيشتر بود ، ضمناً بيمار تحت بيهوشي عمومي و خطرات آن قرار مي گرفت و احتمال آمبولي نيز بيشتر بود و بيمار حدود يك سايز كم مي شد. با ابداع روشهاي نوين بتدريج پزشكان رو به روشهاي كم خطرتر و سريعتر آوردند.


روش اولتراسونيك يكي از اين روشها بود كه چربي با قدرت امواج گرمايي شكسته و سپس با دستگاه مكش خارج مي شد ،‌اين روش هم به علت اثرات گرمايي مي تواند باعث سوختگي و از دست رفتن پوست و سوختگي بافتهاي عمقي شود لذا در حال حاضر بهترين روش همان روش مكانيكي و مكش سابق است كه عارضه خاصي ندارد ولي با تبديل دستگاهها به نوع پيشرفته تر از جمله دستگاههاي ارتعاشي Vibration و مكش توسط هوا Pneumatic يا (ultra suction) ابتدا موضع مورد نظر را با يك محلول تركيبي به نام Tumescent كه به آرامي زير پوست وارد مي شود بي حس مي شود، به علت تركيب خاص موادي كه در اين محلول مي باشد خطر آمبولي يعني ورود چربي هاي كنده شده بداخل خون و انتقال به مغز يا قلب و ايجاد خسارات جبران ناپذير كه در روشهاي مكانيكي قبلي ديده مي شد بسيار بسيار كم شده است ، يعني بر اساس آمار به زير 5% و حتي 2% رسيده است.
در اين روش موضع مورد نظر پس از بي حسي كامل با يك يا دو سوراخ چهار ميلي متري باز و تمامي چربي خارج مي شود پس از اين عمل بيمار بدون بستري به منزل برگشته و پس از 2 الي3 روز قادر است فعاليت خود را آغاز كند. پس از هر روش ليپوساكشن بيمار بايد گن فشاري را براي جمع شدن پوست منطقه اي استفاده كند .
ورزش و عدم مصرف مجدد چربي و قند كمك به حفظ سايز بدن مي كند .
كليه افرادي كه با اين روش هاي جديد ساكشن شده اند با كاهش 3-2 سايز در اندام مورد نظر بسيار راضي هستند.

هر چند كم كردن وزن، در ليپوساكشن اتفاق مي افتد، ولي هدف، معمولا كم كردن وزن نيست بلكه تغيير سايز، حجم و فرم است . يعني فرم ظاهري بدن اصلاح مي گردد اين كار تحت بي حسي موضعي و بدون بيهوشي صورت مي گيرد. پس خطراتي چون ورود چربي به داخل خون (آمبولي) بسيار بسيار نادر است. اين عمل بسيار راحت و بدون عارضه است و نتيجه آن بسيار رضايت بخش است. البته به طور كلي نتايج عملهاي زيبايي ممكن است كاملا مطابق با تصورات ذهني شما نباشد.


توصيه هاي قبل از عمل:


در صورتي كه مصمم به عمل هستيد، حتما نسخه دارو و دستور آزمايشهاي لازم را از پزشك دريافت كنيد.

شب قبل از عمل و صبح عمل، بدن خود را با صابون ضد باكتري مثلTCC ( مناسبترين) شستشو دهيد.

اگر از داروي خاصي استفاده مي نمائيد و يا به بيماري خاصي از قبيل قند، صرع، فشار خون، بيماري قلبي، نيروئيد، كم خوني و يا آسم مبتلا هستيد و يا احيانا، حساسيت داروئي داريد، پزشك خود را مطلع نمائيد و درخواست آزمايش كنيد.

براي افراد زير 40 سال كه هيچ گونه بيماري ندارند، معمولا آزمايش الزامي نيست.

ترجيحا از چند روز قبل از ويتامين E و مسكن هاي معمولي مثل آسپرين استفاده ننمائيد. در صورت نياز از استامينوفن 20 استفاده گردد.

شب قبل از عمل، يك عدد قرص 10 ميلي گرمي اگزازپام ميل كنيد.

(الزامي نيست)

شام و صبحانه، سبك ميل نمائيد.

داروهاي مورد استفاده را قبل از عمل خريداري كنيد.

گن يا شكم بند مناسب تهيه كنيد.

هر جند شما مي توانيد در حين عمل به دستشوئي برويد، ولي قبل از شروع عمل نيز ادرار كنيد.مقداري آب ميوه، جهت مصرف در حين عمل به همراه داشته باشيد. نوشيدن مايعات قبل و در حين عمل آزاد است.

استفاده از تلفن همراه در حين عمل، جهت مكالمات ضروري بلا مانع است.روش عمل ليپوساکشن:


به شما لباس مخصوص اتاق عمل داده خواهد شد، نواحي توافق شده توسط ماژيك مشخص خواهد شد. بر روي تخت عمل قرار گرفته و نواحي مربوطه با محلول بتادين و الكل ضد عفوني مي گردد. تزريق ماده بي حسي همراه با چند ليتر سرم خواهد بود كه به زير پوست تزريق مي شود.( اين عمل با احساس سنگيني بر روي موضع همراه خواهد بود و پوست ناحيه بر آمده خواهد شد به همراه احساس فشار زير پوست) تزريق تا حد امكان بدون درد خواهد بود، در صورتي كه به درد حساس هستيد، به پزشك اطلاع دهيد تا ترتيبي اتخاذ گردد كه حتي درد تزريق هم حس نشود. پس از اتمام تزريق ماده بي حسي، سوراخ كوچكي به قطر 2 ميليمتر در پوست ايجاد مي گردد( بدون درد) اين سوراخ و سوراخهاي بعدي براي ورود لوله مكش و خروج سرمهاي ( خون آبه) باقيمانده است كه بعد از عمل تا چند روز از راه اين سوراخها خارج مي گردد. عمل با ورود لوله ساكشن از طريق سوراخ به زير پوست آغاز مي شود و شما چربيهاي خود را مي بينيد كه همراه سرم تزريق شده، خارج و در ظروفي جمع مي گردد كه بعداً به دور ريخته مي شود.مراقبتهاي بعدازعمل ليپوساکشن :


مصرف قرص ضد تهوع بلا فاصله پس از خاتمه كار و مصرف مجدد 5-4 ساعت پس از عمل، زيرا تهوع، عارضه شايع ليپوساكشن است.

مصرف فراوان مايعات جهت جبران افت فشار خون: بهترين مايع كه با مايعات از دست رفته داخل عروق هماهنگي دارد ORS است اين پودر از داروخانه تهيه و با يك ليتر مخلوط كرده و به صورت خنك بنوشيد، و در صورتي كه مزه شور آن قابل تحمل نباشد با آب ميوه مخلوط كرده و ميل نمائيد. در هر صورت، مصرف 10 ليوان آب شور و آب ميوه در طول روز اول ضروري است.

بيشتر استراحت كنيد و از تحرك در روز اول خودداري نمائيد.

در صورتيكه پانسمان شما نمناك و خيس شد، سعي كنيد پانسمان و پوشك ها را تعويض نمائيد تا حد امكان باند كشي را باز نكنيد زيرا محل ساكشن شده، خونريزي خواهد كرد. فقط پوشك را عوض كنيد. تمام مايع بي حسي به همراه خونابه به تدريج از سوراخها خارج خواهد شد.

محل زخمها را با چسب زخم بپوشانيد.

استحمام بعد از 48 ساعت مانعي ندارد ولي استفاده از وان تا بسته شدن زخمها قدغن است.

سوراخها در طي 5-3 روز بسته خواهند شد.

استفاده از كرم چرب كننده يا روغن زيتون روي پوست محل ساكشن، كمك به بهبودي سريعتر پوست خواهد كرد و از آسيب جلدي و ايجاد تاول جلوگيري مي كند.

راه رفتن از روز دوم، بسيار مفيد است.

در صورتي كه تنگي نفس شديد داشتيد، ابتدا گن يا باند كشي را كمي آزاد كنيد و اگر همچنان تنگي نفس باقي ماند، با پزشك خود مشورت كنيد.

در صورت گز گزدور لب، اختلال در تكلم، زنگ زدن گوش، تب، التهاب تورم محل ساكشن به پزشك اطلاع دهيد.

تورم اندام تناسلي بخصوص در آقايان پس از ساكشن شكم امري طبيعي است و بر طرف خواهد شد. از ساپورت تنگ مثل مايو استفاده ننمائيد و بيشتر استراحت كنيد. در صورتي كه اين مشكل شما را آزار ميدهد با پزشك خود مشورت كنيد.

ترشح مختصر سفيد رنگ، در محل سوراخها روند ترميم زخم است و عفونت نيست.

داروهاي تجويزي توسط پزشك را دقيقا مصرف نمائيد.رژيم غذائي پس از ليپوساكشن


اگر شما فرد چاقي هستيد، بهتر است رير نظر متخصص تغذيه تحت رژيم غذائي كم كالري قرار بگيريد.

اگر اندام شما متناسب است باز هم از مصرف مواد غذائي نشاسته دار مانند ماكاروني، برنج، سيب زميني تا حد امكان پرهيز نمائيد. مصرف مواد پر كالري مثل شيريني جات، بستني، شكلات و چربي زياد همگي چاق كننده هستند. سرخ كردن غذا سبب پر كالري شدن آن و چاقي مي گردد. استفاده از سبزيجات به همراه غذا و ميوه هاي حجيم و سير كننده بسيار مفيد است.

ورزش، جزء لاينفك ليپوساكشن است، پس از يك هفته تا 10 روز بايد ورزش را شروع كنيد.

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3050
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 347 بار
سپاس‌های دریافتی: 1565 بار
تماس:

پست توسط Dr.Akhavan » سه شنبه 7 آذر 1385, 2:56 pm

  در مورد رژيم هاي  نویسنده : دكتر مسعود كيمياگر متخصص تغذيه و رژيم درماني و استاد دانشگاه شهيد بهشتي

براساس تحقيقات علمي و پژوهشي، چاقي عامل بروز بيماريهاي خطرناكي همچون ديابت، سرطان، بيماريهاي قلبي عروقي، سكته ها و... شناخته شده و براي پيشگيري از ابتلاي به آنها از سوي متخصصان و كارشناسان كاهش وزن و لاغري توصيه شده است. بررسي هاي به عمل آمده نشان داده است، چاقي در خانمها آمار بيشتري را به خود اختصاص مي دهد كه متأسفانه اغلب با رژيم هاي سخت و آزاردهنده عوارض خطرناك و غيرقابل برگشتي را براي آنها به همراه دارد. با توجه به آنچه گفته شد، اين پرسش مطرح مي شود كه رژيم هاي مناسب و مورد تأييد كدام است و چگونه مي توان غذا خورد، ولي لاغر شد؟ و...


* چرا با اينكه اغلب افراد علاقمند به لاغري يا كاهش وزن هستند، روز به روز به تعداد افراد چاق اضافه مي شود؟
مهمترين عامل افزايش وزن در زندگي امروز، عدم تحرك، پرخوري و تغيير الگوي غذايي مثل(مصرف نانهاي شيرين، غذاهاي آماده، انواع شيريني ها، تنقلات، نوشابه ها و...) است. در حال حاضر 15 درصد افراد جامعه ما را افراد چاق تشكيل مي دهند. بد نيست بدانيد در تحقيقي كه به تازگي انجام شده يك سوم خانمهاي تهراني دچار چاقي و اضافه وزن هستند. چون خانمها به علت تغييرات هورموني و روشهاي غلط غذايي كه به آنها توصيه مي شود، بيشتر از ساير گروهها در معرض چاقي قرار دارند. مثلاً يك خانم باردار كه به 300 كالري مازاد نياز روزانه احتياج دارد با توصيه هاي غلط شايد تا 1000 كالري مازاد بر نياز دريافت كند، در حالي كه مي تواند با خوردن يك ليوان شير 150 كالري و با اضافه كردن يك برش نان و يك ميوه اضافي به رژيم غذايي روزانه اش 300 كالري را تأمين كند. از طرف ديگر، كاهش مصرف سبزيجات و استفاده از مواد غذايي تصفيه شده مثل آردهاي تهيه نان در گسترش چاقي و اضافه وزن تأثير بسزايي دارد.


* عوارض چاقي :
چاقي داراي پيامدهاي فردي و اجتماعي فراوان است، زيرا علاوه بر عوارض فردي كه ريسك بيماريهاي قلبي عروقي، كانسرها، سكته ها، ديابت، فشار خون، افسردگي، كاهش قدرت باروري، آسم، عدم تمركز و كاهش يادگيري، خرخر كردن هنگام خواب، بدخوابي و... را بالا مي برد، ثابت شده كه رانندگان چاق بيشتر دچار تصادف مي شوند، چون به نظر مي رسد كه اين افراد قدرت واكنش ضعيف تري دارند و در هنگام بروز حادثه ديرتر از خود واكنش نشان مي دهند، در ضمن افراد چاق در برخي كارها و فعاليتها ناكارآمدتر از افراد لاغر هستند، البته به همه افراد چاق نبايد برچسب ناكارآمدي زده شود، زيرا استثنا در هر شرايطي وجود دارد. بررسي هاي به عمل آمده نشان مي دهد، پيشرفت مشكلات روحي در افراد چاق شدت يافته و از اعتماد به نفس كمتري برخوردارند. به همين دليل در جامعه كمتر حضور مي يابند و به مرور منزوي مي شوند. حتي ثابت شده آن دسته از افراد چاق كه در آزمايشهاي استخدامي برخي مشاغل به علت اضافه وزن و چاقي موفق نمي شوند اغلب دچار افسردگي و اضطراب مي شوند و مشكلات فردي و اجتماعي آنان شدت مي يابد.


آيا رژيم هاي رايج به عنوان مثال رژيم هايي كه توصيه به مصرف يك نوع ماده غذايي در طول هفته دارند، (فقط گوشت يا ميوه يا شير و يا آب درماني و...) ضرر ندارد؟
از افرادي كه متوسل به اينگونه رژيم ها مي شوند، بايد پرسيد آيا بدن فقط به يك پروتئين نياز دارد؟ و يا ويتامينها يا آب به تنهايي مي توانند تمام نيازهاي غذايي بدن را تأمين كنند؟
افرادي كه از اين رژيمها پيروي مي كنند، ممكن است در هفته هاي اول با كاهش وزن محسوس، احساس رضايت كنند، ولي بتدريج دچار يبوست، افسردگي، تحليل بافت عضلاني و در نهايت جسمي بيمار با هزينه هاي درماني گزاف مي شوند. بنابراين، استفاده از رژيمهايي كه در طول هر هفته فرد مجبور است از ماده خاصي مثل شير، كاهو، كلم، سوسيس و... به هر اندازه كه مي خواهد مصرف كند هيچ فايده اي ندارد. چون اين رژيمها فقط بسيار كم كالري بوده و كاهش وزن كاذب اين نوع رژيمها در هفته هاي اول بسيار رضايت بخش است، اما عاقبت فرد را با خونريزي معده به بيمارستان هدايت خواهد كرد.
ضمن اينكه اين رژيم ها بيشتر از 400-500 كالري را تأمين نخواهد كرد و اين كاهش كالري در ابتدا به شدت وزن را كاهش مي دهد و آن هم به دليل آب موجود در بافتهاي عضلاني بوده و كمتر به تحليل بافتهاي چربي مربوط مي شود. حتي در "آب درماني" انرژي دريافتي فرد به صفر مي رسد و همين موضوع موجب مي شود كه فرد پس از مدتي به تحليل بافت عضلاني و مسموميت با آب دچار شود. بعلاوه رژيمهاي لاغري كه به سرعت وزن را كاهش مي دهند، موجب بروز چين و چروك در پوست و ريزش مو مي شود و بدن به علت استرسي كه فرد تحمل مي كند، نمي تواند خود را با شرايط تطبيق دهد و با مشكلات فراواني روبرو مي گردد.


تا چه حد مي توان به تبليغات اطمينان كرد؟
متأسفانه تبليغاتي كه امروز براي رژيمهاي رنگارنگ (صورتي، ارغواني و...) مي شود، بي پايه و اساس است و كساني كه ندانسته و بدون مشورت با پزشك متوسل به تبليغات و رژيمهاي گوناگون مي شوند، تاوان سنگيني را بايد بپردازند.


آيا نخوردن را براي لاغري توصيه مي كنيد؟
براي لاغري، نخوردن توصيه نمي شود، بلكه صحيح خوردن توصيه مي شود. اگر درست بخوريم مي توانيم همه چيز بخوريم و لاغر هم بشويم، يعني موادي كه نياز بدن را تأمين كنند به ما مي رسد ولي به اندازه مي رسد در عين حال سبب افزايش وزن هم نمي شوند.


يك رژيم علمي و استاندارد براي لاغر شدن چيست؟
همه افراد نمي توانند از يك رژيم استفاده كنند به همين دليل نيز براي افراد مختلف رژيمهاي متفاوتي وجود دارد. آنچه در رژيم لاغري مؤثر است، حذف انرژي مضاعف در كنار دريافت ساير مواد مغذي مورد نياز بدن است، بنابراين پرهيز از خوردن تنقلات، آجيل، خرما، شكلات، شيريني، بستني و همچنين دريافت كالري به اندازه مورد نياز از غذاهاي اصلي، بهترين رژيم لاغري است كه آن هم بر حسب ميزان وزن اضافي، سن، جنس، شرايط فيزيولوژيكي فرد تعيين مي شود، اما اصول نوع رژيم كاملاً يكسان است. مثلاً يك مادر و دختر نبايد از يك رژيم لاغري پيروي كنند، زيرا نيازهاي هر يك متفاوت هستند و يا اينكه در خانمها رژيم كمتر از 800 كالري معنا ندارد و در آقايان هم نبايد رژيم كمتر از 1100 كالري توصيه شود.


براي كودكان چاق چه رژيم لاغري توصيه مي شود؟
به دختران 9 سال به بالا و پسران 12 سال به بالا مي توانيم رژيم لاغري توصيه كنيم. البته با اين هدف كه 30 درصد درمان و 70 درصد پيشگيري را در نظر بگيريم.


آيا گرفتن رژيمهاي لاغري براي خانمهاي باردار و بچه شيرده مانعي ندارد؟

در بارداري به غير از سه ماهه اول مي توان با دادن رژيم غذايي متناسب با نيازهاي فردي خانم باردار، از بروز اضافه وزن بيش از اندازه و عوارض آن جلوگيري كرد و در خانمهاي بچه شيرده نيز به غير از شش هفته اول شيردهي مي توانند با استفاده از برنامه غذايي مناسب، ضمن حفظ تناسب اندام دوران شيردهي موفقي داشته باشند.


آيا رژيمهاي لاغري براي مقطع زماني مشخصي توصيه مي شود يا اينكه بايد براي افراد چاق تا آخر عمر ادامه يابد و آيا داشتن رژيم طولاني سلامتي آنها را تهديد نمي كند؟
بعضي از افراد چاق پس از دو تا سه هفته رژيم با كاهش وزن دلخواه روبرو شده و آن را رها مي كنند و دوباره با اضافه وزن مجدد تصميم به لاغري مي گيرند كه در علم تغذيه به آن "رژيم يويويي" مي گويند. اين روش مضرات خاص خود را دارد. به اين ترتيب كه فرد از وزن قبلي خود چاق تر شده و سوخت و ساز بدنش دچار اختلال مي شود. افرادي كه رژيم لاغري مي گيرند بايد به خاطر داشته باشند كه بايد هميشه مراقب غذا خوردن خود باشند يعني بعد از رژيم لاغري هم نبايد هر چه مي خواهند بخورند، چون پرخوري هميشه موجب چاقي مي شود و بخصوص بعد از رژيم لاغري بيشتر اثر مي گذارد.


آيا طبق فرمول خاصي بايد وزن كم شود؟ مثلاً 4 تا 5 كيلوگرم در هفته مورد قبول است؟
معمولاً هر هفته نيم تا يك كيلوگرم كاهش وزن متناسب است و ماهيانه 3 تا 5 كيلوگرم توصيه مي شود. البته در دو هفته اول فرد به شدت آب از دست مي دهد و در هفته دوم آب از دست رفته جبران مي شود در عوض به جاي آن بافت چربي شروع به سوختن مي كند.


غير از رژيم لاغري چه ورزشهايي براي لاغري توصيه مي شود؟
با توجه به اينكه هر يك ساعت ورزش 300 كالري انرژي مصرف مي كند و تا چند ساعت سوخت و ساز بدن را افزايش مي دهد، توصيه مي شود روزانه يك ساعت ورزش آن هم ورزشي كه پاها را بيشتر درگير كند، براي لاغري انجام شود. به طور كلي ورزش هايي نظير پياده روي، شنا، دوچرخه، دوي درجا، واليبال، بسكتبال براي لاغري و كاهش وزن توصيه مي شود، ولي براي لاغر كردن موضعي، فقط بايد نرمش آن ناحيه را به طور مرتب انجام داد. مثلاً براي كوچك كردن شكم بايد از ورزش هايي نظير دراز و نشست استفاده كرد

منبع : ایران هالرز

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3050
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 347 بار
سپاس‌های دریافتی: 1565 بار
تماس:

پست توسط Dr.Akhavan » پنج شنبه 16 آذر 1385, 2:08 am

  ايده  نویسنده : طلوع رياضي

كاهش وزن و لاغري رؤياي دست نيافتني خيلي از كساني است كه براي رهايي از اين مشكل به هر روش و توصيه اي متوسل مي شوند و رنج رژيم هاي طاقت فرسا و مضر را در آرزوي رسيدن به وزن ايده ال خود تحمل مي كنند. ولي اغلب بعد از يكي دو هفته، رژيم خود را رها كرده و به روش هاي ديگري روي مي آورند. در اين ميان تنها چيزي كه اهميت ندارد سلامتي و عوارض وحشتناك ناشي از برخي از رژيم هاي كاهش وزن است. اما به راستي بهترين راه براي كاهش وزن كدام است؟

***

*تصميم بگيريد و براي خود يك هدف مشخص در نظر بگيريد. قبل از هر كاري، هدف خود را از رژيم گرفتن و كاهش وزن را مشخص كنيد و سعي كنيد براي رسيدن به اين هدف به دنبال انگيزه و محرك باشيد. مثلاً هميشه مزاياي وزن ايده آل، سلامتي و با نشاط بودن ناشي از آن را به خود گوشزد كنيد و با تعيين يك هدف واقع گرايانه و دست يافتني براي رسيدن به آن تلاش كنيد.

* از رژيم هاي طاقت فرسا استفاده نكنيد. فراموش نكنيد كه كاهش وزن به زمان نياز دارد و معمولاً كساني كه در ابتداي راه با رژيم هاي سخت و بسيار شديد سعي در كاهش وزن دارند، بلافاصله خسته شده، رژيم خود را رها كرده و شيوه قبلي را در پيش مي گيرند. در اين صورت، هر بار شروع مجدد اين فرآيند مشكل تر از قبل خواهد بود؛ زيرا در اين فرآيند سوخت و ساز فرد مختل مي شود و فرد از وزن قبلي خود چاق تر مي شود.

* هر روز خود را وزن نكنيد. كساني كه هر روز خود را وزن مي كنند، بعد از اين كه مي بينند وزنشان هيچ تغييري نكرده، دچار نوعي يأس و دلسردي مي شوند. هيچ گاه اهميت عنصر زمان را فراموش نكنيد. بهترين حالت كاهش وزن حداكثر نيم الي يك كيلو در هفته است. بنابر اين به جاي اين كه هر روز خود را وزن كنيد، هفته اي يك بار دو هفته يك بار اين كار را انجام بدهيد.

* در ميان اعضاي خانواده يا دوستان خود كسي را به عنوان پشتيبان و حامي خود انتخاب كنيد. اين فرد علاوه بر اين كه مي تواند از نظر روحي مشوق خوبي براي شما باشد، به طور عملي نيز مي تواند به شما كمك كند. به عنوان مثال شايد پياده روي يا ورزش براي شما امري دشوار به حساب بيايد، اما همراهي با يك دوست مي تواند اين عمل را براي شما مطلوب و دلپذير كند.

* سعي كنيد در انتخاب مواد غذايي و تهيه غذا، كمي سليقه و ابتكار به خرج دهيد. شما مي توانيد خيلي از مواد غذايي را با انواع ساده تر و سالم تر جايگزين كنيد. مثلاًً به هنگام طبخ ماكاروني به جاي گوشت قرمز از سبزيجاتي نظير قارچ يا كلم استفاده كنيد و يا اين كه به جاي سس مايونز چرب از مخلوط ماست و آبليمو استفاده كنيد. در ضمن تغيير شيوه پخت غذا نيز مي تواند كمك شاياني به فرآيند كاهش وزن بكند. به عنوان مثال، به جاي سرخ كردن مواد غذايي از روش هايي نظير بخارپز كردن يا كبابي كردن گوشت و ماهي استفاده كنيد.

* تعداد وعده هاي غذايي خود را افزايش داده و در همان حال حجم غذاي مصرفي در هر وعده را كاهش دهيد. مصرف روزانه حداقل ۳ وعده و حداكثر (۳ وعده كامل و ۲ ميان وعده) را فراموش نكنيد.
* اگر مي خواهيد رژيم بگيريد، از يك رژيم متنوع، كامل و متعادل استفاده كنيد و هيچ ماده غذايي را از برنامه غذايي خود حذف نكنيد. زيرا عدم خوردن مواد غذايي مورد علاقه سبب ايجاد نوعي عطش در فرد مي شود و بعد از يك مدت زمان بسيار كوتاه فرد با شكستن رژيم خود به مصرف بيش از اندازه اين مواد روي مي آورد. مثلاً اگر شما شكلات دوست داريد، نمي توانيد آن را به يك باره از رژيم غذايي خود حذف كنيد، اما مي توانيد مصرف آن را كم كم كاهش داده و به حد تعادل برسانيد.

* به هنگام غذا خوردن از بشقاب هاي كوچك استفاده كنيد. زيرا همان حجم غذاي هميشگي يا مقدار كمتري از آن در يك بشقاب كوچك، زياد به نظر مي رسد و فرد احساس مي كند يك پرس كامل غذا را مصرف كرده است.

* همواره عمل «خوردن» را بر سر ميز غذا خوري انجام دهيد، حتي اگر مي خواهيد يك ليوان چاي بنوشيد. زيرا بعضي افراد در طول روز و خارج از وعده غذاي اصلي، همواره در حال خوردن هستند. اما از آن جايي كه اين كار را در حين انجام كارهاي ديگر مثل تماشاي تلويزيون يا مطالعه كردن انجام مي دهند، هيچ توجهي به اين عمل نمي كنند و اين خوردن هاي مكرر را جزو وعده هاي غذاي اصلي و معمول به حساب نمي آورند. اما عمل خوردن بر سر ميز غذا خوري يا سفره همواره توجه انسان را به اين فعل معطوف مي كند.

* يكي از مهم ترين دلايل افزايش وزن انسان امروزي نفوذ مدرنيته وسايل مدرن به درون زندگي انسان است. هميشه به دنبال راهي براي فعال تر بودن باشيد. سعي كنيد به جاي آسانسور از پله استفاده كنيد يا ماشين خود را كمي دورتر از محل كار خود پارك كنيد تا مجبور شويد روزانه حداقل چند دقيقه پياده روي كنيد.

* مشكلات گوارشي و مشكلات مربوط به هضم غذا از جمله مهم ترين و اصلي ترين دلايل اضافه وزن هستند. براي جلوگيري از يبوست مصرف فيبر(سالاد، ميوه و سبزيجات) را افزايش دهيد، در حال نشسته غذا بخوريد و غذا را كاملاً بجويد.

* ورزش كردن را فراموش نكنيد. هر يك ساعت ورزش در حدود ۳۰۰ كالري مي سوزاند، به علاوه تا چندين ساعت بعد از انجام حركات ورزشي، سرعت سوخت و ساز افزايش مي يابد. بهترين و كم هزينه ترين ورزش پياده روي است. براي شروع مدت زمان كوتاه و فواصل كمتري را انتخاب كنيد و به تدريج بر فعاليت خود بيفزايد.

* و باز هم يك توصيه هميشگي و قديمي: آب بنوشيد. آب فرايند هضم و جذب غذا را تسهيل مي كند. در همين حال كمبود آب سبب مي شود بدن به جاي سوزندان چربي ها جهت تأمين آب مورد نياز خود آنها را ذخيره كند. به همين دليل مصرف آب مي تواند نقش مهمي در موفقيت شما داشته باشد. زيرا آب سبب مي شود چربي ها در فرآيند متابوليسم شركت كرده و در نتيجه فرآيند كاهش وزن با سرعت بيشتري صورت بگيرد.

Captain
Captain
پست: 1086
تاریخ عضویت: دو شنبه 8 آبان 1385, 12:38 am
محل اقامت: هرکجا هستم باشم آسمان مال من است ! ! !
سپاس‌های ارسالی: 103 بار
سپاس‌های دریافتی: 117 بار

پست توسط osilatoria » یک شنبه 19 آذر 1385, 8:19 pm

داروهای لاغری :

در مورد اثرات داروهای مختلف لاغری و ضدچاقی اخبار ضدونقیض بسیاری موجود است. تبلیغات مختلف، از اثرات مفید این داروها و كاهش وزن بدون تحمل گرسنگی صحبت می‌كنند؛ ولی پزشكان نظر متفاوتی دارند. تحقیقات پزشكی نشان می‌دهد، این داروها یا بی اثر هستند، یا اثر آنها بسیار كوتاه‌مدت است و پس از قطع دارو، وزن شخص به حالت اولیه باز می‌گردد. بدتر از آن برخی از این داروها عوارض بسیار شدیدی دارند، حتی مرگ!

چاقی تبدیل به مشكلی عمومی شده است. همه ما در عرض سال‌ها و بتدریج چاق شده‌ایم اما انتظار داریم در عرض چند روز و بدون سختی لاغر شویم.
در واقع دنبال راه میانبر می‌گردیم.یكی از این راه‌های میانبر كه این روزها خیلی در مورد آن تبلیغ می‌شود، داروهای لاغری است.
در مورد اثرات داروهای مختلف لاغری و ضدچاقی اخبار ضدونقیض بسیاری موجود است. تبلیغات مختلف، از اثرات مفید این داروها و كاهش وزن بدون تحمل گرسنگی صحبت می‌كنند؛ ولی پزشكان نظر متفاوتی دارند. تحقیقات پزشكی نشان می‌دهد، این داروها یا بی اثر هستند، یا اثر آنها بسیار كوتاه‌مدت است و پس از قطع دارو، وزن شخص به حالت اولیه باز می‌گردد. بدتر از آن برخی از این داروها عوارض بسیار شدیدی دارند، حتی مرگ!
● دسته بندی داروهای لاغری
بر اساس طبقه بندی كتب معتبر علمی، داروهای ضد چاقی به دو دسته كلی تقسیم می‌شوند: گروه اول داروهای ضداشتها هستند و گروه دوم داروهایی هستند كه باعث جلوگیری از جذب چربی از دستگاه گوارش می شوند.البته در این بین از داروهای دیگری نیز استفاده می‌شود كه جنبه علمی ندارند، از این گروه می‌توان به این داروها اشاره كرد:
داروهای‌ ‌ادرارآور (دیورتیك) كه به سرعت با از دست رفتن آب‌ ‌بدن، شخص را دچار كاهش وزن می‌كنند. مصرف این داروها از نظر علمی نه‌ ‌تنها صحیح نیست بلكه خطرناك نیز هست. اكثر موِسساتی كه در تبلیغات خود كاهش وزن سریع را نوید می‌دهند از این روش استفاده می‌كنند
داروهای هورمونی‌، ‌مثل داروهایی كه باعث پركاری غده تیروئید می‌شوند. این داروها نیز با افزایش مصرف انرژی باعث كاهش وزن و همچنین لاغرشدن می‌شوند كه این‌ ‌روش نیز به دلیل اینكه در روند طبیعی بدن اختلال ایجاد می‌كند، از نظر علمی صحیح‌ ‌نبوده و خطرناك است
داروهای ملین، ‌این داروها با دفع مواد غذایی بدن‌ ‌و جلوگیری از جذب مواد، باعث كاهش وزن می‌شوند كه واضح است در درازمدت باعث سوءتغذیه‌ ‌و كمبود بعضی مواد مورد نیاز بدن خواهند شد. ضمن اینكه خود نیز عوارضی از قبیل شكم‌درد و... دارند.
● عوارض مصرف
شایع‌ترین عوارض مصرف‌ ‌داروهای لاغری‌ ‌افزایش فشار‌ ‌خون، مشكلات قلبی عروقی، بهم خوردن عادت ماهانه در زنان، سردرد، سرگیجه، بروز جوش‌ ‌برروی صورت، اضطراب، كم‌خوابی و تشنگی غیرطبیعی است.
داروهای‌ ‌كاهنده اشتها با تاثیر در مركز اشتها و هورمون‌های‌ <سروتونین> و <كاته كولامین‌ها> سبب كاهش اشتها می‌شوند. افزایش <كاته كولامین‌ها> خود سبب افزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون،‌ ‌اضطراب و تعریق می‌شود، به همین دلیل مصرف این دارو در افراد چاق مبتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و‌ ‌مبتلایان به بیماری آسم ممنوع است.
نوع دیگر‌ ‌داروهای‌ ‌لاغری‌ ‌شامل داروهای دافع چربی از بدن است كه تا ۰۳ درصد مانع جذب چربی‌های‌ ‌مصرفی در بدن می‌شود. افراد چاق كه از این دسته از داروها همچون داروی <اورلی استات> ‌یا <زنیكال> استفاده می‌كنند باید بدانند كه مصرف این دسته از داروها در جذب قند، شیرینی و سایر گروه‌های غذایی هیچ تاثیری ندارد. همچنین این داروها با ایجاد عوارضی همچون اسهال چرب به دلیل دفع چربی ممكن است سبب كمبود ویتامین‌های محلول در چربی در بدن همچون ویتامین A، D، K و E شود.
البته توجه داشته باشید این عوارض مربوط به داروهای مجاز لاغری است كه تایید مراكز معتبر جهانی را اخذ كرده‌اند و الا در خصوص داروهای تقلبی و غیر مجاز عوارض بسیار بیشتر از این است و حتی می‌تواند مرگ را به همراه داشته باشد.
 تصویر 

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3050
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 347 بار
سپاس‌های دریافتی: 1565 بار
تماس:

پست توسط Dr.Akhavan » جمعه 8 دی 1385, 3:45 am

  وزن و افزايش مجدد آن خطرساز  


به نقل از مجله انجمن پزشكي آمريكا (جاما) مردان چاقي كه وزن خود را كاهش مي‌دهند در صورتي كه دوباره دچار افزايش وزن شوند امكان تشكيل سنگ‌هاي صفراوي در آنان افزايش مي‌يابد.
بر اساس اين گزارش سنگ‌هاي صفراوي در پي تشكيل توده جامدي از كلسترول، صفرا و نمك‌هاي كليسم در كيسه صفرا ايجاد مي‌شود و منجر به بروز شرايط حاد شده كه انجام جراحي را اجتناب ناپذير مي‌كند.

لذا ممكن است در دراز مدت موجب بروز سرطان كيسه صفرا شود.

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3050
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 347 بار
سپاس‌های دریافتی: 1565 بار
تماس:

پست توسط Dr.Akhavan » یک شنبه 1 بهمن 1385, 4:21 am

  شكمي: عوامل، پيشگيري و راه  گزارش از: عليرضا خسروي

دكتر"كريم‌اله حاجيان" متخصص آمار زيستي و اپيدميولوژي در يك مطالعه علمي- تحقيقاتي، عوامل مرتبط با خطر شيوع چاقي و اضافه وزن به خصوص چاقي شكمي(ميان تنه) را از طريق مدل‌سازي شناسايي و اعلام كرد.

وي پس از مطالعه روي ‪ ۳۶۰۰‬تن از جمعيت شهري ‪ ۲۰‬تا‪ ۷۰‬ساله استان مازندران شامل ‪ ۹۰۰‬تن از ساكنان چهار شهر بزرگ اين استان دريافت كه بيش از نيمي از جمعيت بالاي ‪ ۲۰‬سال مورد تحقيق، دچار چاقي و اضافه وزن هستند.

نتايج اين مطالعه نشان داد شيوع "چاقي" در مردان ‪ ۹‬و در زنان ‪ ۲۷‬درصد است و شيوع "چاقي ميان تنه" يا "شكمي" در مردان به ده و در زنان به ‪۴۷‬ درصد مي‌رسد.

به گفته دكتر حاجيان، آمارهاي به دست آمده با مطالعات انجام شده در شهرهاي بزرگ كشور، مثل تهران و اصفهان سازگاري دارد و همچنين با الگوي اپيدمي چاقي در كشورهاي در حال توسعه نيز همخواني دارد.

اين مقاله و تحقيقات دكتر حاجيان در جشنواره آسيايي بهداشت خانواده كه دي ماه امسال در تهران برگزار گرديد، از سوي هيات داوران جهاد دانشگاهي علوم پزشكي ايران به عنوان بهترين تحقيق معرفي شد.

دكتر حاجيان روز شنبه در گفت و گوي اختصاصي با خبرنگار گروه علمي ايرنا درباره مقاله پژوهشي‌اش گفت: اين مطالعه نشان مي‌دهد تفاوت الگوي چاقي در مردان و زنان، با نتايج به دست آمده از كشورهاي خاورميانه مشابه است.

وي افزود: تحقيقات نشان مي‌دهد كه شيوع چاقي در زنان مورد مطالعه، با پايين بودن سطح سواد، كم بودن تحرك فيزيكي و نيز تعداد زايمان‌ها و عوامل مربوط به هورمون جنسي ارتباط قابل ملاحظه‌اي دارد.

به طوركلي نتايج اين بررسي، نشانگر آن است كه خطر بروز چاقي با تغييراتي كه در شيوه زندگي در دو دهه اخيراتفاق افتاده، از جمله شهرنشيني و انتقال جمعيت روستا به شهر، مرتبط است.

دكتر حاجيان تاكيد كرد: براي حل اين مساله با توجه به روند رو به رشد چاقي، به "برنامه ريزي‌هاي مداخله‌اي بااستراتژي چندگانه" لازم است.

وي گفت مسوولان و دست اندركاران بايد نگرش جديدي در تبيين "مهندسي اجتماعي" براي مقابله با رفتارهاي پرخطر داشته باشند.

وي افزود "در حقيقت لازم است كه همه سازمانها و ارگان‌ها به گونه‌اي هدفمند با آگاهي دادن به مردم و فراهم كردن امكانات لازم و فرهنگ‌سازي در اين راستا هماهنگ باشند و تاكيد كرد كه "يك ارگان به تنهايي نمي‌تواند اين مشكل را در سطح جامعه حل كند."
دكتر حاجيان درباره راه‌هاي پيشگيري و مقابله با شيوع چاقي شكمي گفت با ارتقاء سطح آگاهي و آموزش مردم براي شناسايي رفتارهاي پرخطر از جمله "كم تحركي فيزيكي" عملا بايد فرهنگ‌سازي شود.

"پياده روي" ، "بدن‌سازي " و در يك كلام ورزش و پركردن ساعات اوقات فراغت با تحرك فيزيكي، بايد جزو فرهنگ عمومي جامعه درآيد.

دكتر حاجيان خاطرنشان كرد بايد امكان تحرك فيزيكي و ورزش كافي براي دانش آموزان فراهم شود تا آنان در آخر هفته‌ها ساعتها بدون تحرك مقابل تلويزيون ننشينند يا وقتشان را فقط صرف استفاده از اينترنت و بازي با كامپيوتر نكنند.

وي گفت با تغييراتي كه در دو دهه اخير در نوع تغذيه مردم اتفاق افتاده، مصرف غذاهاي پرچرب و پرانرژي بسيار افزايش يافته كه انرژي حاصل از مصرف اين نوع غذاها بايد سوزانده شود و در غير اينصورت به صورت چربي ذخيره خواهد شد.

"در زمينه تغذيه بايد مداخلاتي صورت گيرد، مثلا براي افراد بالاي ‪۲۰‬ سال، بايد غذاهايي با رژيم غذايي متناسب با پروژه "غذاي ويژه پروژه قلب سالم" در دسترس باشد.

دكتر حاجيان گفت در ايران ممكن است از اين غذاها عرضه شود اما بطور فراگير در دسترس نيست درحالي كه مصرف غذاهاي سالم بايد در سطح جامعه عموميت پيدا كند.

وي افزود: اين معضل نه تنها در ايران بلكه در كشورهاي در حال توسعه نيز مشاهده مي‌شود و در واقع به صورت يك معضل جهاني مطرح است در حالي كه در گذشته به دليل مدرنيزه نبودن جامعه ، مشكلي در اين زمينه وجود نداشت.

"در گذشته اگر چرب مي‌خوردند تحرك بيشتر بود و كالري با تحرك و كارهاي فيزكي آن زمان سوزانده مي‌شد."
اما دكتر حاجيان خاطرنشان كرد كه ممكن است ‪ ۳۰‬تا ‪ ۷۰‬درصد چاقي ريشه وراثتي داشته باشد، اما نقش عوامل محيطي در شيوع چاقي به طور آشكار به چشم مي‌خورد.

دكتر حاجيان گفت مسوولان اجرايي و برنامه‌ريزان نظام سلامت بايد نقش بسيار مهمي در رفع مشكل چاقي ايفا كنند و اساسا مقابله با اينگونه معضلات در سطح وسيع، تنها توسط يك وزارتخانه ميسر نيست.

"به نظر مي‌رسد دولت و تمامي ارگان‌هايي كه مسوول امنيت جامعه هستند، بايد مسوول سلامت هم باشند و با" هماهنگي بين بخشي سازمان ها" برنامه مداخله‌ايي در سطح جامعه را به اجرا گذارند.

"به عنوان نمونه در يك شهر فقط معاون بهداشتي نبايد مسوول سلامت تلقي شود و لازم است كه استاندار، فرماندار، بخشدار و مديران همه ادارات كل درگير حل مسايل سلامتي شهر شوند."
"در تئوري و پروژه مربوط به داشتن شهر سالم اين هماهنگي بين بخشي شرط اساسي است و همه سازمان‌ها بايد در اين زمينه توافق عمومي و اجماع داشته باشند وامكانات دراختيار قرار بدهند و همه در يك جهت برنامه ريزي و هدايت كنند.

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3050
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 347 بار
سپاس‌های دریافتی: 1565 بار
تماس:

پست توسط Dr.Akhavan » چهار شنبه 15 فروردین 1386, 2:13 am

  چرت نزنید؛خواب كوتاه باعث چاقي مي  افرادي كه خواب كوتاهي دارند، چاق تر از افرادي مي شوند كه خواب طولاني تري دارند.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرگزاري آلمان، تحقيقات نشان مي دهد افرادي كه خواب كوتاهي دارند حتي با وجود اين كه كمتر غذا بخورند، چاق تر از افرادي هستند كه خواب طولاني تري دارند.
بر اين اساس، زناني كه تنها پنچ تا شش ساعت مي خوابند به طور متوسط 7/0 تا 1/1 كيلوگرم چاق تر از زناني هستند كه هفت ساعت يا بيشتر مي خوابند.
بر اساس اين گزارش؛ محققان آمريكايي با بررسي اطلاعات نزديك به 70 هزار زن در سنين ميانسالي كه در 16 سال جمع آوري شده بود، به اين نتايج دست يافتند.
يادآور مي شود: محققان علت بروز اين امر را اختلال در نظم روز و شب بدن مي دانند كه بر روي كالري مصرفي بدن تاثير گذار است.

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3050
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 347 بار
سپاس‌های دریافتی: 1565 بار
تماس:

غذاهای خوب برای لاغر شدن

پست توسط Dr.Akhavan » یک شنبه 31 تیر 1386, 10:55 am

  خوب برای لاغر  محققان می گویند مواد غذایی مانند عدس که به کندی انرژی رها می کنند بیش از غذاهایی که بسرعت قند را وارد جریان خون یم کنند در کاهش وزن موثرند.
پس از صرف غذا بدن آن را به اجزاء تشکیل دهنده اش می شکند و یکی از این اجزاء قند خواهد بود. میزان شکسته شدن غذاهای مختلف متفاوت است.
برای مثال رها شدن قند عدس طولانی مدت است در حالیکه نان سفید به طور ناگهانی و بسرعت قند را رها کرده وارد جریان خون می کند.
این نوع غذاها که قنشان بسرعت وارد خون می شود با ویژگی شاخص گلیسمیک یا قندی بالا شناخته می شوند و برعکس غذاهایی که قندشان دیر آزاد می شود شاخص گلیسمیک پایینی دارند.
بنابراین محققان معتقدند افراد با مصرف غذاهای که شاخص گلیسمی پایین تری دارند سریع تر وزن از دست می دهند. از اینرو شاخص گلیسمی پایین بویژه برای افراد چاق اهمیت دارد.
به نظر می رسد تا زمانی که غذاهای مورد مصرف شاخص گلیسمی پایینی داشته باشند ، دنبال کردن یک رژیم غذایی حاوی این نوع غذاها بهتر از محدود کردن تنوع غذایی باشد.

منبع : وبلاگ دکتر رزم پا

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3050
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 347 بار
سپاس‌های دریافتی: 1565 بار
تماس:

كاهش وزن به وسيله قرص هاي لاغري

پست توسط Dr.Akhavan » چهار شنبه 30 آبان 1386, 7:07 pm

  وزن به وسيله قرص هاي  

مسأله قرص هاي لاغري كه اكنون تبليغات زيادي براي ترويج آن صورت مي گيرد، سئوال بسياري از افراد مبتلا به اضافه وزن و چاقي است. مطمئناً شما هم در سايت هاي ديگر يا حتي در داروخانه ها، با اين قبيل داروها برخورد كرده ايد و اين سئوال برايتان مطرح شده كه آيا واقعاً داروهاي لاغري مؤثرند؟

در مورد اثرات اين داروها اخبار ضد و نقيض بسياري موجود است. سايت هاي تبليغاتي، از اثرات مفيد اين داروها و كاهش وزن بدون تحمل گرسنگي صحبت مي كنند، ولي در سايت هاي پزشكي مطالب ديگري مشاهده مي شود.

تحقيقات پزشكي و بررسي هاي آماري بر روي افرادي كه دارو مصرف كرده اند نشان مي دهد، اين داروها يا بي اثر هستند يا اثر آنها بسيار كوتاه مدت است و پس از قطع دارو، وزن شخص به حالت اوليه باز مي گردد.

مصرف دارو بايد همراه با رژيم لاغري و انجام فعاليت ورزشي باشد تا اثر آن ماندگار شود.
در بسياري از افراد، عوارض جانبي مصرف دارو بروز مي كند و گاهي آنقدر شديد است كه مي توان گفت، دارو به جاي اينكه بيماري چاقي را درمان كند، بيماري ديگري را هم به وجود آورده است.

اين نكته حائز اهميت است كه استفاده از اين داروها، به تنهايي براي كاهش وزن، به هيچ عنوان يك راه درمان اصولي نيست و فرد حتماً احتياج به رژيم غذايي مناسب تحت مراقبت يك رژيم درمان و فعاليت بدني منظم دارد.مصرف داروهاي لاغري براي چه كساني مورد نياز است؟

استفاده از اين داروها تنها براي افرادي مجاز است كه :

1) نمايه توده بدني آنها (BMI) بالاتر از 30 باشد؛ بدين معني كه در مرحله چاقي درجه 2 باشند و هيچ بيماري خاصي نداشته باشند. پس به افرادي كه كمي اضافه وزن دارند توصيه مي شود از اين داروها استفاده نكنند و فقط افراد خيلي چاق ، مجاز به استفاده از اين داروها هستند.

2) افرادي كه در اثر اضافه وزن و چاقي مبتلا به دو عارضه مزمن شده اند، مثلاً در اثر اضافه وزن طولاني مدت دچار فشار خون بالا و ديابت شده اند.


در ميان اين همه دارو كداميك براي درمان چاقي توصيه مي شوند؟


در حال حاضر تنها تعداد معدودي از قرص هاي موجود در بازار توسط سازمان غذا و دارو *FDA تأييد شده اند و مصرف آنها تنها براي مدت كوتاهي ، چند هفته و حداكثر چند ماه مجاز است.
اين داروها، اگر پايه گياهي داشته باشند ، اثرات جانبي كمتري دارند. بيشتر داروهاي مورد استفاده ، قرص هاي ضد اشتها هستند كه از اين جمله ؛Tenuate,Didrex, Sanorex, Mazanor, Adipex-p, Meridia است. بيشتر اين داروها قرص ها و يا كپسول هايي هستند كه موجب كاهش اشتها شده و بايد توسط پزشك به مقدار لازم تجويز شوند.

نوع ديگر از داروهاي تجويز شده، قرص هاي ممانعت كننده از جذب چربي ها هستند مثلxenical كه با چربي موجود در غذا تركيب شده و جذب آن را تا30 درصد كاهش مي دهد.


Meridia وXenical تنها داروهايي هستند كه براي طولاني مدت به افراد خيلي چاق توصيه مي شوند.

داروهاي ضد اشتها چگونه عمل مي كنند؟
اين داروها شرايطي را در بدن به وجود مي آورند كه فرد احساس گرسنگي نكند، به اين صورت كه باعث توليد بيشتر هورمون سروتونين و ياكاتكول آمين مي شوند. اين دو هورمون توليد شده درمغز، بر رفتار غذايي فرد اثر گذاشته و با افزايش توليد آنها فرد احساس سيري و پُري مي كند.


نحوه عمل داروهاي جاذب چربي چگونه است؟
با مصرف اين داروها، چربي خورده شده در روده شكسته نشده و يا جذب آن مختل مي شود.

در صورتي كه مي خواهيد از داروهاي لاغري استفاده كنيد، حتماً پزشك را از شرايط جسمي تان مطلع سازيد؛ اگر باردار يا شيرده هستيد، حساسيت خاصي داريد و يا تحت درمان با داروي ديگري هستيد يا در صورتي كه مبتلا به ديابت، فشار خون ، بيماري قلبي ، صرع ، بيماري كليوي، اعتياد، تيروئيد پر كار، افسردگي، سردرد ميگرني و فشار چشم هستيد، حتماً پزشك را مطلع سازيد.


آيا داروهاي لاغري واقعاً مؤثرند؟

به طور كلي از بين اين داروها تنها Xenical وMeridia تقريباً موثر بوده اند و به همراه رژيم غذايي موجب كاهش وزن به ميزان 2 تا 10 كيلو در مدت يكسال شده اند.

در افراد مختلف با شرايط بدني متفاوت، پاسخ به اين داروها يكسان نيست. در ضمن هيچ دستور مشخصي وجود ندارد كه چه ميزان از قرص تجويز شده مؤثر است و پزشك تنها با توجه به اطلاعات و تجربياتش ميزان مورد نياز را تعيين مي كند. افرادي كه بسيار چاق هستند با مصرف 6 ماه از اين داروها، مي توانند تا 10 درصد وزن شان را كاهش دهند و اين ميزان كاهش وزن بسيار با اهميت است و از ابتلا آنها به فشار خون، ديابت وديگر بيماري هاي مزمن جلوگيري مي كند. در عين حال تحقيقات زيادي در مورد اثرات جانبي يا اثرات بعدي ناشي از مصرف اين داروها انجام نشده است.

در صورتي كه قصد استفاده از داروهاي لاغري را داريد و يكي از شرايط زير در شما وجود دارد، حتماً اين مسئله را با پزشك در ميان بگذاريد:

1- اعتياد: براي فعاليت مناسب دارو ، احتياج به شرايط خاصي است كه عدم اعتياد يكي از آنهاست.

2- اگر با مصرف قرص، وزنتان تغييري نكرد و دچار ثبات وزن شـُديد.

3- در صورتيكه اثرات جانبي ناشي از مصرف قرص در شما بروز كند.


عوارض جانبي مصرف قرص هاي لاغري چيست؟
در صورتي كه اين داروها بيش از اندازه مصرف شوند يا مدت مصرف بيش از چند هفته شود، عوارض زير بروز مي كند:

- افزايش ضربان قلب

- افزايش فشار خون

- تعرق زياد

- يبوست

- كم خوابي

- تشنگي زياد

- گيجي

- پر بودن بيني

- سردرد

- اضطراب

- خشكي دهان

ازعوارض قرص Xenical كه مانع جذب چربي است، ايجاد نفخ، تكرر دفع، مدفوع چرب و غيره است.

درصورتي كه با مصرف اين دارو عوارضي مثل سوزش قلب، قاعدگي همراه با درد، ورم بدن در قسمت پا و مچ، آكنه و احساس سرما بروز كرد، سريعاً مسأله را با پزشك معالج تان در ميان بگذاريد.

كساني كه دچار فشار خون نامنظم، بيماري قلبي ، تپش قلب يا سابقه سكته هستند، نبايد از دارويMeridia استفاده كنند و كليه كساني كه از اين دارو استفاده مي كنند، بايد فشار خونشان را كنترل كنند.


حفظ وزن كاسته شده، چگونه ممكن است؟


اثراين داروها كوتاه مدت است. اگر فرد بخواهد پس از كاهش وزن، براي مدت طولاني ثابت بماند، بايد در تمام مدت مصرف قرص، عادت غذايي اش را تغيير دهد و فعاليت ورزشي منظمي داشته باشد تا پس از قطع دارو با پرخوري به وزن اوليه بازنگردد.

داروهاي ضد اشتها براي همه افراد توصيه نمي شوند. افراد مسن و كودكان نبايد از اين داروها استفاده كنند. در صورتي كه مي خواهيد از داروهاي لاغري استفاده كنيد، حتماً پزشك را از شرايط جسمي تان مطلع سازيد؛ اگر باردار يا شيرده هستيد، حساسيت خاصي داريد و يا تحت درمان با داروي ديگري هستيد يا در صورتي كه مبتلا به ديابت، فشار خون ، بيماري قلبي ، صرع ، بيماري كليوي، اعتياد، تيروئيد پركار، افسردگي، سردرد ميگرني و فشار چشم هستيد، حتماً پزشك را مطلع سازيد.

* Food and Drug Administration

عاتکه موسوي-كارشناس تغذيه
آخرین ويرايش توسط 1 on Dr.Akhavan, ويرايش شده در 0.

ارسال پست

بازگشت به “بهداشت مواد غذايي”