**** خانم ها بخوانند ****:::::: رژيم هاي لاغري ::::::

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت مواد غذايي به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3050
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 347 بار
سپاس‌های دریافتی: 1565 بار
تماس:

رژيم هاي دروغي

پست توسط Dr.Akhavan » چهار شنبه 30 آبان 1386, 7:08 pm

  هاي  
پيش از آنکه وقت و پول خود را براي وسايل لاغري غير استاندارد و رژيم هاي غلط هدر دهيد، به اين مسأله بيانديشيد که هر روش جديدي الزاما مفيد نيست و استفاده از همان قوانين هميشگي تنها راه کاهش وزن است، يعني:

1) دريافت کمتر انرژي

2) انجام فعاليت بيشتر

3) هر دوي اين راه حل ها

به نکات زير توجه کنيد:
* هيچ کرمي وجود ندارد که چربي بدن را آب کند.

* طب سوزني موجب لاغري دائمي نخواهد شد.

* خوردن کولاژن پيش از خواب، چربي هاي بدن شما را نمي سوزاند.

* جذب کننده هاي چربي غذا به ميزان توصيه شده، تنها ميزان کمي از چربي را جذب مي کند. پس با اعتماد به آنها زيادتر چربي نخوريد، چون از عواقب طولاني مدت آن خبر نداريد.

* محصولاتي که موجب کاهش آب بدن شما مي شود ( ديورتيک ها ) يا روده شما را تخليه مي کند، موجب مي شود چند کيلوگرم در يک روز از دست بدهيد، ولي از چربي بدن شما چيزي کاسته نشود. اين کاهش وزن کاملا موقتي است و با خوردن مايعات به جاي اول بازمي گرديد. شما احتياجي به " برطرف کننده هاي مواد سمي بدن " نداريد تا کاهش وزن پيدا کنيد. مصرف اين مواد در مدت طولاني خطراتي در پي دارد.

تنها تأثير کمربندها يا شکم بندهاي لاغري، افزايش تعريق در بدن شماست. از اين رو تنها آب بيشتري از دست مي دهيد. ميزان آبي که به اين طريق از دست مي رود به همان ميزاني است که شب تا صبح از بدن شما کم مي شود. پس ادعاي افرادي که اين روش را توصيه مي کنند، باور نکنيد، چون حتي ذره اي چربي از بدن شما کم نخواهد شد.

* بسياري از محصولاتي که ادعا مي شود متابوليسم را بالا مي برند يا چربي را مي سوزانند، محتوي تحريک کننده هايي هستند که به طور طبيعي در سبزيجات موجود است. اين تحريک کننده ها در بدن شما موجب سوختن انرژي بيشتر مي شود. اما اگر بخواهيد همچنان با اين تحريک کننده ها وزن کم کنيد، هر روز بايد به ميزان مصرف بيافزاييد که عواقب بيماري زايي بسياري در پي خواهد داشت.

* بسياري از کتب لاغري، بدون توجه به اصول علمي، رژيم هاي غذايي را در اختيار شما مي گذارند که در روز به بدن شما 1500 تا 1800 کالري مي رساند. اين کار در بسياري از افراد موجب لاغري مي شود. شما مي توانيد با اين روش وزن کم کنيد اما از خودتان پرسيده ايد " آيا مي توانيد تا آخر عمر همينطور غذا بخوريد؟" (چرا که در غير اينصورت به سرعت به وزن اوليه بازمي گرديد) و يا اينکه "با اين رژيم کليه مواد مغذي که بدن شما لازم دارد تأمين مي شود يا خير؟"

ممکن است بعضي از افراد با حذف کامل يک يا دو گروه غذايي در ظاهر مشکلي نداشته باشند، اما شما با حذف بسياري از غذاها که داراي ميوه، سبزي، غلات و حبوبات هستند چگونه مواد غذايي موجود در آنها را تأمين مي کنيد؟ اين را بدانيد که هيچ قرص و ويتاميني اين کار را براي شما نمي کند.

يک رژيم فقير به همراه ويتامين، باز هم يک رژيم فقير است.

عاتکه موسوي-کارشناس تغذيه

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3050
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 347 بار
سپاس‌های دریافتی: 1565 بار
تماس:

پست توسط Dr.Akhavan » چهار شنبه 30 آبان 1386, 7:10 pm

  نابجا از داروهاي لاغري و عوارض جانبي  
افرادي که دل در گرو مهر مردم داشته و فعاليت حرفه اي خود را در جهت خير و صلاح و سلامتي مراجعين خود قرار داده اند، همچنين هدف تبليغ و سودجويي ندارند، تحت هيچ شرايطي بدون در نظر گرفتن سن ، جنس ، وزن ، موقعيت هاي فيزيولوژيکي ، بيماري هاي زمينه اي موجود و داروهاي مصرفي فعلي ، رژيم غذايي يا دارويي را ولو مورد تاييد باشد ، تجويز نمي کنند؛ زيرا تداخلات غذا و دارو ممکن است عوارض غير قابل جبراني را در دراز مدت براي فرد مصرف کننده ايجاد کرده يا عوارض بيماري قبلي را تشديد و يا تظاهرات جديد و خطرناکي را موجب گردد و ضايعات مالي و جاني قابل توجه و غير قابل جبراني را فراهم سازد. آيا شما جزو کساني هستيد که قرباني ناآگاهي و سودجويي اين افراد يا آن گروه از خدا بي خبر و غير متخصص قرار گرفته و راه به جايي نبرده ايد؟


استفاده نابجا از داروهاي لاغري براي سلامتي بدن مضر است ، زيرا تداخلات غذا و دارو ممکن است عوارض غير قابل جبراني را در دراز مدت براي فرد مصرف کننده ايجاد کرده يا عوارض بيماري قبلي را تشديد و يا تظاهرات جديد و خطرناکي را موجب گردد و ضايعات مالي و جاني قابل توجه و غير قابل جبراني را فراهم سازد.
اينک جهت تصميم گيري آگاهانه و پيشگيري از پيشامدهاي قابل اجتناب، توجه شما عزيزان را به موارد زير جلب مي نماييم.اورليستات (ORLISTAT)

اورليستات يا زنيکال (XENICAL) از جمله داروهاي لاغري است که با مهار کردن آنزيم ليپاز- که از لوزالمعده جهت هضم و تجزيه ي چربي ها ترشح مي شود - از جذب 30 درصد چربي غذا جلوگيري کرده و بدين ترتيب همراه با رژيم هاي غذايي به روند کاهش وزن سرعت مي بخشد و وزن فرد در سال 4 کيلو بيشتر از رژيم کاهش وزن بدون دارو، کاسته مي شود.

جهت سرعت بخشيدن به کاهش وزن ، به موازات تنظيم و تجويز رژيم مناسب!! روزانه 3 کپسول زنيکال (XENICAL) در صبحانه، ناهار و شام همراه با غذاهاي مصرفي توصيه مي شود. بايد توجه مصرف کنندگان را به اين مسئله جلب کنم ، کسي که شروع به مصرف اين دارو کند، بايد تا مدت ها آن را ادامه دهد، چون با قطع دارو دوباره انباشتگي چربي ها آغاز مي شود.


عوارض مصرف زنيکال
چربي هايي که تجزيه و جذب نشده اند ، باعث دفع مدفوع پرچرب شده و بوي بسيار زننده اي ايجاد مي کنند. در ارتباط با مقدار چربي موجود در غذا ، احتمال ايجاد سردرد هاي شديد و دل دردهاي طاقت فرسا در 6 درصد مصرف کنندگان وجود دارد. در ضمن به علت اختلال در جذب ويتامين هاي محلول در چربي که شامل ويتامين هاي K , E , D , A است ، بايد دو ساعت بعد از مصرف زنيکال نسبت به مصرف مکمل هاي مولتي ويتاميني اقدام شود. اين دارو به علت احتمال ايجاد زمينه ي بروز سرطان سينه که از طرف FDA ( اداره غذا و دارو ) مطرح گرديده بود، از طرف شرکت سازنده و توليد کننده ، درخواست تاييد دارو پس گرفته شده است.سيبوترامين (SIBUTRAMIN)

اين دارو در آغاز به عنوان يک داروي ضد افسردگي به بازار عرضه شد، ولي به علت کم اثر بودن آن در درمان افسردگي ها، در حال حاضر به عنوان يک داروي لاغري مصرف مي شود که همراه با رژيم هاي لاغري توصيه مي شود. مصرف اين دارو به مقدار 15-10 ميلي گرم در روز و در طول 24 هفته، مي تواند 4 تا 5 کيلو بيشتر از رژيم لاغري بدون دارو ، از وزن شخص رژيم گيرنده بکاهد.


هيچگاه خودسرانه و بدون تجويز پزشک يا متخصص تغذيه از داروهاي لاغري استفاده نکنيد. در ضمن مصرف اين داروها هنگامي در کاهش وزن موثر است که به همراه آن از رژيم هاي لاغري توام با ورزش نيز استفاده شود. مصرف داروي خالي هم براي سلامتي مضر است و هم نتيجه مطلوب را براي کاهش وزن نخواهد داد.

عوارض مصرف سيبوترامين (SIBUTRAMIN)
در پژوهش هاي انجام شده، عوارض جانبي عبارتند از : خشکي دهان در 17 درصد؛ اختلال در خواب و بي خوابي هاي ناخواسته در 5/85 درصد؛ سوزن سوزن شدن بدن در 12درصد؛ اختلال ضربان قلب ( آريتمي ) در 2 درصد و يبوست که در 11 درصد مصرف کنندگان گزارش شده است.


توصيه هاي لازم :
مصرف اين دارو براي افرادي که داراي حساسيت بوده يا به بي اشتهايي عصبي ( آنورکسيا ) يا پُرخوري عصبي ( بوليميا ) دچار هستند ، توصيه نمي شود. در ضمن مصرف اين دارو همراه با داروهاي کاهش دهنده اشتها ، داروهاي ضد فشار خون ، ضد افسردگي ، ضد سرفه ، داروهاي اعصاب ، داروهاي ضد ميگرن ، آنتي هيستامين ، مسکّن ها و آرام بخش ها ممنوع بوده و افرادي که ناچار نارسايي قلبي ، آريتمي و سابقه سکته قلبي هستند نبايد از اين دارو استفاده کنند . همچنين افرادي که دچار بيماري هاي کليوي يا کبدي ، آب سياه (GLUCOMA) ، مشکلات غده تيروئيد يا سنگ کيسه صفرا هستند، بايد تحت نظر پزشک و با احتياط کامل ، اين دارو را مصرف کنند. مصرف اين دارو براي افراد زير 16 سال و بالاي 65 سال و در طول بارداري و شيردهي ممنوع است.
هورمون کوريونيک گونادوتروپين (HCG) يا هورمون جفت

روزانه تزريق 125 واحد هورمون جفت به همراه رژيم لاغري ، به تجزيه و مصرف چربي هاي ذخيره شده در اندام افراد چاق سرعت بخشيده و باعث کاهش اشتها به غذا نيز مي شود، ولي به علت عوارض ناخواسته و خطرناکي که ممکن است براي افراد به وجود آورد، توصيه نمي شود . بررسي ها نشان داده ، افرادي که از اين روش استفاده کرده و جان سالم به در برده اند، در آينده دچار چاقي هاي موضعي بسيار شديد به ويژه انباشتگي چربي در باسن و ران ها شده اند.هورمون هاي غده تيروئيد

اگرچه استفاده به جا و به موقع از اين هورمون ها توسط متخصصان ، عامل نجات و رهايي افراد مبتلا به کم کاري تيروئيد ، يبوست، افسردگي ، افزايش وزن ، پرخوابي و چاقي بوده ، ولي استفاده ي نابجا از اين هورمون ها توسط افراد ميانسال و سالخورده ، عوارض قلبي مختلفي از بيماري عروق قلبي ، ايست قلبي و حتي مرگ به علت سکته ي قلبي را موجب مي شود . در ضمن افرادي که داراي ترشح عادي و طبيعي غده ي تيروئيد هستند، نبايد جهت افزايش متابوليسم ( سوخت و ساز ) بدن و سرعت بخشيدن به روند لاغري از اين روش استفاده کنند.دي اتيل پرويپون هيدروکلرايد

دي اتيل پرويپون هيدروکلرايد، با نام تجاري تنوايت (TENUATE) ، از جمله داروهاي لاغري است که نبايد بدون تجويز پزشک و متخصص مصرف شود. اين دارو بايد نيم تا يک ساعت قبل از غذا و 4 تا 6 ساعت قبل از خوابيدن درسته و بدون جويدن و خرد کردن بلعيده شود و نبايد بيش از 3-1 ماه مصرف شود. مصرف اين دارو هنگامي در کاهش وزن موثر است که به همراه آن از رژيم هاي لاغري توام با ورزش نيز استفاده شود. در صورت مبتلا بودن به فشار خون بالا، پرکاري تيروئيد، آب سياه، بيماري قند ، اعتياد به الکل ، مشکلات قلبي و تصلب شرايين و نيز در دوران حاملگي و شيردهي استفاده از اين دارو توصيه نمي شود.


عوارض جانبي اين دارو

عوارض خفيف استفاده از اين دارو شامل مشکلات بينايي ، خشکي دهان ، بي خوابي ، بدخلقي ، ناراحتي معده ، يبوست و تغيير ميل جنسي است. عوارض متوسط ناشي از استفاده از اين دارو عبارتند از درد قفسه سينه، مشکلات ادراري ، تنفسي و قلبي و عوارض شديد آن عبارتند از :

افزايش فشار داخل ريه ، بيماري هاي دريچه ي قلب، ناآرامي يا آشفتگي ، لرزش و اضطراب ، سردرد، سرگيجه ، بي خوابي ، خشکي دهان ، اسهال يا يبوست. در صورتي که شما يکي از افراد مصرف کننده ي اين دارو هستيد، به محض بروز يکي از واکنش هاي حساسيتي ، مشکلات تنفسي ، ورم لب ها و زبان و صورت ، کهير، بي نظمي ضربان قلب ، تهوع و استفراغ و گيجي فوراً به پزشک يا فرد تجويز کننده ي اين دارو مراجعه کنيد.


عوارض جانبي دارو عبارتست از : خشکي دهان ، يبوست ، سرگيجه ، سياهي رفتن چشم ، ناراحتي معده ، ناآرامي و درد قفسه سينه.
مصرف اين دارو نبايد از 8 تا 12 هفته بيشتر شود . مقدار و نحوه مصرف آن، يک بار در روز، 60-30 دقيقه قبل از غذاخوردن با شکم خالي و بهترين زمان، قبل از صبحانه است و اگر زمان ديگري مورد نظراست ، حداقل 4 تا 6 ساعت قبل از خواب مصرف شود؛ زيرا از اثرات اين دارو، بي خوابي ذکر شده است. مصرف بيش از حد و يا طولاني مدت اين دارو اعتياد آور بوده و علاوه بر آن احتمال مي رود که به تداخل اين دارو با ساير داروهاي مصرفي به ويژه داروهايي مثل FURAZOLIDO SELEGILINE- PHENELZINE - MAO و ساير داروها مثل داروهاي جلوگيري کننده از گرفتگي بيني ، سرفه ، سينه درد، سرماخوردگي و بسياري از داروهاي حاوي مواد تحريک کننده منجر شود.

افرادي مبتلا به آلرژي يا حساسيت هستند و خانم هاي باردار و شيرده نبايد اين دارو را مصرف کنند.

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3050
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 347 بار
سپاس‌های دریافتی: 1565 بار
تماس:

توصيه هاى غذايى براى كاهش وزن

پست توسط Dr.Akhavan » شنبه 3 آذر 1386, 6:45 pm

  هاى غذايى براى كاهش  در اين مطلب توصيه لازم براي کاهش وزن را براي شما بيان مي کنيم. اگر در حال حاضر رژيم لاغري داريد ، سعي کنيد به توصيه هاي زير عمل کنيد.

*براى جلوگيرى از بروز مشكلات گوارشى مثل يبوست، در طول رژيم حتماً مقدار روغن ذكر شده در رژيم خود را ( كه بهتر است روغن زيتون باشد)، فراموش نكنيد.

حبوبات را كه منابع بسيار خوب پروتئين و فاقد چربي هستند را در رژيم خود استفاده كنيد. فقط قبل از طبخ حتماً آنها را خيس كنيد تا از نفخ آنها كاسته شود. براى جلوگيرى از نفخ احتمالى پس از صرف حبوبات يك استكان كوچك عرق نعنا يا عرق رازيانه را به شما توصيه مى كنم.

*در طول رژيم خود اين ضرب المثل انگليسى را به خاطر داشته باشيد كه خوردن روزانه يك عدد سیب شما را از مراجعه به پزشک بى نياز مى كند (بهتر است سیب با پوست میل شود )

بهتر است در طول رژيم مصرف ميوه هاى بسيار شيرين نظير موزو زرد آلو-خربزه و... را محدود كنيد. گیلاس وانگور در کاهش وزن بی اثر نیستند.

مصرف سبزيجات، چه به صورت خام و چه پخته، به دليل داشتن کالري کم ، در رژيم لاغري آزاد است

همچنين مصرف يك ليوان آب (آب ولرم بهتر است) همراه با يك عدد لیموی تازيا آب ليمو، در اتمام هر وعده غذايى توصيه مى شود.

*از سبزيجات، مصرف شلغم چه به صورت خام در سالاد و چه به صورت پخته (چون در طبخ احتياج به روغن ندارد)،همچنين اسفناج پخته و انواع ديگرى از سبزيجات به دليل كم كالرى بودن آنها توصيه مى شودگوجه فرنگی يكى از سبزيجات كم كالرى و سرشار از ویتامین ث است، بنابراين اگر نسبت به آن آلرژى غذايى نداريد مصرف آن را در رژيم غذايى خود قرار دهيد.

*درباره طبخ برنج بهتر است، برنج به صورت كته و با مقدار خيلي کمي روغن مايع پخته شود.همچنين همراه برنج اگر پياز خورده شود، ويتامين هاى B برنج جذب مى شود.

*ضرب المثل ديگرى وجود دارد كه مى گويد ماهی غذاى مغز است، بنابراين حداقل هفته اى يك بار ماهي بخوريد.

چای وقهوه را حداقل يك ساعت پس از صرف غذا و حتى الامكان به صورت رقيق بنوشيد (بيشتر از 7 فنجان رقيق در روز توصيه نمى شود).

*همراه غذاهاى گوشتى از منابع ويتامين C مثل آب مرکبات ليمو و نارنج )،جعفرى تازه، گوجه فرنگى، فلفل دلمه اي و ... استفاده كنيد تا آهن آن بهتر جذب شود.

*لازم است بدانيد كه سويا از منابع بسيار عالى پروتئين گياهي (بدون چربى) است كه در كاهش چربى هاى خون نيز اثرات شگرفى دارد (كلسترول، LDL، ترى گليسيريد). اين ماده غذايى براى خانم هايى كه دوران یائسگی مى گذرانند بسيار سودمند است و همچنين براى خانم های شیرده و افراد مبتلا به پوکی استخوان هم نافع است.

نوشیدن 8 لیوان آب در روز را فراموش نكنيد و هر روز پس از برخاستن از خواب يك ليوان آب ولرم يا يك عدد ميوه ميل كنيد.

*به طور كلى سعى كنيد لبنيات مصرفى شما از نوع كم چرب باشد. فراموش نكنيد كه غفلت از خوردن

شیر وفراورده های لبنی اثرات مضر جبران ناپذيرى مانند پوكى استخوان را به دنبال خواهد داشت، پس مصرف حداقل 2 ليوان شير يا ماست در روز را فراموش نكنيد.

*بشقاب غذاى خود را كوچك انتخاب كنيد، غذاى خود را كشيده و در جايى دورتر از منبع اصلى غذا (ديس، قابلمه و...) آن را ميل كنيد. سعى كنيد قاشق را در فواصل بردن به دهان در بشقاب بگذاريد و مجدداً برداريد و اگر مى توانيد از چنگال استفاده كنيد.در طي رژيم لاغري سعي کنيد هر روز صبح به صورن ناشتا ، يک ليوان آب ولرم بنوشيد

سبزيجات برگ سبز تيره و ميوه هاى زرد رنگ سرشار از ویتامین A و يا پيش ساز آن است، بنابراين از مصرف برگ سبز رنگ تيره كاهو امتناع نورزيد و به خوردن ميوه ها و سبزيجات سبز و زرد توجه داشته باشيد

*مصرف مواد غذايي مثل ترشى، خيار شور، وادامس های بدون قند چاى، قهوه و چاشنى هاى ترش به دليل كم كالرى يا بدون كالرى بودن آزاد است، ولى مصرف بسيارى از آنها براى شما مشكل تغذيه اى (در صورت زياده روى) ايجاد مى كند، پس استفاده كم از آنها را در برنامه غذايى خود داشته باشيد

گردو وبادام از بهترين دانه هاى گياهى هستند كه هر 2 عدد گردوى كامل معادل 1 قاشق غذا خورى روغن مايع و يك قاشق مربا خورى روغن جامد، كره، مارگارين كالرى دارد، چربى آن بسيار مفيد بوده و قابل استفاده در ميان وعده ها و يا همراه با سالاد است

عدس از منابع بسيار عالى پروتئين است. حاوى ويتامين هاى B و مواد معدنى است، مصرف آن را به شكل عدسى (بدون افزودن آرد وسیب زمینی )

بسيار توصيه مى كنم.

*در رژيم كاهش وزن تاكيد اساسى بر مصرف شام زود هنگام (قبل از ساعت 8) است. بنابراين به شما توصيه مى كنم قبل از خواب يك ليوان شير ولرم بنوشيد، زيرا شير گرم مدت زمان بيشترى در معده مى ماند و احساس سيرى بيشترى در طول شب خواهيد داشت. همچنين شير ولرم باعث آرامش اعصاب مي شود و مي توانيد خواب راحتی داشته باشید.

جلوگیری از ضعف هنگام لاغر شدن
تغذیه مناسب برای کاهش وزن اهمیت بسیاری دارد و کمک می کند تا سیستم انرژی بدن بهینه شود و به طور مؤثری کار کند.

مردی چاق در حال ورزش کردن

بسیاری از افراد وقتی می خواهند لاغر شوند، میزان غذای مصرفی خود را به طور چشمگیری کاهش می دهند، در نتیجه وضعیت تغذیه ای آنها افت می کند.

وقتی بدن چربی یا کربوهیدرات را می سوزاند، سلول ها برای کامل کردن فرآیند شیمیایی به تغذیه اساسی نیازمند هستند.

عدم تعادل در وضعیت تغذیه ای اغلب بر سطوح انرژی بدن اثر می گذارد، در نتیجه ممکن است احساس خستگی، ضعف و فقدان انرژی کنیم.

بدیهی است که عضلات بر اثر کمبود ویتامین ها یا مواد معدنی خاص، از کار نمی افتند، اما عدم تعادل بین این مواد مغذی می تواند به شیوه های مختلفی روی ما اثر بگذارد.

تاکنون احساس کرده اید که می خواهید بلند شوید و برای کم کردن وزن ورزش کنید، اما به نظر می رسد که بدنتان تمایلی به این کار ندارد و هنگامی که شروع به تمرین ورزشی می کنید، ظرف پنج دقیقه احساس خستگی یا حتی غش می کنید!

حقایق تغذیه ای

بسیاری از ویتامین های گروه B برای انجام سوخت و ساز (متابولیسم) انرژی در بدن مورد نیاز هستند.

اگر یک رژیم غذایی کم کالری، به مقدار کافی ویتامین های گروه B را تأمین نکند، ممکن است بر سوخت و ساز چربی ها و کربوهیدرات ها تأثیر بگذارد و منجر به احساس خستگی، بی حالی و خواب آلودگی در فرد شود.

ویتامین C نیز نه تنها باعث افزایش مقاومت بدن در برابر عفونت ها می شود، بلکه به بازسازی و حفظ بافت های عضلانی و رگ های خونی کمک می کند.

برای انجام تمرین های ورزشی طولانی به منظور سوزاندن میزان مناسبی از کالری برای کاهش دایمی وزن، وجود بافت های قوی تر عضلانی لازم است

لازم نیست کیلو کیلو ویتامین و قرص های مواد معدنی بخورید تا مطمئن شوید تمام مواد مغذی لازم به بدنتان رسیده است. خوردن روزانه یک قرص مولتی ویتامین هم کافی است تا به حفظ سطوح انرژی بدنتان کمک کند؛ بدین ترتیب شما می توانید به طور مؤثری ورزش کنید. یادتان باشد قبل از مصرف هر نوع مکملی حتما با پزشک مشورت کنید

برای جلوگیری از کاهش بافت های عضلانی هنگام کاهش وزن، باید به مقدار کافی پروتئین با کیفیت بالا (مثل تخم مرغ، لبنیات، انواع گوشت و حبوبات) مصرف کنید. هر چه بافت های عضلانی کمتری از دست بدهید، میزان متابولیسم بدن نیز کمتر کاهش پیدا خواهد کرد. اگر متابولیسم بدن همچنان بالا باشد، سوزاندن چربی های اضافی بدن و در نتیجه کاهش وزن ادامه خواهد داشت، ولی با افت متابولیسم، کاهش وزن سخت خواهد شد.

تغذیه مناسب به معنای مصرف کافی و متعادل از تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن، اعم از پروتئین، کربوهیدرات، اسیدهای چرب ضروری، ویتامین ها، مواد معدنی و الکترولیت ها می باشد.

بدن می تواند مدت طولانی با یک رژیم غذایی کم کالری دوام بیاورد، اما نیازمند مواد مغذی ضروری است تا بتواند انرژی ذخیره اش، یعنی چربی های اضافی را مصرف کند.

این مقاله برای افراد بزرگسال سالمی (یعنی بیمار نباشند) تهیه شده که رژیم غذایی کم کالری دارند. چنانچه شما رژیم غذایی مناسب و متعادل با کالری کافی دارید، نیازی نیست که هیچ گونه مکمل تغذیه ای مصرف کنید. ولی در کنار یک رژیم کم کالری می توان از مکمل استفاده کرد.

مجدداً توصیه می کنم چنانچه تصمیم دارید هر گونه مکمل تغذیه ای را بخورید، تحت هر شرایطی، قبلا ً با یک پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3050
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 347 بار
سپاس‌های دریافتی: 1565 بار
تماس:

ده قدم تا لاغري

پست توسط Dr.Akhavan » چهار شنبه 5 دی 1386, 7:48 pm

  قدم تا لاغري
 مي‌خواهيد لاغر شويد و مي‌دانيد كه بايد برويد سراغ حركات ايروبيك. اما بهترين فعاليت‌هايي كه موجب سوختن چربي مي‌‌شوند، كدامند؟ اين مقاله 10 فعاليت زير را پيشنهاد مي‌کند. امتحانش ضرر ندارد.

1. بالارفتن از پله يا دورتر پارك كردن ماشين
اين کار نبايد تنها حركت ورزشي شما باشد، اما نتايج آن قطعا مفيد خواهد بـود. به جاي استفاده از پله برقي يا آسانسور با پاي خود از پله بالا برويد. عادت كنيد اتومبيل خود را دورتر از محلي كه كار داريد پارك کنيد تا مجبور شويد بيشتر پياده‌روي نماييد. سعي كنيد بعد از خوردن غذا حداقل به مدت 15 دقيقه راه برويد.‌ اين عمل هر روز بر مقدار كالري سوخته شده مي‌افزايد.


2. قدم زدن
شما بايد سعي كنيد كـه پياده‌روي خود را به «پياده‌روي قدرتي» تبديل کنيد. براي سوزاندن واقعي كالري بايد ميزان فشار را در انجام فعاليت‌ها به مقدار قابل‌توجهي افزايش دهيد. ‌اين عمل را مي‌توان از طريق پياده‌روي در سربالايي و يا قدم زدن با سرعت‌هاي متفاوت در دوره‌هاي زماني معين انجام داد. ‌اين فعاليتي است كه در هر زماني از سال قابل انجام است، حتي زماني كه به مسافرت مي‌رويد. پس‌اين ورزشي براي تمام عمر است. اگر قدم‌هاي خود را سريع و تند برداريد مي‌توانيد ظرف نيم ساعت تا 180 كالري بسوزانيد.

3. كار با دمبل
ورزش وزنه برداري فقط ميزان محدودي كالري را مي‌سوزاند امـا هيچ چيزي بهتر از كار با وزنه موجب تقويت بافت‌هاي عضلاني بدن نمي‌شود و هيچ چيزي بهتر از عضلات قوي باعث سوختن كالري نمي‌شود. در واقـع تقريبا هر نيم كيلو عضله بين 50 تا 60 كالري در روز مي‌سوزاند. بنابراين در طول يك سال 5 كيلوگرم عضله جديد حداقل بين 25 تا 30 كيلوگرم از وزن كم مي‌كند!
از ميان ‌اين 10 ورزش موثر براي كاهش چربي، حداقل بايد يكي از آنها مورد علاقه شما باشد. سعي كنيد يك يا دو دوست كه مي‌توانند شما را در حفظ انگيزه ياري نمايند، پيدا كنيد.

4. استفاده از دستگاه ورزشي دوچرخه و دويدن درجا
دستگاه‌هاي دويدن درجا هنوز هم بسـيار مـتداول بوده و جديدتر از آن دوچرخه درجا نيز فوق‌العاده است. دوچرخه‌هاي درجا مي‌توانند به‌عنوان تمرين‌دهنده تمامي ‌اعضاي بدن مورد استفاده قرار گيرند. ‌اين ماشين‌ها براي دوندگاني كه مي‌خواهند از آسيب ديدن مفاصل خود جلوگيري كنند نيز مفيد هستند. با آنها مي‌توانيد ظرف نيم ساعت تا 300 كالري بسوزانيد.

5. صخره‌نوردي و قايق‌راني
دوست داريد در حين ورزش از بالا‌تنه‌اي تنومند نيز برخوردار گرديد؟ صخره‌نوردي و قايق‌راني راه‌حل اين مساله است. ‌اين دو فعاليت بـه بالاتنه‌اي قوي نياز داشته و كالري زيادي را مي‌سوزانند. يكي را انتخاب كرده و در هر نيم ساعت بين 300 تا 380 كالري از دست دهيد. براي ‌اين كار به تجهيزات مخصوص ‌اين دو ورزش نياز خواهيد داشت.

6. اسكي
اسكي يكي از ورزش‌هاي موثر براي سوزاندن كالري است. ‌اين ورزش بالاتنه و پايين‌تنه را تحت تاثير قرار داده و ضربان قلب را بالا مي‌برد. به طور متوسط نيم ساعت آن تا 330 كالري مي‌سوزاند.

7. كيك بوكسينگ (بوكس همراه با ضربات پا)
وقتي صحبت از ورزش‌هاي تقويت نفس مي‌شود، كيك بوكسينگ بـه‌صورت بارز مطرح مي‌شود. به عنوان يك مزيت مضاعف، بسياري از كلاس‌هاي ‌اين ورزش شامل تمرينات قدرتي و انعطاف‌پذيري نيز مي‌شوند. شما مي‌توانيد به ازاي هر جلسه، بسته به ميزان فشردگي تمرين، بين 300 تا 500 كالري بسوزانيد.

8. دوچرخه‌سواري
اين ورزش چه با دستگاه‌هاي ثابت خانگي و چه به وسيله دوچرخه‌هاي واقعي خارج از منزل، يك فعاليت تنفسي عالي است. كلاس‌هاي دوچرخه‌سواري ثابت امروزه بسيار متداول شده است؛ همانند ورزش‌هاي ديگر ‌اين ورزش نيز داراي تنوع زياد در ميزان فشار وارده بر بدن است كه ميزان سوختن كالري را به شدت تغيير مي‌دهد؛ با اين ورزش مي‌توانيد به ازاي هر نيم ساعت 200 تا 400 كالري بسوزانيد.

9. دويدن
دويدن تقريبا در هر محلي آسان است، تنها چيزي كه نياز داريد يك پياده‌رو و يك جفت كفش مناسب دو است. مي‌توانيد ميزان قابل توجهي كالري را از دست بدهيد. تقريبا 300 كالري يا بيشتر در هر نيم ساعت. حتي مي‌توانيد ‌اين مقدار را با ‌ايجاد وقفه و دويدن در مناطق سربالايي افزايش دهيد. براي‌ اين منظور بايد پاهايي قوي داشته باشيد. پرورش قدرتي اندام مهم‌ترين مساله براي پيشگيري از صدمات حاصل از ورزش دو است.

10. بلند كردن وزنه
اگر زمان تمرينات وزنه‌برداري به صورت صحيح انجام گيرد كوتاه خواهد بود بنابراين مقدار كالري سوخته شده كمتر است. اما احساس رضايت و سلامت به دليل آزاد شدن اندورفين ناشي از فعاليت سنگين، در نوع خود محرك‌هايي بسيار شگفت‌انگيز به شمار مي‌آيد. به علاوه بلند‌كردن وزنه پي‌ريزي خوبي براي انجام فعاليت‌هاي ديگر است.

منبع: fitness.com

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3050
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 347 بار
سپاس‌های دریافتی: 1565 بار
تماس:

چگونه چاقي ران را از بين ببريم؟

پست توسط Dr.Akhavan » چهار شنبه 5 دی 1386, 8:01 pm

  چاقي ران را از بين ببريم؟
 
اين سوال بسياري از افراد، چه لاغر و چه چاق است كه؛

آيا مي توان چربي قسمت خاصي از بدن را كاهش داد؟

پاسخ خيراست. شما نمي توانيد با رژيم لاغري، تصميم بگيريد كه قسمت خاصي از بدنتان را لاغر كنيد. هر رژيمي را كه رعايت كنيد يا هر نوع ورزشي را كه انجام دهيد، اين بدن شما است كه تصميم مي گيرد چربي كدام قسمت از بدن را بسوزاند. حتي با ورزش هم ، فقط عضلات اندام خاصي از بدن پرورش مي يابد ولي چربي آن منطقه نمي سوزد.اما چگونه چربي اضافي ران ها را از بين ببريم؟

براي اين كار هيچ دارو و هيچ رژيم خاصي موثر نيست. پس راه حل چيست؟

هر يك از ما داراي ساختار بدني خاصي هستيم و در اثر اضافه شدن وزن، چربي در مناطق خاصي از بدن ما انباشته مي شود و تنها راه تغيير حجم چربي در يك منطقه خاص مثل ران ها، تغيير عادات غذايي است. با رعايت يك « رژيم لاغري اصولي و علمي» چربي بدن مي سوزد . اين رژيم لاغري، يك رژيم كلي براي تمام بدن است نه فقط براي يك قسمت از آن. اگر چربي در منطقه ران جمع شده باشد با اجراي رژيم لاغري به مرور ران ها متناسب مي شوند. ولي انجام اين امر در يك شب امكان پذير نيست. پس فردي كه رژيم لاغري مي گيرد، بايد صبر و حوصله فراواني داشته باشد. يك رژيم متعادل ومناسب رژيمي است كه مقادير بالايي ميوه و سبزي و كربوهيدرات هاي پيچيده داشته باشد و مقدار چربي آن كم باشد و نياز پروتئين بدن را تامين كند.

تنها راه غير رژيمي بر طرف كردن چربي ران، ليپوساكشن ( برداشتن چربي اضافي بدن با عمل جراحي) است كه علاوه بر مشكلات و هزينه فراوان، اثرش بسيار موقتي است و با پرخوري، ران ها مجدداً به حالت اوليه باز مي گردند.

در مورد ورزش هم بايد عرض كنم كه هيچ نوع ورزش خاصي وجود ندارد كه چربي منطقه خاصي از بدن را از بين ببرد، بلكه عضلات آن قسمت را قوي مي كند.چرا ران هاي من چاق مي شوند؟

در زنان، چربي در اندام هاي تحتاني بدن ذخيره مي شود تا اندام هاي تناسلي را در برابر ضربات محافظت كند. پس از يائسگي، تراكم چربي در قسمت هاي بالاي بدن و كمر بيشتر شده و بدن حالت مردانه مي گيرد.

خصوصيات ژنيتيكي افراد بر محل ذخيره چربي اضافي بدن موثر است. براي مثال اگر خانم هاي خانواده ما در قسمت ران چاق مي شوند، ما نيز در معرض چاقي ران هستيم، درست همانطور كه خصوصيات اسكلتي را از خانواده به ارث مي بريم.

حتي اگر ژن چاقي ران در ما وجود داشته باشد، ولي خود چربي را كه به ارث نمي بريم! يعني بايستي با دريافت كافي و مناسب مواد غذايي و انجام فعايت بدني ، از بروز چاقي و تجمع چربي اضافي در بدن جلوگيري كنيم.

دليل اصلي چاق شدن ران ها چيست؟

دليل اصلي چاق شدن ران، شكم و هر جاي ديگر بدن، نحوه غذا خوردن ما است. به خاطر داشته باشيد با پرخوري و عدم فعاليت بدني، مواد غذايي اضافي به صورت چربي در بدن ما انباشته مي شوند و دچار چاقي و اضافه وزن مي شويم. پس تنها راه خلاص شدن از اين چربي ها اضافي، تغيير عادات غذايي غلط و كمتر خوردن است، مخصوصاً مصرف كمتر چربي . به اين صورت كه چربي هاي اشباع مثل روغن نباتي جامد، كره و چربي گوشت را به مقدار خيلي كم مصرف كنيد. از خوردن غذاهاي پرچرب و سرخ شده مثل انواع ساندويچ هاي سوسيس و كالباس سس دار، پيتزا ( مقدار زيادي پنير پيتزا دارد) خودداري كنيد.

همچنين از خوردن تنقلات و مواد غذايي كه داراي انرژي بالا و مواد مغذي كم هستند ، پرهيز كنيد. در عوض در برنامه غذايي روزانه خود از انواع ميوه ها و سبزي ها به مقدار فراوان ، لبنيات كم چرب و مقادير كافي نان، برنج ، غلات، حبوبات، تخم مرغ و گوشت ( اگر مرغ و ماهي باشد خيلي بهتر است) استفاده كنيد.

علاوه بر رعايت غذايي، بايستي به طور منظم و مداوم فعاليت بدني داشته باشيد. به طور مثال روزي نيم تا يك ساعت پياده روي كنيد. يا اينكه در يك كلاس ورزشي ثبت نام كرده و يا خودتان در منزل به تنهايي يا همراه با برنامه هاي ورزشي راديو و تلويزيون نرمش كنيد.چگونه از شر اين چربي ها خلاص شويم؟

يك شروع خوب براي اين كار، دقت در ميزان مصرف چربي ها و قندهاست. خيلي از افراد بر اين عقيده اند كه ما خيلي كم چربي مصرف مي كنيم ولي حقيقت امر اين است كه بدون اينكه خودشان احساس كنند، خيلي بيشتر از نيازشان چربي مصرف مي كنند. چون بسياري از چربي هاي دريافتي ما در غذا مخفي است و ما متوجه نمي شويم كه مقدار زيادي چربي مصرف كرده ايم.

مثلاً سس موجود در ساندويچ حداقل 8 گرم چربي دارد يا يك مشت بادام زميني 26 گرم چربي دارد و يا يك فنجان شير معمولي 7 گرم چربي دارد. پس ما چربي را مصرف مي كنيم بدون آنكه خودمان متوجه شويم.

ولي منظور ما اين نيست كه شير و بادام زميني را كه داراي فوايد زيادي هستند، مصرف نكنيد. بلكه بايستي به مقدار كافي و لازم از اين دو ماده غذايي و ساير خوراكي ها دريافت كنيد. به اين صورت كه اگر در معرض چاقي هستيد از لبنيات كم چربي ( حداقل 3 ليوان در روز) و نيز آجيل به مقدار حساب شده استفاده كنيد.

و در نهايت؛

براي آنكه اندامي متناسب داشته باشيم، هميشه بايد مراقب آنچه كه مي خوريم باشيم و به طور منظم ورزش ونرمش كنيم.پس بطور خلاصه مي توان گفت:

1) اجراي يك رژيم متعادل

2) انجام تمرينات ورزشي ملايم

3) داشتن صبر و حوصله فراوان،

به شما كمك مي كند كه ران هاي خوش فرم و متناسبي داشته باشيد.

Captain II
Captain II
پست: 150
تاریخ عضویت: یک شنبه 21 مرداد 1386, 10:12 am
سپاس‌های دریافتی: 42 بار

علل ناكامى در رژيم های لاغری

پست توسط MINA _N » سه شنبه 11 دی 1386, 8:51 am

شايد شما هم از زمره افراد چاقى باشيد كه بارها رژيم هاى مختلف درمانى را امتحان كرده ولى در حين دوره رژيم لاغرى از ادامه آن صرف نظر كرده ايد. بسيارى هم پس از كاهش وزن و با گذشت مدت زمانى كوتاه، دوباره شروع به پرخورى كرده و به وزن قبلى و يا حتى به بيشتر از آن مى رسند. اين مسأله باعث سرخوردگى شده و معمولاً تمايل به ادامه رعايت رژيم غذايى يا شروع مجدد آن از بين مى رود. در مطلب زير به بررسى علل شكست در رژيم هاى غذايى مختلف پرداخته مى شود.


انگيزه رسيدن به وضعيت سلامت جسمى و تناسب اندام:

اولين و مهم ترين انگيزه لازم براى رعايت يك رژيم غذايى علمى و خوب اين است كه شما هدف خود را از كاهش وزن دقيقاً مشخص كرده و هميشه در طول دوره رژيم غذايى به آن فكر كنيد. چاقى منشأ بسيارى از بيمارى هاست. امروزه در هر مجله و كتاب و يا سايت اينترنتى كه مطالعه مى كنيد به طور حتم در خصوص مضرات چاقى مطالب بسيارى را مشاهده مى كنيد. اگر ما مى خواهيم از رژيم غذايى مناسب براى كاهش وزن استفاده كنيم ، بايستى بدانيم كه از منشأ بسيارى از بيمارى ها پيشگيرى مى كنيم.در نظر گرفتن اين موارد انگيزه كافى براى رعايت رژيم غذايى جهت رسيدن به يك وزن مناسب همراه با تناسب اندام را مى تواند در شخص ايجاد كند.


تعجيل در كم كردن وزن:

بسيارى از بيماران چاق كه براى كاهش وزن مراجعه مى كنند اولين خواسته شان اين است كه سريعاً وزن كم كنند. تبليغات وسيعى هم در اين زمينه صورت گرفته و اين باعث شده تا بيماران از مسير اصلى خود منحرف شوند. اما بايد گفت صرفاً «نخوردن» باعث تحقق آمال و آرزوها نخواهد بود، بلكه فرد بايد خود را تغيير دهد يعنى عادات غلط غذايى و فعاليت هاى تغذيه اى خود را عوض كند و اين ترك عادت مستلزم گذر زمان مناسبى است. مطمئن باشيد اگر در رفتارهاى تغذيه اى خود تغييري ندهيد، نمى توانيد وزن خود را كم كنيد.

تعجيل در كم كردن وزن عوارض بسيارى از جمله سرگيجه، سردرد، عصبانيت و موارد ديگر را به دنبال خواهد داشت.

معده يك بافت عضلانى است و مثل همه عضلات ديگر بدن در صورت كار زياد بزرگتر مى شود. بايد سعى كنيد با رعايت رژيم غذايى مناسب و تغيير در رفتارهاى غلط تغذيه اى براى يك دوره زمانى كاملاً مشخص كار كمترى از معده خود بكشيد و حجم معده خود را كوچك نماييد. نقطه آرمانى شما جايى است كه روزى برسد نه اينكه غذايى را «نخواهيد» بخوريد، بلكه اصلاً «نتوانيد» آن را مصرف كنيد. بنابراين تعجيل در كم كردن وزن نه تنها راه موفقى نخواهد بود، بلكه عوارض بسيارى از جمله سرگيجه، سردرد، عصبانيت و موارد ديگر را به دنبال خواهد داشت.


رعايت رژيم هاى لاغري غير استاندارد

امروزه كتب مختلفى در زمينه رژيم هاي لاغري نوشته شده است . در اين كتاب ها روش هاى آب درمانى، رژيم هاى گياهخوارى، رژيم هاى ميوه خوارى، رژيم بستنى و هزاران مورد ديگر توصيه شده است. علم تغذيه رژيم هاى تك خوارى را نفى مى كند و پيشنهادش اين است كه رژيم غذايى مفيد و مؤثر رژيمى است كه از هر پنج گروه مواد غذايى تشكيل شده باشد، يعنى در تركيبات آن پروتئين، كربوهيدرات (قند و شيرينى)، چربى، ويتامين ها و املاح به طور مشخص و دقيق لحاظ شده باشد. گروه هاى غذايى مختلف حاوى مواد مورد نياز براى بدن است كه مكمل هم هستند. همه چيز در يك نوع ماده غذايى وجود ندارد، بنابراين عدم رعايت رژيم صحيح غذايى سبب كمبودهاى جبران ناپذيرى مى شود كه ممكن است عوارض مهلكى را به دنبال داشته باشد.

رژيم غذايى مفيد و مؤثر رژيمى است كه از هر پنج گروه اصلي هرم غذايي تشكيل شده باشد، يعنى در تركيبات آن پروتئين، كربو هيدرات (قند و شيرينى)، چربى، ويتامين ها و املاح به طور مشخص و دقيق لحاظ شده باشد.

افرادى كه از رژيم هاى گياه خوارى استفاده مى كنند بايد بدانند كه آهن موجود در گياهانى مثل اسفناج كمتر از آهن موجود در منابع حيواني مثل گوشت جذب مي شود. بنابراين كمبودهاى ناشى از رژيم هاى گياه خوارى مثل كمبود آهن عوارض خطرناكى چون كم خونى، ريزش مو و موارد ديگرى را كه مربوط به آهن بدن است به دنبال خواهد داشت كه همين مسأله خود باعث ترس از رژيم به خاطر عوارض بد آن و بالاخره شكست در برنامه هاى مذكور مى گردد.


عدم پشتكار در رعايت رژيم لاغري

بسيارى از افراد چاق هستند كه براى كاهش وزن به متخصص تغذيه مراجعه و رژيم غذايى دريافت مى كنند. اين گروه در ابتدا انتظار دارند كه رژيم ارائه شده معجزه اى ايجاد كرده و بتواند به راحتى وزن آنها را كم كند. ولى اين افراد يك يا دو سال بعد و با وزن بيشتر از وزن اوليه مراجعه و اظهار مى كنند مى خواهند دوباره شروع كنند. آنها كسانى هستند كه يك يا چند سال، يك وعده غذايى را با خيال راحت نخورده اند چرا كه دائماً اين احساس را داشته اند كه در رژيم هستند و يا اينكه غذاى كمترى خورده اند. ولى از تنقلات نتوانسته اند چشم بپوشانند. در صورتى كه با رعايت رژيم غذايى مناسب مى توانستند در عرض چند ماه به وزن ايده آل خود رسيده و بعد از آن با خيالى راحت تر غذا خورده و فقط در فكر ثابت نگه داشتن وزنشان باشند. توصيه مى شود سعى كنيد تمام عمر خود را در رژيم گرفتن صرف نكرده و خود را دائماً عذاب ندهيد. يك بار با جديت و پشتكار فراوان شروع كرده، ادامه داده و به قول معروف تمامش كنيد.

New Member
پست: 1
تاریخ عضویت: سه شنبه 29 بهمن 1387, 2:41 pm
سپاس‌های دریافتی: 2 بار

لاغر شدن بوسیله داروهای ضد چاغی

پست توسط gorbeh2dom » سه شنبه 29 بهمن 1387, 3:14 pm

داروهاى ضد چاقي موادى هستند که به منظور افزايش سرعت کاهش وزن ساخته شده‌اند.


اين داروها ممکن است قرص‌هاى کاهنده وزني باشند که با نسخه پزشک تجويز مى‌شوند و قبل از فروش يا کاربرد آنها، بايد مجوز بهداشتى لازم را کسب کنند يا داروهايى باشند که بدون نسخه به فروش مى رسند مانند مکمل هاى غذايى که نيازى به نسخه ندارند.
داروهاى ضد چاقي چگونه عمل مى‌کنند؟
بيشتر داروهاى ضد چاقي از طريق مهار اشتها اثر مى کنند، اما برخى از آنها از راه افزايش احساس پُرى و سيرى پس از غذا خوردن عمل مى کنند.
گروهي از داروهاي ضد چاقي به "مهارکننده هاى ليپاز" معروفند. اين داروها اشتها را مهار نمى‌کنند، بلکه از جذب چربى در بدن جلوگيرى مى کنند مثل داروى ارليستات.
داروهاى کاهنده وزن اغلب براى مصرف کوتاه مدت هستند. داروهاى کاهنده وزن که با نسخه تجويز مى شوند، نياز به تاييد بهداشتى دارند، حال آنکه داروهايى که بدون نسخه به فروش مى رسند، نيازى به آن ندارند.

بيشتر داروهاى ضد چاقي تنها براى مصرف موقت ساخته شده‌اند و بيشترين تاثير خود را زمانى نشان مى‌دهند که مصرف آنها با تغيير در ساير شيوه هاى زندگى همراه باشد. به همين ترتيب داروهاى ضد چاقي که بدون نسخه به فروش مى رسند، از اثر بخشى کوتاه مدت برخوردارند.
پزشک چه وقت داروي ضد چاقي تجويز مي‌کند؟
بهترين راه کاهش وزن از طريق رژيم غذايي و ورزش منظم است. اما اگر شما جزو افرادي باشيد که براي کاهش وزن تلاش مي‌کنيد و اضافه ‌وزن براي شما مشکلات پزشکي ايجاد کرده باشد، داروهاي کاهنده وزني که پزشک تجويز مي‌کند، ممکن است به شما کمک کند.
پزشک شما در صورتي که اين معيارها را داشته باشيد، ممکن است به دارو درماني براي شما اقدام کند:
• ساير روش هاي کاهش وزن در شما موفق نباشد.
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]به عنوان معيار چاقي در شما بالاتر از 24 باشد و شما دچار عوارض پزشکي چاقي مانند [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] فشار خون بالا يا [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] باشيد.
• BMI شما بالاتر از 30 باشد.
در حال حاضر تنها دو دارو براي کاهش وزن بوسيله "سازمان غذا و داروي آمريکا" مورد تأييد قرار گرفته‌اند:
• سيبوترامين (Meridia): اين دارو با تغيير مواد شيميايي در مغز باعث مي‌شود شما به سرعت احساس سيري کنيد. اما اين دارو نیز قرصی معجزه‌‌‌آسا نیست.
بررسی‌ها نشان دهنده آن است که پس از یک سال، مصرف‌کنندگان سیبوترامین به طور متوسط 5 کیلوگرم بیشتر از افرادی که رژیم غذایی کم‌ کالری به همراه دارونما مصرف می‌کردند، وزن کم کردند. عوارض جانبی این قرص از جمله شامل [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] ، [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] ، [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] ، [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] و [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] است.
• ارلیستات (Xenical): این دارو از جذب چربی در روده شما جلوگیری می‌کند. چربی جذب نشده با مدفوع خارج می‌شود. میانگین کاهش وزن یا این دارو در حد متوسطی است - یعنی حدود سه کیلوگرم پس از یک سال.
عوارض جانبی این دارو شامل اجابت مزاج‌های مکرر و حاوی چربی است. از آنجایی که اورلیستات مانع جذب برخی از مواد مغذی می‌شود، پزشک شما ممکن است برای شما مولتی‌ ویتامین تجویز کند.
در حال حاضر دوز پایین‌تر این دارو با نام Alli در آمریکا بدون نسخه فروخته می‌شود و به عنوان مکمل رژیم غذایی و ورزش برای کاهش وزن مورد استفاده قرار می‌گیرد.
داروهای جدید ضد چاقی
داروهای ضد چاقی دیگری هم در مراحل مختلف تولید و عرضه قرار دارند. از جمله می‌توان به گروه داروهای مهار کننده گیرنده‌های کانابیس در مغز اشاره کرده کرد که با مهار اشتها باعث کاهش وزن می‌شوند. از داروهای این گروه می‌توان به اکومپلیا (Acomplia) با نام ژنریک ریمونابانت (rimonabant) ساخت شرکت سانوفی - آونتیس اشاره کرد که در بازارهای اروپایی موجود است. داروی اکومپلیا به خصوص برای [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] که از افزایش وزن پس از ترک سیگار نگرانند، می‌تواند مفید باشد.
این دارو همچنین خطر [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] را در مبتلایان به دیابت نوع 2 که به درمان‌های استاندارد پاسخ نمی‌دهند کاهش می‌دهد.
موارد مصرف داروهاى ضد چاقی
درمان چاقى: به لحاظ نظرى، کاربرد اصلى داروهاى کاهنده وزن در درمان افرادى است که به شدت چاق بوده و اضافه وزن ایشان خطرات زیادى براى سلامتى آنها دارد.
درمان چاقى شامل مجموعه اى از درمان هاى مربوط به کنترل وزن مانند تعدیل رژیم غذایى، تغییر عادات،گرفتن مشاوره و برنامه‌ریزى براى ورزش و همچنین مصرف داروهاى کاهنده وزن است.
در واقع داروهاى کاهنده وزن در درمان چاقى باید با فعالیت جسمى و بهبود رژیم غذایى همراه باشند تا کاهش وزن و حفظ آن در سطح مطلوب در درازمدت امکان پذیر باشد.
کاهش عمومى وزن: مشتریان داروهاى کاهنده وزن را فقط افراد چاق تشکیل نمى دهند. طرفداران رژیم غذایى و کاهش وزن و کارخانه هاى داروسازى، به شکل فزاینده‌اى داروهاى کاهنده وزن را وسیله اى مطلوب و کارآمد براى کاهش وزن قلمداد مى‌کنند.
چه کسى مى تواند آنها را سرزنش کند؟ ساخت این داروها، کار سودآورى است. همچنان که در سال 1996 مشتریان آمریکایى بیش از سیصد میلیون دلار فقط براى خرید "دکس‌فن‌فلورامین" خرج کرده اند و فروش داروهاى "متابولیف" و "هربالیف" هم کمتر از این نبوده است.
نکته در اینجاست که مادامى که در مورد چاقى یک تفکر همگانى وجود دارد و همه آن را ریشخند مى‌کنند و تا زمانى که افراد چاق با رفتارهاى تبعیض آمیز مواجه هستند، مشتریان به دنبال یک "قرص جادویى کاهنده وزن" خواهند بود و بازار این داروها داغ باقی خواهد ماند.
دکتر زهرا عباسپور

¤ نويسنده: گربه دو دم

New Member
پست: 3
تاریخ عضویت: سه شنبه 3 اردیبهشت 1387, 9:14 am
سپاس‌های دریافتی: 5 بار

Re: **** خانم ها بخوانند ****:::::: رژيم هاي لاغري ::::::

پست توسط bnnoor » پنج شنبه 5 خرداد 1390, 9:54 pm

سلام خدمت دوستان
یک نرم افزار فارسی جدید برای سلامت نگه داشتن وزن بدن شما که مربوط به رژیم های غذایی می شود و ویژگی های این نرم افزار:

 تصویر

 
1- محاسبه ی وزن ایده ال بدن از روش های گوناگون
2-محاسبه BMI :
می توانید بدانید آیا از لحاظ وزنی در محدوده سلامت هستید و یا داری اضافه وزن و یا چاق هستید .
3 - محاسبه BMR :
عددی است که نشان دهنده مقدار کالری است که روزانه باید یک فرد مصرف کند .
4- دیتابیسی بالغ بر 400 کالری ماده غذایی همراه با پیمانه های مختلف ( دیتابیس سایت دکتر کرمانی جزعی از این ارشیو بزرگ است )
5 - توانایی اضافه کردن و حذف مواد غذایی جدید که جهت برنامه ریزی رژیم های غذایی چاقی و لاغری بسیار مفید خواهد بود .
6- سیستم برنامه ریزی غذایی هفتگی که از طریق بدست اوردن کالری غذاها هرفرد میتواند برنامه رژیمی آلی برای خود طراحی کند .( این برنامه بصورت هفتگی ذخیره خواهد شد . )
7- یک نمونه حرکات چربی سوز روزانه برای افراذ دارای اضافه وزن
8-......

[URL=http://parsaspace.com/files/6995084884/Salamat_v1.0.exe.html]حجم این نرم افزار فقط 1.40 مگابایت می باشد که از اینجا دانلود کنید .
[/URL]
در صورتی که برنامه روی سیستم شما نصب نمی شود احتیاج به فریم ورک 2.0 داریک که از [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] میتوانید دانلود کنید .

ارسال پست

بازگشت به “بهداشت مواد غذايي”