در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

1851

تشکر کرده: 247 مرتبه
تشکر شده: 291 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 23 اسفند 1388 15:42

محل سکونت

کرمان/رفسنجان

آرشيو سپاس: 13002 مرتبه در 1657 پست

محققان ايراني با ارايه روش جديدي موفق به کاهش وزن بتن شدند

توسط AGeNiS1 » چهارشنبه 19 خرداد 1389 07:29

ه گزارش روز سه شنبه ايرنا از دانشگاه تربيت مدرس ، کاهش وزن سازه ها يکي از اصلي ترين و ساده ترين راهکارهاي مقابله با نيروهاي ديناميکي ناشي از زلزله است. در اين راستا، مهندسان تلاش مي کنند تا از شيوه هاي نوين و تکنيک هاي گوناگوني همچون بةکاربردن پانل هاي سه بعدي سبک وزن استفاده کنند.
مهندس "سياوش نرگسي" که اين پژوهش را در قالب پايان نامه کارشناسي ارشد خود انجام و ارائه داده است افزود: پانل سه بعدي از سه جزء پلي استايرن، شبکه فلزي و بتن شاتکريتي ساخته شده و در اين پژوهش سعي شده است با استفاده از چندين سنگدانه سبک معدني و صنعتي، وزن بتن شاتکريتي کاهش داده شود.
وي تصريح کرد: بررسي ويژگي هاي بتن شاتکريت ايده ال با کمترين مقدار اتلاف مصالح نشان داد که مخلوط بتن شامل سنگدانه هاي پوميس و ليکا با نسبت حجمي به ترتيب 60 و 40 درصد، عيار سيمان 350 kg/m³ و نسبت آب به سيمان 6/0 داراي مقاومت فشاري مغزه MPa 5/14 و وزن مخصوص خشک 1075 kg/m³ است که مي توان از آن به عنوان تيغه هاي غير باربر استفاده کرد.
نرگسي در ادامه افزود: ضريب انتقال حرارت اين بتن با کاهش 85 درصدي نسبت به بتن معمولي، نشان از ايده ال بودن آن براي استفاده در تيغه هاي جداکننده به عنوان عايق حرارت دارد.
اين محقق افزود: از طرفي ترکيب سنگدانه هاي ليکا و نرمه رينه با نسبت حجمي 60 به 40 درصد، با عيار سيمان 550 ³kg/m و نسبت آب به سيمان 5/0 داراي مقاومت فشاري مغزه MPa 2/19 و مقاومت کششي MPa 7/1 و مدول الاسيسيته GPa 46/14 و وزن مخصوص خشک 1605 kg/m³ است.
اين پژوهش با راهنمايي دکتر محمود يزداني عضو هيات علمي دانشگاه تربيت مدرس انجام شده است.
www.irna.ir
  
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
اگـه شاخی شَـکّ ندارم که گـاوی... اگه فکر میکنی خیلی بالایـی بیزحمت یه چندتـا موز بنداز پایین ... اگـه شیـری با کیکمیخوریـمـت ... اگه پرچمت بالاسـت بیزحمت دستـمالـو بگیر پـــرچــــم مارو هم تمیـز کُن

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب AGeNiS1 تشکر کرده اند:
Reza6662, Mohammad 1985, Mahdi1944

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان