در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Frenzied Poster

Frenzied Posterنماد کاربر
پست ها

560

تشکر کرده: 17 مرتبه
تشکر شده: 18 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 6 مرداد 1389 00:00

آرشيو سپاس: 1831 مرتبه در 502 پست

Re: تاپيک جامع در مورد صفحات خورشيدی

توسط masieh » يکشنبه 2 مرداد 1390 21:22

با سلام خدمت دوستان عزیز و با تشکر از جنابHORLIKAN بخاطرمطالبی که ارائه دادند :razz:
یک سوالی برام پیش امده و اون اینکه چرا در ایران رو این بخش سرمایه گذاری کلان انجام نمیشه ؟
مگه مکان بهتری مثل خوزستان وجود داره که یک نیروگاه تولید برق با استفاده از صفحات خورشیدی ایجاد بشه!‏
اول علی اخر علی

Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

1924

تشکر کرده: 23 مرتبه
تشکر شده: 90 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 24 فروردین 1389 20:01

محل سکونت

IRAN

آرشيو سپاس: 8506 مرتبه در 1646 پست

Re: تاپيک جامع در مورد صفحات خورشيدی

توسط HORLIKAN » يکشنبه 2 مرداد 1390 22:21

به حول قوه الاهي و به صفاي وجود يارانه ها و تحريمات بي اثر بين المللي

چه به خان چه نخان داره تحركاتي در اين زمينه انجام ميشه

نمون اش بزرگترين نيروگاه خورشيدي ايران در استان خراسان با توان توليد 110 كيلوات ساعت راه اندازي شد. كه هنوز در حال ارتقا است

دليله ديگه اي هم كه ميتونه باشه هزينه بسيار بالاي توليد سلول هاي خورشيدي ميباشد.
بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________

  کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب HORLIKAN تشکر کرده اند:
رونین, ASHKAN95

Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

1924

تشکر کرده: 23 مرتبه
تشکر شده: 90 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 24 فروردین 1389 20:01

محل سکونت

IRAN

آرشيو سپاس: 8506 مرتبه در 1646 پست

Re: تاپيک جامع در مورد صفحات خورشيدی

توسط HORLIKAN » پنج شنبه 6 مرداد 1390 19:50

*سعید بازار باشلی

بحران آلودگی محیط زیست بر اثر استفاده بیش از پیش از سوخت های فسیلی و خطر از بین رفتن ذخایر و منابع طبیعی ، بالا رفتن مصرف انرژی به دلیل رشد ناهمگون صنایع و افزایش روز افزون جمعیت ، تولید گازهای گلخانه ای از جمله مونواکسید کربن ، گرم شدن دمای زمین ، ذوب شدن یخ های قطبی ،شیوع انواع بیماری های ناشناخته ، نابودی جنگل ها ، وقوع طوفان های غیر عادی ، بارش باران های سیل آسا و اسیدی و بالاخره خشکسالی های طولانی مدت ، که در ادبیات جهانی از آن به عنوان تغییرات آب و هوایی نام برده می شود ،زندگی روی کره زمین را با خطر نابودی مواجه ساخته است .

از این رو وظیفه هر انسان مسئول و وظیفه شناس که خود را شهروند جهانی کره زمین می داند ، این است که نسبت به آینده محیط زیست و سرنوشت نسل های آتی ، احساس مسئولیت کرده و به فکر چاره ای اساسی برای حل مشکل باشد .

اگر چه مساله راه حل فوری ندارد ، ولی اولین گام می تواند استفاده بهینه و مسئولانه از انرژی های فسیلی ،که عمری محدود دارند ، باشد .
به عنوان مثال باید قبول کنیم که استفاده از انرژی های فسیلی فقط برای مصرف در صنایع یا سوخت خودرو نیست ، امروزه حجم بالایی از نیازهای روزمره ما را مواد شیمیایی تشکیل می دهد که از مشتقات نفتی هستند ؛ با کم شدن ذخایر نفت خام و بالا رفتن بهای آن ، این ماده فقط در موارد اضطراری بکار برده خواهد شد ، مواردی مانند تولید مواد شیمیایی ، شوینده ها ، لوازم آرایشی ، بهداشتی ، پلاستیکی ، بسته بندی و غیره .

کافی است تصور کنیم که این منابع تمام شود ،چه پیش خواهد آمد ؟ البته این اتفاق خواهد افتاد.

بنابر آخرین آمار نشریه منتشره در نمایشگاه اینترسولار مونیخ 8 ژوئن2011 ، با در نظر گرفتن روند مصرف کنونی ، منابع نفتی جهان بعد از 43 سال ، گاز 64سال و ذغال سنگ 200 سال دیگر به پایان خواهد رسید.

استفاده از انرژی اتمی برای تولید برق هم که مشکلات خاص خود را دارد ،مشکل چگونگی دفع زباله های هسته ای همچنان لاینحل مانده یا احتمال وقوع سوانحی مانند چرنوبیل شوروی سابق یا نیروگاه فوکوشیما ژاپن، همچنان موجب نگرانی است .

بنابراین راهی به جز بهره گیری از انرژی های جایگزین و تجدیدپذیر نداریم و در دسترس ترین آنها انرژی خورشیدی ، انرژی باد ، زمین گرمایی و امواج اقیانوس است .

در حال حاضر کشورهای مختلف جهان به سمت استفاده از انرژی های تجدید پذیر، به ویژه خورشید و باد حرکت کرده و به عنوان مثال ظرف 5 سال گذشته در کشور آلمان سهم صنایع فتوولتائیک در تولید نیروی برق 10 برابر شده و حدود 3 درصد انرژی مورد نیاز آن کشور را تامین می کند و قرار است تا سال 2020 برق مورد نیاز پانزده میلیون آلمانی از انرژی خورشیدی تامین شود.

ذکر این نکته هم ضروری است که تاسال 2013هزینه های تمام شده ی انرژی خورشیدی از سوخت فسیلی ارزان تر خواهد شد.

در ایران ، در برنامه پنجم توسعه کشور، استفاده از انرژی های تجدید پذیر بمیزان 5000 مگاوات پیش بینی شده که هدف خوبی است . اما بپذیریم که رسیدن به چنین هدفی نیاز جدی به تفکر کلان نگر دارد .

حال ببینیم که شرایط گذار از یک اقتصاد مبتنی بر انرژی های فسیلی به اقتصاد انرژی های تجدید پذیر چیست ؟

در حال حاضر کشور ما هزینه سنگین اعتقاد به اقتصاد نفتی را پرداخت می کند ، هزینه هایی مانند یارانه سوخت ، دارو و درمان ، مواد غذایی ، حمایت از صنایع زیان ده دولتی و بخش خصوصی شبه دولتی و غیره . بدیهی است که ادامه این روش نه ممکن است نه منطقی.

ما امروز در اقتصاد جدیدی به سر می بریم که توسط کامپیوترهای بسیار کوچک و فناوری اطلاعات روبه رشد به وجود آمده ، که در آن قدرت نرم کشورها ،جایگزین قدرت نظامی سخت افزاری و حتی دیپلماسی کلاسیک شده است.

سرمایه گذاری در انرژی های تجدید پذیر می تواند تکمیل کننده این پروسه باشد و با اقتصاد جدید ،افزایش ثروت عمومی از طریق ایجاد کسب و کار نو بوجود خواهد آمد .

بدیهی است که باید منتظر بروز مشکلاتی هم در کنارش باشیم ،چرا که در کنار قله ای که بوجود می آید حتما دره ای هم خواهد بود . ما ناچاریم آنها را هم ببینیم و با حرکت به سوی تکنولوژی انرژی های پاک و همراه با حرکت جهانی ،اقتصاد ی علمی و مبتنی بر این نوع انرژی را سامان دهیم .

به یاد داشته باشیم که چرخش ها ی همه جانبه در جهت رشد و توسعه ،در اثر ظهور فناوری های جدید به وجود می آیند ، مثلا اختراع موتور بخار باعث تسریع در پیدایش عصر راه آهن شد . یا ساخت کامپیوتر راه را برای بوجود آمدن عصر اطلاعات هموار ساخت و کمپانی های متعدد با امکان ایجاد مشاغل فراوان پا به این عرصه گذاشتند .

اختراع اتومبیل باعث پیشرفت در تکمیل ساخته شدن جاده ها، خیابان ها ، پمپ بنزین ها و مشاغل خدمات فنی خودرو و غیره شد .

بنابراین استفاده از انرژی های تجدید پذیر بشرط اینکه به عوض استقرار ابزار بجای ابزار ، سیستم بجای سیستم جایگزین شود و یک سیستم عملیات جامع انتقال انرژی های نو به وجود آید ، برای رسیدن به توسعه ی پایدار بسیار مفید خواهد بود .

اما نقش دولت در این زمینه چیست؟
از سالهای دور دولت ها نقش محوری در پیشرفت و توسعه فناوری های نسل بعد را داشته اند ، بدیهی است که حمایت دولت ها فقط از فناوری های نو نخواهد بود بلکه دنبال اشاعه کسب و کار جدید هم باید باشد .
از سوی دیگر در اقتصاد نوین و مدرن جهانی ، دولت ها و حاکمیت ها سعی می کنند ، فرصت های تولید ، نوآوری ، رقابت ، ورود به بازارهای بین المللی و تنظیم قرار دادهای بزرگ را توسط صنعتگران ، بانکداران و بازرگانان فراهم آورند تا خود قدرتمند شوند .

در رابطه با انرژی های تجدید پذیر و فناوری های جدید، وقت آن رسیده که از حالت آزمایشگاهی بیرون آمده و پروژه ها ، در کارگاههای تولیدی و شرکت های خدمات فنی مهندسی عملیاتی شوند .

کشور ما ، از نظر شرایط جغرافیایی در منطقه ای است که می تواند با خلاقیت و کمک گرفتن از مدیریت مدرن جهانی ،سهم قابل توجهی را در بازار انرژی های پاک بدست آورد .

فقط کمی اعتماد بنفس لازم داریم که زمینه بوجود آمدن آن هم ،کسب سهم تولید و خدمات فنی مهندسی در بازار جهانی است .
مطمئن باشیم که ورود به صحنه بین الملل ، باعث رشد و پیشرفت ، تولید ثروت و رشد کسب و کار در کشورخواهدشد.

گام بعدی برای گذار به اقتصاد انرژی های تجدید پذیر ، تاسیس بانک های تخصصی و فعال در این بخش است که صرفا با هدف و برنامه تقویت زیر ساخت ها و وظیفه تامین مالی پروژه های مربوط به انرژی پاک بوجود آمده باشند، به موازات آن شرکت های بیمه تخصصی در این بخش انرژی می تواند تشکیل شده و پوشش بیمه ای برای تولید کنندگان و مصرف کنندگان را فراهم آورد .

مرحله دیگر از وظایف دولت لغو قوانین دست و پاگیر در را ه توسعه انرژی پاک است ،قوانینی مانند لغو مقررات منع تردد خودروهای برقی و در نظر گرفتن معافیت مالیاتی درحد صفر برای سازندگان و استفاده کنندگان آنها ، لغو حقوق گمرکی و سود بازرگانی برای ملزومات و تجهیزات پروژه های انرژی خورشیدی و بادی ، حل مساله انشعاب های غیر قانونی شبکه های کنونی انتقال برق، اعمال مالیات سنگین بر تولید و استفاده از اتو مبیل های سوخت فسیلی پر مصرف و صنایع آلوده کننده با عنوان مالیات بر کربن و با هدف کاهش انتشار گازهای گلخانه ای ،لغو قوانین دست و پاگیر کار و اشتغال و بالاخره تشویق مردم با روش های مختلف برای نصب سلول های خورشیدی برروی پشت بام منازل یا محوطه ها .

با این کار ، مردم خود به تولید کننده انرژی تبدیل شده و وظیفه تامین و نگهداری را هم خود بعهده خواهند داشت .
از نقطه نظر علم جامعه شناسی و روان شناسی اجتماعی ، در این میان تربیت انسان های مسئولیت پذیر و پاسخگو هم صورت گرفته است .

یاد آوری این نکته ضروری است که گسترش استفاده از انرژی خورشیدی در کشورهایی مانند آلمان یا ژاپن دقیقا در راستای سیاست های کلی آن کشورها در قبال مساله انرژی است .

تصور نمی کنم مردم آن ممالک صرفا بخاطر علاقه به محیط زیست یا جلوگیری از انتشار گازهای گلخانه های به استفاده از سیستم های انرژی های تجدید پذیر روی آورده باشند . بلکه بعنوان یک سرمایه گذاری بلند مدت و مطمئن به آن نگاه می کنند که مدلی از کسب و کار است و درآمد زا . اگر چه بر این باور یم که فرهنگ سازی ، اطلاع رسانی ، آموزش عمومی با یاد آوری بهره گیری از انرژی پاک برای حفظ محیط زیست و رسیدن به توسعه پایدار، تاثیر گذار است .

گام دیگر برای راه اندازی استفاده از انرژی های تجدید پذیر ، بهره گیری از نظرات مشاورین و تسهیلات آژانس بین المللی انرژی های تجدید پذیر و بانک جهانی برای نو آوری در زمینه فناوری های نو از جمله خورشیدی می باشد و در کنار آن با همکاری کشورهای دیگر در جهت تجاری کردن استفاده از انرژی های نو باید تلاش کنیم .

موضوع بسیار مهم در زمینه وظیفه دولت برای توسعه انرژی های تجدید پذیر ، اعمال سیاست خارجی فعال بر پایه تعامل و همکاری با همه کشورهای جهان در جهت رسیدن به اهداف توسعه پایدار است ، بدون همکاری همه کشورها ،حرکت در جهت توسعه پایدار و حفظ محیط زیست و فعالیت در زمینه رشد انرژی های تجدید پذیر امکان پذیر نیست .

ازسوی دیگر ما عمیقا باور داریم که هیچ سیستم و فناوری جدید و هیچ توسعه ای بدون مشقت ، تلاش ، طی مسیرراه و صیقل یافتن فکرو اندیشه ،بدست نمی آید . بایدرویکرد آینده نگری به جای کنکاش در گذشته بنشیند .

پیشنهادما چیست ؟

پیشنهاد مشخص ما طراحی وساخت یک شهر نمونه به عنوان شهر پاک ، در یکی از مناطق  جنوبی ایران به عنوان مثال بین کرمان و بندر عباس است .
سناریو این است که شهری ساخته شود با امکان اسکان حدود 10000نفر ، این شهر حجم عمده انرژی مورد نیاز خود را از انرژی خورشیدی تامین کرده و همه مصالح و لوازم به کار رفته در آن کاملا قابل بازیافت باشند .
شهر فاقد هر گونه اتو مبیل بنزینی یا گازوئیلی بوده و از یک سیستم حمل و نقل سریع برقی جهت جابجایی افراد استفاده شود .

در این شهر ، شبکه وسیعی از لوله های مکشی، کار انتقال فاضلاب و زباله ها را به ایستگاه های مرکزی بعهده داشته که در آن حدود 70% فاضلاب تصفیه و به چرخه مصرف برگردانده می شود و 80% زباله هم پس از بازیافت قابل استفاده شده و پسماند آنها به کود یاسوخت تبدیل می شود .

این شهر می تواند با استفاده از تجارب معماری مناطق کویری ایران – مثال بادگیرها – طوری ساخته شود که کل شهر روی پایه هایی بالاتر از سطح زمین و در ارتفاع قرار گرفته و به وسیله تونل هایی ، هوای گرم به سیستم های گرم کننده هدایت شده و ضمنا با رعایت خاصیت دودکشی،گرما را به بالا هدایت کرده و از این طریق با ایجاد نسیم ،هوای محیط تا حدودی خنک شود .

در مرحله اول بخشی از برق مورد نیاز این شهر با احداث یک نیروگاه خورشیدی 10 مگا واتی تامین شده و مقادیری از گرمای محیط بوسیله یک سری تونل های هوای گرم به استخر های آب شیرین کن و تصفیه آب هدایت، تا از انرژی گرمایی در این بخش استفاده شود .

از سوی دیگر شرکت های خدمات خودروهای برقی هم در آن شهر فعال خواهند شد . این شهر می تواند بعنوان یک شهر پاک و بصورت منطقه صد در صد آزاد تجاری - صنعتی ،محل فعالیت شرکت ها ی تولیدی و خدمات فنی مهندسی معتبر ، دانشگاهها و مراکز تحقیقات انرژی های تجدید پذیر داخلی و خارجی باشد .

در عین حال می تواند بعنوان مرکزی جهت تدوین و عملکرد استراتژی توسعه صادرات بجای واردات در نظر گرفته شود.

کلام آخر ، نفس کره زمین به شمارش افتاده ، فردا دیر است ، با به فراموشی سپردن وقایعی که اجتناب ناپذیر هستند امکان وقوع آن از بین نمی رود .
بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________

  کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب HORLIKAN تشکر کرده اند:
Mahdi1944, CAPTAIN PILOT, رونین, ASHKAN95

Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

1924

تشکر کرده: 23 مرتبه
تشکر شده: 90 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 24 فروردین 1389 20:01

محل سکونت

IRAN

آرشيو سپاس: 8506 مرتبه در 1646 پست

Re: تاپيک جامع در مورد صفحات خورشيدی

توسط HORLIKAN » شنبه 8 مرداد 1390 09:13

تأمین انرژی اروپا از مزارع خورشیدی آفریقااحداث یکسری مزارع عظیم از صفحات خورشیدی در وسعتی کوچک‌تر از کشور ولز در بیابان‌های کشور صحرا، از سال 2050 کل انرژی برق اتحادیه اروپا را تأمین خواهد کرد. قرار بر این است که انرژی الکتریسیته‌ای که در صحرا تولید می‌شود از راه کابل‌های حاوی جریان برق با ولتاژ بالا منتقل شود. این امر به کشورهایی مانند بریتانیا و دانمارک هم اجازه می‌دهد تا انرژی بادیشان را صادر کنند و انرژی مورد نیازشان را از منابع سبز دیگر، تأمین کنند.

ایران نوشت البته اروپایی‌ها به منطقه خاورمیانه هم با بیابان‌های گرم و بادهایش به چشم یک منبع عظیم تولید انرژی نگاه می‌کنند. جایی که کشور ما می‌تواند با احداث مزارع خورشیدی مشابه در بیابان‌های وسیعش مقدار عظیمی انرژی به دست آورد.
ایده بلندپروازانه ایجاد این مزارع را گوردون براون نخست وزیر انگلیس و نیکولا سارکوزی رئیس جمهوری فرانسه در جلسه اتحادیه تازه تشکیل شده کشورهای حوزه مدیترانه مطرح کردند. انگیزه اصلی از احداث این مزارع، صرفنظر از تبعات سیاسی و بین‌المللی که به همراه خواهد داشت، تأمین برق اتحادیه اروپا از منابع دوستدار محیط زیست اعلام می‌شود.
آرنولف جاگر والدن از مؤسسه انرژی کمیسیون اروپایی می‌گوید: «تنها کافی است که این صفحات 3/0 درصد از نور خورشیدی که در بیابان‌های کشور صحرا و خاورمیانه می‌تابد را بگیرند در این صورت می‌توان همه انرژی مورد نیاز اروپا را تأمین کرد.»
لازم به ذکر است که از آنجایی که نور خورشیدی که در آفریقای شمالی می‌تابد شدیدتر است، مزارع خورشیدی این منطقه می‌توانند بیش از سه برابر برقی را که از طریق صفحات مشابه در اروپای شمالی به دست می‌آید تولید کنند.
مزارع خورشیدی که دارای شبکه‌ای از جمع کننده‌های گرمای خورشیدند، گرمای دریافتی خود را با دمای بالا و بیش از 300 درجه سانتی گراد از میان لوله‌هایی به یک مخزن مرکزی منتقل می‌کنند. در آن جا بخاری تولید می‌شود که یک ژنراتور را می‌گرداند و برق تولید می‌کند.
والدن می‌گوید: «اگر به تشعشعات خورشیدی نگاه کنید، می‌بینید که منطقه مدیترانه هم یک مورد بسیار مساعد در این زمینه است.»
اروپایی‌ها فکر می‌کنند که اگر انرژی آب و باد را هم به منبع انرژی خورشیدی منطقه بیفزایند، خوانی پرنعمت از انرژی‌های مختلف تجدیدپذیر خواهند داشت.
برآورد می‌شود که ساخت خطوط لازم با ولتاژ بالا در سراسر اروپا تا سال 2050 میلادی هر سال بیش از یک میلیارد یورو هزینه دربرداشته باشد. با این همه والدن میزان هزینه لازم در این طرح را در مقایسه با پیش‌بینی‌های اخیر آژانس بین‌المللی انرژی ناچیز می‌داند. گزارش این آژانس حاکی از این است که جهان ظرف 30 سال آینده به بیش از 45 تریلیون یورو سرمایه‌گذاری در سیستم‌های انرژی نیاز دارد. بیشتر هزینه‌ای که این طرح می‌برد نیز مربوط به توسعه شبکه تجهیزات برای اتصال کشورها در مدیترانه جنوبی است. آنها درحال حاضر ظرفیت ذخیره برق را ندارند و در نتیجه نمی‌توانند الکتریسیته‌ای که در مزارع خورشیدی آفریقا تولید می‌شود را انتقال دهند.
والدن می‌گوید: «حتی اگر کابل‌های با ولتاژ بالا بین آفریقای شمالی و ایتالیا ساخته شود و یا کابل موجود بین مراکش و اسپانیا مورد استفاده قرار گیرد، زیرساخت‌های موجود برای انتقال برق به کشورهایی مثل ایتالیا، اسپانیا، یونان و ترکیه همچنان به نوسازی نیاز دارد.»
این پروژه برای اروپایی‌ها مزایای دیگری هم دارد. دوگ پار، رئیس صلح سبز بریتانیا از این پیشنهاد استقبال می‌کند چراکه آن را برای مقابله با تغییرات آب و هوایی مناسب می‌داند. از سویی دیگر او می‌گوید: «لازم است اروپا هرچه زودتر به جامعه‌ای با میزان کربن صفر تبدیل شود و این امر با ایده‌هایی از این دست امکانپذیر است. فناوری‌های قرن بیستمی ‌مانند استفاده از ذغال سنگ و انرژی هسته‌ای ما را به این سمت و سو نمی‌برد.»
ایران
۲۶ آذر ۱۳۸۸ ۱۳:۱۲
بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________

  کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب HORLIKAN تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, رونین, ASHKAN95, Mahdi1944, Shahryar

Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

1924

تشکر کرده: 23 مرتبه
تشکر شده: 90 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 24 فروردین 1389 20:01

محل سکونت

IRAN

آرشيو سپاس: 8506 مرتبه در 1646 پست

Re: تاپيک جامع در مورد صفحات خورشيدی

توسط HORLIKAN » شنبه 12 شهریور 1390 21:44

ساخت آرایه خورشیدی فوق کارآمد توسط نوجوان 13 ساله


بعضی از افراد هستند که با پناه بردن به جنگل، از طبیعت آن برای الهام گرفتن استفاده می‌کنند. آیدان دویر 13 ساله نیز زمانی‌که به جنگل رفته بود، یکی از این لحظات ناب را تجربه کرد که می‌تواند یک انقلاب بزرگ در زمینه طراحی صفحات خورشیدی باشد.

به گزارش پاپ‌ساینس، در یک پیاده‌روی زمستانی در کوهستان‌های کتسکیل، این دانش‌آموز کلاس هفتم الگویی را در میان شاخه درختان مشاهده کرد و متوجه شد که این الگو بیان کننده دنباله فیبوناچی است. آیدان بسیار تعجب کرد و احتمال داد که این موضوع احتمالا باید به فرایند فتوسنتز گیاهان مرتبط باشد.


در آزمایشی ابتکاری، این دانشمند جوان و شجاع، الگوی مربوط به یک درخت بلوط را تقلید کرد. وی قصد داشت تا قابلیت جذب نور خورشید این سیستم را با چیدمان سنتی صفحات خورشیدی که روی سقف ساختمان‌ها نصب می‌شوند مقایسه کند. حدس می‌زنید که وی چه نتیجه‌ای گرفت؟


آیدان با استفاده از دو نقاله 360 درجه دریافت که نسبت‌های موجود در درخت بلوط، بیانگر الگویی مارپیچی برای برگ‌ها و شاخه‌های درخت است. سپس به کمک یک برنامه رایانه‌ای این الگو را کپی کرد و با استفاده از لوله‌های پی‌وی‌سی، یک چیدمان خورشیدی شبیه درخت بلوط ساخت. وی همچنین یک چیدمان مسطح ساخت که مشابه ساختارهایی که روی شیروانی ساختمان‌ها نصب می‌شود، با زاویه 45 درجه قرار گرفته بودند. در نهایت هر دو چیدمان را به داده نگارهایی متصل کرد که ولتاژ تولید شده هر مدل را ثبت می‌کرد.


مشروح نتایج آزمایش آیدان را می‌توانید اینجا مشاهده کنید، اما به طور خلاصه چیدمان درختی آیدان خصوصا در انقلاب زمستانی (اول دی در نیمکره شمالی و اول تیر در نیمکره جنوبی) که خورشید در پایین‌ترین نقطه خود در آسمان قرار دارد، برق به مراتب بیشتری تولید می‌کرد. در انقلاب زمستانی، طرح درختی آیدان بدون نیاز به هر گونه تنظیم زاویه انحراف صفحات، 50 درصد بیشتر برق تولید می‌کرد.


آیدان به این نتیجه رسید که الگوی فیبوناچی درختی به برخی از صفحات خورشیدی اجازه می‌دهد تا حتی زمانی‌که سایر صفحات در سایه قرار دارند، به جمع‌آوری نور خورشید بپردازند. همچنین این الگو مانع از سایه انداختن شاخه‌های یک درخت بر روی سایر شاخه‌ها می‌شود.


اکنون آیدان برای کارآمدتر کردن این چیدمان خورشیدی، در حال مطالعه سایر گونه‌های درختان و بهبود مدل پی‌وی‌سی خود است. همچنین وی برای ثبت اختراع خود اقدام کرده است. طرح آیدان همچنین توانست جایزه طبیعت‌شناس جوان سال 2011 را که از سوی موزه تاریخ طبیعی آمریکا اهدا می‌شود، برای وی به ارمغان آورد.
بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________

  کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب HORLIKAN تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, ASHKAN95, Mahdi1944, Shahryar

Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

1924

تشکر کرده: 23 مرتبه
تشکر شده: 90 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 24 فروردین 1389 20:01

محل سکونت

IRAN

آرشيو سپاس: 8506 مرتبه در 1646 پست

Re: تاپيک جامع در مورد صفحات خورشيدی

توسط HORLIKAN » پنج شنبه 14 مهر 1390 17:48

آغاز به کار بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان
بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان در جنوب اسپانیا فعالیت خود را آغاز کرد.

به گزارش سرويس بين الملل باشگاه خبرنگاران؛ این نیروگاه عظیم خورشیدی که در نزدیکی "سویل" در جنوب اسپانیا قرار دارد، نخستین نیروگاهی است که در شب نیز انرژی تولید می‌کند.

این نیروگاه از دو هزار و ۶۵۰ صفحه خورشیدی تشکیل شده که در زمینی به مساحت ۱۸۵ هکتار گسترده شده است.

بر اساس اعلام مدیر فنی این پروژه ، اگرچه خروجی این پروژه در طول تابستان بسیار بالا‌تر از فصل زمستان است اما این نیروگاه در تمام طول سال فعال است.

این نیروگاه پروژه‌ای مشترک میان شرکت اماراتی "مصدر" و شرکت اسپانیایی "تورسول انرژی" بوده و برای ساخت آن دو سال زمان و ۲۶۰ میلیون دلار هزینه صرف شده است./ا
بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________

  کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب HORLIKAN تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, Mohammad 1985, ASHKAN95, Shahryar, Mahdi1944

Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

1924

تشکر کرده: 23 مرتبه
تشکر شده: 90 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 24 فروردین 1389 20:01

محل سکونت

IRAN

آرشيو سپاس: 8506 مرتبه در 1646 پست

Re: تاپيک جامع در مورد صفحات خورشيدی

توسط HORLIKAN » شنبه 14 آبان 1390 18:41


روش‌هاي نوين در استفاده از انرژي خورشيدي
سلول‌هاي خورشيدي در ارتفاعات هيماليا
ارتفاعات هيماليا شايد به زودي به برجي خورشيدي براي کارآفريناني تبديل شود که در زمينه انرژي خورشيدي فعاليت مي‌کنند، زيرا مطالعه‌اي جديد نشان مي‌دهد اين منطقه مرتفع از توانايي بالقوه‌اي براي جذب انرژي خورشيدي برخوردار است. به گفته پژوهشگران مؤسسه ملي علوم صنعتي و تکنولوژي در ژاپن، از ديگر مناطقي که اصولاً به عنوان نقاطي بالقوه براي توليد انرژي خورشيدي شناخته نمي‌شوند اما در واقع بستري مناسب براي توليد اين نوع از انرژي هستند، «آندس» در آمريکاي جنوبي و آنتراکتيکا است.‏


با توجه به حجم عظيم انرژي خورشيدي، اين مناطق نسبت به مناطقي که معمولاً به عنوان مکان مناسب توليد انرژي خورشيدي پنداشته مي‌شوند، از قبيل جنوب غرب آمريکا و صحراي شمال آفريقا، سردتر هستند. دماي سرد هوا کارايي عملياتي سلول‌هاي مولد انرژي خورشيدي را افزايش مي‌دهد و در نهايت مقادير بيشتري برق خورشيدي توليد خواهد شد.‏

به گفته پژوهشگران جذابيت مناطق هيماليايي براي توليد برق خورشيدي نزديک بودن آن به چين و هند است، کشورهايي که در آينده بيشترين ميزان تقاضاي برق را خواهند داشت. اين يافته بر اساس تحليل جهاني نقاط بالقوه مولد انرژي خورشيدي مبتني بر محاسبه دماي محيطي که پيش از اين مورد توجه قرار نگرفته بود، به دست آمده است.‏

بر اساس گزارش ان بي سي، نصب سلول‌هاي خورشيدي در ارتفاعات هيماليا نيازمند غلبه بر موانعي از قبيل ساخت و حفظ زيرساختارهاي انتقالي براي رساندن انرژي به شهرهاي نيازمند برق است اما وجود مشکلاتي عظيم‌تر از قبيل گرماي جهاني ارزش غلبه بر اين موانع کوچک‌تر را افزايش دهد.‏ساخت سلول‌هاي خورشيدي در ابعاد يک دانه شن

لابراتوارهاي ملي «سانديا» قصد دارند از سلول‌هاي خورشيدي به اندازه يک دانه شن در پروژه‌اي بزرگ براي توليد انرژي برق استفاده کنند. اين سلول‌ها با نام ‏MEPV‏ از کارايي بيش از 20 درصد برخوردار هستند. هزينه توليد انرژي از اين دانه‌هاي خورشيدي 80/1 دلار در هر وات است در حالي که هزينه توليد برق از سلول‌هاي خورشيدي معمولي چهار دلار در وات است. در اين پروژه هزاران دانه خورشيدي در مساحتي حدود يک متر مربع در کنار يکديگر قرار خواهند گرفت. اين سلول‌ها در سال 2009 ابداع شده‌اند اما به نظر مي‌آيد زمان زيادي براي يافتن کاربرد مناسب از اين دانه‌هاي خورشيدي، يعني سازگاري عملکرد و افزايش بهره‌وري در انرژي، صرف شده است.‏

سلول‌هاي خورشيدي معمولي مربع‌هايي 15 سانتي‌متري هستند که برخلاف ابعاد بزرگ از کارايي چندان خوبي برخوردار نيستند و به ويژه در زمان قرارگيري در زير سايه، توليد انرژي را متوقف مي‌کنند. از اين رو انتظار مي‌رود سلول خورشيدي که از هزاران ذره خورشيدي مجزا ساخته شده باشد، کمتر تحت تأثير کم نوري محيط قرار خواهد گرفت.‏

همچنين به دليل کوچک بودن، اين ذرات خورشيدي نيازي به نصب شدن روي بستري سخت و ثابت را ندارند و مي‌توان آنها را روي سطوح انعطاف پذير نيز نصب کرد. همچنين ساخت اين ذرات خورشيدي به سيليکون کمتري نياز دارد و مي‌توان در ساخت آنها از صفحات سيليکوني در هر ابعادي استفاده کرد.‏

توليد اين دانه‌هاي خورشيدي مي‌تواند هزينه وات بر گرم سيليکون‌هاي مصرفي را کاهش دهد. همچنين فرايند توليد اين سلول‌ها نيازمند تکنيک جديد و ويژه‌اي نيست و شيوه‌هاي توليدي آنها در حال حاضر در کارخانه‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرند. مهم‌تر از همه اين است که انرژي به دست آمده از اين دانه‌هاي خورشيدي را مي‌توان با به کارگرفتن عدسي‌هاي کوچکي روي هر يک از سلول‌ها افزايش داد تا به اين شکل ميزان فوتون‌هاي توليد کننده برق در سلول‌ها افزايش پيدا کند.‏

بر اساس گزارش گيزمگ، تا روزي که بتوان از اين دانه‌هاي خورشيدي براي توليد واحدهاي برقي براي فراهم کردن انرژي کل يک ساختمان استفاده كرد، زمان زيادي در پيش است اما تا آن زمان مي‌توان از اين دانه‌هاي خورشيدي در زمينه‌هاي متفاوت ديگري استفاده کرد. همچنين مي‌توان با انطباق دادن اين دانه‌هاي کوچک با روش‌هايي از قبيل استفاده از طول موج‌هاي متفاوت نوري، ميزان کارايي آنها را بهبود

بخشيد.‏

طراحي نخستين فرودگاه دوستدار محيط‌زيست

شرکتي که معماري جديدترين ساختمان مرکزي شرکت اپل را به عهده دارد، به تازگي طرحي جديد را براي فرودگاه بين‌المللي کويت ارائه کرده است که بر اساس آن علاوه بر افزايش ظرفيت، اين فرودگاه به نخستين فرودگاه تأييد شده دوست دار محيط زيست تبديل مي‌شود. شرکت ‏Foster+Partners‏ مي‌گويد طراحي اين بنا براساس موقعيتي که قرار خواهد گرفت و متناسب با نوع آب و هواي يکي از داغ‌ترين مناطق زمين انجام شده و در ساخت آن از اشکال و مواد محلي استفاده خواهد شد.‏

اين فرودگاه جديد ساختاري سه پره خواهد داشت که در هر يک از اين سه بخش دروازه‌هاي ورود و خروج قرار خواهند گرفت. ارتفاع فضاي داخلي اين ساختمان با ساختاري آيروديناميک در حدود 25 متر است در حالي که ديوارهاي خارجي آن وسعتي برابر 2/1 کيلومتر خواهند داشت.‏

پنجره‌هاي کدر نور روز را مسدود کرده و از تابش نور مستقيم خورشيد جلوگيري خواهند کرد، در حالي که خيمه‌اي با ستون‌هاي بتني فضاي عمومي خارجي و ورودي‌ها را به زير سايه خود خواهد گرفت. بخش تحويل بار توسط ساختاري آبي احاطه خواهد شد و سقف اين فرودگاه به منظور بهره‌برداري از نور قدرتمند خورشيد در اين منطقه به صفحات خورشيدي مجهز خواهد شد.‏

معماران اين شرکت قصد دارند در ارزشيابي ‏LEED Gold، سيستم شناخته شده بين‌المللي تاييد ساختمان‌هاي سبز، به موفقيت برسند. در صورتي که اين شرکت بتواند اين تأييديه را دريافت کند، ترمينال فرودگاه بين‌المللي کويت اولين مکاني خواهد بود که توانسته به چنين سطحي از اعتبارسنجي زيست‌محيطي دست پيدا کند.‏


بر اساس گزارش گيزمگ، فرودگاه بين‌المللي کويت سالانه ميزبان 13 ميليون مسافر است در حالي که از انعطاف پذيري کافي براي پذيرش 25 ميليون مسافر برخوردار است و با توسعه‌اي که در آينده خواهد داشت، تعداد اين مسافران به 50 ميليون نفر نيز خواهد رسيد.


بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________

  کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب HORLIKAN تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, ASHKAN95, Mahdi1944, nima-rad

Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

1924

تشکر کرده: 23 مرتبه
تشکر شده: 90 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 24 فروردین 1389 20:01

محل سکونت

IRAN

آرشيو سپاس: 8506 مرتبه در 1646 پست

Re: تاپيک جامع در مورد صفحات خورشيدی

توسط HORLIKAN » شنبه 17 دی 1390 18:25

حاجيان - طرح احداث نيروگاه خورشيدي فتو ولتائيک ۲۰ کيلوواتي با استفاده از ۹۰ پانل خورشيدي در پژوهشکده مواد پيشرفته سازمان پژوهش هاي علمي آغاز شد.مهندس آرمودلي در گفت وگو با خراسان با اعلام اين خبر افزود: در اين نيروگاه از ۳ مبدل الکتريکي جريان مستقيم به متناوب براي تزريق انرژي الکتريکي حاصل شده از نيروگاه به شبکه محلي و سراسري استفاده مي شود. بر اساس اهداف برنامه پنجم توسعه کشور بايد بيش از ۲ هزار مگاوات نيروگاه تجديدپذير در کشور داير شود.
بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________

  کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب HORLIKAN تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, nima-rad, mohammad area51, Shahryar, Mahdi1944

Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

1924

تشکر کرده: 23 مرتبه
تشکر شده: 90 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 24 فروردین 1389 20:01

محل سکونت

IRAN

آرشيو سپاس: 8506 مرتبه در 1646 پست

Re: تاپيک جامع در مورد صفحات خورشيدی

توسط HORLIKAN » سه شنبه 2 خرداد 1391 12:18

تولید یك نوع جدید صفحه خورشیدی


یك شركت آلمانی با اقتباس از مواد و رویه ساخت نمایشگرهای 'او.ال.ایی.دی' یك نوع جدید صفحه خورشیدی ساخت.به گزارش نیوساینتیست، این صفحه خورشیدی از مولكول های آلی كوچك كه بر روی نوارهای پلی استر قرار دارند، ساخته شده است.

این فناوری مشابه آن است كه برای نمایشگرهای او.ال.ای.دی در تلفن ها و تلویزیون های صفحه تخت استفاده می شود.

این پنل ها انعطاف پذیر و بسیار روشن تر از پنل های خورشیدی معمولی هستند. با این حال در برخی مكان ها به ویژه جاهای گرم و یا ابری می توانند به اندازه پنل خورشیدی معمولی انرژی تولید كنند.ساختمان سازان ممكن است بخواهند مبلغ بیشتری برای این پانل های خورشیدی بپردازند زیرا استفاده از آنها در خانه ارزان تر تمام می شود، چنان چه برای نصب این پانل ها در سقف خانه نیازی به خرید تجهیزات نیست.
بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________

  کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب HORLIKAN تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, nima-rad, mohammad area51, Shahryar, Mahdi1944

Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

1924

تشکر کرده: 23 مرتبه
تشکر شده: 90 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 24 فروردین 1389 20:01

محل سکونت

IRAN

آرشيو سپاس: 8506 مرتبه در 1646 پست

Re: تاپيک جامع در مورد صفحات خورشيدی

توسط HORLIKAN » شنبه 16 شهریور 1392 15:26


به گزارش ساينس، محققان دانشگاه ويسكونسين ماديسون در آمريكا ايده ساخت اين سيستم را از لنزي گرفتند كه داراي قابليت خود متمركز شوندگي است و براي چشم بيماران مبتلا به پرسبيوپيا استفاده مي‌شود.

اين بيماري براثر كهولت سن به وجود مي آيد و در اثر آن چشم قادر به تمركز بر روي اجسام نيست.

محققان براي تامين انرژي اين لنزها، روي طراحي سيستمي كار كردند كه بتواند انرژي را جذب و ذخيره‌ كند.

آنها خاطر نشان كردند كه به يك دستگاه كوچك و چندكاره اي نياز داشتند كه روي اين لنزها نصب شود.براي اين منظور محققان در لايه سطحي پيل هاي فتوولتائيك از نانو سيم آغشته به پليمر پلي‌وينيل‌يدين استفاده كردند.

لايه سطحي هر پيل فتوولتائيك يك الكترود است كه مي‌تواند نور خورشيد را به الكتريسيته تبديل كند.در طول اين فرآيند الكترون‌ها به دو جهت حركت مي‌‌كنند؛ بيشتر الكترون‌ها به بيرون از پيل خورشيدي مي‌روند تا انرژي يك سيستم ديگر را تامين كنند و برخي از الكترون‌ها نيز به سوي پليمر پلي‌وينيل‌يدين حركت مي‌كنند.

اين پليمر كه روي سطح نانوسيم‌هايي از جنس اكسيد روي قرار داده شده است به صورت يك ذخيره‌كننده انرژي عمل مي‌كند.

زماني كه نور خورشيد وجود ندارد انرژي ذخيره شده به سوي سيستم مصرف كننده سرازير مي شود و انرژي مورد نياز آن را تامين مي‌كند.

اين دستگاه به نحوي طراحي شده كه مي‌تواند به صورت خود‌به‌خود انرژي خورشيدي را بگيرد و براي مصرف بعدي ذخيره ‌سازي كند.

نتايج اين پژوهش در نشريه Advanced Materials منتشر شده است.
لینک :
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب HORLIKAN تشکر کرده اند:
mohammad area51, Shahryar, Mahdi1944, Erratic

قبلي

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان