در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

1924

تشکر کرده: 23 مرتبه
تشکر شده: 90 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 24 فروردین 1389 20:01

محل سکونت

IRAN

آرشيو سپاس: 8506 مرتبه در 1646 پست

تاپيک جامع در مورد صفحات خورشيدی

توسط HORLIKAN » سه شنبه 1 تیر 1389 20:01

ساختار باتری خورشیدی


به پدیده‌ای که در اثر تابش نور بدون استفاه از مکانیزم‌های محرک، الکتریسیته تولید کند پدیده فتوولتائیک و به هر سیستمی که از این پدیده‌ها استفاده کند سیستم فتوولتائیک گویند. سیستم‌های فتوولتائیک یکی از پر مصرف‌ترین کاربرد انرژی‌های نو می‌باشند و تاکنون سیستم‌های گوناگونی با ظرفیت‌های مختلف (۵/۰ وات تا چند مگاوات) در سراسر جهان نصب و راه اندازی شده‌است و با توجه به قابلیت اطمینان و عملکرد این سیستم‌ها هر روزه بر تعداد متقاضیان آنها افزوده می‌شود. از سری و موازی کردن سلولهای آفتابی می‌توان به جریان و ولتاژ قابل قبولی دست یافت. در نتیجه به یک مجموعه از سلولهای سری و موازی شده پنل (Panel) فتوولتائیک می‌گویند. امروزه اینگونه سلولها عموماً از ماده سیلیسیم تهیه می‌شود و سیلیسیم مورد نیاز از شن و ماسه تهیه می‌شود که در مناطق کویری کشور، به فراوانی یافت می‌گردد. بنابراین از نظر تأمین ماده اولیه این سلولها هیچگونه کمبودی در ایران وجود ندارد.


سلول خورشیدی عبارت از قطعات نیمرسانایی هستند که انرژی تابشی خورشید را به انرژی الکتریکی تبدیل میکنند. باتری‌های خورشیدی معمولاً از مواد نیمه‌رسانا، مخصوصاً سیلیسیم، تشکیل شده‌است.رسانندگی این مواد به طور کلی به دما ,روشنایی ,میدان مغناطیسی و مقدار دقیق ناخالصی موجود در نیم رسانا بستگی دارد.


هر اتم سیلیسیم با چهار اتم دیگر پیوند تشکیل می‌دهد و بدین صورت، شکل کریستالی آن پدید می‌آید. در باتری‌های خورشیدی به سیلیسیم مقداری جزئی ناخالصی اضافه می‌کنند. اگر اتم ناخالص ۵ ظرفیتی باشد (اتم سیلیسیم ۴ ظرفیتی است) آنگاه در ارتباط با چهار اتم سیلیسیم یک لایهٔ آن بدون پیوند باقی می‌ماند (یک تک الکترون). به همین دلیل چون بار نسبی منفی پیدا می‌کند به آن سیلیسیم نوع N) Negative) می‌گویند. و همین طور اگر اتم ناخالص دارای ظرفیت ۳ باشد آنگاه یک حفره ی اضافی ایجاد می شود. حفره را به گونه ای می توان گفت که جای خالی الکترون است، با بار مثبت (به اندازهٔ الکترون) و جرمی برابر با جرم الکترون. که این امر هم باعث مثبت شدن نسبی ماده می شود و به آن سیلیسیم نوع P) Positive) می‌گویند . هر باتری خورشیدی از ۶ لایه تشکیل شده که هر لایه را ماده‌ای خاص تشکیل می‌دهد که در شکل مشخص شده‌است.


عملکرد باتری خورشیدی ، صفحات خورشیدی


در بسیاری از موارد ناخالصی سبب ایجاد اشکال در سیستم می‌شود، اما در باتری‌های خورشیدی با ایجاد ناخالصی به سیستم به گونه‌ای کمک می‌کنیم! البته این زمانی آشکار می‌شود که دو نوع p و n را کنار یکدیگر بگذاریم. در این حالت این ماده، جریان برق را تنها از یک سو عبور می‌دهد (یعنی کار دیود را انجام می دهد)، اما این موضوع برای ما مهم نیست. آنچه اهمیت دارد این است که وقتی فوتونی به این ماده برخورد کند و با شرط اینکه دارای انرژی کافی باشد، آنگاه تمام انرژی خود را به یک الکترون داده و باعث حرکت آن الکترون می‌شود و به طبع هم یک حفره در ماده ایجاد می‌شود. چون ماده نوعی دیود است و همانند آن عمل می‌کند، بدین سبب حفره را به قسمت p و الکترون را به قسمت n می‌فرستد. حال اگر ما یک رسانای خارجی بگذاریم به گونه‌ای که دو قسمت n و p را به هم وصل کند، الکترون‌ها با عبور از این مسیر و رسیدن به حفره‌ها و ترکیب شدن با آنها، می‌توانند تولید انرژی و کار برای ما کنند.


البته توانایی تبدیل نور خورشید در بیشتر سلولهای خورشیدی بیشتر از 25 درصد نیست. یک صفحه خورشیدی 100 سانتیمتر مربعی معمولی می تواند ولتاژی حدود 700 میلی ولت یا 0.7 ولت تولید کند (البته در هنگام تابش کامل آفتاب )


گرانی صفحات خورشیدی بدلیل گرانی سیلیکون بکارر فته در آنهاست اما با توجه به پیشرفتهای نانوتکنولوژی می توان امیدواریهایی داشت.


برای مثال، دانشمندان در دانشگاه هاروارد موفق به تولید سلول های خورشیدی با استفاده از "نانو سیم" هایی شده اند که قطر آن برابرفقط 300 نانومتر است. که در نشریۀ تکنولوژی MIT توضیح داده شده است، این سلول های خورشیدی دارای مرکزی از سیلیکون متبلور، و چندین لایه سیلیکون متحدالمرکز با خواص الکترونیک متفاوت هستند. عملکرد هر لایه مشابه لایه های نیمه هادی در سلول های خورشیدی سنتی است که باجذب نور و ربایش الکترون ها، برق ایجاد می کنند.


استفادۀ اصلی ازاین سلول های میکروسکوپیک، تأمین انرژی برای دستگاه های نانو است، اما با روی هم انباشتن تعداد زیادی از آن ها می توان آن را جایگزینی برای صفحات خورشیدی که امروزه متداول هستند، به حساب آورد. با این حال، هنوز موانعی در راه تجاری کردن این تکنولوژی وجود دارد؛ محققان می بایست راه هایی برای آرایش متراکم تر این نانوسیم ها یافته و برای تبدیل نور خورشید به نیروی برق، سطح نازل کارایی آن ها را (کمتر از یک پنجم صفحات خورشیدی فعلی) ارتقا دهند.
بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________

  کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب HORLIKAN تشکر کرده اند:
Thundertomcat, SAMAN, CAPTAIN PILOT, oweiys, sokuteasemuni, رونین, shafagh 2, Mahdi1944

Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

1924

تشکر کرده: 23 مرتبه
تشکر شده: 90 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 24 فروردین 1389 20:01

محل سکونت

IRAN

آرشيو سپاس: 8506 مرتبه در 1646 پست

Re: سلول خورشیدی صفحات خورشیدیThe Photovoltaic Cell PV cellچ

توسط HORLIKAN » سه شنبه 1 تیر 1389 20:03

جزئیات نصب و راه اندازی سلول های خورشیدی برای استفاده خانگی
با توجه که من مهندس برق و الکترونیک نیستم بلکه مهندس آب هستم در مورد برخی اصطلاحات یا توضیحات بر من خرده نگیرید چون مطلبی رو که در اینجا نوشتم نتیجه جستجوی من در اینترنت و مقداری مطالعه شخصی بوده است . در ضمن این مطلب نقل شده از سایت پرشین تولز می باشد.
لطفا کسانی که اطلاعات درست و کاملی از نحوه راه اندازی و اجرای پنلهای خورشیدی دارند این مطالب را کامل کنند.در قسمت نظرت
1- باتریهای خورشیدی تجاری یا از سلنیوم ساخته میشوند یا از سیلیکن که میتوانید در این پست اطالاعات فنی از ساختار آنها بدست بیاورید
2- جدای از ماده سازنده ، پلیمر یا شیشه ای که روی ماده به کار میرود و وظیفه جذب و یا بازتاب نور رو بر عهده دارد ، رنگها و جنس های متفاوتی داره و کاربردش به دلیل وضعیت جوی متفاوت مناطق مختلفه. مثلا در کشوری مثل ایران که آفتاب شدید داره ، ولی در عرض جغرافیایی بالایی در نیمکره شمالی هست ، بهترین سیستم جذب کننده ، تکنولوژی Dark green هستش که پاسخ مناسبی در مقابل نور شدید اما مایل خورشید داره و ضمنا مقدار زیادی از نور Infrared رو( ماوراء بنفش) که باعث حرارت و کاهش طول عمر باتری میشه ، بازتاب میکند. اما برای مثال در ایسلند ، سولار پنلهایی که آبی پر رنگ هستن (پلیمرهایی که در ساختارشون منگنز وارد شده) بهتر جواب را میدهند
3- میزان توان تولیدی در نور مستقیم خورشید، به طور متوسط 12 میلی وات در هر سانتی متر مربع است. مقادیر کمتر یا بیشتر هم هستند ، ولی این نرمالش است
4- قیمت پنلهای خورشیدی خوب که عمر متوسطشون بالاست (در شرایط نگهداری مناسب، مثلا محافظت در مقابل باران) در حدود 1 دلار امریکا برای هر وات حساب میشود. البته برای پنلهای کوچک قیمت تا حدود 4 دلار بر وات بالا میره. (اگر میزان توان تولیدی رو12 میلی وات در هر سانتی متر مربع بگیریم ، اندازه یک پنل 1 وات در میاد ، تقریبا 10در8 سانتی متر) و شما برای راحتی 10 در 10 سانتی متر برای هر وات درنظر بگیرید.
5- مصرف متوسط برق یک خانواده ایرانی 300 کیلووات ساعت در ماهه.یعنی به طور متوسط 10 کیلووات ساعت در روز ، یا 416 وات ساعت در شبانه روز. با توجه به اینکه این مقدار متوسطه و مطمئنا در روز مصرف بیش از نصف شبه ، میتونیم بگیم برای مصرف برق یک خونه حداکثر حدود توان 600 وات ساعت میخواهیم. (11*200+13*600)
6- محاسبه : قیمت پنل خورشیدی 600 وات برابر است با حدود 600 هزارتومانعمر متوسط 6 تا 10 سال ( بعد از این نابود نمیشن ، ولی کیفیتشون پایین میاد)
7- حالا تازه اول کار است !برق این باتریها DC هستش و ولتاژش معمولا 48 ولت یا 24 ولت. در اینجا شما نیاز به یک اینورتر Pure sine wave دارید که با خیال راحت بتونید ،همه دستگاههای منزل رو روشن کنید. قیمت یک مدل 600 وات قابل قبول از این اینورتر حدود 600 هزار تومنه.( مدلهای Modified sine wave ارزونترن ، ولی با وسایل پیشرفته صوتی و تصویری و اکثر موتورها و کمپرسورهای لوازم خانگی مثل یخچال مشکل دارن).
کار این اینورتر تبدیل برق 48 ولت DC به 230 ولت AC سینوسی هستش.البته بین اینورتر و باتری خورشیدی هم ، دو بلوک نیاز دارید.
1- یک باتری شیمیایی معمولی مثل باتری ماشین تا برق لحظه ای باتری خورشیدی رو برای مواقع مصرف ذخیره کنه ( مطمئنا شما نمیخواید ، به محض اینکه یه ابر اومد جلوی خورشید یا شبها، تلویزیونتون خاموش بشه)
2- یک دیود یا ... که از برگشت برق باتری شیمیایی به باتری خورشیدی جلوگیری کنه.با توجه به عرایض بنده متوجه میشید که با هزینه فعلی برق در ایران ، چنین کاری در حالت معمول برای مصرف خانگی به صرفه نیست. ولی در مراکزی که برق دائم اهمیت داره و به دلایلی نمیتونن از ژنراتور های دیزلی استفاده کنن (سر و صدا ،نویز ، مشکل سوخت رسانی و...) استفاده اش معموله.در برخی کشورهای اروپایی ، کشاورزان در فصولی که کشت ندارن ، در مزرعه شون پنلها رو نصب میکنن و برق حاصله رو به دولت می فروشن.
در ایران هم دولت برق رو در ساعت پیک هر کیلووات ساعت 27 تومن میخره که بیشتر برق حاصل از ژنراتورهای دیزلی خصوصیه.قیمت یک مدل آلمانی 50 کیلووات این ژنراتور به طور مثال 9 میلیون تومان است. هزینه گازوئیلش هم حدود ساعتی 450 تومن. در کل کار خوبیه اگر کسی حوصله اش رو داشته باشه.
برای منزل شما مناسبترین گزینه باتری شیمیایی به همراه اینورتره. مثلا دو تا باتری 24 ولت 150 آمپر ساعت (باتری اتوبوسها) به صورت موازی ، به همراه اینورتر به راحتی میتونن تا 6 ساعت قطعی برق رو پوشش بدنمقرون به صرفه نبودن یا بودن پنلهای خورشیدی ، بستگی به کاربرد شما داره. در ایران هزینه برق هنوز اونقدر گرون نشده و قطعی برق آنچنان زیاد نشده که استفاده از پنل خورشیدی رو توجیه کنه . ولی مثلا برای فرستنده های ریپیتر خیلی از شرکتها یا ادارات به صرفه است.در مورد باتری اتوبوس : هر باتری اتوبوس (منظور ماشینهای سنگین) معمولا یک باتری سربی-اسیدی هستش که ولتاژ مدار بازش 24 ولت و ظرفیت ذخیره اش 150 آمپر ساعته. اصطلاح آمپرساعت ، یک واحد برای بار الکتریکیه که معمولا در مورد باتریها به کار میره ( مثل اسب بخار که معمولا به جای وات در ماشینها به کار میره و معادل حدود 750 واته)150 آمپر ساعت یعنی در حالت ایده آل این باتری میتونه جریان الکتریکی 150 آمپر رو به مدت یکساعت در مدار برقرار کنه یا به صورت معادل جریان 50 آمپر رو به مدت 3 ساعت و....این مقدار 150 آمپر ساعت ، حداکثر بار قابل جاری شدن از باتریه. اگر این باتری رو یک خازن بزرگ با ولتاژ ثابت فرض کنیم ( این فرض از نظر علمی غلطه ، چون در واقع این بار ، به مرور در اثر واکنشهای شیمیایی جاری میشه و مثل خازن ذخیره نشده ، ولی به فهم مطلب کمک میکنه) ، این خازن معادل 150*3600= 540000 کولن بار داره. و این مقدار بار رو میتونه از لحظه شارژ کامل تا لحظه دشارژ کامل در مدار جاری کنه.حالا...توانی که به طور متوسط در یکساعت این باتری میتونه بده : 24* 150=3600 واته.
اینجا دو تا نکته وجود داره
1-این مقدار حداکثر توان لحظه ای باتری نیست ، توان متوسط یکساعته. یعنی امکان داره این باتری جریان 200 آمپر (معادل توان 4800 وات) رو بتونه در مدت زمان محدود بده. توان لحظه ای حداکثر ، معمولا با توجه به مقاومت داخلی باتری تعریف میشه که برای این نوع باتری در حدود 20 کیلو واته
2-از اونجاییکه ولتاژ باتری تحت بار و همینطور به مرور زمان افت میکنه ، عملا این نوع باتری نمیتونه این توان رو در یکساعت بده. چون همراه با تخلیه شارژ باتری ، ولتاژ دو سربار افت میکنه (علت اینه که ولتاژ دو سر بار (یا کانکتور باتری) برابر ولتاژ نامی باتری منهای (جریان مدار * مقاومت داخلی باتری) هستش .
و مقاومت داخلی به مرور در طئل دشارژ زیاد میشه و علاوه بر افت ولتاژ ، جریان عبوری از مدار رو هم محدود میکنه). به عنوان یک مثال عملی : فرض کنید مقاومت داخلی باتری در حالت شارژ کامل 0.03 اهمه. مقاومت بار (استفاده کننده ) هم 3 اهم باشه. در نتیجه :VLoad= Voc- (Rin*I) , I = 24 / 0.33 = 72.7A , VLoad = 24- (0.03*72.7) = 21.8vP (Load) = 21.8*72.7= 1585wهمونطور که ملاحظه می کنید ، ما توان 1920 وات میخواستیم (24*80) و توان 1585 گرفتیم.(یعنی 82.5% توان مطلوب).حالا فرض کنید مقاومت بار ما به جای 0.3 اهم ، 3 اهم بود.I= 24/3.03 = 7.9 A ,VLoad= 24- (0.03*7.9) = 23.76vP(Load) = 23.76*7.9= 188.1wدر مورد اخیر توان مطلوب نامی 192 وات بود (24*8) و ما توان 188.1 گرفتیم (یعنی 97.9%)در هر دو مورد مقاومت داخلی باتری در حالت شارژ کامل 0.03 اهم در نظر گرفته شد.
مشاهده میشه که در حتی در حالت شارژ کامل ، اگر جریان و توان زیادی از باتری کشیده بشه ، بازده سیستم پایین میاد و مقدار زیادی از توان در داخل باتری هدر میره. در حالتهایی که باتری کاملا پر نیست (مثلا بعد از نیم ساعت استفاده) مقاومت داخلی بالا میره ( به علت جمع شدن سولفات سرب ناشی از واکنش شیمیایی روی صفحات PbO2 باتری ) و وضعیت بدتر میشه. بنابراین شما عملا نمیتونید 3600 وات ساعت تئوری رو از این باتری توان بگیرید. مقداری که من در پست قبل در نظر گرفتم نصف این مقدار یا 1800 وات ساعت بود.
بنابراین گفتم شما با دو باتری از این نوع (2*1800) میتونید 6 ساعت خاموشی ( که مصرف متوسط رو در پست بالا بر اساس میانگین مصرف برق در ایران حساب کردم ، ساعتی 600 وات) رو پوشش بدیددر مورد مصرف شما (یک کولر 7500 + یک کامپیوتر ) بسته به نوع کولرتون و کامپیوترتون ، خودتون میتونید محاسبه رو انجام بدید.
مثلا اگر کامپیوترتون 300 وات و کولرتون 900 وات باشه ، حداقل سه ساعت و حداکثر 6 ساعت میتونید ، با این دو باتری ، روشن نگه داریدشون. (باز هم 2 تا نکته داره 1- این زمان بسته به وضعیت باتری هم داره ، جنسش ، نو و کهنه بودنش و... 2- ممکنه روی کولر یا کامپیوتر شما توان خاصی رو زده باشه که مصرف واقعی کمتر یا بیشتر باشه . مثلا کامپیوتر شما 500 وات باشه ، ولی شما هیچ وقت در عمل این مقدار پیک رو استفاده نمی کنید. (سی دی و دی وی دی و پورتها و... همه با هم که استفاده نمیشن)). مثلا در UPS ها با دو باتری 12 ولت ، 7 آمپر ساعت ، یک کامپیوتر رو حدود 20 دقیقه روشن نگه میدارن تا استفاده کننده مطالبش رو Save کنه.
اول در مورد شارژ باتریهای شیمیایی بگم
1- ولتاژ شارژ باتریهای سربی-اسیدی ، معمولا 25 درصد بالاتر از ولتاژ نامی باتری در نظر گرفته میشه (این یک قاعده علمی نیست ، به تجربه ثابت شده ،این بهترین حالته). یعنی برای باتریهای 12 ولت ، ولتاژ شارژ 15 ولت و برای 24 ولت ها ، 30 ولت در نظر گرفته میشه
2- مدت زمان شارژ بستگی به ظرفیت باتری و جریان شارژ داره ، درحالت ایده آل ، یک باتری 150 آمپر ساعت ، با جریان شارژ 150 آمپر در عرض یکساعت شارژ میشه ، اما در حالت واقعی ، راندمان حدود 70 درصده. یعنی برای شارژ یک باتری 150 آمپر ساعت ، باید 215 آمپر ساعت ، بار به اون تحویل داده بشه. (0.7/1*150).
نکته دوم اینه که هر باتری یک جریان شارژ ماکسیمم داره که معمولا روی باتری قید میشه. برای باتریهای Sealed (که نیاز به رسیدگی و اضافه کردن آب مقطر و... ندارن و قیمت بالاتری دارن) ، این جریان به مراتب کمتره که یک نقص محسوب میشه. به عنوان یک قاعده سر انگشتی ، جریان شارژ یک باتری 24 ولت ، 150 آمپر ساعت معمولی ( غیر سیلد) می تونه حداکثر 75 آمپر باشه.
و اما اینورتر:
به طور کلی سه نوع اینورتر تجاری داریم
1- Square Wave : شکل موج خروجی این اینورتر مربعیه ، میتونه 60 - 50 هرتز یا اولتراسونیک ( حدود 25 کیلو هرتز به بالا) باشه.دامنه ولتاژ خروجی (پالس خروجی) برابر پیک ولتاژ سینوسی برق شهر در نظر گرفته میشه (220 ضربدر رادیکال2) تا از نظر پیک ولتاژ به مصرف کننده آسیب نرسونه. معمولا Duty cycle پالس خروجی هم 0.707 در نظر گرفته میشه تا ولتاژ موثر رسیده به بار ، همون 220 ولت باشه.اما به دلیل ماهیت شکل موج ، این اینورتر برای اکثر مصارف مناسب نیست. مصارف معمولی این اینورتر شامل روشنایی (لامپ رشته ای معمولی) و دستگاههایی هستش که در داخل خودشون ولتاژ ورودی رو DC میکنن و سپس استفاده میکنن (مثل رادیوهای قدیمی ) و موتورهای یونیورسال (مثل جاروبرقیها)این نوع ارزونترین نوع اینورتره و قیمت فعلیش حدودا کیلوواتی 180000 تومنه ( این برای توانهای خیلی پایین زیر 100 وات و بالای 100 کیلو وات درست نیست ، چون تکنولوژی ساختشون متفاوته)
2- Modified sine wave : شکل موج این نوع هم مربعیه ، ولی در بین دو پالس مثبت و منفی ، چند میلی ثانیه صفر وجود داره که در حقیقت صفر شدن آرام موج سینوسی رو شبیه سازی میکنه. این نوع برای اکثر مصارف خانگی مناسبه .(مثلا UPS کامپیوترها از این نوعه). در دو مورد ضعف داره 1- با دستگاههای صوتی و تصویری کیفیت بالا که موج سینوسی ورودی رو برای مصارف Synchronization و... استفاده میکنن مشکل داره 2- با موتورهای القایی و کمپرسورها مشکل داره و به علت ماهیت مربعی باعث داغ شدن زودتر از معمول این موتورها میشه (از جمله موتور کولر و فریزر). قیمت این نوع حدودا کیلو واتی 360000 تومنه (یه مدل مناسب ، شاید چینی و ایرانی جنس بدش ، حدود 200 تومن هم گیر بیاد)
3- Pure sine wave : شکل موجش سینوسی واقعیه که به وسیله pwm و سپس فيلـتر ساخته میشه. اگر خوب طراحی بشه ، شکا موجش از برق فعلی شهر در تهران هم بهتره! ، برای تمام وسایل مناسبه و قیمت فعلیش حدودا برای یک دستگاه یک کیلو وات ، 650000 تومنه.
خوب پس کلا شد :
پنل خورشیدی 600 وات به قیمت 600000 تومان
دو تا باتری 150 آمپر اسیدی به قیمت 700000 تومان
اینورتر 500000 تومان
سیم و لوازم جانبی و دیود و غیره و نصب به قیمت 100000شد
جمعا 19000000 تومان
بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________

  کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب HORLIKAN تشکر کرده اند:
Ali-MG2, AGeNiS1, shafagh 2, SAMAN, Thundertomcat, CAPTAIN PILOT, FREE MAN, oweiys, sokuteasemuni, رونین, Mahdi1944

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

4265

تشکر کرده: 193 مرتبه
تشکر شده: 706 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 23 اسفند 1384 13:14

محل سکونت

کرج پلاک 43!

آرشيو سپاس: 13307 مرتبه در 2679 پست

Re: سلول خورشیدی صفحات خورشیدیThe Photovoltaic Cell PV cellچ

توسط Mohammad 1985 » چهارشنبه 2 تیر 1389 02:21

واقعا گرون هستن ! یکی از آشنایان قصد وارد کردن داشته که می گفت تازه برندهای چینی صفحات با اندازه 20 تا 30 سانتی ( سایز رو دقیق یادم نیست ) رو 300 دلار می فروختن !
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mohammad 1985 تشکر کرده اند:
oweiys, sokuteasemuni, رونین, Thundertomcat, CAPTAIN PILOT

Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

1924

تشکر کرده: 23 مرتبه
تشکر شده: 90 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 24 فروردین 1389 20:01

محل سکونت

IRAN

آرشيو سپاس: 8506 مرتبه در 1646 پست

Re: سلول خورشیدی صفحات خورشیدیThe Photovoltaic Cell PV cellچ

توسط HORLIKAN » جمعه 8 بهمن 1389 11:49

ساخت صفحات خورشیدی جدید با قابلیت نصب چند دقیقه ایدانشمندان صفحات خورشیدی جدیدی ارایه کرده اند که خیلی راحت تر و سریعتر از مدل های فعلی نصب می شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر، شرکت Akeena با هدف تولید صفحات خورشیدی مدرن که سریع هم نصب شوند نسل جدیدی از این صفحات را ساخته است.

این صفحات خورشیدی جدید از حیث بخش های مختلف مونتاژ شدن و نیز نیروی کار مورد نیاز برای نصب، به ترتیب 70 و 50 درصد صرفه جویی را به همراه دارند.

همچنین به گفته مقامات این شرکت در این فناوری جدید صفحات خورشیدی یاد شده به جای نصب در طول یک نیم روز در کمتر از نیم ساعت نصب می شوند.

استفاده از صفحات به معنای آن است که تا 25 درصد در نقاط مورد نیاز برای اتصال صرفه جویی حاصل شده و بدین تریتب زمان اتصال آنها در یک خانه کوچک بسیار کوتاه خواه شد.

در این تکنیک صفحات خورشیدی به جای اتصال به چهارچوب های نصب شده بر روی سقف به سقف متصل می شود
بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________

  کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب HORLIKAN تشکر کرده اند:
sokuteasemuni, رونین, CAPTAIN PILOT, shafagh 2, SAMAN, Thundertomcat, oweiys

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

4265

تشکر کرده: 193 مرتبه
تشکر شده: 706 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 23 اسفند 1384 13:14

محل سکونت

کرج پلاک 43!

آرشيو سپاس: 13307 مرتبه در 2679 پست

Re: سلول خورشیدی صفحات خورشیدیThe Photovoltaic Cell PV cellچ

توسط Mohammad 1985 » جمعه 8 بهمن 1389 19:00

چند روز پیش خیابان لاله زار بودم سلول خورشیدی گذاشته بود یه مغازه برای فروش با اینورتر - باطری و توان خروجی 300 وات 220 ولت 750 هزار تومن گرونه ولی خب برق مفت هم میچسبه ! انرژی الکتریکی که با خورشید به دست بیاد پاک ترین نوع سوخته . با 300 وات میشه راحت تلوزیون ال سی دی یا کامپیوتر یا وسایل مشابه رو روشن کرد
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mohammad 1985 تشکر کرده اند:
sokuteasemuni, oweiys, CAPTAIN PILOT, رونین, SAMAN, Thundertomcat, shapooor

Moderator

Moderatorنماد کاربر
پست ها

1608

تشکر کرده: 310 مرتبه
تشکر شده: 402 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 8 مهر 1388 23:15

آرشيو سپاس: 15889 مرتبه در 1490 پست

Re: سلول خورشیدی صفحات خورشیدیThe Photovoltaic Cell PV cellچ

توسط oweiys » شنبه 16 بهمن 1389 00:45

با سلام

منبع نوشته های اطلاعات بالا در مورد سلول خورشیدی :

http://www.phalls.com/vbulletin/showthr ... %231740%3B

Mohammad 1985 نوشته است: انرژی الکتریکی که با خورشید به دست بیاد پاک ترین نوع سوخته . با 300 وات میشه راحت تلوزیون ال سی دی یا کامپیوتر یا وسایل مشابه رو روشن کرد


محمد جان اگر علاقه مند به استفاده از برق تولیدی باطری های خوشیدی هستید ، می تونید خودتون آستین بالا بزنید و بسازید .

http://www.mdpub.com/SolarPanel/

http://www.thesietch.org/projects/solar ... /index.htm

دوستان می تونید با کمی جستجو در سایت های دیگر و همچنین یوتیوب اطلاعات خوبی به دست آورید که کمکتان کند و ان شاءالله تجربیاتتون

رو در اختیار بقیه دوستان هم قرار بدین.
__________________________________

السلام عليك يا علي ابن موسي الرضا المرتضي (ع)

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب oweiys تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, رونین, shafagh 2, SAMAN, Mahdi1944, Thundertomcat, Mohammad 1985

Major

Majorنماد کاربر
پست ها

532

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 2 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 3 اسفند 1384 17:25

محل سکونت

در همين نزديكي...

آرشيو سپاس: 220 مرتبه در 65 پست

Re: سلول خورشیدی صفحات خورشیدیThe Photovoltaic Cell PV cellچ

توسط Masoud » شنبه 16 بهمن 1389 17:43

يه مدتي بدجور رفته بودم دنبالش. در كل نگاه كنيم، هزينه اوليه‌ش تقريبا بالاست (قسمت پنل هاي خورشيدي خيلي گرونه).

مشكل بعدي، باطري هست كه هيچ كدومشون راندمان مناسب و كاركرد نسبتا خطي خوبي ندارند. سيلد اسيد خيلي خوبه، درسته به قدرت سربي-اسيدي نيست، ولي مطمئن تر هست، هم كاركرد، هم نگهداري. تنوع ولتاژ و آمپرش هم تو بازار زياده. يه راهش، استفاده از تعداد باتري بيشتر و انتظار كار كمتر هست! يعني تقريبا بيشتر از نيازتون باتري بزارين (هر چند تلفات هم بيشتر ميشه!)، ولي عوضش كف نيازتون، دائما تامين ميشه. ولي گرونتر هستن!

مهمترين قسمتش، اينورتر هست. موج مربعي اصلا بدرد نميخوره. حتي براي دستگاههايي هم كه ميتونن باهاش كار كنن، در طولاني مدت مناسب نيست. البته زياد ارزش خريدن هم نداره، با يك مدار ساده (0-15 تا ترانزيستور + يه ترانس گنده!)هم ميتونيد اينورتر موج مربعي درست كنيد. حداقل لامپ كه روشن ميكنه!!
مدل modified جالبه. نزديكترين موج ممكنه به سينوسي. با يك مدار ميكروكنترلري ميشه ساختش و تقويتش كرد. نتيجه خوبي ميده. ولي باز هم كمي به بعضي دستگاها نميسازه!
فقط مدل سينوسي! هدف نهايي همين موج هست كه نياز به تعريف نداره. البته ميشه با ف_ * ل*_ ت ر مناسب  مدل modified رو به سينوسي خالص تبديل كرد. اما ساخت همچين ف_ * ل*_ ت ر، عملا زياد راحت نيست و به خاطر ماهيت اجزاي ف_ * ل*_ ت ر در چنين ولتاژي، دقيقا سينوسي نيست. ساخت ف_ * ل*_ ت ر شدنيه، ولي ....!

كلا تهيه سيستم برق خورشيدي،  فوق‌العادست، با امكانات و هزينه‌هاي موجود، خروجي قدرتمندي به شما نميتونه بده (اكثر سلولهاي خورشيدي از مقدار نامي‌شون، بسيار بسيار ضعيف تر هستند. اينو خودم خيلي امتحان كردم). ولي اگر ساختين، به عنوان يه آب باريكه رايگان هميشه در اختيارتونه! دستكم گوشي موبايل+آي پاد و چراغ مطالعه‌تون رايگان تغذيه ميشه!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Masoud تشکر کرده اند:
Mohammad 1985, oweiys, CAPTAIN PILOT, SAMAN, Mahdi1944, Thundertomcat, رونین

Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

1924

تشکر کرده: 23 مرتبه
تشکر شده: 90 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 24 فروردین 1389 20:01

محل سکونت

IRAN

آرشيو سپاس: 8506 مرتبه در 1646 پست

Re: سلول خورشیدی صفحات خورشیدیThe Photovoltaic Cell PV cellچ

توسط HORLIKAN » جمعه 16 اردیبهشت 1390 08:57

نخستین سلول خورشیدی آذربایجان غربی در پایگاه صفر مرزی چالدران راه اندازی شد
فرمانده هنگ مرزی شهرستانهای خوی و چالدران در جریان راه اندازی این سلول خورشیدی گفت : این سلول خورشیدی با هدف تأمین برق پاسگاه مرزی بابانور چالدران برای اولین بار در استان در این منطقه راه اندازی شده است.
سرهنگ موسائی با بیان اینکه امکان برق رسانی به این پاسگاه به دلیل صعل العبور بودن آن آب و هوای سرد و یخبندان منطقه ، با این روش میسر شد افزود : با راه اندازی این سلول خورشیدی با ذخیره سازی 15 دقیقه برق در باطریها 72 ساعت برق این پاسگاه تأمین می شود.
وی اعتبار هزینه شده این برق رسانی را 610 میلیون ریال اعلام و اضافه کرد : دومین طرح برق رسانی از طریق سلول خورشیدی به پاسگاه مرزی چخورکندی هم در آینده نزدیک اجرا خواهد شد.
بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________

  کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب HORLIKAN تشکر کرده اند:
oweiys, SAMAN, Mahdi1944, Thundertomcat, رونین, CAPTAIN PILOT

Captain

Captainno avatar
پست ها

1227

تشکر کرده: 950 مرتبه
تشکر شده: 1633 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 4 شهریور 1389 20:14

آرشيو سپاس: 3493 مرتبه در 664 پست

Re: سلول خورشیدی صفحات خورشیدیThe Photovoltaic Cell PV cellچ

توسط shafagh 2 » جمعه 16 اردیبهشت 1390 16:02

شاید جالب باشد بدانید هر سلول خورشیدی تقریبا یک ترانزیستوراست. شما خودتان می توانید توسط یک ترانزیستور سوخته بشقابی (مثل 3055) طرز گرفتن برق از نور خورشید را امتحان کنید. سر ترانزیستور را توسط سوهان یا هر چیز دیگر بر دارید و قطعات داخلی ان را رو به خورشید گرفته و با یک ولت متر برق ان را اندازه گیری کنید تقریبا 0.6 ولت برق ایجاد می شود.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب shafagh 2 تشکر کرده اند:
oweiys, SAMAN, Mahdi1944, Thundertomcat, رونین, CAPTAIN PILOT

Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

1924

تشکر کرده: 23 مرتبه
تشکر شده: 90 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 24 فروردین 1389 20:01

محل سکونت

IRAN

آرشيو سپاس: 8506 مرتبه در 1646 پست

Re: سلول خورشیدی صفحات خورشیدیThe Photovoltaic Cell PV cellچ

توسط HORLIKAN » دوشنبه 9 خرداد 1390 18:28

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه عصر امروز، شاید این قایق به کوچکترین ناو هواپیمابر جهان شباهت داشته باشد که چند کودک آن را با استفاده از پازلهای "لگو" سرهم کرده اند اما در واقع این سازه بزرگترین قایق خورشیدی جهان است.


قایق TuranorPlanetSolar در حال حاضر با استفاده از انرژی پاک در حال سفر به دور دنیا است تا بتواند به اولین قایق خورشیدی جهان تبدیل شود که توانسته سفر آبی در سرتاسر زمین را تکمیل کند.
این قایق سفر خود را در تاریخ ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۰ در موناکو آغاز کرده و در مناطقی از قبیل میامی، کانکن و جزایر گالاپاگوس توقف کرده است. ساخته شدن این قایق خورشیدی ۱۲.۵ میلیون یورو هزینه در بر داشته است و نام آن برگرفته از رمان "ارباب حلقه ها" به معنی "قدرت خورشید" است.

این قایق از بیش از ۵۰۰ متر مربع صفحات خورشیدی پوشانده شده است که می توانند دو موتور الکتریکی قایق را روشن کنند، همچنین شکل ظاهری قایق به این معنی است که امکان رسیدن به سرعت ۱۴ گره دریایی نیز وجود دارد. بدنه خارجی قایق پیش از آغاز سفر در تونلهای باد مرد بررسی قرار گرفته اند تا استقامت، هیدرودینامیکی و آیرودینامیکی بودن آن مورد آزمایش قرار گیرد.
بر اساس گزارش فاکس نیوز، TuranorPlanetSolar قایقی به طول ۳۱ متر است که توانایی حمل و نقل ۴۰ مسافر را دارد و پس از به ثبت رساندن رکورد سفر به دور دنیا قرار است به عنوان قایقی تفریحی به کار گرفته شود.
بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________

  کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب HORLIKAN تشکر کرده اند:
SAMAN, oweiys, Mohammad 1985, Mahdi1944, Thundertomcat, رونین, CAPTAIN PILOT

Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

1924

تشکر کرده: 23 مرتبه
تشکر شده: 90 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 24 فروردین 1389 20:01

محل سکونت

IRAN

آرشيو سپاس: 8506 مرتبه در 1646 پست

Re: تاپيک جامع در مورد صفحات خورشيدی

توسط HORLIKAN » يکشنبه 29 خرداد 1390 12:20

افزایش قدرت جذب انرژی صفحات خورشیدی با نوعی ویروس
****

دانشمندان موفق به افزایش قدرت جذب انرژی در صفحات خورشیدی با استفاده از نوعی ویروس شدند.

به گزارش سرویس علم و فن آوری پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایسنا، دانشمندان دانشگاه mit آمریکا که موفق به ساخت این پنل های خورشیدی شدهاند، اعتقاد دارند به کمک نوعی از ویروسها میتوان قدرت جذب انرژی را در صفحات خورشیدی بالا برد.****
این ویروس که m13 نام دارد، به همراه لولههای نانو کربنی در صفحات خورشیدی کار گذاشته میشود، زیرا یکی از مشکلات نانولولههای کربنی این است که هنگام جذب انرژی در صفحات خورشیدی، به یکدیگر میچسبیدند.

دانشمندان با ترکیب ویروس با نانولولههای کربنی موفق شدند که از چسبیدن این لولهها به یکدیگر جلوگیری کنند و باعث افزایش قدرت جذب انرژی در صفحات خورشیدی شوند
بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________

  کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب HORLIKAN تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, Thundertomcat, Mohammad 1985, رونین, Mahdi1944

Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

1924

تشکر کرده: 23 مرتبه
تشکر شده: 90 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 24 فروردین 1389 20:01

محل سکونت

IRAN

آرشيو سپاس: 8506 مرتبه در 1646 پست

Re: تاپيک جامع در مورد صفحات خورشيدی

توسط HORLIKAN » يکشنبه 29 خرداد 1390 12:24

گلهای خورشیدی؛ نسل آتی صفحات خورشیدی


محققان طرح جدیدی ارائه کرده اند که طی آن با ساخت گلهای مرتفع خورشیدی از آنها برای نورپردازی معابر در شب استفاده خواهد شد. به گزارش خبرگزاری مهر، این گلهای منحصربفرد از ساختار عملکردی بسیار ساده ای برخوردار بوده و در طول روز انر‍ژی خورشیدی را جمع آوری کرده و در شب هنگام آن را در قالب نور برای نورپردازی معابر و خیابانها مصرف می کنند.

مکانیسم این گلها به گونه ای است که در شب هنگام چراغهای LED را شار‍ژ کرده و آنها را به نورافشانهای زیبایی تبدیل می کند.

این فناوری به عنوان فناوری دوست دار محیط زیست شناخته شده چون هزینه تعمیر و نگهداری آن بسیار پایین است.


در شبدر روز

بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________

  کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب HORLIKAN تشکر کرده اند:
kalafe2006, CAPTAIN PILOT, Thundertomcat, Mohammad 1985, رونین, Mahdi1944

بعدي

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان