جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

1923

تشکر کرده: 23 مرتبه
تشکر شده: 81 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 24 فروردین 1389 20:01

محل سکونت

IRAN

آرشيو سپاس: 8506 مرتبه در 1646 پست

كشف سنگ‌هاي آسماني خطرناك در نزديكي زمين

توسط HORLIKAN » يکشنبه 6 تیر 1389 21:32

تلسكوپ فضايي وايز كه دو ماهي از آغاز فعاليتش مي‌گذرد، موفق شده 16 سيارك جديد بسيار تاريك را در اطراف زمين كشف كند كه به دليل تاريكي فوق‌العاده، از ديد تلسكوپ‌هاي زميني پنهان مانده بود.

فاطمه محمدي‌نژاد: تلسكوپ فضايي فروسرخ وايز، چندين سيارك بسيار تاريك را كشف كرده كه پنهاني در نزديكي مدار زمين حركت مي‌كنند. تاريكي بيش‌از اندازه و مدار بسيار كج آنها نسبت به مدار زمين، باعث شده كه از ديد تلسكوپ‌هاي زميني و حتي برنامه‌هاي كشف اجسام نزديك زمين نيز پنهان بمانند.

به گزارش نيوساينتيست، كاوشگر فروسرخ ديد گسترده يا وايز، تازه‌ترين تلسكوپ فضايي ناسا است كه آذرماه گذشته براي نقشه‌برداري از كل آسمان در طيف فروسرخ به فضا فرستاده شد و فعاليت خود را اواسط ماه ژانويه / اواخر دي آغاز كرد.

وايز در شش هفته نخست مشاهداتش، حدود 16 سيارك ناشناخته را در نزديكي مدار زمين شناسايي كرد. از اين ميان 55 درصد، كمتر از يك دهم نوري را كه از خورشيد دريافت مي‌كنند، بازتاب مي‌دهند و همين، مشاهده آن‌ها را بسيار دشوار مي‌كند. يكي از اين اجسام به تيرگي آسفالت تازه است كه كمتر از پنج درصد نور خورشيد دريافت شده را منعكس مي‌كند.

بسياري از اين سيارك‌هاي تاريك در مدار‌هايي به دور خورشيد گردش مي‌كنند كه در مقايسه با صفحه دايره‌البروج كه زمين، ديگر سيارات و اغلب سيارك‌ها درون آن حركت مي‌كنند، بسيار كج است. به همين دليل است كه تلسكوپ‌هاي جستجوگر سيارك‌ها كه معمولا در صفحه زمين به جستجو مي‌پردازند، غالبا اين اجسام را نمي‌بينند.

خوشبختانه اين اجسام جديد در تابش‌هاي فروسرخ روشن ديده مي‌شوند، زيرا در اين محدوده نور بيشتري را جذب كرده و گرم مي‌شوند. اين مسئله مشاهده آن‌ها را براي وايز بسيار آسان مي‌كند.

دنباله‌دارهاي قديمي
ايمي ماينزر، يكي از اعضاي اين كاوش در جي.پي.ال ناسا در كنفرانس علوم سياره‌اي و قمري گفت: «بسيار عالي است كه ما تاريك‌ترين دنباله‌دارها و سيارك‌ها را كشف كرده‌ايم.»

انتظار مي‌رود وايز حدود 200 جسم نزديك به زمين را مشاهده كند، اما دانشمندان بر اين عقيده‌اند كه تعداد اجسام بزرگي كه قادرند به زمين آسيب برسانند، مي‌تواند چند ده‌هزار عدد باشد.

ريچارد بينزل، از ام.آي.تي معتقد است سيارك‌هاي تاريك ممكن است دنباله‌دارهايي قديمي باشند كه تمام يخ خود را از دست داده و پوسته‌اي غيرفعال بر جاي گذاشته‌اند كه ديگر گردوخاكي براي ايجاد دنباله، توليد نمي‌كند. وي خاطرنشان كرد بسياري از دنباله‌دارها مدارهاي بسيار كجي دارند و دنباله‌دارهاي مشاهده شده توسط فضاپيماهاي ناسا نيز سطوح بسيار تيره‌اي داشته‌اند.

منبع : خبر آنلاين
بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________

  کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب HORLIKAN تشکر کرده اند:
Shahryar, hamed_713, SAMAN, Mahdi1944, Reza6662

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان