رشد صنعت هواپيمايي غير نظامي ترکيه

جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7360
تاریخ عضویت: سه شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9245 بار
سپاس‌های دریافتی: 21573 بار
تماس:

رشد صنعت هواپيمايي غير نظامي ترکيه

پست توسط sinaset » چهار شنبه 9 تیر 1389, 1:27 pm

رشد صنعت هواپيمايي غير نظامي ترکيه
آنکارا – هوانوردي و صنعت هواپيمايي غيرنظامي ترکيه در هشت سال گذشته، درآمد سالانه خود را با پنج برابر افزايش به 10 ميليارد دلار رساند.


 تصویر 


به گزارش ايرنا، همسو با رشد بخش هوانوردي ترکيه، افزايش درآمد شرکت ها در سايه توسعه فرهنگ استفاده از هواپيما به عنوان وسيله نقليه مطمئن و ارزان قيمت از نظر ارزيابي زماني و مالي در جامعه ترکيه و توسعه فعاليت هاي برون مرزي شرکت هاي ترکيه اي، سفارش هاي خريد هواپيما و امروزينه سازي ناوگان هوايي اين کشور نيز به عنوان طرح اولويت داري در دستور کار قرار گرفته است.
دو شرکت بزرگ هواپيمايي اين کشور سفارش خريد نزديک به 150 فروند هواپيما را داده اند که ارزش آنها بالغ بر حدود 10 ميليارد دلار مي شود.
شرکت هواپيمايي نيمه دولتي ترکيه (ترکيش اير) برنامه خريد 105 فروند و شرکت هواپيمايي خصوصي "پگاسوس" نيز برنامه خريد40 فروند هواپيماي نو را دارند.
ساير شرکت هاي هواپيمايي ترکيه نيز برنامه هاي نوسازي ناوگان هوايي خود را نيز اعلام کرده اند که با افزودن اين تعداد، انتظار مي رود در پايان سال جاري ميلادي ناوگان هوايي ترکيه با 15 درصد رشد و پيوستن 50 فروند هواپيماي نو، داراي 350 فروند هواپيما شود.
بررسي داده هاي هوانوردي غيرنظامي ترکيه نشان مي دهد در مجموع 147 شرکت در زمينه هوانوردي غيرنظامي در ترکيه فعاليت دارند که از بين اين شرکت ها 17 شرکت در حمل و نقل هوايي اشتغال دارند. از اين 17 شرکت، سه شرکت به حمل بار (کارگو) اشتغال دارند.
درآمد سالانه شرکت هاي هواپيمايي ترکيه در سال 2002 ميلادي بالغ بر 2/2 ميليارد دلار بود که در سال گذشته با پنج برابر افزايش به بيش از 10 ميليارد دلار رسيد.
در دوره 2002 تا 2009 ميلادي تعداد مسافرين در خطوط داخلي ترکيه از 5/8 ميليون نفر درسال به 41 ميليون نفر رسيد. در همين دوره تعداد نقطه هاي پرواز داخلي از 25 به 45 و تعداد نقطه هاي پروازهاي خارجي نيز از 60 به 130 نقطه رسيد.
تعداد مسافران خارجي شرکت هاي هوايي ترکيه در اين دوره از 25 ميليون به 45 ميليون رسيد تا کل تعداد مسافريني که شرکت هاي هواپيمايي ترکيه در سال 2009 ميلادي جابجا کردند به 86 ميليون نفر برسد. اين رقم در سال 2002 ميلادي 5/33 ميليون نفر بود.
وزارت ارتباطات ترکيه در دوران مديريت "بنالي يلدرم" اولويت را به استفاده بهينه از ظرفيت هاي بالقوه در بخش هوانوردي داد و آن دسته از فرودگاه هايي را که پيشتر ساخته شده،ولي
راه اندازي نشده و يا نيمه تمام مانده بود، به کار گرفته شد.
با اين رويکرد هم اکنون تعداد فرودگاه هاي فعال اين کشور به 67 فرودگاه رسيده که 23 فرودگاه از اين تعداد بين المللي و 31 فرودگاه فقط داخلي و 13 فرودگاه نيز داراي موقعيت اختصاصي است.
در اين ميان شرکت هواپيمايي ترکيه به تنهايي بخش اعظمي از هوانوردي غيرنظامي ترکيه را به دوش مي کشد. اين شرکت از نظر تعداد حمل مسافر با پشت سر گذاشتن شرکت هواپيمايي انگليس، در اروپا به مقام سوم رسيده است.
"تمل کوتيل" رييس شرکت هواپيمايي ترکيه به تازگي در مراسم افتتاح خط دوم پرواز اين شرکت به شهر اسکندريه مصر گفت: ايرفرانس دومين شرکت هوايي بزرگ از نظر حمل مسافر
در اروپا و هدف بلند مدت شرکت هواپيمايي ترکيه رسيدن به مقام اول در اروپا است.
وي گفت: براي تحقق اين هدف شرکت هواپيمايي ترکيه بايد به 10 برابر ظرفيت فعلي خود دست يابد که برنامه ريزي هايي براي رسيدن به اين هدف صورت گرفته است.
کوتيل با اشاره به اين که در دنيا و اروپا راهبرد قيمت نازل در خطوط هوايي دنبال مي شود و کشورهايي مانند قطر، مالزي و سنگاپور نيز راهبرد خطوط هوايي پنج ستاره را دارند، گفت: شرکت هواپيمايي ترکيه تلفيقي از اين دو راهبرد را دنبال مي کند.
وي با اعلام اين که شرکت هواپيمايي ترکيه در سال آينده 90 فروند هواپيماي جديد به ناوگان خود خواهد افزود، گفت: در سال گذشته 25 ميليون مسافر حمل شد که امسال اين رقم به 31 ميليون نفر و درآمد شرکت نيز به شش ميليارد دلار خواهد رسيد.
شرکت هواپيمايي ترکيه، شرکت جديدي نيز تحت عنوان آناتولي جت فعال کرده که بيشتر در خطوط داخلي فعال است.
فعال سازي بخش خصوصي و زمينه رقابت سالم در اين زمينه موجب کاهش جدي نرخ بليط ها به ويژه در خطوط داخلي شده و حتي برخي از کشورهاي همسايه ترکيه نيز براي سفر به مناطق گردشگري اين کشور، از فرودگاه هاي مرزي ترکيه استفاده مي کنند.
امتياز تامين بليط ارزان قيمت در پيش خريدها خود تشويقي براي گرايش مردم به استفاده از هواپيما شده است به طوري که اکنون شرکتهاي اتوبوس بين شهري و قطار در رقابت با شرکت هاي هوايي ترکيه با مشکل جدي روبه رو شده اند.

منبع:خبرگزاری ایرنا
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

ارسال پست

بازگشت به “اخبار هوافضا و هوانوردي”