در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث فنی و تخصصی مرتبط با خودرو و وسايل نقليه بحث و تبادل نظر کنيد
Major I

Major I

نماد کاربر
96

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 23 آبان 1385 13:36

جنوب

آرشيو سپاس: 312 مرتبه در 76 پست

نكات پنهان رانندگی

توسط جعفر طاهري » پنج شنبه 10 تیر 1389 09:11

نكات پنهان رانندگی<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
منظور من از نكات پنهان رانندگی در واقع فراگيری مهارتهای رانندگی است زيرا كارآموزی كه  اينك دست فرمان را فرا گرفته ، آماده برای دريافت مهارتهای شنيداری رانندگی است . دوستان خوب من ، از نظر من هدايت خودرو به دو بخش كاملاً مجزا تقسيم ميشود بخش اول چگونگی راه اندازی و استفاده صحيح از خودرو و لوازم كاربردی آن است كه با پيشرفته تر شدن روز افزون خودروها اين نياز محسوس تر شده و معمولاً سازندگان خودرو با چاپ دستورالعمل استفاده آنرا در اختيار خريدار قرار ميدهند برای مثال :راه اندازی سيستم كروز و يا چهار چرخ متحرك و پارك خودكار خودرو و ......بخش دوم هدايت خودرو ميباشد بنحوی كه باعث عدم برخورد آن با ديگر خودروها و عوارض محيطی و جانداران گردد. اين بخش سوای مرحله به اصطلاح دست فرمان ، دارای پيچيده ترين و سخترين آموزش برای فراگيری و مهارت ميباشد. و دائماً با افزايش ترافيك ( رفت و آمد) نياز به فراگيری و مهارتهای آن زيادتر ميشود و به طبع آن لوازم كمك به بهبود و جلوگيری از حوادث آن نيز افزايش ميابد . بنابراين هدايت خودرو در شهرهای بزرگ نياز به مهارت بيشتری دارد اما حالا بريم سر نكات پنهان رانندگی برای مثال شهر كوچك من با اسم فرضی "هولشتر"  با جمعيت 5000 نفری ، چراغ راهنما و تابلو عبور يكطرفه و سرعت گير پلاستيكی برای اخطار رسيدن به تقاطع و يا محل عبور عابر پياده و خيلی چيزهای ديگر، بعلت عدم كم تردد بودن در معابر آن وجود ندارد. ولی مثلاً در شهر شما با اسم فرضی " الیاشتر"  با جمعيت 2000000 نفری تنوع لوازم تسحيل كننده ترافيك ، بحد لزوم ، بعلت بزرگ بودن شهرتان وجود دارد، و كاربرد آنها را شما فرا گرفته ايد. حالا بگذاريد داستان خود را نقل كنم . در شهر من يك حليم پزی وجود دارد كه در پشت درختان يك خيابان عريض بصورت نيمه پنهان قرار گرفته است، اين خيابان ضمن عريض بودن، مستقيم و طولانی بوده و شباهت به باند فرودگاه دارد ،. شما نيزكه از الياشتر بجای عبورمرسوم  در جاده كمربندی حاشيه شهر، برای گذر از تنها خيابان شهر من،  در ساعت شش صبح وارد هولشتر شده ائی عريض بودن اين خيابان، تحريك كرده كه با سرعت بيشتری در آن رانندگی كنی ، و اما يك سرعت گير از نوع آسفالتی و ناپيدا برای كاهش سرعت در تقاطع يكی از كوچه های اصلی و پر رفت و آمد شهرم كمی بعد از اين حليم فروشی وجود دارد و  تكه ائی ازآسفالت ميان آن كه حدود يك چهارم مانده به كناره خيابان است كنده شده است ،  اين محلی  است برای عبور هجوم مانند موتور سوارانی كه اول صبح كاسه حليم خود را گرفته و از پياده رو حركت خود را به قصد عبور مورب از محل كنده شده سرعت گير برای اينكه ظرف حليمشان تكان نخورد آغاز ميكنند  . شما نيز به دست فرمان خود مينازيد وبيشترين تصورتان از رانندگی فقط مهارتتان در دست فرمان است و ظاهرآً دارای  مهارت در رانندگی ولی فاقد درك بعضی از نكات پنهان رانندگی هستيد ضمن آن متاسفانه شهركوچك من را برای رانندگی دست كم گرفته ايد و با سرعت به سرعت گيری كه آنرا نميبينی داری نزديك و نزديكتر ميشوی. از نظر خودت اين شهر بين راهی را، كه در مسير مسافرتت قرار گرفته  با حذف مسير كمربندی و كوتاه كردن راه ، لحظاتی ديگر ترك خواهی كرد .غرور و خودخواهيت و داشتن تصور واهی راننده بودن ، باعث شده  در يك چهارم گوشه سمت راست  خيابان، بجای اينكه در ميانه آن  باشی  با سرعت ، در حال طی مسير باشی  ؛ لحظه به لحظه با سرعت به محلی نزديك ميشوی كه ميرود، عنقريب مردی موتور سوار را كه پدر يك خانواده شش نفره، به علاوه سرپرست پدر و مادر پيرش است را از زندگی ساقط كنی  و تا آخر عمرت هولشتر شهر من را فراموش نكنی . هولشتر شهری كه تو را در زندگی ات عقب انداخت و در آن زندگی فردی را گرفتی و زندگی عده ائی ديگر را كمتر كردی و زندگی تعدادی ديگر را خيلی عقب تر از زندگی خودت انداختی. !!!!!!!!!! يا مثالی ديگر: وقتی پسر هفده ساله من  اقرار كرد كه  موقعی كه من سركار بودم  پژو 405 مان را برای اينكه بداند  حداكثر با چه سرعتی  ميتواند راه برود برداشته و شروع به سرعت گيری كرده و  به سرعت 200 كيلومتردر ساعت در بلوار سربندر به ماهشهر فقط برای يك لحظه  رسيده . او تنها ترسش اين بوده كه سيم گاز بقول خودش بپوكه (ببرد)ولی نگران لاستيك خودرو كه عنقريب بايد آنرا عوض كنم و احتمال تركيدن داشته نبوده و نگران تكه های درشت تيز ذغالهای كك كه از كاميونها بر اثر بارگيری از بندر در جاده افتاده بود نبود و نگران عبور عبور فرد پياده از بلوار و ........ او فقط نگران سيمی گازی بود كه به اين زوديها نميبريد.! دست فرمان بسيار ساده است و هر الف بچه ای بعد از سه هفته فول ميشود . كارها ئی مثل راكفورد و دريفت و دستی و غيره هم پول و ماشين مفت پدررو ميخواد به اضافه دوستی برای آموزش و تمرين  . كارهای حرفه ائی هم هوش و استعداد و ذوق و امكانات و پيست و آموزش توسط اساتيد .  اما رانندگی عادی چی ؟؟؟  دوستی برايم تعريف ميكرد در جاده اسلام آباد به كرمانشاه در يك شيب نيمه ملايم براثر تصادف  راه بسته شد،<o:p></o:p>
وقتی به محل راهبندان رسيدم خودرويم را حداكثر به گوشه سمت راست جاده هدايت كردم اما سمت چپ و راست ما  گارد ريل (نرده فلزی كنار جاده) بود . لحظه ائی بعد صدای بوق ممتد يك كاميون را شنيدم ؛ در آينه نگاه كردم و چراغهای آنرا ديدم كه در روز روشن كرده بود به خانمم گفتم بزن بيرون و سريع بدو جلو چون يه كاميون بدون ترمز داره مياد. آنروز بر اثر شانس خودروی ما كمترين خسارت را نسبت به چندين خودرو ديگر ديد و حالا اگر راهبندان ببينم سعی ميكنم خود را در حصار گارد ريلها قرار ندهم . در پی هر توپی  كه به خيابان می آيد كودكی بدنبال آن احتمالاً خواهد آمد. اين ساده ترين نكته پنهان است . اغلب در پی هر تصادف اين جمله را از رانندگان ميشنويد : من فكر نميكردم كه اين يا اون از اينجا يا اونجا يا اينطوری يا اونطوری .........بياد. وقتی او ميگويد فكر نميكردم صحيحترين تفسير آن بمعنی اين است كه ، من نميدانستم و يا من بلد نبودم است . حوادث رانندگی را خود ما ميسازيم نه بطور ناگهانی در جلوی ما ظاهرميشوند . به رانندگی ديگران توجه كنيد و در نزد خود اشتباهاتشان را اصلاح كنيد . خودتان آرام برانيد و زياد برانيد تا مهارت لازم را كسب كنيد . تند رفتن هنر نيست تصادف نكردن هنر است. اين شعار ما پيرمردها است و زمانی كه جوانها تصادف ميكنند به معنی اون ميرسند. بايد قبول كنيم مسلماً رانندگی ما هرگز به پای اغلب كسانی كه هشت ساعت در روز و در تمام سال بعنوان شغل آنرا انجام ميدهد نميرسد. ياد بگيريم هرگز در رانندگی غرور نداشته باشيم ؛ رانندگی يك كار هماهنگ و جمعی است و با افزايش خودروها  نياز به فراگيری بيشتر دارد.<o:p></o:p>

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب جعفر طاهري تشکر کرده اند:
mreza1357, kayvan6079, sghanbare, Reza6662, Mahdi1944