در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد
Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

1851

تشکر کرده: 247 مرتبه
تشکر شده: 291 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 23 اسفند 1388 15:42

محل سکونت

کرمان/رفسنجان

آرشيو سپاس: 13002 مرتبه در 1657 پست

در هر ساعت 14 زوج از هم طلاق می گیرند

توسط AGeNiS1 » جمعه 11 تیر 1389 08:59

بر اساس آمار رسمی سازمان ثبت احوال کشور، هر ساعت 14 مورد طلاق ثبت می‌شود تا شمار موارد طلاق در ایران نسبت به پارسال 8.13 درصد رشد داشته باشد.

به گزارش «فردا»، در سال گذشته نزدیک به 126 هزار مورد طلاق در ایران ثبت رسید و اکنون در هر شبانه روز 345 مورد طلاق ثبت می‌شود.

به نوشته ایسنا، آمارهای سازمان ثبت احوال در مقابل رشد نرخ طلاق در کل کشور تنها از رشد یک درصدی ازدواج در سال 88 حکایت دارد.

اما این در حالی است که خبرگزاری مهر در خرداد 89 گزارش کرد که نرخ طلاق در سال 88، 11 درصد افزایش داشته است. از نگاه جامعه شناسان، طلاق پس از اعتیاد دومین آسیب اجتماعی به حساب می‌آید.

در سال 88 حدود 53 درصد از طلاق‌های صورت گرفته مربوط به پنج سال اول زندگی زوجین است و 13 درصد از طلاق‌های صورت گرفته در سال گذشته مربوط به یک سال اول ازدواج می‌شود.

در سال گذشته میانگین سن طلاق برای مردان 34 سال و میانگین سن طلاق زنان 29 سال گزارش شده است. میانگین سن ازدواج زنان و مردان در ایران 20 تا 24 سال است.

اما در استان‌های ایران، میزان ثبت ازدواج در سال 88 نبست به سال 87 با رشد 40 درصدی مواجه بوده است. گزارش ایسنا حکایت از آن دارد که این میزان از افزایش ازدواج در استان‌هایی چون سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خوزستان، گلستان و کرمانشاه به ساختار جمعیتی بازمی‌گردد.

38 درصد از جمعیت استان‌های یاد شده در سن ازدواج هستند. در عین حال افزایش ثبت ازدواج‌های معوق در استان‌های یاد شده نیز بر رشد افزایش میزان ازدواج در این استان‌ها تاثیرگذار بوده است.

ازدواج معوق به ازدواجی گفته می‌شود که قبلا به صورت شرعی اتفاق افتاده، اما قانونی و به طور رسمی ثبت نشده‌ است. این افراد بعد از گذشت سال‌ها از زندگی زناشویی خود برای بهره‌مندی از امکانات و تسهیلات اجتماعی، ازدواج خود را ثبت می‌کنند.

آمارهای سازمان ثبت احوال کشور نشان می‌دهد که با وجود برنامه‌ریزی دولت، ثبت ازدواج در 60 درصد از استان‌های کشور کاهش داشته است.

برای نمونه در استان‌های مازندران و اصفهان ثبت ازدواج کاهش یافته است و این کاهش به جمعیت واقع در سن ازدواج و نیز افزایش سن ازدواج در زنان برمی‌گردد.

دولت وارد می‌شود
افزایش آمار طلاق در کشور باعث شده تا دولت نیز وارد موضوع ازدواج شود؛ رئیس‌جمهور در ششم تیر طرحی را تصویب کرد تا یک سامانه ازدواج و مجمع خیرین و فعالان امر ازدواج تشکیل شود.

وظیفه ارائه اساس‌نامه و آئین‌نامه پیشنهادی این سامانه به شورای عالی جوانان بر عهده سازمان ملی جوانان به ریاست مهرداد بذرپاش است.

این سازمان در 22 اسفند 88 طرحی باری سازماندهی ازدواج جوانان به نام «سامانه الکترونیکی ازدواج جوانان» راه انداخت تا به تدریس مسائلی مرتبط به ازدواج بپردازد و در پایان هر دوره نیز «گواهی مهارت ازدواج» به جوانان بدهد.

طرح ساماندهی ازدواج موضوع تازه‌ای نیست و از سال 83 تاکنون بحث‌های بسیاری درباره آن انجام گرفته است. در سند ساماندهی ازدواج جوانان که در سال 83 در شورای عالی جوانان و هیات دولت تصویب شد، پیش‌بینی شده بود که متوسط رشد سالانه طلاق به 5.5 درصد برسد و نرخ طلاق از حدود 76 هزار مورد در سال 84 به 96 هزار مورد در سال 88 تغییر کند. این رقم در سال 88 به نزدیک 126 هزار مورد رسید.

در این سند همچنین پیش‌بینی شده بود که بر اساس اهداف برنامه چهارم توسعه، نسبت نرخ طلاق به ازدواج در سال 88 به عدد 10 برسد اما این رقم در حال حاضر 13.24 است.
  
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
اگـه شاخی شَـکّ ندارم که گـاوی... اگه فکر میکنی خیلی بالایـی بیزحمت یه چندتـا موز بنداز پایین ... اگـه شیـری با کیکمیخوریـمـت ... اگه پرچمت بالاسـت بیزحمت دستـمالـو بگیر پـــرچــــم مارو هم تمیـز کُن

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب AGeNiS1 تشکر کرده اند:
Mahdi1944

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 5 مهمان