در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد
Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

1851

تشکر کرده: 247 مرتبه
تشکر شده: 291 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 23 اسفند 1388 15:42

محل سکونت

کرمان/رفسنجان

آرشيو سپاس: 13002 مرتبه در 1657 پست

سوالات و ابهام اساسي مردم درباره هدفمندكردن يارانه‌ها

توسط AGeNiS1 » جمعه 11 تیر 1389 08:59

فارس: در حالي كمتر از سه ماه به اجراي بزرگترين طرح اقتصادي كشور به نام هدفمند كردن يارانه‌ها مانده است كه هنوز بخش قابل توجهي از جامعه نسبت به لزوم اجراي اين طرح، ميزان افزايش قيمتها، نحوه توزيع يارانه نقدي و رقم آن، سيستم نظارتي دولت بر قيمتها، وضعيت خوشه‌بندي و موارد ديگر سوال و ابهام دارند.

قانون هدفمندكردن يارانه ها يكي از هفت محور طرح تحول اقتصادي است كه سال گذشته لايحه آن با تغييراتي در مجلس شوراي اسلامي به تصويب رسيد و قرار است كه از نيمه دوم سال جاري به مرحله اجرا گذاشته شود.

از زمان تدوين اين لايحه تاكنون در مورد نحوه اجرا و چرايي و لزوم وجود چنين قانوني بسيار بحث و ميزگردهاي تخصصي در مراكز علمي برگزار شده است و حتي دولت به عنوان ارائه دهنده و مجري اين لايحه در برنامه هاي خبري صحبتهايي كرده است. بنابراين از ظواهر امر چنين برمي آيد كه نبايد هيچ گونه ابهام وسوالي در اين خصوص براي مردم به عنوان كساني كه قرار است با اجراشدن اين طرح منفعتي كسب كنند وجود داشته باشد.

اما با گشتي در ميان مردم و جويا شدن نظرشان در مورد طرح هدفمند كردن يارانه ها با ابهامات وسوالات زيادي در زمينه اين طرح مواجه شديم.

سوتلات و ابهاماتي از قبيل اينكه لزوم اجراي اين طرح چيست و اگر اجرا نشود چه اتفاقي رخ مي دهد، ميزان يارانه نقدي چه قدر است، پرداخت آن تا كي ادامه دارد، چه تضميني برموفقيت اين طرح در عمل وجود دارد و آيا اين طرح اجرا مي شود، چرا وضعيت خوشه بندي ها مشخص نيست، آينده اين طرح ابهام دارد و چهارچوب آن شفاف نيست و سوالاتي ديگر مثل افزايش قيمتها چقدر است و چه كالاهايي قرار است گران شود، براي اصلاح فرم اطلاعات اقتصادي خانوار چه كار كنيم؟ كه مشروح اين سوالات و ابهامات در ادامه مي آيد.

* ميزان يارانه نقدي چه قدر است و پرداخت آن تا كي ادامه دارد؟

* وضعيت خوشه بندي ها مشخص نيست

* چرا هدفمند كردن يارنه ها بايد اجرا شود؟

* نسخه اين طرح را چه كسي براي اقتصاد ايران پيچيد؟

* ميزان افزايش قيمت ها چه قدر است و آيا نظارتي در اين زمينه وجود دارد؟

* تكليف كنتور هاي مشترك چه مي شود؟

شايد سوالات ديگري در خصوص هدفمند كردن يارانه ها وجود داشته باشد كه ذهن مردم را به خود مشغول كند، ولي در مجموع به نظر مي رسد هنوز لزوم اجراي اين طرح و منافعي كه براي مردم دارد تشريح نشده است و بسياري از مردم اين طرح بزرگ اقتصادي را تنها در حد دريافت يارانه نقدي درك كرده اند. به هرحال به نظر مي رسد دولت بايد تا قبل از اجراي اين طرح مهم و اساسي كه به اعتقاد اغلب اقتصاددانان اجراي آن براي اقتصاد كشور لازم و ضروري است، به سوالات و ابهامات مردم پاسخ بدهد و منافع اجراي اين طرح را بيش از پيش براي مردم روشن كند.
  
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
اگـه شاخی شَـکّ ندارم که گـاوی... اگه فکر میکنی خیلی بالایـی بیزحمت یه چندتـا موز بنداز پایین ... اگـه شیـری با کیکمیخوریـمـت ... اگه پرچمت بالاسـت بیزحمت دستـمالـو بگیر پـــرچــــم مارو هم تمیـز کُن

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب AGeNiS1 تشکر کرده اند:
Mahdi1944, saeed_hz

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 4 مهمان