در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد
Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

1924

تشکر کرده: 23 مرتبه
تشکر شده: 91 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 24 فروردین 1389 20:01

محل سکونت

IRAN

آرشيو سپاس: 8506 مرتبه در 1646 پست

لاریجانی خبر داد: طرح اقدام متقابل ایران با کشورهای امضا کنن

توسط HORLIKAN » جمعه 11 تیر 1389 13:46

لاریجانی خبر داد: طرح اقدام متقابل ایران با کشورهای امضا کننده قطعنامه تحریمی
سیاست > چهره ها - رئیس مجلس شورای اسلامی عصر پنجشنبه به سفر 3 روزه خود در دمشق که به منظور شرکت در اجلاس اضطراری بین المجالس اسلامی صورت گرفت، پایان داد.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در این سفر 3 روزه علاوه بر شرکت در اجلاس بین المجالس اسلامی که به ارائه 11 پیشنهاد عملی برای حل مشکل غزه انجامید با روسای مجالس سوریه، بحرین، اندونزی، لبنان، عمان، قطر، ترکیه، عربستان و پاکستان به صورت جداگانه دیدار و گفتگو کرد.

لاریجانی همچنین با خالد مشعل رئیس دفترسیاسی جنبش حماس، رمضان عبدالله دبیر کل جنبش جهاد اسلامی و احمد جبریل دبیرکل جنبش ‏خلق برای آزادی فلسطین - فرماندهی کل دیدار و گفتگو کرده بود.

به گزارش مهر،رئیس مجلس شورای اسلامی ایران همچنین مرقد مطهر حضرت رقیه (س) دخت امام حسین (ع) و حضرت زینب (س) دخت امیرالمومنین علیه السلام را زیارت کرد و در پایان برنامه هایش در کنفرانسی مطبوعاتی به سئوالات خبرنگاران پاسخ گفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که آمریکا در بحث هسته ای ایران به دنبال گروکشی است و مسئله آنها حقیقتا بحث هسته ای نیست بلکه موضع ایران درباره فلسطین برای آنها مهم است.

مهمترین پرسش ها و پاسخهای رئیس مجلس شورای اسلامی در کنفرانس خبری دمشق را در ادامه بخوانید:

زبان مبارزه طلبانه ایران در قبال غرب ناشی از توان و قدرت واقعی ایران است یا ناشی از اینکه آمریکا توان جنگ جدید ندارد؟
این دو قابل جمع هم هست، حرف های گنده زدن آمریکا نسبت به ایران سابقه 30 ساله دارد و جدید نیست. در این 30 سال مستمرا علیه ایران سنگ اندازی کرده اند این در حالی است که جمهوری اسلامی در ابعاد مختلف توفیق داشته است. بعد از جنگ های مخرب آمریکا در ده سال اخیر آنها به این فهم رسیده اند که دنیای امروز دنیای زورگویی نیست و هر چه آنها تحریم کردند ایران مقاومت کرد و روی پای خود ایستاد. هر چند ما مشکلات زیادی را تحمل کردیم اما امروز در تکنولوژی های مختلف پیشرفت کردیم.آیا موضوع هسته ای ایران از طریق گفتگو قابل حل است؟
اینکه از راه سیاسی قابل حل است از نظر متن پرونده بله اینگونه است. اما اگر آمریکا به روش گذشته عمل کند برای آنها پرهزینه خواهد بود.
احساس من این است که آمریکا به دنبال گروکشی در بحث هسته ای است و مسئله آنها درحقیقت موضوع هسته ای نیست در بحث هایی که در جلسات خصوصی داریم به ما می گویند نظر ایران درباره فلسطین برای آنها مهم است و آنها تصور می کنند با این فشارها می توانند در اراده ما تاثیر بگذارند و این اشتباهی بزرگ است چرا که ایران همیشه پشتیبان ملت فلسطین بوده و هست.

رابطه ایران با مصر و عربستان
ما با عربستان سعودی روابط دوستانه داشته و داریم و برای ملت مصر نیز احترام فوق العاده قائلیم. من معتقدم جهان اسلام احتیاج به وحدت فکری دارد. با توجه به دسیسه های رژیم صهیونیستی جهان اسلام باید با همه توان کنار هم باشد.

تحولات اجلاس دمشق و نقش قاهره در ارسال کمک به غزه
فکر می کنم این اجلاس در زمینه کمک به غزه به راهکارهای خوبی رسید در مورد تمهیدات مکانیزم اجرایی طراحی کرد. موضع مشخصی از کشورها خواست که زمینه قابل پیگیری دارد.
تا جایی که من اطلاع دارم دولت مصر اعلام کرده از طریق رفح کمک هایی برای مردم غزه ارسال می شود هر چند گاهی شده و گاهی نشده مهم این است مردم فلسطین از هیچ جهت چه از دریا و چه خشکی نباید در محاصره باشند.منافع سوریه و ایران در رابطه با تشکیل حکومت در عراق با هم تباین دارد؟
تعجب می کنم از این سئوال. در کجا مصالح ایران و سوریه در عراق تباین دارد، ما تباینی نداریم. امنیت عراق برای هر دو آورده مطلوب است و هر دو به تشکیل دولت وحدت ملی در عراق تاکید دارند و به دولتی که برآمده از پروسه دموکراسی باشد هر دو کشور ارتباط دارند و هر دو با اشغال عراق مخالفند و از این نظر بین تهران و دمشق اتفاق نظر وجود دارد علاوه بر این نه ایران و نه سوریه علاقه ای به دخالت در امور عراق ندارند بلکه اعتقاد ما کمک به مردم عراق برای خروج از یوغ آمریکاست.

بازرسی کشتی های ایرانی بر اساس قطعنامه شورای امنیت؟!
ورود برزیل و ترکیه به بحث اتمی ایران درخواست ما نبود بلکه اوباما طی دو نامه از آنان خواست با ما وارد مذاکره شوند و در سفری که به ترکیه داشتم این نامه را به من نشان دادند و ما به دوستان خود گفتیم که اعتمادی به حرف های اوباما نیست. ما با توجه به تردید جدی که داشتیم به خاطر اینکه دوستانمان از ما خواستند این راه را تجربه کردیم و البته شاهد بودیم آمریکا بعد از دو هفته راه خود را رفت و هیچ اعتنایی به نامه اش نداشت.
البته دوستان ترکیه و برزیل همچنان تلاش می کنند و من فکر می کنم حق آنان است که ناراحت باشند چون شخص رئیس جمهور آمریکا به آنها کلک زده است.
تردید نکنید این قطعنامه ها برای ما تازگی ندارد و این روش ها رو شده و دنیای امروز دیگر این راه ها را نمی پسندد.
با جدیت به راه خود در موضوع هسته ای ادامه خواهیم داد.

واکنش احتمالی ایران به قطعنامه
در مجلس طرحی دنبال می شود که به زودی مطرح خواهد شد و بر اساس آن رفتار ایران در مقابله با این پدیده غیر عادلانه روشن می شود و در رابطه با کشورهایی که نسبت به ما اقدام کنند با آنها مقابله به مثل خواهد شد.

تغییرات و نوسان مواضع روسیه در رابطه با ایران
ما روابط گسترده ای با روسیه داریم و در دوره های مختلف تکیه اصلیمان روی توان ملی بوده است ممکن است اختلاف نظرهایی باشد اما گفتگو بین دو کشور در جریان است.

قانون جدید اوباما پیرامون افزایش تحریم ها علیه ایران در حوزه نفت و گاز!
این تصمیماتی که اعلام می کنند ژست توخالی سیاسی است مگر قبل از اینکه این تحریم ها را اعلام کنند شرکت های آمریکایی در حوزه نفت و گاز با ایران همکاری داشتند؟
نمی گویم که این تحریم ها تاثیری ندارد. این اقدامات کم خاصیت و پرسروصداست و اوباما دیپلماسی پاندولی را دنبال می کند و استقرایی از نظر فکری در دیپلماسی ندارد. بر این اساس امروز رفتار مفتضحانه سیاسی را دنبال کرده است.

مواضع ایران پیرامون چین و روسیه با توجه به موافقت این دو کشور در قطعنامه علیه ایران
رفتار چین و روسیه پسندیده و به نفع خودشان نبوده اما همکاری های ما با این دو کشور بر مبنایی دیگر استوار است نباید انتظار داشت حوادث تاکتیکی تاثیرات بزرگ ایجاد کند.

تحویل اس 300 به ایران
این سامانه بر اساس قراردادی در گذشته تنظیم شده و ربطی به قطعنامه ندارد و این موضوع مسئله ای دفاعی است و ما باید با روسها بیشتر صحبت کنیم.

چرا ایران از ارسال کمک های انسانی به غزه اعلام انصراف کرد
ما از سالها پیش کمک های خود را از طرق مختلف به فلسطین می رسانده ایم و دوستان فلسطینی هم وقوف دارند. البته اعزام کشتی های جدید به غزه پیشنهاد جدی ایران در اجلاس بین المجالس بود.

آیا در دیداری که با سران گروه های مقاومت داشتید درباره یهودی سازی، اخراج فلسطینیان، حمله به غزه و راهکارهای شکستن محاصره غزه گفتگو کردید؟
[لاریجانی با خنده] این موضوعاتی است که طبیعتا درباره آنها صحبت کرده ایم راجع به آبگرم لاریجان که صحبت نکرده ایم.
بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________

  کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب HORLIKAN تشکر کرده اند:
un4given.1991, Mahdi1944

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان