خورشید فردا می گیرد

جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1858
تاریخ عضویت: یک شنبه 23 اسفند 1388, 3:42 pm
محل اقامت: کرمان/رفسنجان
سپاس‌های ارسالی: 10771 بار
سپاس‌های دریافتی: 12373 بار
تماس:

خورشید فردا می گیرد

پست توسط AGeNiS1 » شنبه 19 تیر 1389, 1:37 pm

دبیر اجرایی شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران با بیان اینکه خورشید گرفتگی روز یکشنیه 11 جولای (19 تیرماه) در اقیانوس آرام اتفاق می افتد، گفت: این پدیده آسمانی که دو ساعت به طول می انجامد در آسمان ایران قابل رویت نخواهد بود.

اسدالله قمری نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به خورشید گرفتگی روز یکشنبه افزود: این خورشید گرفتگی در اقیانوس آرام خواهد بود و در ایران قابل رویت نیست.

وی به جزئیات این خورشید گرفتگی اشاره کرد و اظهار داشت: این خورشید گرفتگی از "کوک آیلند" در نزدیکی نیوزیلند آغاز می شود و در منطقه "کالاساته" آرژانتین به پایان می رسد.

دبیر اجرایی شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران با تاکید بر اینکه بیشترین گرفت در اقیانوس آرام است خاطر نشان کرد: خورشید روز یکشنبه 11 جولای در اقیانوس آرام در منطقه ای به نام جزایر "ایستر آیلند" بیشترین گرفت را خواهد داشت.

به گفته قمری نژاد، این خورشید گرفتگی به مدت دو ساعت به طول می انجامد.

به گزارش مهر، خورشیدگرفتگی کلی سال 2010 روز یکشنبه 11 جولای (20 تیر) نیمکره جنوبی زمین و بخشهای جنوبی اقیانوس آرام را تاریک می کند.

این خورشیدگرفتگی کلی زمان اوج آن 5 دقیقه و 20 ثانیه به طول می انجامد. این خورشیدگرفتگی از ساعت 18:15:15 به وقت گرینویچ آغاز می شود و در ساعت 20:51:42 سایه آن به طور کامل از زمین خارج می شود.

منطقه سایه خورشیدگرفتگی در بیشترین میزان حدود 259 کیلومتر خواهد بود. خورشیدگرفتگی در نیمکره جنوبی و با عبور از اقیانوس آرام جنوبی اتفاق خواهد افتاد.

 
تصویر
 

 تصویر مناطق زیر پوشش خورشیدگرفتگی 11 جولای  
استوانه سایه ماه روی اقیانوس آرام جنوبی را تاریک می کند در حالی که جزایر کوک و جزیره معروف ایستر تنها مناطق خشکی خواهند بود که به ملاقات خورشیدگرفتگی کامل می روند.

براساس گزارش Island Crisis ، مناطقی که در آنها خورشیدگرفتگی جزئی ایجاد شده از نیمسایه ماه دیده می شود فضای وسیعتری از اقیانوس آرام جنوبی و بخشهایی از آمریکایی جنوبی به ویژه آرژانتین، شیلی، پرو و بولیوی را می پوشاند.

خورشیدگرفتگی بعدی که از نوع جزئی است 4 ژانویه 2011 رخ می دهد.
ببین و بخند!اگـه شاخی شَـکّ ندارم که گـاوی... اگه فکر میکنی خیلی بالایـی بیزحمت یه چندتـا موز بنداز پایین ... اگـه شیـری با کیکمیخوریـمـت ... اگه پرچمت بالاسـت بیزحمت دستـمالـو بگیر پـــرچــــم مارو هم تمیـز کن!
خدایا!همه مریضا رو شِفا بده!
 

ارسال پست

بازگشت به “اخبار نجوم”