ترفندهايي جهت بدست آوردن مشخصات سيستم

در اين بخش مي‌توانيد به مباحث مربوط به انواع زبان هاي برنامه نويسي بپردازيد

مدیران انجمن: athlon64x2, abbas.m.k, شوراي نظارت

ارسال پست
Administrator
Administrator
نمایه کاربر
پست: 15674
تاریخ عضویت: جمعه 7 بهمن 1384, 7:51 pm
سپاس‌های ارسالی: 70847 بار
سپاس‌های دریافتی: 31298 بار
تماس:

ترفندهايي جهت بدست آوردن مشخصات سيستم

پست توسط Mahdi1944 » جمعه 12 اسفند 1384, 4:00 am

اين مقاله شامل ترفندهايی جهت بدست آوردن مشخصات سيستم مانند نام ماشين، ورژن سيستم عامل و... و همچنين کاربردهای آنهاست.

به گزارش بخش مقالات سايت IRITN، از idevcenter ، در اين مقاله به بررسی روشهايی پرداخته ميشود که به کمک آن می‌توان چند مشخصه از مشخصات سيستم را بدست آورد و از آنها در برنامه‌های کاربردی خود استفاده کرد. اين ويژگیها با استفاده از فضانام System.Environment بدست می آيند. کلاس Environment شامل اطلاعاتی در مورد محيط کار و پلات‌فرم حاضر روی سيستم و همچنين وسايلی در اين زمينه می باشد. اين کلاس نمی‌تواند به ارث برده شود.

نام ماشين (MachineName):
به کار بردن خصوصيت MachineName از اين کلاس نام NetBIOS کامپيوتر مربوطه را برمی‌گرداند. با بکار بردن کد زير در رويداد کليک يک Button می‌توان نام ماشين را در يک جعبه متن نمايش داد:

TextBox1.Text = System.Environment.MachineName.ToString

ورژن سيستم عامل (OSVersion):
با استفاده از خصوصيت OSVersion می‌توانيد ورژن سيستم عامل کامپيوتر کاربر را شناسايی کنيد. برای مثال با بکار بردن کد زير روی ويندوز ايکس پی، عدد 5.1.2600 به عنوان نتيجه برگردانده ميشود.

TextBox1.Text = System.Environment.OSVersion.ToString
از موارد استفاده اين خصوصيت می‌توان به کنترل نسخه ويندوز قبل از اجرای برنامه اشاره کرد. به عنوان مثال اگر برنامه شما برای اجرا روی ويندوز ايکس پی نوشته شده است با کنترل مقدار خروجی اين خصوصيت از اجرای آن روی نسخه‌های پائين‌تر ويندوز جلوگيری شود.


دايرکتوری سيستم (SystemDirectory):
خصوصيت SystemDirectory، نام دايرکتوری سيستم کاربر را برمی‌گرداند.
TextBox1.Text = System.Environment.SystemDirectory.ToString

نام دامنه (UserDomainName):
اين خصوصيت نام دامنه شبکهء کامپيوتر ميزبان را اعلام ميکند. مقدار اين خصوصيت به طور معمول همان نام کامپيوتر ميزبان است. برنامه شما بايد تحت ويندوز ان تی 3.1 و يا بالاتر از به اجرا درآيد؛ درغيراينصورت يک استثناء برپا خواهد شد (PlatformNotSupportedException).

TextBox1.Text = System.Environment.UserDomainName.ToString

نام کاربر (UserName):
مقدار خروجی اين خصوصيت نام کاربری شخصی است که به سيستم وارد شده است. این خصوصيت می‌تواند جهت شناسایی کاربر حاضر در سيستم به کار گرفته شود و از آن برای کنترل دسترسی به برنامه و اهداف امنيتی بهره برد. از ديگر کاربرد‌های اين خصوصيت، سفارشی کردن برنامه برای هر کاربر است.

TextBox1.Text = System.Environment.UserName.ToString

ورژن CLR ‏(Version):
اين خصوصيت نگارش زبان معمول زمان اجرا (Common Language Runtime) را برمی‌گرداند.

TextBox1.Text = System.Environment.Version.ToString

TickCount:
اين ويژگی يکی از ويژگيهای جالب ويندوز است که کاربردهای فراوانی دارد. اين خصوصيت يک عدد 32 بيتی را برمی‌گرداند که نشان دهندهء زمانی است (بر حسب ميلی ثانيه) که از روشن شدن سيستم ميگذرد. اين مقدار از تايمر سيستم گرفته ميشود و در يک متغير عددی 32-بيتی علامتدار ذخيره ميشود. با توجه به اينکه اين مقدار 32 بيت طول دارد، بنابراين اگر سيستم شما 24.9 روز روشن بماند، اين مقدار صفر شده و ازنو شروع به شمردن ميکند. دقت کنيد اين خصوصيت نمی تواند کمتر از 500 ميلی ثانيه باشد. با بکار بردن کد زير ميتوان اين مقدار را در يک جعبه متن نمايش داد:

TextBox1.Text = System.Environment.TickCount.ToString
از جمله کاربردهای خصوصيت TickCount ميتوان به محدود کردن زمان استفاده از کامپيوتر توسط کاربر اشاره کرد که ميتواند کاربردهای فراوانی داشته باشد.

نکته: توجه داشته باشيد که TickCount با Tick تفاوت دارد. Tick عددی است با وقفه های به مدت 100 نانو ثانيه که شامل مدت زمانی است که از ساعت 12:00am مورخ 1/1/0001 ميگذرد. اين خصوصيت را ميتوانيد با استفاده از System.DateTime.Now.Ticks بدست بياوريد.
زندگي صحنه يکتاي هنرمندي ماست هرکسي نغمه خود خواند و از صحنه رود
صحنه پيوسته به جاست خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] | [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] | مجله الکترونيکي سنترال کلابز

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] | [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] | [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

لطفا سوالات فني را فقط در خود انجمن مطرح بفرماييد، به اين سوالات در PM پاسخ داده نخواهد شد

Colonel I
Colonel I
پست: 643
تاریخ عضویت: سه شنبه 19 تیر 1386, 1:08 pm
سپاس‌های ارسالی: 300 بار
سپاس‌های دریافتی: 1161 بار

پست توسط Frogfoot » سه شنبه 19 تیر 1386, 1:34 pm

جامع ترین قابلیتی که ویندوز برای گرفتن مشخصات بخش های مختلف سیستم و مدیریت آنها معرفی می کند، WMI هست. از WMI می تونید در Script ها تون هم استفاده کنید. برای کار باWMI ویندوز یکسری توابع API معرفی کرده که می تونید لیستشو را در MSDN ببینید. بطور کلی می تونید با WMI مثل یک بانک اطلاعاتی رفتار کنید و کوئری هایی مثل کوئری های SQL ازش بگیرید.

ارسال پست

بازگشت به “برنامه نويسي”