جاذبه هاي بانمک ترين درياچه دنيا

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با دانش عمومي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه 29 خرداد 1389, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11866 بار

جاذبه هاي بانمک ترين درياچه دنيا

پست توسط رونین » سه شنبه 29 تیر 1389, 9:12 pm

اروميه- خبرنگار آفرينش
درياچه زيباي اروميه با آب هاي نمکين و درخشان، تابستان امسال بار ديگر دوستدارن طبيعت را به سوي خود جذب مي کند.
درياچه اروميه شورترين درياچه دنيا (البته پس از درياچه بحرالميت)، بزرگ ترين آبگير داخلي و مهم ترين درياچه دائمي ايران نيز هست.
اين درياچه در شمال غرب فلات ايران و در بخش شرقي شهرستان اروميه در مرکز استان آذربايجان غربي قرار گرفته است.
درياچه اروميه به عنوان بزرگ ترين پهنه آبي داخلي ايران و بيستمين درياچه آبي جهان با وسعتي در حدود 5000 کيلومترمربع از حدود 20 رودخانه دائمي و فصلي و چندين مسيل طبيعي تغذيه مي شود که از عمده ترين اين رودخانه ها مي توان از تلخه رود (آجي چاي) سيمينه رود، زرينه رود، نازلو، زولا و شهر چاي نام برد.
لازم به ذکر است که چند جزيره کوچک و بزرگ به نام هاي شاهي، اشک، کبودان(قويون داغي)، آرزو و اسپيد بر زيبايي هاي اين درياچه افزوده است. آب درياچه اروميه عليرغم اينکه چندين برابر از آب اقيانوس ها شورتر است، اثرات مطلوبي در اکوسيستم منطقه گذاشته و جاذبه هاي بي شماري را ايجاد کرده است.
اين درياچه از سوي سازمان يونسکو يکي از 9 منطقه مهم جهان و به عنوان بيو سفر حفاظت شده معرفي شده است و حفظ شرايط طبيعي و زيست محيطي آن يکي از ضروريات تلقي مي شود. درياچه اروميه از لحاظ شوري آب، دومين درياچه جهان بعد از بحرالميت است و تنها موجود زنده آب هاي آن سخت پوستي ريزجثه به نام آرتميا است.

تاريخچه حفاظت از درياچه
درياچه اروميه از زمان پيدايش تا به امروز به صورت يک پهنه طبيعي تقريبا دست نخورده باقي مانده است. در اين راستا به منظور حفاظت از ذخاير گوناگون درياچه اروميه طي دهه هاي اخير، پس از طي مراحلي مانند: اعلام منطقه حفاظت شده جزيره کبودان و سپس اعلام منطقه حفاظت شده درياچه اروميه و کليه جزاير آن منهاي جزيره اسلامي، بالاخره، درياچه اروميه و کليه جزاير آن بيش از 20 سال است که به پارک ملي تبديل شده و مسئوليت حفاظت آن به عهده سازمان حفاظت محيط زيست است.
هدف از پاسداري اين درياچه حفظ اکوسيستم آب شور موجود و زيستگاه هاي آن براي گونه هايي از حيات وحش به ويژه پرندگان مهاجر و نيز حفظ ارزش هاي مناظر طبيعي درياچه و جزاير متعدد آن است.
گفتني است در محدوده پارک ملي درياچه اروميه طبق قانون، اجراي عملياتي مانند شکار، شخم اراضي جزاير غيرمسکوني، استخراج نمک از آب هاي درياچه اروميه و ورود غيرمجاز به آن ممنوع است.
آب و گل و لاي اين درياچه به دليل داشتن املاح معدني فراوان خاصيت درماني و ضدعفوني دارد و براي مداواي امراض جلدي استخواني، روماتيسم و سياتيک تجويز مي شود. هوا در سواحل درياچه اروميه شرجي و بسيار مطبوع ملايم است و از اين روز همه ساله در فصل تابستان هزاران گردشگر داخلي و خارجي با سفر به آذربايجان غربي و اقامت در سواحل زيباي درياچه اروميه لحظات خاطره انگيز و به ياد ماندني را تجربه مي کنند.
لجن خواب ها به درياچه مي روند
لجن هاي ساحلي درياچه اروميه خاصيت درماني دارد و اين امر باعث افزايش گردشگر همزمان با آغاز فصل گرما شده است.
سواحل لجني اين شهرستان سالهاست که در فصل گرما پذيراي گردشگران طبيعت دوست است. با اينکه قسمت اعظمي از سواحل درياچه اروميه پوشيده از لجن است اما وجود اسکله و امکانات مورد نياز مسافران در شرفخانه باعث رونق لجن درماني در سواحل اين شهرستان شده است.
لجن هاي ساحلي اين دريا خاصيت درماني دارند و براي درمان دردهاي رماتيسمي، ديسک کمر و عوارض پوستي از آن استفاده مي شود.
تصوير خيل گردشگران که فقط سر آنها بيرون از لجن باقي مانده و در تمام مدت تابستان در ساحل درياچه ديده مي شوند خالي از لطف نيست. درياچه اروميه با جزاير زيبايش يکي از مهم ترين پارک هاي ملي کشور نيز به شمار مي رود و از نظر زيست محيطي از ارزش ويژه اي در جهان برخوردار است.
داشتن 102 جزيره کوچک و بزرگ با گونه هاي گياهي و جانوري جاذبه خاصي به اين پارک ملي بخشيده است که کبودان، اشک، آرزو از مهم ترين آنها هستند. هر کدام از اين جزاير به لحاظ شرايط زيستي مناسب حيواناتي چون قوچ، ميش و گوزن زرد را در خود جاي داده است.
ويژگي خاص آب، سهولت دسترسي به مواد غذايي، امنيت کافي و فراهم بودن امکانات زيستي اين پارک ملي، درياچه اروميه را در تمام طول سال تبديل به کانون زاد و ولد و زندگي تعداد زيادي از پرندگان مهاجر و بومي از قبيل پليکان سفيد، فلامينگو و... کرده است.
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1045
تاریخ عضویت: شنبه 31 تیر 1385, 12:05 pm
محل اقامت: بزقوش?؟قافلانکوه
سپاس‌های ارسالی: 2945 بار
سپاس‌های دریافتی: 2309 بار

Re: جاذبه هاي بانمک ترين درياچه دنيا

پست توسط achachi98 » چهار شنبه 30 تیر 1389, 12:51 pm

با شکر از مطلب زیباتون
ولی متاسفانه این دریاچه در حال خشک شدن است که اگر مسئولین به فکرش نباشند معلوم نیست می خواد چه بلایی سر این دریاچه بیاد. :sad: :sad:
همین امسال در دانشگاه امیرکبیر طومار نامه ای برای حمایت از این دریاچه توسط برخی دانشجویان و اساتید امضا شد :razz:
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Atlantis اگر اومدی به من pm بده منتظرتمتصویر

ارسال پست

بازگشت به “دانش عمومی”