قوی ترین رصدخانه ی جهان

جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1927
تاریخ عضویت: سه شنبه 24 فروردین 1389, 9:01 pm
محل اقامت: IRAN
سپاس‌های ارسالی: 2141 بار
سپاس‌های دریافتی: 7624 بار
تماس:

قوی ترین رصدخانه ی جهان

پست توسط HORLIKAN » سه شنبه 29 تیر 1389, 9:25 pm

قوی ترین رصدخانه ی جهان

پروژه ی «تلسکوپ بسیار بزرگ» (The Very Large Telescope (VLT، سردمدار تأسیسات نجومی اروپا در ابتدای هزاره ی سوم است. مجموعه تلسکوپهای VLT به همراه مجموعه ی ابزارآلات رصد مرئی و فروسرخ، در بالای کوه پارانال در شیلی استقرار یافته است.
این رصدخانه پیشرفته ترین ابزارآلات رصدی دنیا را شامل می شود: مجموعه ای از چهار تلسکوپ واحد با آینه های اصلی ۲ر۸ متری و چهار تلسکوپ کمکی متحرک ۸ر۱ متری. این تلسکوپها می توانند با هم به صورت دو، سه یا چهار تداخل سنج غول پیکر کار کنند. تلسکوپهای واحد ۲ر۸ متری همچنین می توانند به صروت انفرادی فعالیت نمایند. با یکی از چنین تلسکوپهایی، می توان ستارگانی که ۴ میلیارد بار کمنورتر از ستارگان قابل رؤیت با چشم غیرمسلح، را مشاهده نمود.
اولین تلسکوپ واحد از این مجموعه به نام آنتو (خورشید) اولین نور آسمانی را در ماه می ۱۹۹۸ دریافت کرد و در آپریل ۱۹۹۹ به فعالیتهای علمی معمول وارد شد. امروزه تمامی چهار تلسکوپ واحد و چهار تلسکوپ کمکی در حال فعالیت هستند. در حال حاضر VLT تأثیری بی چون و چرا بر نجوم رصدی دنیا داشته است. بیش از ۲۰۰۰ مقاله ی علمی در مجله های علمی دنیا بر اساس داده های VLT نوشته شده است.

تلسکوپهای واحد

زمانی که هر چهار تلسکوپ واحد ۲ر۸ متری با هم کار می کنند، می توانند با قدرت یک تلسکوپ ۱۶ متری فعالیت نمایند. این تلسکوپها همچنین می توانند به صورت تداخلی همکاری کنند و تصاویری با کیفیت بالا تهیه کنند. حیطه ی طول موج مفید برای آنها، از نزدیک فرابنفش (نزدیک ۵۰۰ نانومتر) تا نیمه ی فروسرخ (یعنی حدود ۲۵ میکرومتر) گسترده شده است.
گنبد یکی از تلسکوپهای واحد در حال ساخت - ماشین محرک تلسکوپتلسکوپهای واحد با اپتیک فعال تجهیز شده اند. کیفیت تصویر به طور مداوم توسط یک تحلیل گر کامپیوتری با استفاده از یک ستاره ی مرجع محاسبه و تصحیح می شود.
آیینه ی بزرگ ۸ متری تلسکوپ در حال نصب – مجموعه ی چهار تلسکوپ واحد بر فراز کوههر تلسکوپ واحد دارای انباری از ۱۱ ابزار مختلف می باشد که به منجمین این امکان را می دهد تا از روشهای رصدی مختلف استفاده کنند، به علاوه ی دو ابزار برای رصدهای تداخلی. نسل دوم این ابزارآلات در حال حاضر در حال طراحی و ساخت می باشند.
تلسکوپ و دوربین عکاسی آناسامی این تلسکوپها به زبانی بومی شیلی:

آنتو Antu(خورشید)کوینKueyen (ماه)
ملیپال Melipal (صلیب جنوبی)
یپون Yepun (زهره یا ستاره ی شامگاهی)
مجموعه ی VLT در زیر عظمت راه شیری
تلسکوپهای کمکی

به جهت بیشترین استفاده ی مفید از VLT در هر شب، چهار تلسکوپ کمکی کوچک آماده ی فعالیت می باشند. این تلسکوپها روی ریل نصب شده اند و می توانند بین موقعیتهای رصدی از پیش تعیین شده حرکت کنند. از این موقعیت ها، نور دریافتی آنها با VLT ترکیب می شود.
این تلسکوپهای کمکی، تلسکوپهایی بسیار غیرمعمولی هستند. درون گنبدهای محافظشان، سیستم های الکترونیکی، تهویه، هیدرولیکی و سردکننده ی خاص خود را دارند. مثل یک حلزون هر کدام با خانه اش این طرف و آنطرف می رود.
تلسکوپهای کمکی خصوصیات خاصی دارند:
- جابجا پذیری
- خود بسندگی فقط با ارتباطات الکترونیکی
- دقت مکانیکی بالا، برای ایجاد تداخل سنجی با دقت چند ده نانومتر
از آنجایی که اینها قابل حرکت هستند، هیئت تمامی تلسکوپها می تواند بر اساس مطالبات رصدی تغییر کند.

اتاق کنترل

اتاق کنترل تلسکوپها هم در میانه ی قله، بین تلسکوپها قرار گرفته است.


قدرت اپتیکی

به تعدادی از تصاویری که توسط این تلسکوپها از اعماق آسمان تهیه شده است، دقت کنید:
زحل – خوشه ی کهکشانیکهکشان

و همچنان این دست ساخته های غول پیکر بشر چشم به سوی آسمان دارند، تا دانش و بینش انسان را درباره ی اعماق عالم فزونی ببخشند.
تصویرتصویر

تصویر


تصویرتصویر
تصویر

تصویرتصویرتصویر
بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________ 
 

ارسال پست

بازگشت به “اخبار نجوم”