در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

1407

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 8 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 3 شهریور 1385 01:31

محل سکونت

مازندران

آرشيو سپاس: 5989 مرتبه در 1152 پست

باكتري‌هاي نفت‌خوار مناطق آلوده را به مناطق حاصل‌خيز تبديل ك

توسط airplane » يکشنبه 10 مرداد 1389 11:37

خبرگزاري فارس: محققان جهاددانشگاهي با استفاده از باكتري‌هاي نفت‌خوار موفق به پاكسازي مناطق آلوده به نفت شدند و آن‌ها را به مناطق حاصل‌خيز تبديل كردند.
http://media.farsnews.com/Media/8903/Im ... 857820.jpg

سعيد ميرزايي رئيس پژوهشكده علوم پايه كاربردي جهاددانشگاهي واحد شهيد بهشتي در گفت‌وگو با خبرنگار علمي خبرگزاري فارس گفت: باكتري‌هاي نفت‌خوار گروهي از باكتري‌هاي هستند كه خوراك و انرژي خود را از مواد هيدروكربني تهيه مي‌كنند و از اين ماده براي سوخت و ساز بدنشان استفاده مي‌كنند و از آن ماده‌اي به نام بايومس توليد مي‌كنند.

وي ادامه داد: بايومس ماده‌اي است كه با طبيعت سازگار است و نه تنها براي رشد گياهان مضر نيست، به عنوان كود مي‌تواند مورد استفاده قرار بگيرد و به رشد گياهان كمك مي‌كند.

ميرزايي اضافه كرد: اين باكتري‌ها گونه‌هاي مختلفي دارد و در هر گونه زمان تجزيه ماده هيدروكربني متفاوت است و ما در اين تحقيق باكتري نفت‌خواري را پيدا كرديم كه قدرت تجزيه آن بالاست و مواد هيدروكربني را ظرف 48 تجزيه مي‌كند و همچنين قدرت تكثير اين باكتري بسيار سريع است.

وي با اشاره به اين‌كه اين پروژه در منطقه‌اي آلوده در اهواز انجام شده است، گفت: در اثر فعاليت‌هاي نفتي اين منطقه در اهواز آلوده شده و درياچه آلودگي نفتي از قبل از انقلاب تاكنون تجميع شده و ضايعات نفتي به اين درياچه هدايت مي‌شده است.

رئيس پژوهشكده علوم پايه كاربردي جهاددانشگاهي واحد شهيد بهشتي افزود: به مرور زمان 3 فاز مايع، لجن‌هاي زير دريا و فاز جامدات در آن شكل گرفته است و در پروژه خود فاز مايعات را هدف قرار داديم به اين نتيجه رسيديم كه قسمتي از نفت اين فاز قابل بازيابي است و اين نفت را به روش فيزيكي جداسازي شد و مورد استفاده قرار گرفت.

وي گفت: قسمتي از اين آلودگي نفتي كه قابل بازيابي نبود را به داخل مخازن بزرگي كه نزديك همان حوضچه‌ها تعبيه شده بود، هدايت كرديم و باكتري‌ها با آب به اين مخازن تزريق شدند و به مرور فاز مايعات تجزيه و تصفيه شدند.

ميرزايي ادامه داد: هم اكنون نيز در حال تجزيه و تصفيه لجن‌ها و فاز جامدات هستيم و اين پروژه‌ در حال اتمام است و ظرف يك ماه آينده اين منطقه پاكسازي و تصفيه مي‌شود.

وي خاطرنشان كرد: همزمان با كار تصفيه، پژوهشكده گياه‌شناسي جهاددانشگاهي گياهان مقاوم به پسماندها را شناسايي كرده و ما اين گونه از گياهان را در اين مناطق پاكسازي شده كاشته‌ايم و از منطقه‌اي آلوده منطقه‌اي پاك ساخته‌ايم.
آیا می دانید هر فرد پس از مرگ با اهدای اعضای خویش می تواند سبب نجات یا ارتقای سلامتی بیش از 50 نفر شود


برای عضویت در انجمن اهدای عضو به لینک زیر مراجعه کنید


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

تا چند زنم بروی دریاها خشت               بیزار شدم ز بت‌پرستان کنشت

خیام که گفت دوزخی خواهد بود          که رفت بدوزخ و که آمد ز بهشت
کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب airplane تشکر کرده اند:
رضاخان, MOHAMMAD JAFAR, hesperus, CAPTAIN PILOT, Mahdi1944

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان