عمان توان نظامی خود را به خاطرامکان بروزجنگ در منطقه افزایش

جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 198
تاریخ عضویت: یک شنبه 19 اردیبهشت 1389, 11:51 pm
محل اقامت: خانه
سپاس‌های ارسالی: 636 بار
سپاس‌های دریافتی: 561 بار

عمان توان نظامی خود را به خاطرامکان بروزجنگ در منطقه افزایش

پست توسط kandoo » جمعه 15 مرداد 1389, 12:59 am

تصویر

نیروی هوایی عمان درخواست خرید 18 فروند جنگنده " F-16 Fighting Falcon" را به کمپانی "لاکهید مارتین" آمریکا ارائه داده است. این مطلب را "فلایت گلوبال" گزارش داد.
اداره همکاری های نظامی پنتاگون (DSCA)، گنکره آمریکا را در جریان امکان تحویل هواپیما به این کشور قرار داده است. در صورتیکه قرارداد تحویل "اف-16" ها امضا شود، عمان از خرید جنگنده های اروپایی Eurofighter Typhoon خودداری خواهد ورزید.
ارزش این قرارداد بالقوه با لاکهید مارتین 3,5 میلیارد دلار برآورد می شود. عمان در کنار هواپیماها، موتور، رادار و دیگر تجهیزات اضافی برای آنها را نیز دریافت خواهد کرد. لازم به تاکید کرد که ارزش نهایی این خرید بعد از آن مشخص خواهد شد که کنگره معامله با عمان را تایید کند. البته از این بابت نگرانی وجود ندارد و تایید کنگره حالت پروسه ای به خود می گیرد[HIGHLIGHT=#92d050] چرا که بر اساس گزارش DSCA عمان یکی از شراکای کلیدی آمریکا در منطقه محسوب می شود. 
آخرین بار عمان جنگنده های آمریکایی را در سال 2005 خریداری کرد زمانی که 12 جنگنده "اف-16" در مدل Block 50 به این کشور تحویل داده شد. احتمال داده می شود که در محموله دوم هواپیماهای مدل Block 50 و یا 52Block با موتورهای Pratt & Whitney F100-PW-229 و رادارهای Northrop Grumman APG-68(V)9 تحویل داده شود. لاکهید مارتین به لطف این سفارش عمان می تواند تولید جنگنده های "اف-16" را تا سال های 2013-2015 حفظ کند.
در این میان عقد قرارداد با آمریکا می تواند در تولید انبوه جنگنده های Typhoon کمپانی Eurofighter تاثیر منفی داشته باشد که دفتر مرکزی آن در بریتانیا مستقر شده است. در حال حاضر کمپانی مذکور مذاکراتی را با مقامات عمانی در خصوص فروش تعدادی Typhoon انجام می دهد. سفارش جدید احتمالا به Eurofighter کمک خواهد کرد که ضرر انصراف ایتالیا از خرید 25 فروند جنگنده Typhoon Tranche 3B را جبران نماید.
یکی از مهمترین عواملی که عمان به خاطر آنها اف-16 را ترجیح می دهد امکان تحویل سریع آنها به این کشور است. آنطور که Flightglobal اعلام می کند، عمان یکی از اعضای شورای همکاری های کشورهای عربی خلیج فارس بوده و مانند دیگر اعضای این شورای قصد دارد که توان نظامی خود را در صورت آغاز عملیات نظامی علیه ایران افزایش دهد. در اوائل جولای این کشور دو فروند بالگرد NHI NH90 TTH را تحویل گرفت و سال قبل از آن هواپیماهای ترابری آمریکایی را سفارش داده بود.
پیشتر اعلام شده بود که آمریکا و عربستان سعودی مذاکرات تحویل 84 فروند جنگنده "اف-15" را آغاز کرده اند و مقامات قطری قبل از آن تعداد نامعینی موشک ضد کشتی Exocet MM40 Block 3 فرانسوی سفارش داده اند.

ارسال پست

بازگشت به “اخبار هوافضا و هوانوردي”