در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث فنی و تخصصی مرتبط با خودرو و وسايل نقليه بحث و تبادل نظر کنيد
Super Moderator

Super Moderatorنماد کاربر
پست ها

1166

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 14 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 3 مرداد 1385 11:49

آرشيو سپاس: 3168 مرتبه در 620 پست

آشنایی با انواع و نحوه عملکرد ف_*ل_ن*__ر ها در خودرو

توسط SHAHRAM » سه شنبه 19 مرداد 1389 15:07


            
                         
                              

دلیل نصب ف_*ل_ن*__ر روی خودرو

برروی خودروها با توجه به نوع کاربری و منطقه مورد استفاده ف_*ل_ن*__ر های مختلفینصب می گردد. مهمترین دلیل نصب ف_*ل_ن*__ر جلوگیری از ورود ذرات و آلودگیها بهداخل سیستم هایی مانند مدار روغنکاری، مدار سوخت رسانی، مدار هوارسانی وغیره می باشد.
ف_*ل_ن*__ر ها بر حسب محل مورد استفاده باید قابلیت های خاصیداشته باشند بعنوان مثال ف_*ل_ن*__ر هوا نباید در اثر مکش هوا توسط موتور دچارتغییر شکل شود و یا ف_*ل_ن*__ر بنزین نباید تفاوت فشاری بین دو قسمت ورودی وخروجی سوخت (افت فشار) ایجاد نماید.
بنابراین حتما از ف_*ل_ن*__ر مناسبومعتبر برای خودروی خود استفاده کنید زیرا به راحتی بر روی راندمان کاریخودرو شما تاثیر گذار خواهد بود و می تواند باعث تحمیل هزینه زیاد جهتتعمیرات آتی و یا کاهش ایمنی گردد.
همیشه ف_*ل_ن*__ر را در زمان و دوره مشخصشده از طرف شرکت سازنده تعویض نمایید و هیچ گاه سعی نکنید تا با تاخیر درتعویض ف_*ل_ن*__ر کاهش هزینه داشته باشید.

ف_*ل_ن*__ر هوا

برحسب طراحی موتور، موقعیت قرار گیری و دلیل استفاده (شرایطی مانند مسابقاتاتومبیل رانی ، استفاده شهری و غیره) انواع مختلفی از ف_*ل_ن*__ر ها تولید وعرضه شده اند و نکته مشترک برای تمام آنها جلوگیری از ورود گرد و غبار وضایعات بداخل موتور خودرو می باشد. در ساخت ف_*ل_ن*__ر از کاغذ ، نمد ، الیافسلولزی و فیبرهای مختلف استفاده می شود و بر حسب اندازه ذرات قابل عبور وسنجش میکرونی گروه بندی می گردند.
در ساخت ف_*ل_ن*__ر هوا عایق بندی مناسبتوسط لایه لاستیکی اطراف ف_*ل_ن*__ر ، میزان حجمی هوای ف_*ل_ن*__ر شده عبوری و عدمتغییر شکل بدلیل حرارت موتور و پارامترهای دیگر ، باید از طرف سازنده مدنظر قرار گیرد و استانداردهای لازم را رعایت نمایند.

ف_*ل_ن*__ر روغن

فیلترروغن ضایعات و آلودگیهای ناشی از احتراق ، براده های فلزی و گرد و غبار رااز داخل روغن جدا می کند ولی قابلیت جذب و جداسازی مایعات داخل روغن مانندآب و یا مواد افزودنی حل شده را ندارد.
کارآیی ف_*ل_ن*__ر بر حسب جذب ذراتیبا اندازه 0.5 تا 500 میکرون تعیین می شود و در صورت عملکرد نامناسب باعثایجاد صدمات شدید بر قطعات موتور خوردو می گردد .
درون ف_*ل_ن*__ر روغن یکسوپاپ فرعی نصب شده است که بر حسب فشاری بین 0.8 تا 2.5 بار (بر حسبطراحی) در هنگامی که ویسکوزیته روغن خیلی بالا باشد و یا ف_*ل_ن*__ر گرفتگیداشته باشد باز می گردد تا گردش روغن درون موتور قطع نشود زیرا گردش روغنکثیف در موتور بهتر از قطع جریان روغن داخل موتور می باشد.
همچنین برحسب نوع و مشخصات موتور یک سوپاپ ضد برگشت روغن جهت جلوگیری از تخلیه روغندرون ف_*ل_ن*__ر هنگام خاموش بودن موتور وجود دارد تا در لحظه اولیه استارتتاخیر زمانی جهت پر شدن ف_*ل_ن*__ر و کامل شدن سیکل گردش روغن بوجود نیاید.

ف_*ل_ن*__ر تهویه اتاق خودرو

اینفیلتر جهت جلوگیری از ورود گرد و غبار بداخل کابین نصب می گردد و در دونوع معمولی و ف_*ل_ن*__ر با لایه کربن فعال شده می باشد. ف_*ل_ن*__ر نوع کربن فعالشده قابلیت جذب بوهای نامطبوع و باکتری ها را نیز دارد و هر دو مدل بایدقابلیت و مقاومت خوبی در برابر رطوبت محیط داشته باشند و خود باعث ایجادشرایط نا مطبوع نگردند.

ف_*ل_ن*__ر بنزین

برحسب نوع سوخت مصرفی و شرایط کاری خودرو انواع مختلفی را شامل می شود و درزمان نصب و استفاده باید دقت زیادی در انتخاب ف_*ل_ن*__ر مناسب به عمل آورد تاباعث کاهش ایمنی خودرو نگردد و روی راندمان کاری موتور تاثیر منفی نگذارد.

ترجمه بخشی از جزوات فنی و آموزشی شرکت بوش آلمان و شعبه بوش استرالیا
                    
                                        
                                      
                                      
                                      
                                      
     نویسنده:دانیال میلانی
منبع:http://gfactor.org            
"هرکس از راه رسید نانش دهید و از ایمانش مپرسید . چه ، آنکس که به درگاه باریتعالی به جان ارزد ، قطعا بر سفره بوالحسن به نان ارزد "
( شیخ ابوالحسن خرقانی )

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SHAHRAM تشکر کرده اند:
cross2007, sinaset, Mohammad 1985, SAMAN, Mahdi1944

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان