در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با پزشکي به بحث بپردازيد
Super Moderator

Super Moderatorنماد کاربر
پست ها

3050

تشکر کرده: 29 مرتبه
تشکر شده: 136 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 7 اسفند 1384 03:45

آرشيو سپاس: 1566 مرتبه در 615 پست

*****درمان ضايعات نخاعي - افتخاري ملي ******

توسط Dr.Akhavan » دوشنبه 16 مرداد 1385 02:31

[align=center]درمان ضايعات نخاعي - افتخاري ملي[/align]
در گفتگو با دكتر ((هوشنگ صابري))، مسئول پروژه تشريح شد:پزشكان ايراني چگونه ضايعات نخاعي را درمان مي كنند
  

  چند روز پيش، يك زن جوان مبتلا به آسيب نخاعي در حضور خبرنگاران توانست پس از 13 سال معلوليت و ناتواني كامل عصب دوپا، پاهاي خود را حركت دهد وحتي بايستد. اين امر كه بيشتر شبيه معجزه است تا واقعيت، حاصل كار 10 ساله دانشمندان ايراني بر روي روش هاي ترميم ضايعات نخاعي مي باشد. دستاوردي كه بيش از پيش به جهانيان علم و توانمندي محققان ايراني را ثابت كرد. موفقيت در بازگرداندن توان حسي-حركتي به يك بيمار نخاعي، دستاوردي بي نظير و مويد پيشتازي محققان ايراني در بسياري از عرصه هاي توليد علم و نوآوري است.


كامران باقري لنكراني، وزير بهداشت اين دستاورد را افتخاري ملي عنوان و اعلام كرد: با دستيابي دانشمندان ايراني به اين روش منحصر به فرد در ترميم ضايعات نخاعي، ديگر آسيب هاي نخاعي، يك بيماري لاعلاج نيست و مبتلايان به اين بيماري مي توانند به درمان و ترميم سلولهاي نخاعي خود اميدوار باشند.
وزير بهداشت تصريح كرد: در ايران 70 هزار بيمار ضايعه نخاعي و حدود 2100 جانباز دچار اين ضايعه هستند كه برخي از آنان در صورتي كه شرايط لازم را داشته باشند و اين دستاورد وارد شبكه خدمات باليني شود، مي توانند از اين موفقيت جديد علمي بهره مند شوند.

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشكي تهران موفق شده اند با استفاده از سلول هاي شوان قدرت حركت را به بيماران دچار ضايعات نخاعي بازگردانند. براي آگاهي بيشتر از جزئيات اين دستاورد فوق العاده با دكتر هوشنگ صابري مسئول پروژه، گفتگويي انجام داده ايم كه از نظر شما مي گذرد.
دكتر هوشنگ صابري جراح و متخصص مغز و اعصاب و عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران مي گويد: ايده اصلي اين كار حدود 10 سال پيش شكل گرفت و آزمايش هاي ابتدايي روي حيوانات انجام شد. پس از حصول اطمينان از موفقيت اين روش بر روي حيوانات و قبل از شروع كار بر روي انسان ها براي اطمينان بيشتر، اين آزمايش ها بر روي اعضاي قطع شده انساني و بيماران مرگ مغزي انجام شد. حدود 6 ماه پيش و پس از كسب مجوز از شوراي اخلاق پزشكي، اولين مورد انساني تحت پيوند سلول هاي شوان قرار گرفت و تا به امروز 9 مريض تحت جراحي و پيوند قرار گرفته اند كه نتايج اين 9 مورد مثبت بوده است. وي مي افزايد: اصولا ضايعات نخاعي در افراد به 3 شكل ديده مي شود كه البته در بيشتر موارد به صورت توام است. ناتواني در كنترل حس، حركت و كنترل ادرار و مدفوع مشكلات اصلي بيماران نخاعي مي باشد و درمان براي اين بيماران در حقيقت به معناي بازگرداندن يكي از توانايي هاي ذكر شده به اين افراد است. ما موفق شده ايم در 9 مورد آزمايش به عمل آمده، يكي از اين توانايي ها را به بيماران بازگردانيم.

دكتر صابري در مورد وضعيت اولين بيمار مورد آزمايش -همان زن جوان معلول نخاعي كه پس از 13 سال قادر به حركت پاي خود شد- مي گويد:  اين فرد قدرت عضلاني يك پاي خود را به دست آورده است كه براي ايستادن كافي مي باشد. همچنين با كمك پارالل مي تواند راه برود. به بيان تخصصي تر قدرت عضلاني اين فرد از 5/2 به 5/5 و توان تحمل عضلات از 400 گرم به 4000 گرم رسيده است.
عضو هيئت علمي دانشگاه تهران در مورد چگونگي عملكرد سلول هاي شوان مي گويد: اين سلول ها به طور طبيعي در دست وپاي انسان وجود دارند و در حقيقت سلول هاي نگهدارنده اعصاب هستند. اگر اين سلول ها در نقطه اي از بدن قرار بگيرند خاصيت دوقطبي از خود نشان مي دهند و مي توانند پيام هاي عصبي را از يك ناحيه به ناحيه ديگر منتقل كنند. در صورتي كه تعداد زيادي از اين سلول ها به طور تغليظ شده در محل تخريب نخاع قرار بگيرند، اجازه عبور سيگنال عصبي را از مغز به عضلات مي دهند به طوري كه ابتدا به اندازه يك خط كوچك، راه را براي عبور سيگنال هاي عصبي باز مي كنند و به اين ترتيب بيمار مي تواند به مرور، اندام هاي بي حس شده خود را حركت دهد. سلول هاي شوان به تدريج راه هاي ديگري را نيز براي عبور سيگنال هاي عصبي باز مي كنند و با ادامه اين روند بيمار رفته رفته بهبود پيدا مي كند.

دكتر صابري با تاكيد بر اين مهم كه بادستاورد جديد، ايران در زمره 3 كشور پيشرو دنيا در امر ترميم ضايعات نخاعي قرار گرفته است، تصريح مي كند: كشورهاي چين و روسيه نيز به موفقيت هايي در عرصه ترميم ضايعات نخاعي دست پيدا كرده اند كه البته روش كار آنها تا اندازه اي با روش كار ما تفاوت دارد. پژوهشگران روسي از سلول هاي دوقطبي پوشش بويايي براي ترميم ضايعات نخاعي استفاده مي كنند و دانشمندان چيني سلول هاي دوقطبي پوشش بويايي جنين و در برخي موارد نيز سلول هاي بنيادي خوني را مورد استفاده قرار مي دهند. تفاوت ديگر محل پيوند اين سلول هاست. پژوهشگران چيني و روسي سلول هاي دوقطبي خود را دربالا وپايين محل آسيب پيوند مي زنند در حالي كه در روش جديد ما سلول هاي شوان را دقيقا در محل آسيب تزريق مي كنيم.

وي ابتكار دانشمندان ايراني را بهتر از روش گروه هاي پژوهشي ديگر در دنيا مي داند و مي گويد: تزريق سلول هاي دوقطبي در بالا و پايين محل آسيب باعث رقيق شدن سلول ها تا رسيدن به محل آسيب و كاهش ميزان بهره وري آنها مي شود. همچنين سلول هاي شوان به دليل اين كه از محيط استريل برداشت مي شود، شانس ابتلا به عفونت هاي باكتريال را كاهش مي دهد. از طرف ديگر چون اين سلول از بدن فرد گرفته مي شود، سيستم دفاعي بدن در مقابل آن واكنش تدافعي نشان نخواهد داد. مسئله ديگر بالغ بودن سلول هاي پيوندي است كه باعث تسريع امر بهبود مي شود در حالي كه براي شروع اثر درماني در روش سلول هاي بنيادي بين 3 تا 6 ماه زمان لازم است.

دكتر صابري مي گويد: هزينه درمان با اين روش در كشور روسيه بين 150 تا 200 هزار دلار است كه البته در كشور چين كمتر از اين مقدار از بيمار دريافت مي شود. در ايران تاكنون هزينه انجام اين پيوند از بودجه پژوهش تامين شده و به اين دليل كه كار هنوز به مرحله درمان عمومي نرسيده نمي توان هزينه اي براي آن پيش بيني كرد.
اين پژوهشگر مي افزايد: حدود دو ماه پيش نتايج تحقيقات براي كنگره جراحان مغز و اعصاب آمريكا فرستاده شده كه بلافاصله براي گروه ما دعوتنامه فرستاده شد تا در مهرماه اين روش را به صورت شفاهي در آمريكا ارائه كنيم. همچنين مقاله فرستاده شده در نشريه "New science letters" به چاپ رسيد.
اين عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران تعداد افراد همكاري كننده در پروژه را بالغ بر 30 نفر عنوان مي كند و مي گويد: تيم هاي كاري متفاوتي به طور همزمان بر روي اين پروژه كار كردند، از جمله تيم كشت سلولي، افراد اتاق عمل، پزشكان جراح و پيوند و بسياري از كاركنان بخش هاي مختلف بيمارستان امام خميني(ره) كه هركدام نقش بسزايي در پيشبرد اين پروژه عظيم داشتند.

رئيس پروژه تزريق سلول هاي شوان براي ترميم ضايعات نخاعي در مورد پذيرش بيماران نخاعي مي گويد: مشكلي كه در حال حاضر با آن مواجه هستيم ازدياد بيماران است. از طرفي اين طرح هنوز در مرحله آزمايشگاهي قرار دارد و به روش درمان عمومي تبديل نشده است. با اين حال حدود 150 نفر در ليست انتظار براي عمل قرار دارند.
دكتر صابري در پايان مي افزايد: در حال حاضر هدف گروه پژوهشي ما خارج كردن اين روش از حالت آزمايشگاهي و درمان عمومي همه بيماران نخاعي از طريق آموزش پزشكان در شهرستان هاست كه اميدواريم اين مهم ظرف يك سال آينده تحقق يابد.
با استفاده از روش ابداعي، يك بيمار معلول دچار ضايعه نخاعي پس از 13 سال، قدرت عضلاني يك پاي خود را به دست آورده است و مي تواند بايستد و به كمك پارالل راه برود
سلول هاي شوان، پس از تزريق به محل آسيب نخاعي به تدريج راه هاي متعددي براي عبور سيگنال هاي عصبي بازمي كنند و با ادامه اين روند رفته رفته بيمار مي تواند اندام هاي خود را حركت دهد.
منبع :  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
آخرين ويرايش توسط Dr.Akhavan در دوشنبه 22 آبان 1385 15:27, ويرايش شده 1 در کل.

Commander

Commanderنماد کاربر
پست ها

3326

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 42 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 3 اسفند 1384 02:15

آرشيو سپاس: 1639 مرتبه در 445 پست

توسط Mohsen1001 » دوشنبه 16 مرداد 1385 02:53

akhavan_a,
من که وقتي اين خبر رو تو تلويزيون شنيدم واقعا به کشورم افتخار کردم خيلي خوشحال شدم :lol: (گريه از شوقه ناراحت نشيد) :-o

Super Moderator

Super Moderatorنماد کاربر
پست ها

3050

تشکر کرده: 29 مرتبه
تشکر شده: 136 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 7 اسفند 1384 03:45

آرشيو سپاس: 1566 مرتبه در 615 پست

**** پروفسور نعمتي، جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات ****

توسط Dr.Akhavan » سه شنبه 31 مرداد 1385 03:01

[align=center]پروفسور نعمتي، جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات[/align]
پروفسور نعمتي، رئيس بخش جراحي بيمارستان دانشگاه بن:ايراني هادر هر جاي دنيا كه باشند، مي درخشند

مطلع شديم پروفسور محمدنبي نعمتي رئيس بخش جراحي بيمارستان آموزشي بن آلمان براي انجام چند عمل جراحي به ايران آمده است.
با كمك يكي از دوستان موفق به ديدار وي شديم. پروفسور نعمتي با تواضع وبدون هيچ تشريفاتي ما راپذيرفت.
وي 50 سال دارد و يكي از نوابغ پزشكي در دنيا محسوب مي شود. او براي نخستين بار در دنيا موفق به جاگذاري ديسك مصنوعي كمر در ستون فقرات شده است. جديدترين شيوه جراحي در برداشتن تومورهاي ستون فقرات، نيز از كارهاي برجسته او محسوب مي شود. وي جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات و در حال حاضر رئيس بخش جراحي بيمارستان آموزشي دانشگاه بن آلمان و عضو هيئت علمي دانشكده پزشكي دانشگاه هانوفر و دانشگاه بن است.


پروفسور نعمتي كاهش درد و رنج بيماران را مهم ترين عامل براي كارهاي پژوهشي و ابداعات خود مي داند و با اشاره به افزايش بيماري هاي ستون فقرات عنوان مي كند كه از هر 1000نفر، يك نفر مبتلا به بيرون زدگي ديسك است و 25 درصد مبتلايان به ديسك ستون فقرات از درد نواحي مهره هاي گردني و كمر رنج مي برند. آنچه در زير مي خوانيد، شرح گفتگوي ما با ايشان است.س- ديسك چيست و چه كاري انجام مي دهد ؟
ج- ديسك يك صفحه است كه بين 2 مهره ستون فقرات قرار مي گيرد و حركت 2 مهره بر روي يكديگر و در نتيجه حركت ستون فقرات را تنظيم و آسان مي كند. سطح ديسك كمي سخت به نظر مي رسد ولي همانند يك اسفنج، در هنگام فشار، آب خود را از دست مي دهد و موقع استراحت، آب جذب مي كند. وقتي انسان در حالت استراحت به سر مي برد بخش ژله اي يا غضروفي ديسك داراي الاستيسيته و مايع بيشتري است و مانند يك تشك بين 2 مهره عمل مي كند، تحت هرنوع فشار بدني، ديسك، آب خود را از دست مي دهد، انعطاف پذيري و الاستيسيته اش كاهش مي يابد و فشار 2 مهره بر روي يكديگر را به طور يكسان پخش مي كند مي توان گفت درواقع ديسك همانند لنت ترمز عمل مي كند.س- چه عواملي باعث ايجاد ضايعه در ديسك مي شوند و اين ضايعات به چه صورت بروز مي كند ؟
ج- وقتي ديسك در اثر استهلاك، الاستيسيته و انعطاف پذيري خود را به طور كامل از دست مي دهد، شكننده مي شود و نمي تواند كار خود را درست انجام دهد، بنابراين در هنگام فعاليت بر اثر بيرون آمدن و قرار گرفتن مجدد بين مهره ها، ستون فقرات به راحتي نمي تواند حركت كند و شخص در اين ناحيه احساس درد مي كند. در نتيجه يك حركت نابجا و يا ناگهاني به مرور زمان اين ديسك از داخل مهره ها بيرون مي زند و به جاي خود برنمي گردد، بنابراين سبب روي هم كشيده شدن مهره ها، سايش آن ها و زيرفشار قرار گرفتن عصب آن ناحيه مي شود. اگر ديسك ناحيه گردن دچار اين مشكل شود، دردهاي موضعي سخت ناحيه گردن و نيز ارتعاش درد، در ناحيه فوقاني شروع مي شود و اگر ديسك ناحيه كمر به اين ضايعه مبتلا شود، دردهاي شديد ناحيه كمر و ارتعاش و انتشار آن به سمت پاها، گريبان گير شخص مي شود.
بيماري بيرون زدگي ديسك، يك بيماري استهلاكي است و به طور مستقيم با حرفه و شغل ارتباط ندارد و حتي كساني كه كارهاي سخت انجام نمي دهند ممكن است به اين مشكل دچار شوند، البته عوامل متعددي باعث ايجاد آن مي شود كه شغل و حرفه شخص يكي از آنهاست.س- عمل جراحي بر روي ديسك چگونه صورت مي گيرد، لطفا" در رابطه با ديسك مصنوعي كه شما براي اولين بار در دنيا موفق به جاگذاري آن در ستون فقرات شديد توضيح دهيد  ؟
ج- در گذشته براي خارج كردن ديسك گردن و رهاسازي نخاع و كاهش فشار بر عصب ناحيه مذكور، عمل جراحي از قسمت جلوي گردن صورت مي گرفت و پس از خارج كردن ديسك، عصب مذكور، زير ميكروسكوپ آزاد مي شد؛ در مورد ديسك كمر، نيازي به جايگزيني نبود ولي به خاطر فشار حاصل از وزن سر بر روي گردن، ستون فقرات در اين ناحيه حساس است و اگر بين 2 مهره خالي باشد، آنها به هم قفل مي شوند. در اوايل سال 1950، استخواني از ناحيه لگن خاصره را برمي داشتند و جايگزين ديسك ناحيه گردن مي كردند كه پس از 3 ماه بر اثر رشد استخوان و بلوك شدن 2 مهره علاوه بر دردهاي شديد، حركت گردن يا بسيار سخت مي شد و يا امكان پذير نبود، سپس نحوه جراحي عوض شد و تا 3 سال پيش، پس از خارج كردن ديسك بين مهره ها را استخوان مصنوعي كه از جنس نوعي پلاستيك بود پر مي كردند كه باز هم باعث قفل شدن 2 مهره به هم و بروز اختلال در حركت گردن و ايجاد درد مي شد. از 15 سال قبل تاكنون، پروژه ساخت ديسك مصنوعي شروع شد كه در 8 سال گذشته مديريت آن را من به عهده داشته ام.
ما مدل هاي مختلفي براي جايگزيني ديسك داشتيم كه پس از انجام آزمايش براي تعيين ميزان مقاومت و دوام آنها در برابر فشار، توانستيم ضريب مقاومتي براي يكي از مدل هاي ديسك مصنوعي پيدا كنيم كه اندازه آن برابر ضريب مقاومت ديسك طبيعي بود؛ بنابراين از 3 سال پيش، از اين ديسك براي عمل جراحي بر روي انسان استفاده كرديم و 2 عمل جراحي نيز درمراكز مختلف آلمان انجام شد، در نتيجه موفقيت آن مورد تاييد همگان قرار گرفت.س- نتايج عمل با اين ديسك چگونه است و اين ديسك از چه موادي ساخته مي شود ؟
ج- كساني كه تحت عمل جراحي با اين ديسك قرار گرفته اند بسيار راضي هستند چون پس از گذشت 2 روز از عمل مي توانند بدون هيچ درد و محدوديتي به كار و فعاليت خود ادامه دهند. من اين عمل را بر روي 750 بيمار در آلمان انجام داده و در ايران نيز در سفر قبل 6 بيمار و در سفر كنوني 4 بيمار را جراحي كرده ام كه نتايج آن بسيار رضايت بخش بوده است. اين ديسك داراي 2پليت(بشقاب) نازك از جنس تيتان و به اندازه مهره هاست و به صورتي ساخته شده است كه با سطح زيرين مهره بالايي و سطح فوقاني مهره پاييني چفت مي شود و در فاصله اين 2 پليت، يك گلوله كروي وجود دارد كه باعث تسهيل حركت مهره ها مي شود. اين ديسك به گونه اي ساخته شده است كه سيستم ايمني بدن، آن را پس نمي زند و خوشبختانه از ايجاد بافت نابجا و عود مجدد ديسك نيز تا حد بسيار زيادي جلوگيري مي شود.س- پيشرفت دانش پزشكي در ايران را چگونه مي بينيد ؟
ج- دانش پزشكي درايران از نظر تكنيكي و روش كار پيشرفت بسيار خوبي داشته است، از سوي ديگر تجهيزات موجود در بعضي بيمارستان ها نيز تفاوتي با بيمارستان هاي كشورهايي چون آلمان ندارد و تنها مسئله اي كه بايد به آن توجه داشت، مسئله»تك روي« در ايران است، در حالي كه اگر مراودات و ارتباطات بين همكاران پزشك چه داخل ايران و چه با خارج از ايران بيشتر شود، شاهد ارتقاي كيفي كار خواهيم بود.


س- براي پيشرفت بيشتر چه بايد كرد ؟
ج- مهم ترين مسئله، جدي گرفتن ايده ها و افكار جوانان با استعداد است زيراگاهي مواقع همين ايده هاي به ظاهر بي معني و دور از عقل سبب اختراعات و ابداعات مي شود. ايراني ها در هر جايي كه كار مي كنند مي درخشند آنها، به ويژه در خارج از كشور، جزء نوابغ و مديران موفق سازمان ها يا مراكز به شمار مي آيند. وجود ارتباطات قوي بين ايرانيان و داخل و خارج كشور و تبادل اطلاعات و دعوت از آنان و انتقال دانش آنها به ايران، سبب پيشرفت در همه زمينه ها مي شود.
كشور آلمان داراي 67 دانشگاه رسمي است كه طبق آمار سال 2003، در دانشكده هاي علوم پزشكي 12 استاد ايراني داراي كرسي و در ديگر دانشكده ها 10 استاد و رئيس بخش مشغول به كار هستند.


س- در حال حاضر چه پروژه اي در دست اقدام داريد ؟
ج- در حال حاضر بر روي تومورهاي بدخيم كار مي كنيم، تومورهاي مغزي بدخيم حتي پس از عمل جراحي نيز، فرد را در كمتر از يك سال از پا درمي آورد. اكنون ما با استفاده از درمان هاي تكميلي پس از برداشتن تومورهاي بدخيم، سعي داريم از رشد مجدد آن ها جلوگيري كنيم. نحوه عمل ما به اين صورت خواهد بود كه پس از خارج كردن تومور، فاكتور ايمونولوژيك رشد را هر 2 روز يك بار به نقطه موردنظر تزريق كنيم تا سلول هاي تومور از بين بروند. اين كار بر روي موش صورت گرفته و نتايج رضايت بخش آن در مجله علمي، تحقيقي مغز و اعصاب به چاپ رسيده است. اكنون مي خواهيم آزمايش انساني اين روش را با جراحي تكميلي شروع كنيم كه در آينده نتايج آن اعلام خواهد شد.
بيماري بيرون زدگي ديسك، يك بيماري استهلاكي است و به طور مستقيم با حرفه و شغل ارتباط ندارد و حتي كساني كه كارهاي سخت انجام نمي دهند ممكن است به اين مشكل دچار شوند
كساني كه به شيوه جديد تحت عمل جراحي ديسك قرار گرفته اند بسيار راضي هستند چون پس از گذشت 2 روز از عمل مي توانند بدون هيچ درد و محدوديتي به كار و فعاليت خود ادامه دهند


منبع : انجمن درمانگران ايران
اضافه كردن تصوير به پست

Super Moderator

Super Moderatorنماد کاربر
پست ها

3050

تشکر کرده: 29 مرتبه
تشکر شده: 136 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 7 اسفند 1384 03:45

آرشيو سپاس: 1566 مرتبه در 615 پست

جزئيات چگونگي رفع معلوليت در بيماران نخاعي

توسط Dr.Akhavan » پنج شنبه 16 شهریور 1385 12:48

[align=center]جزئيات چگونگي رفع معلوليت در بيماران نخاعي[/align]در گفتگوي با مجري طرح ساخت پروتز عصبي؛جزئيات چگونگي رفع معلوليت در بيماران نخاعي تشريح شد

پژوهشگران ايراني براي نخستين بار در كشور با ساخت پروتز عصبي، امكان گام برداشتن را براي افراد دچار ضايعات نخاعي و مغزي فراهم كردند. اين سيستم كه توسط يك تيم تحقيقاتي مهندسي پزشكي در دانشگاه علم و صنعت ايران طراحي و ساخته شده است بر روي افراد فلج كامل به كار گرفته شده است و طي آن اين افراد قادر به بلند شدن از صندلي چرخدار، نشستن، ايستادن و گام برداشتن شده اند.
ايران پس از آمريكا دومين كشوري است كه موفق به طراحي و ساخت ميني كامپيوتر عصبي (پروتز عصبي) براي ايستادن و گام برداشتن افراد دچار ضايعه نخاعي شده است.


دكتر عباس عرفانيان اميدوار، فوق تخصص مهندسي عصبي و عضو هيئت علمي دانشگاه علم و صنعت ايران و مجري اين طرح تحقيقاتي  در مورد اين طرح مي گويد: استفاده از الكترونيك و كامپيوتر براي ايجاد حركت هاي ايستادن و گام برداشتن در افراد فلج در ايران از 16 سال پيش آغاز شده است و اكنون نيز پروتز عصبي گام برداشتن تحت عنوان »Para walk« در كشورها طراحي و ساخته شده است.
دكتر عرفانيان اميدوار در توصيف نحوه عملكرد اين پروتز اظهار مي دارد: اين پروتز عصبي يك سيستم ميكرو الكترونيكي با تراشه ريز پردازنده اي است كه بر اساس مكانيسم مغز انسان در ايجاد و كنترل حركت عمل مي كند و در نوع خود در دنيا منحصر به فرد است.
وي ادامه مي دهد: در حال حاضر تنها يك نمونه خارجي از اين دستگاه در آمريكا وجود دارد. اين دستگاه قابليت برنامه يزي حركتي دارد و مانند سيستم عصبي حركتي انسان عمل مي كند و اين خصوصيت از مهم ترين ويژگي هاي آن است.
به گفته مجري طرح ساخت اين پروتز عصبي، كساني كه ضايعات نخاعي شان در سطح كمري است، مي توانند از اين دستگاه استفاده كنند البته استفاده كنندگان از دستگاه نبايد دچار پوكي استخوان باشند، ضمن آن كه افراد بايد از وضعيت قلبي، عروقي پايداري نيز برخوردار باشند، بيماري هاي مزمن ريوي و كليوي نداشته باشند، دچار خميدگي هاي شديد ستون فقرات نباشند و نورون هاي حركتي آنان در سطح زير ضايعه نيز سالم باشد.
وي خاطرنشان كرد: پروتز عصبي ساخته شده تاكنون بر روي افراد فلج كامل به كار گرفته شده است كه در نتيجه، اين افراد به خوبي قادر به بلند شدن از صندلي چرخدار، نشستن، ايستادن و گام برداشتن شده اند.


وي در مورد فوايد استفاده بيماران دچار ضايعات نخاعي از اين دستگاه اظهار مي دارد: اغلب بيماران دچار ضايعات نخاعي به دليل فقدان تحرك به عوارضي از قبيل زخم بستر، نارسايي هاي كليوي، نارسايي هاي قلبي عروقي، پوكي استخوان، آلتروفي عضلاني، سفتي مفاصل، افسردگي و شل شدن عضلات و... دچار مي شوند.
ضمن آن كه نگهداري اين افراد نيز براي خانواده هاي آنان بسيار پرزحمت و هزينه بر است.
به همين علت، دستيابي به روشي براي رفع معلوليت و عوارض ناشي از آن در اين افراد هدف اصلي بسياري از تحقيقات ما را تشكيل مي دهد از اين پس اين افراد با بهره گيري از اين از بسياري از مشكلات موجود رهايي مي يابند.

دكتر عرفانيان استفاده از تكنولوژي عصبي با هدف رفع مشكلات حركتي در بيماران دچار ضايعه نخاعي و يا صدمات مغزي را يكي از روش هاي مطرح در قرن 21 عنوان مي كند و مي گويد: يكي از فرآورده هاي مهم تكنولوژي عصبي در قرن 21 پروتزهاي عصبي، حركتي هستند كه امروزه به عنوان يك روش بالقوه موثر براي ايجاد حركت در اندام فلج افراد دچار ضايعه نخاعي و يا ضايعه مغزي و رفع اختلالات حركتي در بيماران مطرح است و اين پروتزها در محيط هاي تحقيقاتي و كلينيكي براي ايجاد حركت در اندام فوقاني يعني باز و بسته كردن پنجه دست و كنترل حركت آرنج و شانه و نيز حركت در اندام تحتاني شامل ايستادن، گام بر داشتن و رفع افتادگي مچ پا به كار مي رود.


وي در ادامه به ساخت پروتزهاي عصبي، قلبي و پروتزهاي عصبي، شنوايي به عنوان مهم ترين فرآورده هاي تكنولوژي عصبي اشاره مي كند و مي افزايد: طي سالهاي اخير استفاده از تحريك هاي الكتريكي كنترل شده زندگي را براي بسياري از بيماران قلبي امكان پذير ساخته است ضمن آن كه بازگرداندن عملكرد سيستم شنوايي با استفاده از اين پروتزها امكان شنيدن را براي افراد ناشنوا نيز فراهم كرده است.
وي مي افزايد: پروتزهاي عصبي در بيماراني كه دچار اختلالات حركتي ناشي از MS و CP و... هستند در حال گسترش است كه از جمله آنها مي توان به پروتزهاي عصبي رفع اختلالات حركتي در بيماران دچار ضايعه در سطح گردن اشاره كرد.


وي با بيان اين كه طراحي اين سيستم، نتيجه فعاليت يك تيم تحقيقاتي 20 نفره است، مي گويد: هم اكنون سيستم مذكور به صورت مطلوبي بر روي 5 بيمار ضايعه نخاعي آزمايش شده كه نتايج موفقيت آميزي نيز در پي داشته است.
وي ادامه مي دهد: اين نوع پروتزها در محلي از عضو قرار مي گيرد كه نزديك نقطه موتوري عضله يا نقطه اي هستند كه عصب از آنجا وارد و در عضله منشعب مي شود و پروتزهاي عصبي واحدهاي حركتي را در نزديكي همان محل تحت كنترل قرار مي دهند بنابراين براي آن كه بيماران بتوانند به راحتي گام بردارند، اين سيستم بايد همراه آنان باشد زيرا اين پروتز عصبي كار مغز را براي ايجاد حركت انجام مي دهد.

وي خاطرنشان مي كند: در حال حاضر تحقيقاتي در حال گسترش است تا بتوان الكترودها را در داخل بدن قرار داد، ما نيز تحقيقاتي را آغاز كرده ايم كه اميدواريم در آينده نزديك بتوانيم كل سيستم را در داخل بدن قرار دهيم.
وي ادامه مي دهد: اين تكنولوژي هم اكنون در انحصار آمريكاست كه در بيش از 40 مركز پزشكي اين كشورها استفاده مي شود و قيمت اين پروتز در آمريكا 30 تا 50 هزار دلار اعلام شده است اما در ايران هزينه استفاده از اين سيستم بسيار كمتر خواهد بود.
وي مي افزايد: استفاده گسترده از اين تكنولوژي و اين سيستم در كشورهاي بيش از 80 درصد صرفه جويي ارزي در پي خواهد داشت.


دكتر عرفانيان با اشاره به اين مطلب كه براي استفاده از اين سيستم نيازمند تاسيس مراكز پزشكي خاصي هستيم، مي افزايد: متاسفانه در حال حاضر با وجود آن كه تكنولوژي اين طرح گسترش داده شده است
اما هيچ مركزي براي ارائه خدمات كلينيكي وجود ندارد تا عموم افراد بتوانند از آن استفاده كنند.
وي تصريح كرد: هم اكنون مشغول مذاكره با چند سازمان ذي ربط از جمله دفتر فناوري رياست جمهوري، سازمان گسترش و صنايع نوسازي ايران و بنياد جانبازان هستيم تا در زمينه سرمايه گذاري، اقداماتي در اين رابطه انجام دهند، اما متاسفانه تاكنون اقدامي صورت نگرفته و پاسخي داده نشده است!
پروتز عصبي ساخته شده يك سيستم ميكرو الكترونيكي با تراشه ريزپردازنده اي است كه بر اساس مكانيسم مغز انسان، در ايجاد و كنترل حركت عمل مي كند و در نوع خود در دنيا منحصر به فرد است
پروتز عصبي بر روي افراد فلج كامل به كار گرفته شده است كه در نتيجه، اين افراد به خوبي قادر به بلند شدن از صندلي چرخدار، نشستن، ايستادن و گام برداشتن شده اند
در حال حاضر تحقيقاتي براي كار گذاشتن الكترودها در داخل بدن در جريان است و اميدواريم در آينده نزديك بتوانيم كل سيستم را داخل بدن قرار دهيم

انجمن درمانگران ايران

Novice Poster

Novice Posterno avatar
پست ها

64

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 10 آبان 1386 10:34

آرشيو سپاس: 4 مرتبه در 4 پست

توسط Zahra1365 » دوشنبه 5 آذر 1386 17:29

سلام
ببخشيد افرادي رو که در دوران جنيني ( اواخر ماه بارداري) دچار خونريزي مغزي شده و ناتواني دارند رو ميشه درمان کرد ؟ اگه ميشه درمان کرد تو ايران اين امکانات هستش و به کجا بايد مراجعه کرد.؟

Super Moderator

Super Moderatorنماد کاربر
پست ها

3050

تشکر کرده: 29 مرتبه
تشکر شده: 136 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 7 اسفند 1384 03:45

آرشيو سپاس: 1566 مرتبه در 615 پست

توسط Dr.Akhavan » دوشنبه 5 آذر 1386 17:41

zahra angoran,  
بستگی به محل خونریزی و وضعیت الان نوزاد و میزان خسارتی که وارد ساخته داره
میتوانید به جراح مغز و اعصاب مراجعه کنید

Novice Poster

Novice Posterno avatar
پست ها

64

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 10 آبان 1386 10:34

آرشيو سپاس: 4 مرتبه در 4 پست

توسط Zahra1365 » سه شنبه 6 آذر 1386 08:13

سلام اخوان جان
اين شخصي که من مي گم الان بزرگ شده ( 16 سالشه ) ؟
درمورد ناتوانيش هم عرضم به حضورتون ناحيه چپ بدنش مثل دست و پاش قدرت زيادي ندارند يعني انگاري خيلي دير رشد مي کنند که اين امر موجب شده چند سانت دست و پاش کوتاهتر از ناحيه راستش باشه؟ لطفا اگر دکتر خوب سراغ دارين معرفي کنيد . :AA:
يک دنيا ممنون :smile:

Super Moderator

Super Moderatorنماد کاربر
پست ها

3050

تشکر کرده: 29 مرتبه
تشکر شده: 136 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 7 اسفند 1384 03:45

آرشيو سپاس: 1566 مرتبه در 615 پست

توسط Dr.Akhavan » سه شنبه 6 آذر 1386 19:12

zahra angoran,  شما 16 سال دیر به فکر افتادید.
برای طویلتر کردن دست و پا ها روش های مختلفی وجود دارد که میتوانید به یک متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.
برای درمان اساسی به نظرم  بهتر است پیش یک متخصص مغز و اعصاب هم بروید . شاید بعد از سالیان دراز بشود منطقه آسیب دیده را درمان کرد که امید وارم چنین شود.


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان