عمليات انتقال سوخت به ساختمان رآکتور بوشهر آغاز شد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, شوراي نظارت

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2952
تاریخ عضویت: پنج شنبه 1 اسفند 1387, 4:27 am
سپاس‌های ارسالی: 2399 بار
سپاس‌های دریافتی: 12642 بار

عمليات انتقال سوخت به ساختمان رآکتور بوشهر آغاز شد

پست توسط hani1459 » شنبه 30 مرداد 1389, 10:10 am

  

عمليات انتقال سوخت به ساختمان رآکتور بوشهر آغاز شد    -عمليات انتقال سوخت هسته اي به داخل ساختمان رآکتور نيروگاه بوشهر روز شنبه با حضور علي اکبر صالحي معاون رييس جمهوري و رييس سازمان انرژي اتمي ايران و "سرگئي کريينکو" رئيس آژانس اتمي روسيه آغاز شد.   [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]     گزارش خبرنگار سياسي ايرنا به نقل از روابط عمومي نيروگاه اتمي بوشهر ،سوخت اين نيروگاه براي نخستين بارگذاري شامل 163 مجتمع سوخت است که پس از استقرار در ساختمان رآکتور و انجام بازرسي هاي لازم به قلب آن منتقل مي شود.
انتقال سوخت هسته اي به داخل ساختمان رآکتور بيانگر اين است که نيروگاه اتمي بوشهر با موفقيت تمامي آزمايش هاي انجام شده بر روي سيستم ها و تجهيزات اصلي رآکتور طي يک سال گذشته، هم اکنون آماده راه اندازي است .
بر اساس اين گزارش سوخت نيروگاه هسته اي بوشهر در زمستان سال 1386 به اين نيروگاه حمل شد که تا پيش از اين در محفظه هاي ويژه اي در انباري مخصوص نگهداري مي شد .
پس از انتقال سوخت به داخل ساختمان رآکتور به منظور فراهم کردن امکان بازرسي فني، سوخت از محفظه هاي ويژه خارج و در مکان پيش بيني شده مستقر مي شود .
با انتقال سوخت به داخل قلب رآکتور (‌محفظه تحت فشار ) مراحل راه اندازي رآکتور آغاز خواهد شد .
نيروگاه هسته اي هزار مگاواتي بوشهر در شرايط رسيدن به قدرت اسمي معادل 915 مگاوات به ظرفيت توليد برق کشور اضافه خواهد کرد.
در زمان حاضر علي اکبر صالحي و "سرگئي کرينکو" ،رئيس آژانس اتمي روسيه مذاکرات خود را آغاز کرده اند .
قرار است روساي سازمان انرژي اتمي ايران و روسيه تا ساعاتي ديگر در نشستي خبري به سووالات خبرنگاران داخلي و خارجي پاسخ گويند       
[FONT=Times New Roman] [FONT=Times New Roman]  و ایران را دوست میدارم    

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2952
تاریخ عضویت: پنج شنبه 1 اسفند 1387, 4:27 am
سپاس‌های ارسالی: 2399 بار
سپاس‌های دریافتی: 12642 بار

Re: عمليات انتقال سوخت به ساختمان رآکتور بوشهر آغاز شد

پست توسط hani1459 » شنبه 30 مرداد 1389, 10:13 am

  

مذاکرات "صالحي" و "کريينکو" در بوشهر آغاز شد    - مذاکرات رييس سازمان انرژي اتمي ايران و رييس آژانس انرژي اتمي روسيه از لحظاتي پيش و قبل از آغاز عمليات انتقال سوخت به ساختمان راکتور نيروگاه اتمي بوشهر، آغاز شد.   [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]     گزارش خبرنگار اعزامي ايرنا ، صبح شنبه و پيش از آغاز عمليات انتقال سوخت به ساختمان راکتور نيروگاه اتمي بوشهر علي اکبر صالحي و سرگئي کريينکو با يکديگر ديدار و مذاکره کردند.
قرار است دوطرف در پايان اين مذاکرات در يک نشست خبري مشترک شرکت کنند.

قرار است تا لحظاتي ديگر سوخت اصلي نيروگاه اتمي بوشهر به استخر جنب قلب راکتور منتقل شود تا 163 مجتمع سوخت هسته اي براي آغاز تپش قلب استثنايي ترين نيروگاه اتمي جهان، وارد قلب راکتور شوند.
رييس سازمان انرژي اتمي ايران به ايرنا گفت که سوخت اصلي نيروگاه از انباري که خارج از ساختمان راکتور قرار دارد، با حضور بازرسان آژانس بين المللي انرژي اتمي خارج و در "استخر سوخت" نگهداري مي شود.
به گفته وي، پس از هشت روز، چنانچه روند کار مطلوب باشد و تمهيدات لازم انجام شود، انتقال سوخت از اين استخر به قلب راکتور انجام مي گيرد که اين مرحله نيز حدود 10 روز طول مي کشد که طي آن 163 مجتمع سوخت هسته اي اي يعني 82 تن سوخت اوليه وارد قلب راکتور شود .
82 تن سوخت اوليه نيروگاه اتمي بوشهر با غناي يک و شش دهم تا سه و شش دهم درصد در هشت محموله از 26 آذرماه تا هشتم بهمن ماه 86 از سوي روسيه وارد ايران شد.
رييس سازمان انرژي اتمي ايران مي گويد: پس از آنکه سوخت بطور کامل وارد قلب راکتور شد، اين نيروگاه آماده راه اندازي است.البته برخي معتقدند وقتي اولين مجتمع سوخت وارد قلب راکتور مي شود، مرحله راه اندازي آغاز شده است اما ما بر اين نظريم که راه اندازي را زماني اعلام کنيم که تمام مجتمع هاي سوخت وارد قلب راکتور شوند .
از اين رو به گفته صالحي، هفته سوم يا چهارم شهريور ماه ، راه اندازي با مفهومي که ايران مدنظرش است، انجام مي شود که البته راه اندازي راکتور نيروگاه به معناي اتصال برق راکتور به شبکه سراسري نيست بلکه راکتور شروع به توليد قدرت مي کند که براي وصل آن به شبکه سراسري، زماني حدود دو ماه نياز است.
عمليات احداث دو واحد نيروگاه اتمي در 12 کيلومتري جنوب شهر بوشهر، در سال 1974 از سوي شرکت آلماني زيمنس آغاز شد که به گفته صالحي، آلمان ها در آن زمان، پنج ميليارد مارک از ايران گرفتند اما پس از پيروزي انقلاب اسلامي، حاضر به اتمام اين دو واحد نشدند.
تهران در 25 آگوست 1992 ميلادي توافقنامه جامع همکاري هاي هسته اي با مسکو امضا کرد که بر اساس آن، شرکت روسي "اتم استروي اکسپورت" در هشتم ژانويه 1995 ميلادي، عمليات تکميل نيروگاه را به عهده گرفت.
با نگاهي به تاريخچه ساخت اين نيروگاه و مقايسه آن با ساير نيروگاههاي اتمي دنيا، بايد گفت که اين نيروگاه "استثنايي ترين" نيروگاه اتمي جهان است؛ همچنانکه رييس سازمان انرژي اتمي نيز بر اين نکته اذعان دارد.
استثنايي بودن نيروگاه اتمي بوشهر از جنبه هاي مختلف از جمله صبغه سياسي آن، تلفيق دو سيستم فني غربي و شرقي، چندين بار بمباران آن در زمان جنگ تحميلي هشت ساله و به ويژه زمان راه اندازي آن، است چرا که اين نيروگاه در شرايطي که تحريم هاي بين المللي عليه جمهوري اسلامي ايران شدت گرفته است، راه اندازي مي شود.
به گفته ديپلمات ها به رغم مشکلات فني در راه اندازي اين نيروگاه، با در نظر گرفتن شرايط و منافع کشورها، دلايل سياسي تاخير بيش از يک دهه مسکو در راه اندازي اين نيروگاه، قابل درک است چرا که روسيه در عرصه بين المللي و در راستاي منافع خود اقدام کرده است و هر کشور ديگري نيز براي حفظ منافعش ناگزير به برخي اقدامات دست مي زند.
اما اکنون روسيه عزم خود را براي راه اندازي نيروگاه جزم کرده تا جايي که "سرگئي لاوروف" وزير خارجه اين کشور از راه اندازي نيروگاه بوشهر دفاع کرد و گفت: نيروگاه بوشهر نسبت به هرگونه چرخش و سوءاستفاده تسليحاتي ايمن است و غير از توليد برق، کار ديگري نمي توان با آن انجام داد و تمامي رهبران کشورهاي غربي هم از اين مساله مطمئن هستند.
به رغم همه انتقادهاي مسوولان جمهوري اسلامي در ماههاي اخير از رويکردهاي روسيه، رييس سازمان انرژي اتمي ايران در جديدترين اظهار نظرش از همکاري روسها در راه اندازي اين نيروگاه تقدير مي کند و مي گويد همچنانکه در عرصه صنعتي شدن، نام روسيه در کنار ايران قرار گرفت، چنين مقدر شده است که در عرصه فناوري هسته اي نيز، نام اين کشور در کنار ايران باشد.
حال با انجام عمليات سوخت گذاري، عملا نيروگاه اتمي بوشهر نه تنها به نقطه غيرقابل بازگشت رسيده بلکه به گفته رييس سازمان انرژي اتمي ايران، مقررات و پروتکل هاي بين المللي از جمله قطعنامه هاي آژانس بين المللي انرژي اتمي، شوراي امنيت و بيانيه پاياني کنفرانس بازنگري ان.پي.تي درباره آن ساري و جاري مي شود و حمله به آن "جرم بين المللي " محسوب مي شود چرا که تبعاتش جهاني است.
رهبر معظم انقلاب نيز در تازه ترين بيانات خود درباره تهديد نظامي آمريکا تاکيد کرده اند: بعيد است آنها اين حماقت را انجام دهند اما همه بدانند، اگر اين تهديد عملي شود ميدان مقابله ملت ايران فقط منطقه ما نخواهد بود بلکه اين مقابله، ميدان گسترده تري خواهد داشت.
البته آمريکا علاوه بر تهديد نظامي، همزمان با اعلام آغاز عمليات سوخت گذاري نيروگاه اتمي بوشهر،‌ راه اندازي اين نيروگاه را به معناي عدم نياز ايران به غني سازي اورانيوم دانسته است در حاليکه متخصصان و کارشناسان فني هسته اي مي گويند سالانه حدود 30 تن سوخت براي تعويض بخشي از سوخت نيروگاه لازم است که تاکنون فقط قرارداد تامين سوخت دو سال اين نيروگاه منعقد شده است.
کارشناسان فني هسته اي معتقدند با توجه به تحولات غيرقابل پيش بيني در عرصه بين المللي، مشخص نبودن روند فروش سوخت هسته اي و قيمت آن در بازار جهاني در آينده و نيز نياز سالانه نيروگاه اتمي بوشهر به سوخت، غني سازي اورانيوم بيش از پيش ضروري است تا تهران براي تامين سوخت اين نيروگاه و نيروگاههاي آتي خود دچار مشکل نشود.
ديپلمات ها همچنين معتقدند که با راه اندازي نيروگاه اتمي بوشهر، مذاکرات در عرصه بين المللي در فاز جديدي قرار مي گيرد.      
[FONT=Times New Roman] [FONT=Times New Roman]  و ایران را دوست میدارم    

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2952
تاریخ عضویت: پنج شنبه 1 اسفند 1387, 4:27 am
سپاس‌های ارسالی: 2399 بار
سپاس‌های دریافتی: 12642 بار

Re: عمليات انتقال سوخت به ساختمان رآکتور بوشهر آغاز شد

پست توسط hani1459 » شنبه 30 مرداد 1389, 10:15 am

  
روسيه به تعهدات خود در مقابل نيروگاه بوشهر عمل کرد    رييس آژانس انرژي اتمي روسيه گفت: روسيه به تمامي تعهدات خود در قبال نيروگاه اتمي بوشهر عمل کرده است.   [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]     کريينکو روز شنبه در حاشيه بازديد از نيروگاه اتمي بوشهر در جمع خبرنگاران افزود: امروز روز بزرگي است و ما وارد مرحله راه اندازي فيزيکي نيروگاه بوشهر شديم.
وي تصريح کرد: نيروگاه بوشهر يک نيروگاه ويژه اي است که مشابه آن دردنيا وجود ندارد چرا که بسياري از قطعات و تجهيزات آن به روي قطعاتي که آلمانها نصب کرده اند نصب شده است.
وي اظهار داشت: با توجه به انتظار 36ساله راه اندازي نيروگاه اتمي بوشهر از تحقق اين خواسته مردم ايران خوشحاليم.
کريينکو يادآورشد: اين يک واقعه مهم است و اعلام مي کنيم روسيه به تمام تعهدات خود در رابطه با نيروگاه اتمي بوشهر عمل کرده          
[FONT=Times New Roman] [FONT=Times New Roman]  و ایران را دوست میدارم    

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2952
تاریخ عضویت: پنج شنبه 1 اسفند 1387, 4:27 am
سپاس‌های ارسالی: 2399 بار
سپاس‌های دریافتی: 12642 بار

Re: عمليات انتقال سوخت به ساختمان رآکتور بوشهر آغاز شد

پست توسط hani1459 » شنبه 30 مرداد 1389, 10:18 am

  

رويترز: نيروگاه بوشهر پيروزي ايران بر آمريکا است    - خبرگزاري رويترز در خبري از تهران به نقل از يک کارشناس راه اندازي نيروگاه بوشهر را اعلام پيروزي ايران بر آمريکا دانست و نوشت: اين رويداد نقطه عطفي براي ايران درراه احاطه و تسلط برفن آوري هسته اي است.   [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]     دراين خبر نوشت : نيروگاه هسته اي بوشهر فرصتي است براي تهران مبني براينکه برنامه هاي هسته ايش کاملا صلح آميز است.
اين خبرگزاري با اشاره به اينکه ايران تاکيد مي کند هرگز در پي دستيابي به تسليحات هسته اي نيست ؛ افزود: ايران مي گويد با استفاده از فن آوري هسته اي درتوليد برق ، مي تواند مصرف سوخت هاي فسيلي را دراين کشور کاهش داده و به اين ترتيب نفت وگاز بيشتري را صادر کرده و براي زماني که اين ثروت معدني دراين کشور به پايان مي رسد ، آمادگي داشته باشد.
" مارک فيتز پاتريک " از کارشناسان موسسه بين المللي مطالعات استراتژيک واقع در لندن گفت : امروز ( شنبه ) روز بزرگي براي ايران است که سال ها منتظر چنين روزي بوده است، راه اندازي نيروگاه بوشهر بارها به تعويق افتاده است وبا سوخت گذاري اين نيروگاه ، ايراني ها نفس راحتي خواهند کشيد.
اين کارشناس تاکيد کرد: با راه اندازي اين نيروگاه ، ايران پيروزي بر آمريکا را که پيوسته براي متوقف کردن برنامه هسته اي تهران تلاش کرده است اعلام خواهد کرد.
علي اکبر صالحي رييس سازمان انرژي اتمي ايران گفت : راه اندازي نيروگاه بوشهر خاري درچشم بدخواهان خواهد بود.
به گفته ديپلمات ها ، نيروگاه بوشهر – که تحت نظارت آژانس بين المللي انرژي اتمي قراردارد داراي خطر تکثير هسته اي چنداني نيست و با برنامه غني سازي اورانيوم ايران ، هيچ ارتباطي ندارد.
در همين حال رويترز نوشت: سوخت گذاري نيروگاه بوشهر توسط متخصصان ايراني و روس و راه اندازي آن در روز شنبه ، بدون شک موجب بروز واکنش توسط تندروها در واشنگتن خواهد شد.
ايران به عنوان کشوري که از امضا کنندگان پيمان منع گسترش تسليحات هسته اي – موسوم به ان پي تي – است ، حق دارد از انرژي هسته اي صلح آميز برخوردار باشد.
خبرگزاري رويترز در همين حال افزود: موقعيت روسيه به عنوان يک صادر کننده فن آوري هسته اي ( با راه اندازي نيروگاه بوشهر) درميان کشورهاي درحال توسعه - که درجستجوي جايگزيني نيروي هسته اي با سوخت هاي فسليي هستند – ممکن است بسيار با ارزش باشد.    
[FONT=Times New Roman] [FONT=Times New Roman]  و ایران را دوست میدارم    

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2952
تاریخ عضویت: پنج شنبه 1 اسفند 1387, 4:27 am
سپاس‌های ارسالی: 2399 بار
سپاس‌های دریافتی: 12642 بار

Re: عمليات انتقال سوخت به ساختمان رآکتور بوشهر آغاز شد

پست توسط hani1459 » شنبه 30 مرداد 1389, 10:20 am

  
اختصاصي/
صالحي: نيروگاه اتمي بوشهر حاصل استقامت ايرانيان است    معاون رييس جمهور و رييس سازمان انرژي اتمي "نيروگاه اتمي بوشهر" را حاصل استقامت و مقاومت ايرانيان دانست و تاکيد کرد: اگر ملتي اراده کند که آزاده باشد يقينا دست تقدير با او همراهي خواهد کرد.   [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]     اکبر صالحي همزمان با آغاز فرايند سوختگذاري نيروگاه اتمي بوشهر، در گفت و گو با کار گروه هسته اي ايرنا يادآور شد که علاوه بر جشن بزرگ امروز، اواخر شهريور ماه و همزمان با آغاز فعاليت نيروگاه بوشهر و همچنين در آبان ماه يعني زماني که برق اين نيروگاه وارد مدار شود، ايرانيان اين رويداد تاريخي را با حضور مقامات ساير کشورها و شخصيت هاي بين المللي جشن خواهند گرفت.
صالحي نيروگاه بوشهر را استثنايي ترين نيروگاه اتمي جهان خواند و گفت: استثنايي بودن نيروگاه اتمي بوشهر از جنبه هاي مختلف از جمله صبغه سياسي آن، تلفيق دو سيستم فني غربي و شرقي، چندين بار بمباران آن در زمان جنگ تحميلي هشت ساله و به ويژه زمان راه اندازي آن، است چرا که اين نيروگاه در شرايطي که تحريم هاي بين المللي عليه جمهوري اسلامي ايران شدت گرفته است، راه اندازي مي شود.
رييس سازمان انرژي اتمي اظهار داشت: مقاومت مردم و حس استقلال طلبي و حمايت آنها از مسئولين باعث شد تا نيروگاه بوشهر در نتيجه تلاش و کوشش فراوان به نتيجه برسد.
صالحي با بيان اينکه همه مردم دنيا منتظر راه اندازي نيروگاه بوشهر هستند، تاکيد کرد: وحدت داخلي، انسجام ملي، اعتقاد به اصول اخلاقي و مذهبي و دين باوري مردم ايران به همراه مقاومت و مجاهدت مسئولين همه دست در دست يکديگر داد تا اولين نيروگاه هسته اي کشور به نتيجه برسد.
معاون رييس جمهور با اشاره به ارشادات و حمايت هاي رهبر معظم انقلاب از موضوع هسته اي گفت: موضوع هسته اي يکي از عمده ترين بحث هاي سياسي، حقوقي و فني کشور بعد از انقلاب اسلامي بوده است و مقام معظم رهبري عنايت شخصي به اين موضوع داشته اند و در جريان تمامي امور مربوط به آن هستند.
رييس سازمان انرژي اتمي تصريح کرد: ارشادات رهبر معظم انقلاب در موضوع هسته اي، ارشاداتي مستمر، دايمي و کارساز بوده است و در هر جايي که به بن بستي مي رسيديم، ارشادات ايشان راهگشا بود.
وي با جانانه و همه جانبه خواندن حمايت هاي رييس جمهور از موضوع هسته اي خاطرنشان کرد: آقاي احمدي نژاد در بعد سياسي مستحکم ايستادگي کردند و مسائل را طوري جلو بردند که بتوانيم با افتخار هر چيزي را بدست آورده و جلو ببريم.    
[FONT=Times New Roman] [FONT=Times New Roman]  و ایران را دوست میدارم    

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2952
تاریخ عضویت: پنج شنبه 1 اسفند 1387, 4:27 am
سپاس‌های ارسالی: 2399 بار
سپاس‌های دریافتی: 12642 بار

Re: عمليات انتقال سوخت به ساختمان رآکتور بوشهر آغاز شد

پست توسط hani1459 » شنبه 30 مرداد 1389, 10:31 am

روسيه خواستار مذاكره با ايران در زمينه همكاري‌هاي هسته‌اي است
خبرگزاري فارس: معاون وزير خارجه روسيه اعلام كرد كه كشورش خواستار برگزاري ملاقاتي هر چه سريعتر با مقامات ايران به منظور بررسي طرح تبادل سوخت هسته‌اي براي راكتور تحقيقاتي تهران است.

تصویر
به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري «نووستي»، "سرگئي ريابكوف " معاون وزير امور خارجه روسيه اعلام كرد كه مقامات كشورش خواستارهر چه سريعتر برگزار شدن ملاقاتي با مقامات ايراني به منظور بررسي طرح تبادل سوخت براي راكتور تحقيقاتي تهران است.
اين ديپلمات بلند پايه روس تاكيد كرد: «ما معتقديم كه برگزاري چنين ملاقاتي ضروري است، ضمن اينكه اين ملاقات هر چه زودتر صورت بگيرد، بهتر خواهد بود.»
وي افزود: «همانطور كه پيش از اين نيز اعلام شده مقامات مسكو از اين مسئله حمايت مي كنند كه نمايندگان تركيه و برزيل كه در تاريخ 17 ماه مه به همراه ايران بيانيه اي در بالاترين سطح در زمينه تبادل سوخت هسته اي امضاء كرده اند، نيز مي توانند در چنين مذاكراتي حضور داشته باشند.»
"سرگئي ريابكوف " گفت: «ما آمادگي آن را داريم كه در آينده نيز در اين چارچوب به همكاري بپردازيم. ولي اگر بطور مشترك به چنين نتيجه گيري دست يافته شود كه برگزاري چنين ملاقاتي در تركيب بسته تر و بدون حضور تركيه و برزيل، عاقلانه تر خواهد بود، ما با اين مسئله نيز مشكلي نخواهيم داشت.»
معاون وزير خارجه روسيه افزود: «به احتمال زياد اين مسئله به ما بستگي ندارد و اين موضوع كه گفتگوي سياسي بين آنكارا، برازيليا و ساير پايتختهاي كشورهاي شركت كننده در «گروه وين» تقسيم شود، مسئله اي است كه دوستان ايراني ما بايد در اين رابطه تصميم بگيرند.»
ريابكوف معتقد است: «البته مسئله شكل مذاكرات مسئله اي كاملا اساسي و مهم است. ما بايد چنين گفت‌وگوهايي را هر چه سريعتر آغاز كنيم. روسيه در آينده نيز دائما از اين مسئله حمايت خواهد كرد. ما تلاش مي كنيم تا همتايان خويش در "گره وين " را به اين سمت سوق دهيم تا چنين مذاكراتي هر چه زودتر انجام پذيرد.»

فارس
[FONT=Times New Roman] [FONT=Times New Roman]  و ایران را دوست میدارم    

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 965
تاریخ عضویت: چهار شنبه 10 تیر 1388, 8:47 am
سپاس‌های ارسالی: 2776 بار
سپاس‌های دریافتی: 3436 بار

Re: عمليات انتقال سوخت به ساختمان رآکتور بوشهر آغاز شد

پست توسط victory67 » شنبه 30 مرداد 1389, 11:28 am

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
با آغاز عمليات انتقال سوخت به ساختمان رآكتور قلب نيروگاه بوشهر اتمي شد

خبرگزاري فارس: عمليات انتقال سوخت هسته‌اي به داخل ساختمان رآكتور بوشهر دقايقي پيش با حضور صالحي و سرگئي كرينكو آغاز شد.

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]به گزارش خبرنگار اعزامي خبرگزاري فارس به بوشهر، عمليات انتقال سوخت هسته‌اي به داخل ساختمان رآكتور بوشهر امروز (شنبه) با حضور علي اكبر صالحي معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان انرژي اتمي و سرگئي كرينكو رئيس آژانس انرژي اتمي روسيه (روس اتم) در نيروگاه بوشهر آغاز شد.
در اين مراسم «ولاديمير كوتين» رئيس نظام ايمني روسيه و بازرسان آژانس بين‌المللي انرژي اتمي نيز حضور دارند.
سوخت نيروگاه بوشهر براي اولين بارگذاري شامل 163 مجتمع سوخت مي‌باشد كه پس از استقرار در ساختمان رآكتور و انجام بازرسي‌هاي لازم به داخل قلب رآكتور منتقل مي‌شود.
انتقال سوخت هسته‌اي به داخل ساختمان رآكتور بيانگر اين مهم مي‌باشد كه نيروگاه اتمي بوشهر با انجام موفق كليه آزمايشات بر روي سيستم‌ها و تجهيزات اصلي رآكتور طي يك سال گذشته آماده راه‌اندازي مي‌باشد.
سوخت نيروگاه اتمي بوشهر در نيمه دوم سال 86 به نيروگاه حمل شد كه تا پيش از اين در محفظه‌هاي ويژه‌اي در انباري مخصوص نگهداري مي‌شد. پس از انتقال سوخت به داخل ساختمان رآكتور به منظور فراهم كردن امكان بازرسي فني، سوخت از داخل محفظه‌هاي ويژه خارج و در مكان‌هاي پيش‌بيني شده مستقر مي‌شود.
با انتقال سوخت به داخل قلب رآكتور (محفظه تحت فشار) مراحل راه‌اندازي رآكتور آغاز خواهد شد.
نيروگاه هسته‌اي هزار مگاواتي بوشهر در شرايط رسيدن به قدرت نامي، معادل 915 مگاوات به ظرفيت شبكه برق كشور خواهد افزود. از امروز تاسيسات هسته‌اي بوشهر از نام تاسيسات بيرون آمده و «نيروگاه اتمي» محسوب مي‌شود.
بر اساس اين گزارش، 3 ماه بعد از راه‌اندازي نيروگاه بوشهر و زماني كه نيروگاه به 50 درصد قدرت اسمي خود برسد، برق اتمي به شبكه وصل خواهد شد.
سوخت نيروگاه بوشهر به طور مستقيم توسط روسيه تامين مي‌شود و اين كشور متعهد است به مدت 10 سال اين سوخت را تامين كند، پسمانده سوخت نيز به روسيه انتقال داده مي‌شود.
قرارداد اوليه نيروگاه اتمي بوشهر پيش از انقلاب با شركت «كرافت ورك يونيون» يكي از شركت‌هاي وابسته به زيمنس آلمان منعقد شد. بر اساس اين قرارداد اين شركت ساخت 2 واحد نيروگاه اتمي هر يك به توان اسمي 1293 مگاوات و توان خالص 1196مگاوات را در بوشهر برعهده گرفت، اما در سال 1357 در شرايطي كه حدود 75 درصد از واحد اول و 60 درصد واحد دوم نيروگاه ساخته شده بود با پيروزي انقلاب در ايران طرف آلماني كار بر روي پروژه را متوقف كرد.
دولت ايران از شركت آلماني در دادگاه داوري بين‌المللي شكايت كرد و طبق نظر اين دادگاه مقرر شد كه كليه قطعات و دستگاه‌هاي ساخته شده دو نيروگاه بوشهر تا آن زمان، به اضافه نيمي از سوخت هسته‌اي به مالكيت ايران درآيد و پيمانكار موظف شد كه اين قطعات را در بندر بوشهر، به ايران تحويل دهد.
در دهه 60 بار ديگر كار در نيروگاه بوشهر از سر گرفته شد، اما همزمان با حضور كارشناسان آلماني در نيروگاه، حمله موشكي عراق به بخشي از ساختمان نيروگاه بوشهر، آلمان را از ادامه پروژه منصرف كرد.
قرارداد تكميل واحد اول نيروگاه هزار مگاواتي بوشهر به عنوان بخشي از تامين انرژي پس از مذاكرات فراوان بين ايران و روسيه در سال 1372 مورد تصويب طرفين قرار گرفت و عمليات اجرايي تكميل اين نيروگاه عملا از سال 1374 آغاز شد.
انتهاي پيام/

[FONT=Times New Roman]●  گزارش تصويري مرتبط [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
  تصویر تصویرزندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست/ هر کسی نغمه خود خواندو از صحنه رودتصویر تصویر 
  تصویر تصویرصحنه پیوسته بجاست /خرم آن نغمه که بسپارند به یادتصویر تصویر     
  

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه 7 شهریور 1388, 3:26 am
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22790 بار
تماس:

Re: عمليات انتقال سوخت به ساختمان رآکتور بوشهر آغاز شد

پست توسط Sami 1993 » شنبه 30 مرداد 1389, 12:54 pm

دويچه‌وله: ايران با وجود مخالفت‌هاي غرب نيروگاه بوشهر را راه اندازي كرد
خبرگزاري فارس: رسانه‌هاي خارجي بارگذاري سوخت به داخل نيروگاه بوشهر را پيروزي بزرگي براي ايران در مقابل مخالفت غرب به رهبري آمريكا به شمار مي‌آورند.

تصویر
به گزارش فارس به نقل از شبكه خبري آلماني "دويچه وله "، ايران توانست سوخت گذاري در اولين نيروگاه هسته‌اي خود را با وجود مخالفت‌هاي سرسختانه غرب و تاخير مسكو در انجام تعهداتش، به پايان برساند.
مهندسان ايراني و روسي روز شنبه بارگذاري سوخت به داخل نخستين نيروگاه هسته‌اي ايران را آغاز كردند كه اين كار نشانگر حركت رو به جلوي ايران با وجود تحريم‌هاست.
با انتقال سوخت به داخل قلب رآكتور مراحل راه‌اندازي رآكتور آغاز مي‌شود. نيروگاه هسته‌اي هزار مگاواتي بوشهر بر شرايط رسيدن به قدرت نامي معادل 915 مگاوات به شبكه برق كشور مي‌افزايد.
انتهاي پيام/+

Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 837
تاریخ عضویت: شنبه 19 اردیبهشت 1388, 6:10 pm
سپاس‌های ارسالی: 231 بار
سپاس‌های دریافتی: 1917 بار

Re: عمليات انتقال سوخت به ساختمان رآکتور بوشهر آغاز شد

پست توسط میهن پرست » شنبه 30 مرداد 1389, 1:54 pm

بالاخره این انتظار چندین ساله به پایان رسید.نمیدونم چی بگم اما تبریک میگم به تمام ملت ایران که راه اندازی این نیروگاه رو دیدن. :lol: :lol: :razz: :razz:
شاید سالهای سال باشد که اتش امپراطوری پارس خاکستر شده باشد.اما روزی فرا خواهد رسید که ز خاکستر ها ققنوس برخیزد و ان هنگام اتش سالهای سال سکوت مردم ایران زبانه خواهد کشید و بار دیگر مردمی از سرزمین پارس از شرق تا چین واز غرب تا دروازه های روم حکمرانی میکنند و تمام دشمنان این مرز وبوم در اتش قهر ایران خواهند سوخت.ان روز نزدیک است...

Novice Poster
Novice Poster
پست: 57
تاریخ عضویت: پنج شنبه 15 مرداد 1388, 4:18 pm
محل اقامت: بلند آسمان جایگاه من است
سپاس‌های ارسالی: 293 بار
سپاس‌های دریافتی: 151 بار

Re: عمليات انتقال سوخت به ساختمان رآکتور بوشهر آغاز شد

پست توسط SORENA77 » شنبه 30 مرداد 1389, 3:05 pm

خدایا شکرت :( ^:)^ ^:)^
:razz: :razz: به قول یارو گفتنی ایشاالله توربینش بچرخه برامون :::P :::P
:razz: :razz: :razz: :razz:
:razz: :razz: :razz:
:razz: :razz:
:razz:
من او بدم من او شدم

با او بدم بی او شدم

در عشق او چون او شدم

زین رو چنین بیسو شدم
l

ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”