در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد
Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

965

تشکر کرده: 1 مرتبه
تشکر شده: 7 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 10 تیر 1388 07:47

آرشيو سپاس: 3923 مرتبه در 763 پست

ايران؛ چهل‌ويكمين واردكننده بزرگ دنيا، سومين در خاورميانه

توسط victory67 » سه شنبه 2 شهریور 1389 14:00

اختصاصي فارس/ با واردات 57 ميليارد دلاري محقق شد:
ايران؛ چهل‌ويكمين واردكننده بزرگ دنيا، سومين در خاورميانه
خبرگزاري فارس: ايران با حجم واردات 57 ميليارد دلاري در سال 2009 ميلادي بين 200 كشور در رتبه 41 دنيا، 14 آسيا و سوم خاورميانه قرار گرفت.


به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، بحث مديريت واردات كه اخيراً در ديدار كارگزاران نظام با مقام معظم رهبري مطرح شد، در كانون توجهات كارشناسي و رسانه اي قرار گرفته و مسئولات دولت و مجلس نيز اخيراً نشستهايي را براي جلوگيري از واردات بي رويه كالاهاي بي كيفيت برگزار كردند.
بر اساس قانون برنامه چهارم توسعه دولت امكان جلوگيري از واردات را ندارد و همين مساله موجب انتقاد برخي مسئولان دولتي شده است كه تغيير اين قانون در دستور كار دولت و مجلس قرار گرفته است.
به گزارش فارس، مقايسه ايران با ديگر كشورهاي دنيا در امر واردات حاكي از اين است كه ايران يكي از بزرگترين بازار كالاهاي مصرفي ديگر كشورها در دنيا به شمار مي رود و به عنوان نمونه تنها در سال گذشته ميلادي بيش از 57 ميليارد دلار واردات داشتيم كه ضربه بزرگي به توليد داخل و اشتغال زده است.
بر اساس گزارش مركز اطلاعات اقتصادي آمريكا، ايران در سال گذشته ميلادي با واردات 57 ميليارد دلاري در رتبه 41 دنيا قرار گرفته است.
اين گزارش حاكي است: بين 200 كشور دنيا، ايالات متحده آمريكا با واردات 1563 ميليارد دلاري در سال گذشته عنوان بزرگترين واردكننده دنيا را به خود اختصاص داد و آلمان با واردات 966 ميليارد دلاري و چين با واردات 954 ميليارد دلاري در رتبه هاي دوم و سوم قرار گرفتند.
بر اساس اين گزارش، رتبه هاي چهارم تا دهم واردات در سال گذشته به ترتيب به كشورهاي فرانسه 538 ميليارد دلار، ژاپن 499 ميليارد دلار، انگليس 486 ميليارد دلار، ايتاليا 410 ميليارد دلار، هلند 369 ميليارد دلار، هنگ كنگ 348 ميليارد دلار و كانادا 327 ميليارد دلار اختصاص داشته است.
در حالي ايران با واردات 57 ميليارد دلاري در رتبه 41 قرار گرفت كه فنلاند با واردات 58 ميليارد دلاري در رتبه 40 و قبل از ايران و عراق با واردات 55 ميليارد دلاري در رتبه 42 و پس از ايران قرار دارد.

* ايران چهاردهمين واردكننده بزرگ آسيا و سومين در خاورميانه

به گزارش فارس، ايران در سال گذشته پس از كشورهاي چين، ژاپن، هنگ كنگ، كره جنوبي، هند، سنگاپور، تايوان، امارات، مالزي، تايلند، اندونزي، عربستان سعودي و ويتنام در رتبه چهاردهم واردات در آسيا قرار گرفت.
در منطقه خاورميانه نيز ايران پس از امارات و عربستان، سومين واردكننده بزرگ منطقه به شمار مي رود.
انتهاي پيام/ص
زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست/ هر کسی نغمه خود خواندو از صحنه رود
                     صحنه پیوسته بجاست /خرم آن نغمه که بسپارند به یاد


کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب victory67 تشکر کرده اند:
Mahdi1944

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 7 مهمان