مقامات سابق اطلاعاتي آمريكا در نامه‌اي خطاب به اوباما:

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه 7 شهریور 1388, 3:26 am
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22789 بار
تماس:

مقامات سابق اطلاعاتي آمريكا در نامه‌اي خطاب به اوباما:

پست توسط Sami 1993 » سه شنبه 2 شهریور 1389, 5:33 pm

مقامات سابق اطلاعاتي آمريكا در نامه‌اي خطاب به اوباما:
گسترش جنگ به نابودي اسرائيل منجر مي‌شود (1)
خبرگزاري فارس: گروهي از مقامات سابق اطلاعاتي آمريكا در نامه‌اي سرگشاده خطاب به باراك اوباما با اشاره به تهديدات رژيم‌صهيونيستي عليه ايران و حمايت آمريكا از اين موضوع نوشتند: گسترش جنگ نهايتاً مي‌تواند به نابودي اسرائيل منجر شود.

تصویر
به گزارش فارس، پايگاه اينترنتي "ولترنت " در گزارشي اقدام به انتشار نامه سرگشاده گروهي از مقامات سابق اطلاعاتي ايالات متحده كه خطاب به اوباما نوشته‌اند، كرده است.
ولترنت در مقدمه اين نامه نوشت: از زمان مخالفت ژنرال‌ها در سال 2006 و كميسيون "بيكر- هميلتون " (Baker-Hamilton) و كنار گذارده شدن "دونالد رامسفلد "، حمله به ايران از برنامه واشنگتن حذف شد. با اين وجود جنگ‌طلبان هيچ‌گاه بي‌كار ننشستند. آن‌ها با اتكاء به رژيم صهيونيستي به آماده‌سازي خود در سايه ادامه دادند. گروهي از مقامات اطلاعاتي سابق در مورد ضعف كنوني دولت "اوباما " و آمادگي جنگ‌طلبان براي سوءاستفاده از كوچك‌ترين رخدادي جهت درگير كردن ايالات متحده در جنگي تازه در مقياسي وسيع نگرانند. اگر چه مخاطب نامه سرگشاده اين ماموران سابق اطلاعاتي، باراك اوباما است، ولي در عين حال هدف آنها آگاه ساختن اذهان عمومي در مورد خطرات موقعيت كنوني نيز بوده است.

• نامه‌اي به رئيس جمهور از طرف ماموران كهنه‌كار اطلاعاتي ميانه رو

مأموران اطلاعاتي سابق، خطاب به اوباما مي‌نويسند: ما اين نامه را جهت آگاه‌ساختن جنابعالي در مورد حمله احتمالي اسرائيل عليه ايران در ماه جاري و اينكه ممكن است اين قضيه به جنگي گسترده‌تر منجر شود، تنظيم كرده‌ايم.
رهبران اسرائيل ممكن است به اين نتيجه برسند زماني كه تهاجم آغاز شود. از لحاظ سياسي براي شما چيزي غير از حمايت همه جانبه از اسرائيل در ميان نباشد و اين‌كه جنگ چگونه آغاز گرديده، ديگر مهم نخواهد بود و نيروها و تسليحات ايالات متحده آزادانه براي كمك به اسرائيل سرازير خواهند شد. اما گسترش جنگ نهايتاً مي‌تواند به نابودي رژيم اسرائيل منجر شود.
ما معتقديم كه اظهار‌نظرهايي كه توسط مقامات ارشد آمريكايي از جمله جنابعالي ابراز مي‌گردد، حاكي از اطميناني نابجا به نخست وزير رژيم اسرائيل، "بنيامين نتانياهو " است.
آن‌ها در ادامه به ذكر چند نمونه از اين اطمينان نابجا بسنده ‌مي‌كنند: در واقع اين عبارت به تنهايي مي‌تواند روشن كننده باشد وقتي كه "لئون پانتا "، رئيس سيا با بي‌قيدي اظهار مي‌كند كه واشنگتن تصميم‌گيري در مورد زمان حمله به ايران و ميزان تلاش‌هاي ديپلماتيك را به اسرائيلي‌ها سپرده است.
در 27 ژوئن پانتا با بي‌اعتنايي به خبرنگار شبكه ABC "جيك تاپر " (Jake Tapper) گفت: من فكر مي‌كنم آنها مي‌خواهند امكان تغيير رفتار ايران از طريق ديپلماتيك را به ما بدهند همان‌طور كه از لحاظ نظامي نيز به آن انديشيده شده است.
اين نامه اين انتقاد را به خود اوباما هم وارد دانسته و مي‌نويسد: به طور مشابه، لحني كه جنابعالي و نتانياهو در 7 جولاي در مصاحبه با تلويزيون اسرائيل داشتيد به‌وضوح دور از لحن شما در دوره‌اي است كه روابط دو طرف دست‌خوش تشنج گرديده بود.
جنابعالي گفتيد "هيچ كدام از ما نمي‌خواهد ديگري را در مقابل عمل انجام گرفته قرار دهد و اين راه‌كاري‌ است كه من فكر مي‌كنم نتانياهو نيز به آن متعهد است. " شما ممكن است از معاون خود يعني "جوزف بايدن " بخواهيد كه از نوع تعجبي كه وي با آن در اسرائيل روبرو شد شما را آگاه سازد. در موقعيت عمل انجام گرفته قرار دادن يكي از شيوه‌هاي رايجي است كه اسرائيل مدت‌ها به آن عمل كرده است. در خلال بحران خاورميانه در بهار سال 1967، برخي از ما شاهد سيل عظيم فريب‌كاري اسرائيل و شوك ناشي از آن بوديم. همان‌طور كه اسلاف نتانياهو ظاهراً از حمله قريب‌الوقوع اعراب به عنوان توجيهي براي آغاز جنگ جهت غصب سرزمين‌هاي اعراب استفاده كردند.

• مدت‌ها است فهميده‌ايم اسرائيل در مورد تهديدات عليه خود غلو مي‌كند

نويسندگان نامه سپس به سابقه تاريخي رژيم صهيونيستي در سوءاستفاده از تهديدات عليه خود اشاره كرده و مي‌نويسند: مدتي طولاني است كه ما به اين نتيجه رسيده‌ايم كه اسرائيل در مورد تهديدي كه از طرف اعراب ناشي مي‌شد، غلو كرده است. قبل از سال 1982 زماني كه نخست‌وزير رژيم سابق اسرائيل "مناخيم بگين " Menachem Begin)) به طور رسمي اعتراف كرد:
"در ژوئن 1967 گزينه‌هاي مختلفي پيش روي ما بود. تمركز ارتش مصر در مواضع صحراي سينا، بدين معني نبود كه "ناصر " رئيس جمهور وقت مصر، واقعاً قصد تهاجم به ما را دارد. ما بايد با خود صادق باشيم، ما تصميم گرفته بوديم به كشور وي حمله كنيم. "
در واقع اسرائيل از لحاظ نظامي آماده بود و حتي تحريكاتي عليه همسايگان خود جهت برانگيختن عكس‌العمل آن‌ها انجام مي‌داد تا بتواند از آن به عنوان توجيهي براي گسترش مرزهاي خود استفاده كند.
با ارائه اين سابقه، هر فردي ممكن است به‌طور كامل در مورد هرگونه اطمينان و تعهد خصوصي نتانياهو به جنابعالي در مورد عدم شروع تهاجم به ايران و عدم قرار دادن ايالات متحده در شرايط عمل انجام شده، ترديد كند.

• نتانياهو دغل‌بازي است كه فكر مي‌كند آمريكا در جيب او قرار دارد

در ادامه اين نامه آمده است: نتانياهو عقيده دارد كه برگ‌هاي برنده زيادي دارد. عمدتاً به خاطر حمايت قوي كه وي از جانب كنگره و رسانه‌هاي نيرومند حامي اسرائيل از آن برخوردار است؛ وي اكراه جنابعالي را حتي در مسائل دوجانبه‌ بحث‌برانگيز در خلال ديدار اخيرش به‌عنوان تاييدي در برخورداري از يك سري امتيازات خاص تلقي مي‌كند.
در خلال انتخابات در ايالات متحده (شامل انتخابات ميان دوره‌اي) رهبران اسرائيل به‌خصوص از قدرتي كه آن‌ها و لابي حزب "ليكود " (Likud) در عرصه سياست آمريكا از آن برخوردار بودند، مطمئن بودند.
مأموران سابق اطلاعاتي در ادامه با بيان اينكه نخست وزير فعلي به‌خوبي از مناخيم بگين و "آريل شارون " درس آموخته اظهار مي‌كنند: "شخصيت سياسي نتانياهو در يك نوار ويديوئي كه 9 سال پيش ضبط شده بود و از تلويزيون اسرائيل پخش شد، مشخص گرديد. در اين فيلم وي داستان فريب پرزيدنت "كلينتون " را در خصوص اجراي پيمان "اسلو " (در حالي‌كه عملاً به نابودي آن پرداخته بود) با آب و تاب تعريف و بدان مباهات مي‌كند. "
اين نوار موضعي اهانت‌آميز و در عين حال حيرت‌آور را نشان مي‌داد كه در آن آمريكا به چه آساني تحت تاثير اسرائيل قرار مي‌گيرد. نتانياهو در اين نوار گفته بود:
"آمريكا چيزي است كه به‌راحتي مي‌توان آن را حركت داد، حركتي در مسير دلخواه... آنها به‌هيچ عنوان مزاحم راه ما نيستند... 80 درصد آمريكايي‌ها از ما حمايت مي‌كنند، اين مضحك است. "
"گيدون لوي "، روزنامه‌نويس اسرائيلي نوشت كه اين ويدئو نشان مي‌دهد نتانياهو دغل‌بازي است كه فكر مي‌كند واشنگتن در جيب او قرار دارد و مي‌تواند به‌راحتي آن را فريب دهد. البته عقيده وي پس از سال‌ها هنوز تغييري نكرده است.

• آريل شارون جرج بوش را مسحور مي‌كرد

آن‌ها در نامه خود به اوباما مي‌نويسند: همان‌طور كه در بالا اشاره گرديد نتانياهو الگوهاي بازيگري آموزنده‌اي داشته است. هيچ كس جز ژنرال "برنت اسكوكرافت " (Brent Scowcroft) نبود كه به "فايننشال تايمز " گفت نخست‌وزير پيشين اسرائيل آريل شارون "جورج دبليو بوش " را مسحور كرده بود به‌طوري كه وي را با انگشت كوچك خود مي‌رقصاند.
(اسكوكرافت بي‌درنگ از تمام مسئوليت‌ها به‌عنوان رئيس هيئت اطلاعاتي مشورتي امور خارجه دفتر رئيس جمهور كنار گذاشته شد و به او گفتند كه ديگر هيچ‌وقت در كاخ سفيد آفتابي نگردد.)
اگر شواهد بيشتري در مورد حمايت سياسي آمريكا از نتانياهو مورد نياز باشد به زماني كه سناتور "مك كين "، "ليبرمن " و "گراهام " در خلال هفته دوم جولاي از اسرائيل ديدار كردند، رجوع مي‌كنيم.
تهيه‌كنندگان نامه به نقل از ليبرمن مي‌نويسند: "حمايت گسترده‌اي در كنگره براي استفاده از همه ابزار جهت جلوگيري از تبديل ايران به يك قدرت هسته‌اي از جمله اقدامات نظامي - اگر مجبور باشند - وجود دارد. " گراهام نيز به طور مشابهي تصريح كرد: كنگره از اسرائيل حمايت مي‌كند.
به‌تازگي 47 نماينده جمهوري‌خواه لايحه‌اي ارائه دادند كه از حق اسرائيل براي استفاده از همه ابزارهاي مورد نياز شامل استفاده از قواي نظامي جهت مقابله و نابودي تهديدات خود از برنامه هسته‌اي ايران، حمايت مي‌كند.
قدرت لابيِ حزب ليكود به‌ويژه در انتخابات، تلاش‌هاي نتانياهو را براي راضي كردن معدود همكاران خود در مورد اينكه اكنون بهترين زمان براي تغيير حكومت در تهران است، به نتيجه رسانده است و ما اميدواريم مشاوران جنابعالي به شما گفته باشند "تغيير رژيم " و نه تسليحات اتمي هدف دائمي اسرائيل بوده است.
اين نامه در پايان قسمت اول خاطرنشان مي‌سازد: اگر كه ترس دروغين اسرائيل مبني بر اينكه وجود يك يا دو بمب اتمي در زرادخانه تسليحاتي ايران روند بازي را دست‌خوش تغييرخواهد كرد، ممكن است ديگران انتظار داشته باشند كه رهبران اسرائيل از امكان خارج كردن نيمي از اورانيوم ايران كه به مقدار كمي غني شده از خوشحالي بالا و پايين بپرند.
ادامه دارد...
انتهاي پيام/ص

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه 7 شهریور 1388, 3:26 am
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22789 بار
تماس:

Re: مقامات سابق اطلاعاتي آمريكا در نامه‌اي خطاب به اوباما:

پست توسط Sami 1993 » چهار شنبه 3 شهریور 1389, 4:10 am

/ قسمت دوم / مقامات اطلاعاتي سابق آمريكا در نامه‌اي خطاب به اوباما:
جنگ با ايران عواقب‌ فاجعه‌‌باري در پي خواهد داشت
خبرگزاري فارس: گروهي از مقامات اطلاعاتي سابق آمريكا در نامه‌اي خطاب به رئيس جمهور اين كشور با تاكيد بر اينكه جنگ با ايران مسئله بسيار بزرگي است نوشتند: جنگ با ايران نتايج فاجعه‌‌باري در پي خواهد داشت.

به گزارش فارس، پايگاه اينترنتي "ولترنت " اقدام به انتشار نامه سرگشاده گروهي از مقامات اطلاعاتي سابق آمريكا خطاب به اوباما كرد كه در زمينه آغاز جنگ عليه ايران به او هشدار داده‌اند.
در ابتداي قسمت دوم اين نامه مي‌خوانيم: اسرائيل تلاش جامعه اطلاعاتي آمريكا در رابطه با به‌روز رساني "گزارش برآورد اطلاعاتي ملي " (NIE) در مورد برنامه هسته‌اي ايران را كه در نوامبر 2007 انتشار يافته بود، با جديت دنبال مي‌كند. بازخواني برخي برآوردهاي مهم آن خالي از لطف نخواهد بود.
نويسندگان نامه مي‌افزايند: ما با اطمينان زياد مي‌گوييم كه تهران برنامه هسته‌اي خود را در پائيز 2003 متوقف كرده است. ما با اطمينان تقريبي ارزيابي مي‌كنيم كه تهران اين برنامه را تا اواسط سال 2007 از سرنگرفته ولي نمي‌دانيم كه آيا به تازگي تصميمي مبني بر گسترش تسليحات اتمي داشته است يا خير؟
در اوايل سال در اداي شهادت علني كنگره توسط مدير قبلي اطلاعات ملي (برگزار شده در يكم و دوم فوريه)، "دنيس بلر " و مدير آژانس اطلاعات دفاعي ژنرال "رونالد برگس " همراه معاون رئيس ستاد مشترك، ژنرال "جيمز كارترايت " (James Cartwright) (چهاردهم آوريل) اين ديدگاه‌ها را تغيير ندادند.
بلر و ديگران بر ابهام جامعه اطلاعاتي در مورد اين مسئله مهم كه بلر آن‌را اوايل امسال مطرح كرده بود تاكيد كردند: ما نمي‌دانيم كه ايران آيا نهايتا به ساخت بمب اتم مبادرت ورزيده است يا نه؟
آن‌ها در نامه خود خاطرنشان كردند كه رسانه‌ها نظرات في‌البداهه توسط پانتا و شخص شما را كه ارزيابي تيره‌تري - وقتي كه در تلويزيون اسرائيل اعلام كرديد همه نشانه‌ها حاكي از آن است كه ايراني‌ها در حقيقت ساخت تسليحات اتمي را دنبال مي‌كنند و وقتي پانتا به ABC گفت من فكر مي‌كنم آن‌ها به فعاليت براي طراحي در آن زمينه ادامه مي‌دهند- داشتيد منتشر ساخته‌اند.
پانتا سريعا اضافه كرد اگرچه در تهران مجادلاتي در مورد اينكه آيا بايد ساخت بمب اتم را دنبال كنند يا نه در جريان است.
در اين نامه نوشته شده است: اسرائيل احتمالاً عقيده دارد كه بايد به شهادت رسمي بلر، برگس و كارترايت كه با گزارش ارزيابي اطلاعاتي قديمي مطابقت مي‌كند، بهاي بيشتري بدهند. اسرائيلي‌ها مي‌ترسند كه به‌روز رساني اين گزارش كه انتشار آن مدت طولاني است به تعويق افتاده، ضرورتاً همان تخمين سال 2007 را مورد تاكيد قرار دهد.
منابع ما اطلاع دادند كه به‌روز رساني واقعي گزارش ارزيابي اطلاعاتي ملي، به احتمال بسيار زياد همين كار را خواهد كرد و آن‌ها مشكوك‌ هستند كه اين تاخير چند ماهه نهايتاً باعثِ ساخته و پرداخته شدن اين تخمين‌هاي اطلاعاتي، در راستاي سياست‌هاي جاري شود همان‌طور كه در مورد حمله عراق اتفاق افتاد.

• ديك‌ چني به دنبال تحقق جنگ عليه ايران بود

نويسندگان نامه خطاب به اوباما نوشتند: استدلال‌هاي مهم گزارش ارزيابي اطلاعاتي ملي در سال 2007 ، باعث شد تا تيركي فلزي لاي چرخ تريلي "ديك چني " كه به‌سوي جنگ با ايران پيش مي‌رفت، گذاشته شود. اين گزارش، رهبران اسرائيل را كه مشتاق تهاجم به ايران قبل از اتمام رياست جمهوري بوش و ترك دفتر وي توسط معاون او بودند دچار عصبانيت كرد. اين‌بار نيز نتانياهو از طرح به‌روز رساني گزارش ارزيابي اطلاعاتي ملي كه ممكن است تاثيراتي همانند طرح پيشين داشته باشد، هراس دارد.
به‌طور خلاصه انگيزه زيادي براي اسرائيل براي آغاز هرچه زودتر تهاجم به ايران جهت خنثي‌سازي اين ارزيابي دوباره از برنامه هسته‌اي ايران وجود دارد.
در اين نامه مي‌خوانيم: در هفته پيش خبري منتشر شد مبني بر اينكه مقامات ايالات متحده براي تامين سوخت رآكتور تحقيقات پزشكي تهران به بررسي راه‌هاي تهيه غني‌سازي بيشتر اورانيوم‌هاي با درصد كم غني شده ايران خواهند پرداخت و در ماه آتي با همتايان ايراني خود گفتگوها را از سرخواهند گرفت، اين خبر همه را به استثناي سران رژيم اسرائيل خوشحال كرد.
به‌علاوه بنا به گزارش‌ها، ايران اعلام كرده كه آماده است تا غني‌سازي 20 درصدي اورانيوم خود (ميزان غني‌سازي كه براي رآكتور تحقيقاتي تهران نياز است) را متوقف سازد و علاقه خود را براي ادامه گفتگوها روشن ساخته است.
تهيه‌كنندگان نامه مذكور معتقدند: بار ديگر توافقي مبني بر فرستادن مقدار متنابهي از اورانيوم كمتر غني‌شده ايران به خارج از اين كشور براي جلوگيري از ساخت تسليحات اتمي، احتمالا باعث خواهد شد ايران به گسترش آن مبادرت ورزد. در عين حال اين امر باعث ايجاد هراس اسرائيل گشته و حمله حاكي از ترس اين رژيم به ايران را به‌شدت تضعيف خواهد كرد.
به اختصار بايد گفت دلايلي جهت آغاز تهاجم در تل آويو وجود دارد تا بتوانند از گفتگوهايي كه ابتدا آن‌را فريب مي‌ناميدند، جلوگيري كنند.
ما بار ديگر تاكيد مي‌كنيم هدف اسرائيل تغيير رژيم ايران است. ايجاد ترس دروغين از تسليحات اتميِ اين كشور، به سادگي بهترين راه جهت توجيه تغيير حكومت در ايران به شمار مي‌رود. همان‌طور كه اين امر در عراق اتفاق افتاد.
بر اساس اين نامه، اعلام قاطع جنابعالي كه شخصاً اسرائيل را از حمله به ايران برحذر داشته و فرستادن دريادار "مايكل مولن " به "تل‌ آويو " همراه توصيه نظامي براي اسرائيل در مورد اينكه حتي فكر چنين چيزي را به ذهن راه ندهد به احتمال زياد از اقدام احتمالي اسرائيل در اين مسير جلوگيري خواهد كرد.
به‌دنبال انتشار گزارش ارزيابي اطلاعاتي ملي در سال 2007 بوش تصميم معاون خود ديك چني را رد كرد و مولن را به اسرائيل فرستاد تا پيام مهمي را ابلاغ كند. مولن آسوده خاطر از سفر خود برگشت و از اقدامات خود مطمئن بود و از اينكه از قرار گرفتن در موقعيت ناشي از اجراي دستور چني جهت گسيل نيروهاي ايالات متحده به جنگ با ايران گريخته بود، بسيار خوشحال بود.

• حمله به ايران يك مسأله بسيار بسيار بزرگ

مقامات سابق اطلاعاتي در نامه خود آورده‌اند: اين‌بار مولن در فوريه 2010 در حالي‌كه مضطرب بود از ملاقات اسرائيل بازگشت. وي آشكارا از اينكه اسرائيل، ايالات متحده را درگير جنگ با ايران كند، نگراني خود را ابراز داشت؛ در حالي‌كه بالاجبار اعلام كرد كه پنتاگون در صورت لزوم نقشه حمله به ايران را دارد.
بر خلاف تجربه وي در سال 2008 به نظر مي‌رسد مولن از اينكه رهبران اسرائيل هشدارهاي وي را جدي نگرفته‌اند با مشكل مواجه شده است.
آن‌ها در اين زمينه افزودند: در همين حال مولن به طور رسمي در اسرائيل، بارها اعلام كرد كه "حمله به ايران يك مساله بسيار بسيار بزرگ است و من از پيامدهاي ناخواسته آن واهمه دارم. "
پس از بازگشت، مولن در يك كنفرانس خبري در پنتاگون در 22 فوريه سخناني مشابه ايراد كرد. پس از برشمردن دلايل هميشگي در مورد اينكه ايران در راه دستيابي به تسليحات اتمي قرار دارد و اين كشور جهت تسلط بر همسايگان خود تلاش مي‌كند، وي جملات زير را بيان داشت:
به اعتقاد اين ژنرال، اول از همه بايد اهرم‌هاي اقتصادي و ديپلماتيك قدرت‌هاي بين‌المللي به كار برده شود. در واقع من خواهانم كه اين اهرم‌ها هميشگي و به طور منسجم و هماهنگ به كار برده شود. هرگونه حمله‌اي اگرچه موثر است ولي در نوع خود تعيين كننده نخواهد بود.
بر خلاف ژنرال‌هاي جوان‌تر- به‌عنوان مثال "ديويد پترائوس " – مولن در جنگ ويتنام شركت داشته است و احتمالا چنين تجربه‌اي باعث مي‌شود كه وي اين‌گونه اظهار نظر كند: من مي‌خواهم به همه اين حقيقت مهم را يادآوري كنم جنگ، خون‌بار بوده و نتيجه آن نيز نامشخص است. جنگ بسيار كثيف، قبيح و كاملا بي‌فايده است.
در پايان قسمت دوم نامه مذكور تأكيد شده است كه اگر چه مضمون فوري براي اظهارات وي شرايط افغانستان را به ذهن متبادر مي‌كرد ولي مولن روي زمان تاكيد داشت و گفت كه جنگ با ايران به نتايج فاجعه‌بارتري منجر خواهد شد. افرادي با اندك اطلاعات نظامي، استراتژيك و اقتصادي مي‌دانند كه وي درست مي‌گويد. بر اساس اين نامه كه در سال 2008 پس از آنكه مايكل مولن توصيه جنجالي فوق را به اسرائيلي‌ها اعلام كرد، آن‌ها نقشه حملات پيشگيرانه عليه ايران را به كناري وانهادند. همراه انجام اين ماموريت، مولن در مورد اقداماتي جهت جلوگيري از هرگونه واقعه ناخواسته (يا تحريك عمدي در مورد اين مسئله) در مناطق پرازدحام مانند خليج‌فارس كه مي‌تواند منجر به تشديد خصومت‌ها شود، هشدار داد.
مولن در دوم جولاي 2008 در كنفرانس مطبوعاتي براي ارزيابي افكار عمومي به موضوع جالبي مبني بر اينكه گفت‌گوهاي نظامي مي‌تواند باعث ايجاد تفاهم‌‌هاي بيشتري ميان ايران و آمريكا گردد اشاره كرد. ولي چيز بيشتري از اين قضيه شنيده نشد. احتمالا به خاطر اينكه چني به وي دستور داده بود در اين مورد صحبت ديگري نكند.
نويسندگان نامه در پايان قسمت دوم با مناسب خواندن پيشنهاد مولن عنوان مي‌كنند: خطرات رويارويي ايالات متحده و ايران در منطقه پرازدحام خليج‌فارس تاكنون مورد اشاره قرار نگرفته و البته اين كار بايد انجام پذيرد. ايجاد خطوط ارتباطي مستقيم ميان مقامات نظامي در واشنگتن و تهران مي‌تواند خطر حمله‌اي بر اساس اتفاقات تصادفي، نامشخص و ساخته و پرداخته شده توسط طرف ثالث را به حداقل برساند.
در نظر ما اين امر بايد هرچه سريع‌تر انجام پذيرد – به‌ويژه از زماني كه قطعنامه‌هاي اخير حق نظارت بر كشتي‌هاي ايراني را اعلان داشته است - فرمانده نيرو‌هاي دريايي سپاه پاسداران ايران تهديد كرده است كه اگر كسي تلاش كند كه كشتي‌هاي ايران را در آب‌هايِ بين المللي تفتيش كند با پاسخ اين نيرو در خليج فارس و تنگه هرمز روبرو خواهد شد.

ادامه دارد...
انتهاي پيام/.

ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”