در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد
Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

3805

تشکر کرده: 24 مرتبه
تشکر شده: 1266 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 7 شهریور 1388 02:26

محل سکونت

جمهوری اسلامی ایران

آرشيو سپاس: 23503 مرتبه در 3364 پست

عدم تکمین ترکیه به کمپین ضد ایرانی واشنگتن

توسط Sami 1993 » شنبه 6 شهریور 1389 13:30

پرونده تحريم عليه ايران (3)
عدم تمكين تركيه به كمپين ضدايراني واشنگتن؛ خشم غرب و صهيونيست‌ها
خبرگزاري فارس: امتناع مقامات آنكارا از پايبندي به اقدامات ضدايراني غرب از يك سو و تمركز سياست خارجي تركيه بر توسعه مناسبات دوجانبه با ايران، روز به روز به نگراني و خشم آمريكايي‌ها و صهيونيست‌ها مي افزايد.


به گزارش فارس، واشنگتن پس از تصويب قطعنامه 1929 در شوراي امنيت سازمان ملل كه در آن نظر خود و متحدانش را با استفاده از اهرم‌هاي اقتصادي و سياسي به ساير اعضا تحميل كرد، چشم اميد خود را به تحريم‌هاي يكجانبه عليه ايران بسته است تا بدين وسيله بتواند اميد‌هاي از دست رفته خود را بازيابد.
آمريكا به همراه اتحاديه اروپا طي دو ماه اخير به طور يكجانبه و خارج از چارچوب شوراي امنيت تحريم‌هايي را عليه ايران وضع كردند كه به عقيده كارشناسان در صورت عدم همراهي كشورهاي ديگر تنها نتيجه‌اي كه غرب از تحريم‌ها مي‌گيرد از دست دادن بازار ايران و پر كردن جاي آن توسط كشورهاي ديگر است.
اما همانگونه كه برخي ناظران سياسي پيش‌بيني مي‌كردند، رفتارها و روندي كه ايالات متحده انتظار آن‌ها را نداشت، معادلات اين كشور را با مشكل و گهگاه با بن‌بست مواجه كرده است.

*** خشم آمريكا از عدم تمكين تركيه ***

تركيه به عنوان يكي از بازيگران موثر منطقه بطور عمده و در زمينه‌هاي مختلف از همكاري تمام و كمال با واشنگتن در قبال ايران سر باز زده است. همين امر موجبات خشم مقامات كاخ سفيد را در پي داشته است.
خبرگزاري رويترز به تازگي در گزارشي با اشاره به اين موضوع نوشت: مقامات آمريكايي گفت‌وگوهايي را با تركيه در خصوص تحريم‌هاي يكجانبه آمريكا عليه ايران برگزار كردند. اين اقدام اخير واشنگتن از افزايش خشم آمريكا از روابط تجاري تركيه با ايران باوجود تحريم‌هاي موجود عليه تهران حكايت دارد.
بر اساس اين گزارش، نشست ميان مقامات واشنگتن و آنكارا حدود دو هفته پيش ميان مقامات وزارت خارجه و وزارت خزانه‌داري آمريكا و مقامات دولت تركيه برگزار شد.
برگزاري اين نشست ميان واشنگتن و آنكارا پس از اين صورت گرفت كه تركيه اعلام كرد كه با وجود تحريم‌هاي يكجانبه آمريكا عليه ايران كه تجارت با اين كشور را محدود مي‌سازد، از روابط تجاري خود با ايران حمايت مي‌كند.
يكي از منابع وزارت خارجه تركيه نيز اعلام كرد: در نشست اخير آمريكا و تركيه در خصوص تحريم‌هاي آمريكا عليه ايران تبادل نظراتي صورت گرفت.
وي در ادامه تأكيد كرد: ما به آمريكايي‌ها اعلام كرديم كه تركيه هيچ الزامي براي پيروي از تحريم‌هاي يكجانبه عليه ايران نمي‌‌بيند.

*** تاكيد تركيه بر ادامه روابط با ايران ***

با وجود ابراز خشم آمريكا از بي‌توجهي تركيه به تحريم‌هاي يكجانبه عليه ايران، مقامات آنكارا همچنان بر استمرار مناسبات دوجانبه خود با تهران تاكيد مي‌كنند. شايد بتوان اين اظهار نظرها را به عنوان سيگنال‌هايي براي واشنگتن در نظر گرفت تا اهميت روابط بين دو كشور را درك كرده و تلاش بيهوده براي تخريب آن نكند.
"تانير يلديز " وزير انرژي و منابع طبيعي تركيه حدود 15 روز پيش در مصاحبه با خبرگزاري انگليسي رويترز از اقدام شركت‌هاي تركيه‌اي در صادرات بنزين به ايران حمايت كرد و گفت: اگر اولويت بخش خصوصي آن است كه اين محصولات (بنزين) را به ايران بفروشند، ما از آنها حمايت مي‌كنيم.
بر اساس اسناد وزارت خزانه‌داري ايالات متحده آمريكا، هر شركتي كه به فروش بنزين به ايران اقدام كند با مجازات‌هايي روبرو خواهد شد كه محروميت از سيستم مالي آمريكا يا محروميت از حضور در قراردادهاي پيمانكاري ايالات متحده از جمله اين مجازات‌ها به شمار مي‌آيد.

*** گردش سياست خارجي تركيه به سمت ايران ***

آنكارا كه دل چندان خوشي از واشنگتن در حمايت از تركيه در دستيابي به آمال و اهداف بلندمدت خود ندارد، به نظر مي‌رسد اصلاحات و تغييراتي را در سياست خارجي خود اعمال مي‌كند. حذف ايران به عنوان تهديد در سند جديد شوراي امنيت ملي تركيه را مي‌توان در اين راستا ارزيابي كرد.
روزنامه "مليت " تركيه اخيرا نوشت كه آنكارا تصميم گرفته است ايران را از ليست كشورهايي كه امنيت ملي‌اش را تهديد مي‌كند، حذف كند. انتظار مي‌رود شوراي امنيت ملي تركيه طي دو ماه آينده اين سند را كه ايران را براي تركيه تهديد اعلام نمي‌كند، تاييد كند.
روزنامه "يديعوت آحارونوت " نيز همان ايام با اشاره به اين موضوع، در تيتر بزرگي، دوري اسرائيل و تركيه از يكديگر و نزديك شدن ايران و تركيه را به همديگر، عنوان خود قرار داد.
اين امر مي‌تواند تاثيري بس شگرف را در تعاملات دوجانبه ايران-تركيه داشته باشد. گويي تركيه پس از چندين مدت دريافته است كه تبديل به يك مهره كليدي در عرصه مناسبات منطقه‌اي و جهاني، با حضور تحت كنترل نظام سلطه جهاني قابل جمع نيست و به همين دليل بر آن شده است تا تغييراتي را در اين زمينه ايجاد كند.
"فئودور لوكيانوف " كارشناس مسائل سياسي روسيه بر اين باور است كه تركيه به توسعه روابط با روسيه و ايران متمايل شده است.
وي‌ مي‌گويد: تركيه اخيرا تا مرز قطع روابط با اسرائيل پيش رفت و در عين حال به نزديك ساختن روابط خويش با ايران پرداخته است. مسئله تنها در اين نيست كه تركيه از تحريم‌هاي آمريكا در قبال جمهوري اسلامي حمايت نمي‌كند، بلكه بطور كلي در سطوح مختلف اختلافات بين تركيه و آمريكا افزايش يافته است. البته اين مسئله مسلما مورد رضايت مقامات آمريكايي قرار ندارد. آنها نگران آن هستند كه تركيه را بعنوان متحد خويش در منطقه از دست بدهند. به همين دليل هم با احتياط با اين كشور برخورد مي كنند.
وي در ادامه به موضع‌گيري جديد تركيه در قبال روسيه پرداخته و تاكيد مي‌كند: منافع تركيه و روسيه در منطقه دير يا زود بريكديگر منطبق مي‌شوند و تركيه در حالي كه بطور آشكار از آمريكا فاصله مي‌گيرد، به روسيه نزديكتر مي‌شود.
مقامات آنكارا قصد دارند روسيه را از ليست كشورهايي كه براي امنيت ملي تركيه تهديد بشمار مي‌روند، حذف كنند. بر اساس اطلاعات رسانه هاي محلي، اين تصميم در نشست ماه اكتبر شوراي امنيت ملي تركيه اتخاذ شده است. تاكنون روسيه، به همراه يونان، عراق و ايران در به اصطلاح «كتاب قرمز» معروف تركيه (قانون اساسي قرمز و يا «قانون اساسي محرمانه» اين كشور) جاي داشت.
لوكيانوف مي‌افزايد: دو عامل در اين تصميم گيري نقش دارد. نخست توسعه سازنده روابط روسيه و تركيه طي دو سال گذشته است كه با سفر نخست وزير و سپس رئيس جمهوري روسيه به تركيه فعال شد. علاوه بر اين قراردادهاي اقتصادي بين دو كشور افزايش يافته و قراردادهاي انرژي متقابلا سودمندي در حال بررسي هستند. در مجموع روسيه شريك مهمي براي تركيه محسوب مي‌شود.
وي حركت اخير آنكارا را در راستاي استقلال بيشتر تلقي كرده و تاكيد مي‌كند: از طرف ديگر تركيه طي سالهاي اخير بطور اساسي به اصلاح سياست خارجي خود پرداخته است. اگر پيش از اين روابط با آمريكا براي آنكارا اهميت زيادي داشت، اكنون ديگر تركيه به مراتب مستقل تر از گذشته عمل مي كند. البته اين به منزله آن نيست كه تركيه سعي در تيره ساختن روابط خويش با آمريكا كند، ولي در مقايسه با گذشته آزادانه تر قادر به تصميم گيري در مسائل سياسي است و ديگر همچون گذشته به هر آنچه آمريكا بگويد، گوش فرا نخواهد داد.

*** هراس صهيونيست‌ها از همگرايي كشورهاي منطقه با ايران ***

روزنامه صهيونيستي "يديعوت آحارونوت " به تازگي در گزارشي از تشكيل محور جديدي در منطقه با حضور ايران، تركيه، سوريه و لبنان خبر داد و اعلام كرد كه اين محور، نقطه مقابل محور آمريكا در منطقه است كه شامل اسرائيل، عربستان و مصر است.
اين روزنامه در اين زمينه به آمريكا هشدار داد و نوشت: تركيه اعلام كرده است كه ايران ديگر براي اين كشور تهديد و دشمن به شمار نمي‌رود.
اين روزنامه در اين زمينه به حذف ايران به عنوان تهديد در سند جديد شوراي امنيت ملي تركيه اشاره كرد.
بنا بر گزارش يديعوت آحارونوت، ايران گزارشي را در وزارت خارجه خود به دستور "محمود احمدي‌نژاد "، رئيس جمهور اين كشور آماده كرده است كه از اتحاد راهبردي تركيه و ايران پرده بر مي‌دارد.
در گزارش اين روزنامه آمده است كه گزارش وزارت خارجه ايران شامل 9 حوزه مي‌شود و منوچهر متكي وزير خارجه ايران، آن را حوزه‌هاي همكاري با تركيه خواند و مهم‌ترين آن طرح تاسيس خط ارتباطي جغرافيايي خشكي-آبي از طريق تركيه براي صدور نفت و گاز ايران است.
يديعوت آحارونوت نوشت: محور جديدي در نقشه خاورميانه در حال شكل‌گيري است كه ايران، تركيه، سوريه و لبنان در آن حضور دارند و در مقابل محور آمريكايي در منطقه، قرار دارد كه در آن اسرائيل و مصر و عربستان سعودي حاضر هستند.

انتهاي پيام/ص


گرگ ها خوب بدانند در این ایل غریب

گر پدر رفت، تفنگ پدری هست هنوز

گرچه نیکان به مرور بار سفر بر بستند


شیرمردی چو علی خامنه ای هست هنوز لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                          لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                                             لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Sami 1993 تشکر کرده اند:
sinaset, Mahdi1944

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان