مهمان پرست:روند تجدید نظر با لندن ادامه خواهد یافت

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه 7 شهریور 1388, 3:26 am
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22792 بار
تماس:

مهمان پرست:روند تجدید نظر با لندن ادامه خواهد یافت

پست توسط Sami 1993 » یک شنبه 7 شهریور 1389, 3:23 am

مهمان‌پرست در گفت‌وگو با فارس:
روند تجديد نظر در روابط با لندن ادامه خواهد يافت
خبرگزاري فارس: سخنگوي وزارت خارجه با بيان اينكه سابقه ذهني خوبي از رفتار دولت انگليس در ايران وجود ندارد، ‌گفت: حتما با حساسيت‌هايي كه مردم و نمايندگان ملت پيدا كرده‌اند، روابط با لندن در برخي از زمينه‌ها، ‌تجديدنظر شده و خواهد شد.

تصویر
رامين مهمان‌پرست سخنگوي وزارت امور خارجه كشورمان همزمان با هفته دولت به تشريح عملكرد دستگاه سياست خارجي در يك سال اخير و برنامه‌هاي آتي اين دستگاه پرداخت.
سخنگوي وزارت خارجه كشورمان درباره رابطه ايران و آمريكا با بيان اينكه مقام معظم رهبري بارها مواضع اصولي كشور را اعلام كردند و چارچوب كار مشخص است، گفت: ما هيچ وقت نگفتيم كه مي‌خواهيم براي هميشه با آمريكا قطع رابطه كنيم و در حال حاضر شايد در برخي بخش‌ها روابط با ملت آمريكا وجود دارد.
وي ادامه داد: آن چيزي كه مسئولان ما هميشه گفته‌اند و مقام معظم رهبري نيز به آن اشاره داشته‌اند، اين است كه اگر آمريكايي‌ها واقعاً به دنبال اين هستند كه اين روابط احيا شود بايد در رفتار آنها تغييراتي مشاهده كنيم. آنها بايد نشان دهند و متعهد شوند كه اشتباهات گذشته و سياست‌هاي غلطي را كه دنبال كردند و دشمني‌هايي كه در حق ملت ما انجام دادند، را تكرار نكنند. در اقدامات، اظهارات و رفتار مقامات آمريكا بايد شاهد يك تحول باشيم و آنها بايد بپذيرند كه حقوق ملت‌ها بايد محترم شمرده شود.
مهمان‌پرست با بيان اينكه آن دوره‌اي كه كشوري مي‌خواست اعمال فشار كند و سياست‌هاي خود را به ديگران تحميل كند، گذشته است، اظهار داشت: حداقل در رابطه با كشور ما جواب نخواهد داد. آمريكايي‌ها بايد از برخوردها و استانداردهاي دوگانه، به كارگيري موضوعات مختلف با ارزش معنوي در دنياي امروز كه به عنوان يك ابزار سياسي از آن استفاده مي‌كنند، دست بردارند.
وي گفت: تا زماني كه دنبال حقايق نباشند و به دنبال ايجاد فضاسازي و موضوعات كاذب در بين افكار عمومي دنيا باشند و دست به تجاوز و تعدي به ساير كشورها بزنند، با لشكركشي به دنبال پايمال كردن حقوق ساير كشورها باشند و منافع خود را در جنگ و كشتار ببينند، هيچ دليلي وجود ندارد كه زمينه براي رابطه ايجاد شود. ولي اگر واقعاً توانستند اين تغيير جدي را ايجاد كنند چه اشكالي دارد در يك شرايط برابر و محترمانه و از موضع عادلانه و بدون تبعيض دو كشور بتوانند بنشينند و حرف‌هايشان را بزنند و مشكلات را برطرف كنند.
سخنگوي دستگاه ديپلماسي كشور با ذكر اين نكته كه اين خواست و تغيير و تحول اساسي در طرف مقابل ما مشاهده نمي‌شود، گفت: اين بستگي به طرف مقابل دارد. آمريكايي‌ها بايد خودشان تلاش كنند و رفتارشان را تصحيح كنند و دست از دشمني با ملت ما بردارند.
مهمان‌پرست اضافه كرد: در شرايطي كه با قطعنامه‌هاي مختلف عليه ملت ما، اعمال تحريم مي‌كنند و علاوه بر تحريم‌هاي غيرقانوني شوراي امنيت، تحريم‌هاي يكجانبه به تصويب مي‌رسانند و غير از آن منطقه ما را با نيروهاي نظامي خود اشغال كرده و ما را به حمله نظامي تهديد مي‌كنند و از همه بدتر در دكترين هسته‌اي خود اعلام مي‌كنند كه اين حق را براي خودشان محترم مي‌شمارند كه حتي بتوانند با سلاح هسته‌اي به ملت ايران حمله كنند، كه اين حرف يكي از غير انساني‌ترين حرف‌هايي است كه يك دولت مي‌تواند ابراز كند. زماني با اين شرايط سعي مي‌كنند با ملت ما برخورد كنند، صحبت از مذاكره و رابطه اصلا معنا و مفهومي ندارد و نشانگر آن است كه تعارضي در سياست آنها وجود دارد.

* توصيه به مقامات انگليسي: رفتار خود را اصلاح كنيد

روابط تهران و لندن ديگر موضوعي بود كه با مهمان‌پرست در خصوص آن گفت‌وگو شد و وي در اين باره گفت: اينكه سفير انگلستان در تهران و برخي مقامات اين كشور اظهاراتي را مطرح و موضوعاتي را دنبال مي‌كنند كه افكار عمومي ايران را تحريك مي‌كنند، بايد بدانند كه اين رفتار اشتباه است و سابقه ذهني خوبي از رفتار دولت انگليس در ايران وجود ندارد. اگر متوجه اين موضوع نيستند، واقعا جاي تعجب دارد كه ديپلمات‌هاي برجسته‌ ندانند كه جايگاه آنها در بين مردم چگونه است.
سخنگوي دستگاه ديپلماسي افزود: ‌ما بارها در مذاكراتي كه داشتيم چه در فراخواني سفير و چه در ملاقات سفير ايران با مقامات انگليس، از آنها خواسته‌ايم كه در رفتارشان تجديدنظر كنند.
وي با بيان اينكه برخوردهاي غيراصولي و اظهارنظرات مداخله‌جويانه و اتخاذ تصميمات عليه ما در قالب تحريم‌ها، قطعنامه‌ها و ... عكس‌العمل ملت ايران را به دنبال دارد، ‌گفت: اين اقدامات به هيچ وجه به توسعه روابط كمك نخواهد كرد، حتما با حساسيت‌هايي كه مردم و نمايندگان ملت پيدا كرده‌اند، روابط با لندن در برخي از زمينه‌ها، ‌تجديدنظر شده و خواهد شد.
مهمان‌پرست در عين حال يادآور شد: ممكن است اين تجديدنظر در بخش اقتصادي، همكاري‌هاي دانشگاهي، فرهنگي و يا رفت و آمد بين مردم و مقامات دو كشور صورت گيرد و اگر زماني لازم باشد اين تجديد‌نظر در روابط سياسي دنبال شود، وزارت خارجه به عنوان مجري سياست خارجي كشور با ارزيابي همه جانبه اين مسئله مي‌تواند اين كار را نيز دنبال كند.
سخنگوي وزارت خارجه به مسئولان دولت انگليس توصيه كرد كه نسبت به تصحيح رفتار خود اقدام كنند، برداشت واقعي از نقطه‌نظرات و ديدگاه‌هاي مردم ايران نسبت به رفتار خودشان داشته باشند و بدانند كه ادامه حركات گذشته، كاملا پايگاه مردمي ايران را متاثر مي‌كند و جايي براي آنها باقي نمي‌گذارد.

* به دنبال داشتن رابطه بهتر با اروپا هستيم

سخنگوي دستگاه ديپلماسي درباره اروپا نيز بر اين باور است كه اروپايي‌ها بايد به شأن و اهميت جايگاه خود پي ببرند و بدانند كه مي‌توانند نقش جدي‌تر، سازنده‌ و مثبتي در دنياي امروز ايفا كنند.
به گفته مهمان‌پرست، اروپايي‌ها در حال دنبال كردن مسيري هستند كه منافع ملت‌هاي خودشان رابه خاطر تبعيت كوركورانه و يكجانبه از آمريكا به خطر مي‌اندازند.
وي با بيان اينكه ما به دنبال داشتن رابطه بهتر با اروپا هستيم و در اين زمينه تلاش كرديم، افزود: ما در مذاكرات دوجانبه تلاش مي‌كنيم راجع به موضوعات مختلفي كه در مورد كشور ما يا موضوعات بين‌المللي مطرح مي‌شود چارچوب‌هاي ديدگاه‌هاي خود را مطرح و اشتباه طرف مقابل در رويكردهايشان را براي آنها تشريح كنيم.

* توفيقات هسته‌اي با آغاز سوخت‌گذاري نيروگاه بوشهر به اوج خود رسيد

وي در بخشي از اين گفت‌وگو در خصوص برنامه هسته‌اي كشورمان با بيان اينكه توفيقات هسته‌اي با آغاز سوخت‌گذاري نيروگاه بوشهر به نقطه اوج خود رسيد، اظهار داشت: علي‌رغم همه مشكلات موجود اين كار انجام شد و با توجه به تجارب به دست آمده اميدواريم به ياري خدا و با تكميل حركت‌هاي بعدي و ايجاد نيروگاه‌هاي جديد بتوانيم ايجاد تأسيسات ديگر مورد نياز در دانش پزشكي، كشاورزي و صنعت را با سرعت دنبال كنيم.
مهمان‌پرست اولين كنفرانس بين‌المللي خلع سلاح كه با شعار شفاف «انرژي هسته‌اي براي همه، سلاح هسته‌اي براي هيچ كس» در تهران برگزار شد را مورد اشاره قرار داد و گفت: اين كنفرانس سياست اصولي ما را در رابطه با دانش هسته‌اي نشان داد و ما سردمدار يك حركت بين‌المللي براي مبارزه با سلاح‌هاي هسته‌اي و سردمدار استفاده از دانش هسته‌اي براي اهداف صلح‌آميز به نفع كشورها و ملت‌هاي مستقل شديم.
سخنگوي دستگاه ديپلماسي كشور به عملكرد اين دستگاه در قبال تحولات منطقه از جمله عراق، افغانستان و خاورميانه پرداخت و گفت: ما از هر تلاشي براي برقراري امنيت در عراق و دسترسي گروه‌هاي عراقي به نتيجه براي تشكيل دولت و كمتر شدن ناامني‌ها دريغ نكرديم و اين جزو برنامه‌هاي بعد ما نيز هست.
به اعتقاد مهمان‌پرست دستگاه سياست خارجي در خاورميانه و از جمله در مقابله با تهديدات رژيم صهيونيستي تحرك زيادي داشت.
وي در ارزيابي از عملكرد وزارت خارجه در عرصه اقتصادي و انتقادات وارده مبني بر توجه بيش از حد به چين با بيان اينكه ديپلماسي اقتصادي يكي از محورهاي اصلي فعاليت دستگاه سياست خارجي است، افزود: دستگاه سياست خارجي به دنبال ايجاد فرصت و زمينه‌هاي همكاري بيشتر بين ايران و ساير كشورها است و شايد بخش عمده‌اي از فعاليت‌ نمايندگي‌هاي ما در خارج از كشور يا ادارات مركزي به پيگيري پروژه‌هاي اقتصادي اختصاص دارد.

* نظرات مقام معظم رهبري براي ما تعيين كننده است

وي در پاسخ به اين پرسش كه آيا به اعتقاد شما دستگاه سياست خارجي دولت دهم در يك سال گذشته در راستاي سه اصل عزت، حكمت و مصلحت حركت كرده؟ اظهار داشت: ما در تصميم‌‌گيري‌ها، ‌اقدامات و برنامه‌هايي كه دنبال مي‌كنيم نظر مقامات ارشد نظام را دريافت مي‌كنيم. نظرات مقام معظم رهبري براي ما تعيين‌ كننده و شاخص اصلي اقدامات ما است و ارتباط دستگاه سياست خارجي با رئيس‌جمهور بسيار نزديك و صميمانه است.
مهمان‌پرست با اشاره به توفيقات حاصله در سياست خارجي كشور ظرف سال‌هاي گذشته و به ويژه سال گذشته، علت آن را تصميم‌گيري از موضع عزت عنوان كرد و گفت: با قدرت از حقوق ملت دفاع شده و جسورانه در صحنه‌هاي بين‌المللي حرف‌هايمان را مطرح كرديم، حتي فضاي بسيار سنگيني را كه سعي كرده بودند عليه كشورهاي مستقل ايجاد و به آنها اجازه خودكفايي و اظهارنظر ندهند، شكستيم.
سخنگوي وزارت خارجه ادامه داد: در حال حاضر ما شاهد حضور كشورهايي هستيم كه از استقلال خود دفاع مي‌كنند. حرف‌هايشان را مي‌زنند و با نظرات يكجانبه آمريكا و برخي كشورهاي غربي مقابله مي‌كنند و علي‌رغم فشارهايي كه به آنها اعمال مي‌شود از مواضع خود كوتاه نمي‌آيند. اينها نشانگر آن است كه ما با عزت در صحنه بين‌المللي رفتار كرده و حكيمانه نسبت به رفع فتنه‌ها اقدام كرديم.
وي با ذكر اين نكته كه تلاش زيادي صورت گرفت كه ما را درگير فتنه‌هاي مختلف كنند، يادآور شد: ما با حكمت برخورد كرديم. شاهد بوديد كه در منطقه چه فتنه‌هايي توسط كشورهاي فرامنطقه‌اي ايجاد شد و چه كشورهايي را درگير اين فتنه‌ها كردند، اما كمترين آسيب به كشور ما وارد شد كه اين به دليل رفتار حكيمانه مسئولان ما بود و رعايت مصلحت‌هاي كشور، منافع ملي و آنچه كه كمك مي‌كند تا موقعيت و جايگاه بهتر و برتري پيدا كنيم، قدرتمند باشيم،‌ از خودمان دفاع كنيم و از اين قدرتمندي و موقعيت ممتاز براي توسعه صلح، ثبات و امنيت در منطقه استفاده كنيم.
به باور وي اين سه اصل (عزت، حكمت و مصلحت) به خوبي رعايت شده است.
مشروح اين گفت‌وگو متعاقبا ارسال مي‌شود.
انتهاي پيام/خ

ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”