در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با دستاوردها و اخبار نيروي هوايي ايران به بحث بپردازيد
Novice Poster

Novice Posterno avatar
پست ها

65

تشکر کرده: 1 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 3 اردیبهشت 1389 20:49

آرشيو سپاس: 95 مرتبه در 36 پست

دستيابی به‌ دانش سفيدکردن رادار دشمن/ جايگاه نيروی هوايی

توسط timon » دوشنبه 22 شهریور 1389 11:21

                                                                                                                                                                                                   

در گفتگو با مهر اعلام شد:

دستيابی به‌ دانش سفيدکردن رادار دشمن/ جايگاه نيروی هوايی ايران در دنيا

دستيابی به مهمات هوشمند؛ ايران در ميان پنج نيروی هوايی برتر دنيا؛ شناسايی تمام نقاط آسيب پذير ارتش دشمن؛ دستيابی به تکنولوژی سفيد کردن رادارهای دشمن؛ ساخت موشکهای توانمندتر از فونيکس و ... از مهمترين مباحثی است که معاون هماهنگ کننده نيروی هوايی ارتش جمهوری اسلامی در گفتگو با خبرگزاری مهر مطرح کرد.


     به گزارش خبرگزاری مهر، به بهانه فرا رسيدن هفته دفاع مقدس، هفته عشق به دين و وطن و هفته سلحشوری دلاور مردان ايران زمين با يکی از خلبانان تيزپرواز نيروی هوايی ارتش جمهوری اسلامی ايران که در دوران درخشان دفاع مقدس حماسه هايی جاويد را در پهنه آسمان آبی خلق کرد به گفتگو نشستيم.
     امير نصير زاده متولد سال 1343 شهرستان سراب است. وی دوران تحصيلات متوسطه خود را در تهران گذراند و سپس در سال 1361 به استخدام نيروی هوايی ارتش جمهوری اسلامی ايران درآمد و پس از فارغ التحصيلی از دانشکده خلبانی نيروی هوايی به گردان تاکتيکی هواپيمای "F14" پيوست.
     وی پيش از پذيرفتن مسئوليت معاونت هماهنگ کننده نيروی هوايی ارتش، مدير جنگال معاونت عمليات نهاجا و همچنين معاون اطلاعات نهاجا بوده است.
     گفتگوی مشروح خبرنگارمهربا اميرسرتيپ خلبان عزيزنصيرزاده معاون هماهنگ کننده نيروی هوايی ارتش جمهوری اسلامی ايران در پی می آيد:
     *خبرگزاری مهر - گروه سياسی: امير،به عنوان نخستين سئوال بفرمائيد که مهمترين دستاورد نيروی هوايی ارتش جمهوری اسلامی ايران طی 30 سال گذشته چه بوده است؟
     - مهمترين دستاورد نيروی هوايی ارتش طی 30 سال گذشته رسيدن به خودکفايی است، زيرا ما ازهمان روزهای آغازين جنگ به گونه ای حرکت کرديم که در تمام مراحل و حوزه های مختلف به سمت خودکفايی برويم و هم اکنون نيز دراين ميسر گام بر می داريم ، مخصوصا در شرايط فعلی که فشار استکبار زياد شده و به بهانه های مختلف نيز به دنبال حصراقتصادی و تحريم  بويژه تحريم تجهيزات نظامی جمهوری اسلامی ايران است.
     درحال حاضر شرايط به گونه ای شده است که حتی آنها ما را از استفاده برخی اقلام که استفاده دوگانه دارند محروم کرده اند. لذا الان وظيفه ما برای رسيدن به خودکفايی بسيار سنگين تر از گذشته شده است. البته در حال حاضر به لطف خدا و همت متخصصان و دانشمندان داخلی در اکثر حوزه ها بطور 100 درصد خود کفا شده ايم.
     از شروع جنگ تمام کارشناسان معتقد بودند که نيروی هوايی ايران چند ماه بيشتر قابليت جنگيدن را ندارد اما ديديم که 8 سال دفاع مقدس را پشت سر گذاشتيم وبخوبی جنگ را اداره کرديم و برتری هوايی خود را تا پايان جنگ حفظ کرديم. بعد از جنگ هم می گفتند که توان رزمی ايران تحليل رفته و تعدادی از هواپيماهای آن آسيب ديده است اما باز می بينيم که بيش از 22 سال از جنگ گذشته وهمچنان توان پايگاه های هوايی ما نه تنها کاهش پيدا نکرده بلکه افزايش هم يافته است.
     *به نظر شما مهمترين دستاورد اخير نهاجا چه بوده است؟
     - مهمترين دستاورد ما درسالهای اخير تجهيز جنگنده بمب افکن هايمان به مهمات هوشمند است چراکه حتی برخی از کشورهای پيشرفته عضو ناتوهنوز به مهمات هوشمند دسترسی ندارند و جنگنده بمب افکن ها هم بدون تجهيزات پيشرفته راداری و مهمات هوشمند  توانايی انجام عملياتهای موفق آميز نظامی را ندارند.
     مهمات هوشمند قابليت نقطه زنی را دارند بطوريکه يک بمب هوشمند کار 70 بمب غيرهوشمند را انجام می دهد ضمن اينکه  حجم پرواز ها را هم کاهش می دهد، لذا دستيابی به مهمات هوشمند بسيار حائز اهميت است. البته متخصصان ما هم برد اين مهمات هوشمند را افزايش داده اند وهم قدرت نقطه زنی آن را که اين روند همچنان ادامه دارد بطوريکه روز به روز بر قابليت های آن افزوده می شود.
     *امير، هم اکنون  نيروی هوايی در مقايسه با نيروی هوايی کشورهای ديگر از چه جايگاهی برخوردار است؟
     - من می توانم به جرات بگويم که نيروی هوايی ما از نظر ابعاد گوناگون از جمله توان رزمی عملياتی بسيار بالا غير از يکی دو کشور صنعتی همتای ساير کشورهای دنيا است، به عبارتی ديگر نيروی هوايی ما جزء پنج شش کشور اول دنيا است. خيلی از کشورهای عضو ناتو توانمندی ما را ندارند به طوريکه همين سلاح و مهمات هوشمندی را که ما خودمان ساخته ايم و برای هواپيمای "F4" خود نصب می کنيم آنها به ساير کشورها واگذار می کنند تا اين کار را برايشان انجام دهد.
     اين توانمندی برای ما خيلی ارزشمند است زيرا توان رزمی ما را ارتقاء می دهد بطوری که برای سوار کردن مهمات هوشمند ديگرنيازی به کشورهای خارجی نداريم.
     من ازجزئيات توان رزمی کشورهای اروپايی که جزء ناتوهستند اطلاع دارم اينها آنچنان کشورهای قوی نيستند چراکه خودشان زيرچترحمايتی سازمانی به نام ناتو فعاليت می کنند و درشرايط بحران به تنهايی توانمندی لازم را ندارند لذا ما با توجه به هزينه ای که می کنيم هيچ کمبودی نداريم اين در حالی است که برخی از کشورهای همسايه ما هزينه های بسيار هنگفتی را که بخش عظيمی از پول نفتشان است را برای تجهيز خود به تسليحات و سلاح ها روز دنيا دارند ولی در حقيقت کارآيی لازم را ندارند چرا که بعضا خلبانهايشان خارجی هستند و انگيزه لازم را برای دفاع از خاک اين کشورها ندارند. پس صرف هزينه کردن آنچنان مهم نيست بلکه انگيزه فردی که می خواهد از دين، کشور و حيثيت و آبرويش دفاع کند بسيار مهم تر است.
     * برخی افراد معتقدند که ناوگان نيروی هوايی ما فرسوده است و در صورت نياز توان پاسخگويی لازم را ندارد؟
     - ببينيد يک هواپيما از هزاران قطعه تشکيل شده که هر کدام از اين قطعات نيزعمر مفيد و قانونی دارد که بعد از اتمام عمر مفيد آنها بايد قطعات جديد را جايگزين قطعات فرسوده کنيم ما درحال حاضر نيازی به خريد تجهيزات جديد از کشورهای خارجی نداريم بلکه خودمان آنها را بازسازی می کنيم.
     می توانم به جرات بگويم که با تلاش متخصصان، تجهيزات ما هنوز هم در خط مقدم تجهيزات نظامی روز دنيا قرار دارد که در صورت بروز جنگ احتمالی با قاطعيت تمام پاسخ دشمن را خواهيم داد.
     *يعنی هواپيماهای جنگنده بمب افکن ما توانايی رقابت با جنگنده بمب افکن های مدرن آمريکايی (F35) را دارند؟
     - من معتقدم ما نبايد به ارتش آمريکا نگاه کنيم و خود را با آن مقايسه کنيم ، چرا که ايالات متحده هر از چند گاهی برخی از تجهيزات نظامی خو را از رده خارج می کند و تجهيزات جديدی را جايگزين آن می کند، به هر حال اين کشور دارای صنايع نظامی پيشرفته و گسترده ای است و اساسا سياست توليد اين صنايع به اين موضوع وابسته است که هر از چند گاهی برخی تجهيزات خود را از رده خارج کنند. ضمن اينکه سايرکشورها مانند برخی کشورهای اروپايی نيز تجهيزات نظامی شان بسيار قديمی تر از تجهيزات نظامی ما است بطوريکه اگر بخواهيم آنها را الان بفروشيم مشتری زيادی خواهد داشت.
     علاوه بر آن ما به سلاح ايمان مسلح هستيم که هيچ سلاح ديگری توان مقابله با آن را ندارد.
     نگهداری و پشتيبانی از تجهيزات نظامی از اهميت بالايی برخوردار است کما اينکه در کنار اين موضع ما شروع به بهينه سازی و ارتقاء سطح کيفی تسليحات نظامی خود کرده ايم، به عنوان مثال برد رادارهای جنگنده بمب افکن های خود را افزايش داده ايم،  مهمات پرنده های خود را هوشمند کرده ايم که تست موفق آميز پروژه "قاصد" نيز در همين راستا بود و همچنين در بعد جنگ الکترونيک نيزدستاوردهای بسيار خوبی داشتيم که درحال حاضر نيز اين روند همچنان ادامه دارد.
     البته نيروی هوايی درکنار تعمير، نگهداری و بهينه سازی پرنده های خود درخصوص ساخت هواپيماهای شکاری  ورهگير نيز پيشرفت های خوبی داشته است که در اين رابطه می توان به طراحی و ساخت جنگنده بمب افکن "صاعقه" اشاره کرد که نخستين جنگنده بمب افکن بومی است ، چرا که تمام مراحل طراحی، ساخت و توليد آن در داخل کشور صورت گرفته است و اولين يگان آن هم در پايگاه دوم شکاری مستقر شده است، ضمن اينکه در آينده نزديک نيزشاهد ساخت و توليد نسل های جديد آن خواهيم بود.
     *با توجه به اينکه جنگ الکترونيک نقش بسزايی در آينده ايفا خواهد کرد، نيروی هوايی چه اقداماتی در اين راستا انجام داده است؟
     - به حول و قوه الهی ما در جنگ الکترونيک به پيشرفت های خوبی نائل شده ايم و سامانه های جنگ الکترونيکی ساخته ايم که قابليت سفيد کردن رادارهای دشمن را دارند و همچنين برای محافظت از هواپيماهای خودی در برابر جنگ الکترونيک دشمن هم به سامانه های پدافندی الکترونيکی بسيار خوبی دست پيدا کرده ايم.
     الان مصطلح است که می گويند هر کسی زودتر ببيند برد با آن است البته اين ديدن اينطور نيست که براحتی اجازه دهند رادار  ما آنها را کشف کند يعنی با جنگ الکترونيکی که انجام می دهند، ديد  رادارهای ما را منحرف می کنند و اجازه نمی دهند که دريافت خوبی داشته باشيم.
     بنا براين خيلی مهم است که بتوان به تکنولوژی دست پيدا کرد که به دشمن با سامانه های الکترونيکی و راداری پيشرفته ای که در اختيار دارد اجازه داده نشود ديد رادارهای ما را منحرف کند. دراين راستا ما خيلی خوب عمل کرده ايم الان هم توانمندی اين را داريم که رادارهای دشمن را کور کنيم و هم با آنها مقابله کنيم به طوری که آنها نتوانند بر رادارهای ما اثری منحرف کننده داشته باشند و در آن اختلال ايجاد کنند. اگر اين دو مولفه را با هم جمع کنيم توان رزمی بالايی بدست خواهيم آورد.
     * با توجه به ساخت هواپيمای بدون سرنشين و رادار گريز "سفره ماهی" آيا نيروی هوايی در مورد طراحی و ساخت پرنده های با سرنشين رادارگريز نيز برنامه هايی را در دستور کار دارد؟
     - نيروی هوايی ارتش پيشرفت های بسيار خوبی را در زمينه طراحی وساخت هواپيماهای رادار گريز داشته است، به عنوان مثال می توان به طراحی و ساخت هواپيمای بدون سرنشين رادار گريز "سفره ماهی" که تمامی تست های خود را با موفقيت پشت سر گذاشته است اشاره کرد.
     نکته حائز اهميت در اين هواپيما طراحی شکل ايروديناميکی آن بود بطوری که با توجه به برآوردهای انجام شده اين پرنده حتی بيشتر از آنچه که پيش بينی می کرديم به پرواز درآمد يعنی مداومت پرواز بسيار خوبی داشت ضمن اينکه هم اکنون در حال توسعه تجهيزات و امکانات "سفره ماهی" هستيم.
     اما نبايد از نظر دور داشت که ساخت هواپيماهای رادار گريز نيازمند برخورداری از دو علم مهندسی ويژه است يکی طراحی شکل آيروديناميکی اين نوع از هواپيماهاست يعنی شکل آيروديناميکی اين پرنده ها بايد به گونه ای طراحی شود که امواج راداری را که به آن برخورد می کند و در فضا منتشر می شود توسط رادارها قابل دريافت  نباشد و ديگر اينکه نوع مواد بکار رفته در بدنه اين هواپيماها به گونه ای باشد که بتواند امواج راداری را جذب و از انعکاس آن در فضا جلوگيری کند که هم اکنون نيروی هوايی به اين فناوری دست پيدا کرده است.
     البته در مورد رادار گريز بودن هواپيماها نبايد فقط به مواد و شکل ظاهری اين پرنده ها اکتفا کرد بلکه حتی موتورها و خروجی هوا در اين نوع از هواپيماها بايد طوری طراحی شود که در فضا ارتعاش ايجاد نکنند چرا که همين ارتعاش ها برای رادارهای پسيو قابل رهگيری خواهند بود.
     با توجه به دستيابی نيروی هوايی به چنين تکنولوژی همه پروژه های بعدی ما در ساخت جنگنده ها معطوف به بهره گيری از تکنولوژی رادارگريزی خواهند بود، ضمن اينکه در حال حاضر طرح های مختلفی در اين رابطه در دستور کار است.
     با اين وجود طراحی و ساخت اين هواپيماها نيازمند يک پروسه طولانی مدت است تا چنين هواپيما های پيشرفته ای بتوانند در پهنه آسمان آبی به پرواز درآيند.
     *با توجه به تکنولوژی روز دنيا، آيا نيروی هوايی برنامه ای برای طراحی و ساخت جنگنده بمب افکن های عمود پرواز ندارد؟
     - در حال حاضر پروژه هايی برای ساخت جنگنده بمب افکن های عمود پرواز در نيروی هوايی نداريم. ضمن اينکه عمود پروازها بيشتر برای نيروی دريايی کاربرد دارد چون به طول باند نسبتا کمی برای پرواز احتياج دارند که براين اساس از روی ناوهای جنگی می پرند و همچنين زمانی از پرنده های عمود پرواز استفاده می شود که بخواهند خارج از منطقه خود از آن استفاده کنند. بنابراين ساخت عمود پرواز فعلا دراولويت کاری ما قرار ندارد.
     


     *درخصوص توليد سامانه های موشکی از جمله سامانه های موشکی هوا به هوا تاکنون چه اقداماتی انجام شده است؟
     - نيروی هوايی علاوه بر توليد موشک های آفندی بر روی توليد موشک های هوا به هوا هم کار کرده و دستاوردهای بسيار خوبی دراين زمينه داشته است البته زمانی که مسئله تجهيزات دورزن مطرح می‌شود، اهميت مهمات هوا به هوا کمتر می شود با اين حال پروژه های مختلفی را هم دراين زمينه دردست اجرا داريم که مهمترين آن ساخت موشکی توانمند ترازموشک "Fonix" می باشد، اين موشک يکی از بهترين موشک های هوا به هوا در دنيا  است.
     برتری اين موشک که بر روی هواپيماهای رهگير سوار می شود اين است که جزء موشک های فعال است، برد بسيار زيادی دارد و همچنين نحوه برخورد و شيرجه آن به هواپيمای دشمن طوری است که برای خلبان اين هواپيما امکان مانوری باقی نمی گذارد.
     معمولا موشک های هوا به هوا يا اکتيو (فعال) هستند يا سيمی اکتيو (نيمه فعال) ، يا هيچکدام از آنها. موشک هايی که غير فعال هستند بايد بوسيله رادار آنها را تا مسافتی تعقيب کنيد به نحوی که حتما به هدف مورد نظر برخورد کنند که اين موضوع امکان  ريسک هواپيمای مادر را که اين موشک ها را هدايت می کند بسيار بالا می برد.
     اما در مورد موشکهايی که فعال هستند رادار آنها را تا حد کمی دنبال می کند که پس از آن خود اين موشکها به هدف اصابت می کنند، يعنی به طور اتوماتيک رادار اين نوع از موشکها هواپيمای دشمن را کشف می کند. "فونيکس" از نوع موشک های فعال هوا به هوا است و وقتی رها می شود خود به دنبال هدف مورد نظر می رود و هواپيمای مادر مورد خطر قرار نمی گيرد.
     لذا پروژه هايی در دست داريم که توانمندی موشک "فونيکس" را ارتقاء دهد، يعنی ساخت و توليد موشکی بومی با قابليت بيشتر از قابليت موشک های فونيکس.
     * باتوجه به اينکه اين موشک از "فونيکس" الگو برداری شده باز می توان آن را در شمار پروژه های کاملا بومی آورد؟
     - به هرحال هرچيزی را که بخواهيم بسازيم بايد الگويی داشته باشيم، در اينجا هم ممکن است که از روی موشک "فونيکس" الگو برداری کرده باشيم البته الگوبرداری ازعلم فيزيک والکترونيک بکار گرفته شده در آن، اما با اين وجود پروژه ما کاملا بومی است.
     *اخيرا برخی از کشورهای عربی در منطقه اقدام به خريد حجم بالايی از تسليحات نظامی پيشرفته از ايالات متحده کرده اند که هواپيماهای "F35" و "F22" نيز از جمله اين اقلام است که البته تاکنون اين جنگنده بمب افکن های مدرن در اختيار اين کشورها قرار نگرفته، ارزيابی شما از اين موضوع چيست؟
     -  ما کشورهای همسايه را جزء کشورهای دوست به شمار می آوريم و همواره سياست جمهوری اسلامی ايران بر اين مبنا بوده که با آنها ارتباط خوب و سازنده ای داشته باشيم به طوری که بتوانيم با کمک آنها امنيت منطقه را تامين کنيم. در حقيقت تهديد اصلی برای ما آمريکا و رژيم صهيونيستی درمنطقه است زيرا همانطور که مشاهده می کنيد نيروهای فرامنطقه ای موجب نا امنی منطقه خاورميانه شده اند.
     به نظر من وقتی آنها موضوع واگذاری جنگنده های"F35" ، "F22" وموشک های پاتريوت را به برخی از کشورهای عربی مطرح می کنند اين موضوع بيشتر موضوعی تبليغاتی است تا کاربردی، مثلا در زمان جنگ آمريکا باعراق، آمريکاييها اعلام کردند که تمام آسمان عراق را تحت نظر دارند و امکان پريدن حتی يک پرنده هم وجود نخواهد داشت اما دقيقا در همان زمان می بينيم که بيش از 200 فروند هواپيمای عراقی از فرودگاه های عراق پرواز کرد و به اطراف رفت. حالا شما تصور کنيد که اگر پشت اين هواپيماها يک خلبان مکتبی بنشيند چه بلايی می تواند سر آمريکا بياورد.
     * نظر شما آيا واقعا آمريکا با اين همه تجهيزات وتسليحات مدرن که در اختيار دارد نقطه ضعفی نيز دارد؟
                                             
                    
                         همه نقاط آسيب پذير دشمن را شناسايی کرده ايم و برنامه و طرح هايی برای آنها داريم و در اين خصوص  نيز تمرينات ويژه ای کرده ايم که فکر نمی کنم تا کنون اين تمرينات در ارتش های دنيا انجام شده باشد

              

     بله، درست است که آمريکا ازتکنولوژی بسيار بالا و تجهيزات پيشرفته ای برخوردار است اما اينطور نيست که آسيب پذير نباشد. بلکه نقاط آسيب پذير فراوانی دارد که ما آنها را شناسايی کرده ايم و برنامه و طرح هايی برای آن داريم و دراين خصوص نيز تمرينات ويژه ای کرده ايم که فکر نمی کنم تا کنون اين تمرينات در ارتش های دنيا تمرين شده باشد و درصورتی که مورد حمله قرار بگيريم آنها را به اجرا در خواهيم آورد.
     البته ما قبول داريم که جنگنده های مدرن"F22" و"F35" از فن آوری بسيار بالايی برخوردار  هستند اما اينها هم آسيب پذيراست که همانطور که گفتم تمام نقاط آسيب پذير آنها را کشف کرديم و برنامه هايی خاصی برای مقابله با آنها داريم.
     به هرحال همانطور که ما در طول هشت سال جنگ تحميلی برتری خود را نشان داديم هم اکنون نيز هيچ کشوری در منطقه مطلقا توان مقابله با ما را ندارد. مثلا رژيم بعث عراق در ابتدای جنگ حدود 350 فروند هواپيمای از رده خارج شده مثل ميگ 17، ميگ 19 و سوخو 22 داشت اما در پايان جنگ حدود 600 فروند هواپيماهای روز دنيا را مثل ميگ 25، ميگ 29، سوخو 24 و ميراژ را داشت ضمن اينکه در طول جنگ نيز دائما از سوی غرب و شرق پشتيبانی می شد اما همواره برتری هوايی از آن نيروی هوايی جمهوری اسلامی ايران بود.
     *آيا  بمباران شهرهايمان توسط نيروی هوايی ارتش بعث عراق نوعی برتری هوايی برای آنها محسوب نمی شده است؟
     - به هيچ وجه، شما نگاه نکنيد که يک فروند از هواپيماهای ارتش بعث در ارتفاع 70 هزار پايی می آمد و چندين بمب در شهرهايمان تخليه می کرد، اين که برتری هوايی نيست چراکه اصلا احتياجی به نشانه گيری دقيق نيست، برتری هوايی اين است که نيروی زمينی دشمن از دست نيروی هوايی طرف مقابل تحت فشار باشد و نتواند به راحتی به انجام عمليات بپردازد که براين اساس ما واقعا به آنها اجازه نمی داديم که به پل ها يا نفت کش های ما آسيب برسانند. از سويی ديگر هم تمام پالايشگاه هايشان را زده بوديم بطوری که ديگر نفتی را صادر نمی کردند.
     برتری هوايی يعنی اين، يعنی شما تمام پشتوانه اقتصادی و خطوط مواصلاتی دشمن را از بين ببريد و نيروی زمينی و دريايی اش را زمين گير کنيد، انداختن بمب در شهرها که ملاک نيست. لذا درطول جنگ تحميلی علی رغم اين همه پشتيبانی که از رژيم بعث عراق می شد ولی ما همواره برتری هوايی خود را حفظ کرده ايم ضمن اينکه ما در حال حاضر نيزهيچ کمبودی نسبت به کشورهای منطقه به لحاظ تسليحات نظامی نداريم و اگر بحرانی بوجود بيايد می توانيم کاملا برتری هوايی خود را نشان دهيم.
      *درادامه می خواهم به مسئله هواپيماهای بلوکه شده ايران توسط ايالات متحده اشاره کنم، با توجه به شرايط کنونی آيا نيروی هوايی برنامه خاصی برای بازپس گيری يا دريافت غرامت از آمريکا را در دستور کار ندارد؟
     - به نظر می رسد که اين مسئله در حال حاضر خيلی پيچيده شده است چون آنها يکسری هزينه هايی را مطرح کرده اند اما با اين حال هم اکنون اين مسئله از طريق وزارت دفاع در دادگاه لاهه دنبال می شود، البته ما يک نماينده در وزات دفاع داريم که بحث ها را در اين زمينه دنبال می کند، به هرحال ما بايد به دنبال گرفتن مبالغی که پرداخت کرديم باشيم نه جنگنده ها وتجهيزات چون آنها را يا فروخته اند و يا اينکه الان از رده خارج شده است. البته ظاهرا يک بخشی از اين هزينه ها هم دريافت شده است و همچنان اين رويه ادامه دارد.
     *امير، می خواهم به بيان خاطراتی در مورد دوران درخشان دفاع مقدس که بهانه ما برای انجام اين گفتگو بود، اشاره کنيد؟
     - بدليل اينکه در دوران دفاع مقدس من هم تخصص شهيد بابايی بودم می خواهم خاطره ای را در مورد نحوه عملکرد ايشان در جنگ بگويم، شهيد بابايی هرجا که می رفت به طور ناشناس وارد می شد و چون ايشان سرخود را می تراشيدند برخی جاها اين شهيد عالی مقام را با سربازها اشتباه می گرفتند و حتی احساس می کردند که سربازی است که دير سر پست خود حاضر شده است و بعضا با وی برخورد می کردند. اين موضوع نشان دهنده تواضع و فروتنی بسيار زياد شهيد بابايی بود.
     اين خلبان سرافراز دوران دفاع مقدس از نظر کارنظامی و اطلاعاتی نيز انسان شاخصی بود، مثلا شهيد بابايی هيچگاه عملياتی را بر روی کاغذ طراحی نمی کرد و يا حتی از طريق نامه رمزدار آن را ارسال نمی کرد. بلکه بصورت ناشناس در پايگاه حضور پيدا می کرد بطوری که يک دفعه فرمانده پايگاه می ديد ايشان در دفترشان است وهمان لحظه عمليات را طراحی می کرد و خلبانها را برای انجام ماموريت توجيه می کردند. معمولا هر عملياتی را که طراحی می کرد پروازهای آن عمليات را هم انجام می دادند.
     نکته جالب توجه اين بود که شهيد بابايی علاه بر خلبانی جنگنده"F14" که هواپيمای اصليشان بود جنگنده های"F4" و"F5" را هم هدايت می کرد يعنی اگر عملياتی را طراحی می کردند خودشان کابين عقب می نشستند و نقاط ضعف عمليات را از طريق پرواز پيدا می کردند و بعد به خلبانها می گفتند، اصلا شهيد بابايی در هواپيمای "F5" شهيد شد در صورتی که خلبان هواپيمای  "F14" بود.
     *آيا در دنيا چنين روندی که يک نفر سه هواپيمای شکاری را هدايت کند مرسوم است؟
     - نه! اين کاردر دنيا معمولا مرسوم نيست و اساسا جزء استانداردها نيست که يک خلبان بيش از دو فروند هواپيما را هدايت کند اما شهيد بابايی اين کار را انجام می داد.
     در اينجا می خواهم به موضوع مهم ديگری در دوران دفاع مقدس اشاره کنم، در دو سال آخر جنگ تحميلی نيروی هوايی ارتش بعث عراق به زدن شريانهای اقتصادی ما روی آورده بود لذا کشتی های نفتکش ايرانی را می زدند و زمانی که ما آنها را دنبال می کرديم آنها به سمت کشورهای حاشيه خليج فارس می رفتند که درآنجا ناوهای آمريکايی مستقر بودند که وقتی ما را می ديدند به ما هشدار می دادند و می گفتند هواپيمای جنگنده "F14" که با سرعت مورد نظر پرواز می کنيد درحال نزديک شدن به ناو آمريکايی هستيد.
     * پس اينکه می گفتند اشتباها هواپيمای مسافربری ايرباس ما را مورد هدف قرار داده اند و 290 نفر مسافر را به شهادت رساندند کذب بوده است؟
     - بله، به هيچ وجه اشتباهی رخ نداده و اظهارات آنها کاملا بيهوده است، درحقيقت آمريکائيها هواپيمای مسافربری ايرباس ما را هم با اشراف کامل اطلاعاتی زدند و اصلا اشتباهی در کار نبوده چون اين موضوع را من به عينه ديدم و نقل قول نمی کنم يعنی به محض اينکه هواپيمای "F14" ما به آنها نزديک می شد بلافاصله هشدار می دادند و به ما اجازه نمی دادند که جلو برويم اما به آنها اجازه می دادند که بيايند و نفت کش های ما را بزنند.
     يک خاطره ديگرهم می خواهم برايتان بگويم که شنيدنش خالی از لطف نيست، وقتی که من به همراه يکی از خلبانان برای انجام يک ماموريت پرواز می کرديم، در رادار ديدم که چهار گروه پروازی به شکل کمانی به سمت ما می آيند بطوريکه درست در وسط اين نيم دايره قرار داشتيم، بعد از دقايقی که با رادار کار کردم متوجه شدم که در گرفتن امواج مشکلی پيش آمده است، معمولا وقتی چنين مسائلی برايمان پيش می آمد ما آن را از طريق رمز به کنترل رادار می گفتيم تاهواپيمای بعدی بلند شود.
     زمانيکه خواستم اين موضوع را به زمين بگويم خلبان يک جنگنده "F14" که هم اکنون بازنشسته شده است و از اساتيد من هم بود به من گفت به هيچ وجه الان چيزی نگو چون هر راديو کالی که انجام بدهی آنها حتی اگر نتوانند رمز را بشکنند احساس می کنند که ما يک مشکلی داريم بنابراين با جرات به سمت ما می آيند و کارشان را تمام می کنند، ضمن اينکه شنودهای آمريکايی هم به آنها کمک می کنند.
     اين خلبان شجاع هم با توکل به خدا به دل آنها زد دقيقا مثل بچه ای که هيچ خطری را احساس نمی کند ما هم اين کار را کرديم و  دشمنان وقتی ديدند که اين چنين ما به قلب آنها زديم متوجه مشکل ما نشدند و احساس کردند که الان مورد هدف واقع می شوند و بلافاصله فرار را بر قرار ترجيح دادند. در حقيقت انگيزه ای اين چنين قوی هيچگاه شکست نمی خورد و ما وقتی می گوييم دفاع مقدس واقعا اهدافی را که به خاطرش می جنگيديم مقدس بود برای همين می گوييم دفاع مقدس.
     *امير! آيا فکر می کنيد که نسل جوان ما هم دارای چنين انگيزه های قوی هستند؟
     - اتفاقا در مراسم شب های احيا جوانانی را با ظاهرهای مختلف ديدم که مانند ابر بهار اشک می ريزند و درخواست توبه به درگاه خداوند متعال داشتند که من وقتی اينها را ديدم به مسلمان بودنم افتخار کردم. حالا ممکن است برخی از آنها تی شرت هايی را بپوشند که از نظر ما نامناسب باشد ولی با اين حال وقتی اين روحيه را در اين جوانان ديدم متوجه شدم که هر وقت نياز شود اين جوانان برای دفاع از آب و خاک و ناموس خود به جبهه ها خواهند آمد.
     البته ما بايد روی جوانهايمان کار کنيم. مهم اين است که آنها را رها نکنيم. اينها در مکتب  اسلام و امام حسين (ع) پرورش يافته اند که اگر رهايشان کنيم ديگران مغزشان را جذب خواهند کرد. ما بايد اينها را حفظ کنيم و رهايشان نکنيم اگر اينطور حفظشان کنيم و نگذاريم ديگران با جنگ نرم آنها را از ما بگيرند حتی به نظر من خيلی سلحشورتر از نسل ما خواهند بود.
     *ارزيابی شما از اسکادرانان جوان نيروی هوايی چيست؟
     - در نيروی هوايی نيز جوانان بسيار خوبی هستند. يکی از برتری که جوانان و نسل جديد نيروی هوايی از آن برخوردار هستند اين است که اساتيد آنها دوران دفاع مقدس را درک کرده اند و تاکتيک هايی را که در جنگ لمس کردند، به آنها منتقل می کنند بطوری که تاکنون هر طرحی که داشته ايم همين جوانان غيورانجام داده اند.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب timon تشکر کرده اند:
SAMAN, Persian Cat, Shahbaz, حسن2568, mehdighorbani, shola, كيارش, nasir irani, sinaset, F-14 Fan, hani1459, oweiys, Frogfoot, Mahdi1944, saied tomcat, Shahryar, Present, Ruozbeh, sokuteasemuni

Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

1606

تشکر کرده: 397 مرتبه
تشکر شده: 258 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 5 آذر 1387 13:41

آرشيو سپاس: 13186 مرتبه در 1359 پست

Re: دستيابی به‌ دانش سفيدکردن رادار دشمن/ جايگاه نيروی هوايی

توسط shola » دوشنبه 22 شهریور 1389 13:49

مهمترين آن ساخت موشکی توانمند ترازموشک "Fonix" می باشد، اين موشک يکی از بهترين موشک های هوا به هوا در دنيا  است.

phoenix
منم مرگ، مادر تو، منم که دوباره تو را از نو میزایم.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب shola تشکر کرده اند:
Hashashin, sokuteasemuni, timon, Present, SAMAN, renger, كيارش

Major

Majorنماد کاربر
پست ها

575

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 13 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 7 دی 1385 14:14

آرشيو سپاس: 2337 مرتبه در 330 پست

Re: دستيابی به‌ دانش سفيدکردن رادار دشمن/ جايگاه نيروی هوايی

توسط MOHAMMAD JAFAR » دوشنبه 22 شهریور 1389 15:07

معمولا موشک های هوا به هوا يا اکتيو (فعال) هستند يا سيمی اکتيو (نيمه فعال) ، يا هيچکدام از آنها. موشک هايی که غير فعال هستند بايد بوسيله رادار آنها را تا مسافتی تعقيب کنيد به نحوی که حتما به هدف مورد نظر برخورد کنند که اين موضوع امکان  ريسک هواپيمای مادر را که اين موشک ها را هدايت می کند بسيار بالا می برد.

باز هم اشتباه در خبر خبرگذاری ها!
نیمه فعال رو نوشته غیر فعال!
پيامبر گرامي اسلام (ص) فرموده اند:
الملک يبقي مع الکفر و لا يبقي مع الظلم.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب MOHAMMAD JAFAR تشکر کرده اند:
كيارش, Norooz7032, shola, Present, SAMAN, renger, Ruozbeh

Furious Poster

Furious Posterno avatar
پست ها

387

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 8 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 4 اسفند 1387 22:29

آرشيو سپاس: 1272 مرتبه در 302 پست

Re: دستيابی به‌ دانش سفيدکردن رادار دشمن/ جايگاه نيروی هوايی

توسط nasir irani » دوشنبه 22 شهریور 1389 15:52

با اين حال پروژه های مختلفی را هم دراين زمينه دردست اجرا داريم که مهمترين آن ساخت موشکی توانمند ترازموشک "Fonix" می باشد، اين موشک يکی از بهترين موشک های هوا به هوا در دنيا  است.
برتری اين موشک که بر روی هواپيماهای رهگير سوار می شود اين است که جزء موشک های فعال است، برد بسيار زيادی دارد و همچنين نحوه برخورد و شيرجه آن به هواپيمای دشمن طوری است که برای خلبان اين هواپيما امکان مانوری باقی نمی گذارد.
به هرحال هرچيزی را که بخواهيم بسازيم بايد الگويی داشته باشيم، در اينجا هم ممکن است که از روی موشک "فونيکس" الگو برداری کرده باشيم البته الگوبرداری ازعلم فيزيک والکترونيک بکار گرفته شده در آن، اما با اين وجود پروژه ما کاملا بومی است.


نسل جدید فونیکس!!!!!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب nasir irani تشکر کرده اند:
كيارش

Major

Majorنماد کاربر
پست ها

854

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 39 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 4 دی 1386 06:42

آرشيو سپاس: 846 مرتبه در 174 پست

Re: دستيابی به‌ دانش سفيدکردن رادار دشمن/ جايگاه نيروی هوايی

توسط renger » سه شنبه 23 شهریور 1389 00:02

چقدر خوبه که این مسئولین ما اینقدر شوخ طبعا روح طنازی دارن. به خدا جدی میگم. باعث نزدیکی دلهای مردم و مسئولین میشه. این جوکها. مردوم میبینن اینقدر مسئولینشون خاکی اهل بگو بخند... دمشون گرم.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب renger تشکر کرده اند:
MOHAMMAD JAFAR, An225, Ruozbeh, Norooz7032, 7421, sevrous, Mohammad 1985, Hashashin

Novice Poster

Novice Posterno avatar
پست ها

69

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 1 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 21 تیر 1389 11:37

آرشيو سپاس: 69 مرتبه در 33 پست

Re: دستيابی به‌ دانش سفيدکردن رادار دشمن/ جايگاه نيروی هوايی

توسط parham1345 » سه شنبه 23 شهریور 1389 08:24

renger نوشته است:چقدر خوبه که این مسئولین ما اینقدر شوخ طبعا روح طنازی دارن. به خدا جدی میگم. باعث نزدیکی دلهای مردم و مسئولین میشه. این جوکها. مردوم میبینن اینقدر مسئولینشون خاکی اهل بگو بخند... دمشون گرم.

یعنی چه که میفرمایید مسئولین ما شوخ طبع هستند ؟
این توهین بزرگی به مسئولین ایران اسلامی است
یعنی میفرمایید این همه حرف همه اش شوخی  بوده ؟
یعنی ما صاعقه را طراحی نکردیم ؟  
البته اگر طراحان ما هواپیمایی را طراحی میکردند که شباهتهایی به اف 5  نداشت طبعا بهتر بود و امثال شما به این عزیزان توهین نمیکردید .
یعنی میفرمایید ما  موشک هوا به هوا نساختیم  چند وقت پیش بود که گفتند موشک هوا به  هوا  با هدایت حرارتی  ساختیم  با برد بیش از 100  کیلومتر  . طبعا چنین موشکی در دنیا بی همتا است چون دنیا تا حالا به فکرش نرسیده بود تا موشک حرارتی با چنین بردی به سازد نهایتا 30 کیلومتری اش را ساختند .  حالا لابد متخصصان عزیز ما فکری هم برای این کردند  که  این موشک دور برد چطوری بعد طی مثلا 50  الی 70 کیلومتر  حرارت هواپیما را چطوری تشخیص می دهد .
یعنی شما قبول نداربد هواپیماهای ما وقتی عمر مفید قطعاتشان تمام میشود قطعه با قطعه جدید جایگزین میگردد  ؟
مطمئن باشید اف 5  و اف 4 های ما که بیش از  50  و 40 سال عمر دارند حتما حتما تا حالا  حد اقل 4 الی 5 بار کلیه قطعاتشان از کوچک ترین قطعه الکترونیکی گرفته یا کلیه قطعات بدنه و به قول خودرو ساز ها شاسی اصلی و ...   عوض شده این اف 4 اون اف 4    40 سال پیش که نیست .  
از این مثالها زیاد هست فقط خواهش میکنم مسئولین عزیز مان را مسخره نکتید .
یک موضوع  را یادم رفت  بگم و اون اینکه دوران خدمت ایشان  چند سال با شهید بابایی بود ؟

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب parham1345 تشکر کرده اند:
timon, nasir irani

Rookie Poster

Rookie Posterno avatar
پست ها

45

تشکر کرده: 56 مرتبه
تشکر شده: 7 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 22 مهر 1385 04:20

آرشيو سپاس: 124 مرتبه در 34 پست

Re: دستيابی به‌ دانش سفيدکردن رادار دشمن/ جايگاه نيروی هوايی

توسط 7421 » سه شنبه 23 شهریور 1389 10:18

parham1345 نوشته است:
renger نوشته است:چقدر خوبه که این مسئولین ما اینقدر شوخ طبعا روح طنازی دارن. به خدا جدی میگم. باعث نزدیکی دلهای مردم و مسئولین میشه. این جوکها. مردوم میبینن اینقدر مسئولینشون خاکی اهل بگو بخند... دمشون گرم.

یعنی چه که میفرمایید مسئولین ما شوخ طبع هستند ؟
این توهین بزرگی به مسئولین ایران اسلامی است
یعنی میفرمایید این همه حرف همه اش شوخی  بوده ؟
یعنی ما صاعقه را طراحی نکردیم ؟  
البته اگر طراحان ما هواپیمایی را طراحی میکردند که شباهتهایی به اف 5  نداشت طبعا بهتر بود و امثال شما به این عزیزان توهین نمیکردید .
یعنی میفرمایید ما  موشک هوا به هوا نساختیم  چند وقت پیش بود که گفتند موشک هوا به  هوا  با هدایت حرارتی  ساختیم  با برد بیش از 100  کیلومتر  . طبعا چنین موشکی در دنیا بی همتا است چون دنیا تا حالا به فکرش نرسیده بود تا موشک حرارتی با چنین بردی به سازد نهایتا 30 کیلومتری اش را ساختند .  حالا لابد متخصصان عزیز ما فکری هم برای این کردند  که  این موشک دور برد چطوری بعد طی مثلا 50  الی 70 کیلومتر  حرارت هواپیما را چطوری تشخیص می دهد .
یعنی شما قبول نداربد هواپیماهای ما وقتی عمر مفید قطعاتشان تمام میشود قطعه با قطعه جدید جایگزین میگردد  ؟
مطمئن باشید اف 5  و اف 4 های ما که بیش از  50  و 40 سال عمر دارند حتما حتما تا حالا  حد اقل 4 الی 5 بار کلیه قطعاتشان از کوچک ترین قطعه الکترونیکی گرفته یا کلیه قطعات بدنه و به قول خودرو ساز ها شاسی اصلی و ...   عوض شده این اف 4 اون اف 4    40 سال پیش که نیست .  
از این مثالها زیاد هست فقط خواهش میکنم مسئولین عزیز مان را مسخره نکتید .
یک موضوع  را یادم رفت  بگم و اون اینکه دوران خدمت ایشان  چند سال با شهید بابایی بود ؟


عزيز جان لطفا از روي تعصب حرف نزن به خدا منطق چيز خوبي است
معلومه اين بابا داره جك ميگه . ميگي نه پس به اين جملات گهربار ايشان با دقت فكر كن :
- نيروی هوايی ما جزء پنج شش کشور اول دنيا است
- تجهيزات ما هنوز هم در خط مقدم تجهيزات نظامی روز دنيا قرار دارد
- برخی کشورهای اروپايی نيز تجهيزات نظامی شان بسيار قديمی تر از تجهيزاتنظامی ما است بطوريکه اگر بخواهيم آنها را الان بفروشيم مشتری زيادی خواهدداشت
- ....           ...  

شايد ايشون با يه خبرنگار مجله فكاهي داشته مصاحبه مي كرده

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب 7421 تشکر کرده اند:
sevrous, KH.I.A.2500

Major I

Major Iنماد کاربر
پست ها

837

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 21 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 19 اردیبهشت 1388 17:10

آرشيو سپاس: 2090 مرتبه در 595 پست

Re: دستيابی به‌ دانش سفيدکردن رادار دشمن/ جايگاه نيروی هوايی

توسط میهن پرست » سه شنبه 23 شهریور 1389 11:20

اما بهترین بخشش در مورد فونیکس بود.دوستان چند سال پیش حدودا 7سال یک محموله قاچاق موشک های فونیکس cوارد کشور شد و از همون زمان پروژه ای برای تولیدش که در ابتدا طلوع سیمرغ بود بعد نمیدونم چی شد.اما این اولین باریست که یک مقام نظامی از تولید فونیکس دم میزنه که خودش جای بسی امیدواریست.
و در اخر در مورد نکات ابهام بر انگیز ایشون اینو بگم که یک فرمانده نظامی یکی از وظایفش دادن روحیه به مردم هست.پس زیاد جدی نگیرید.
شاید سالهای سال باشد که اتش امپراطوری پارس خاکستر شده باشد.اما روزی فرا خواهد رسید که ز خاکستر ها ققنوس برخیزد و ان هنگام اتش سالهای سال سکوت مردم ایران زبانه خواهد کشید و بار دیگر مردمی از سرزمین پارس از شرق تا چین واز غرب تا دروازه های روم حکمرانی میکنند و تمام دشمنان این مرز وبوم در اتش قهر ایران خواهند سوخت.ان روز نزدیک است...

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب میهن پرست تشکر کرده اند:
7421, KH.I.A.2500

Major

Majorنماد کاربر
پست ها

854

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 39 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 4 دی 1386 06:42

آرشيو سپاس: 846 مرتبه در 174 پست

Re: دستيابی به‌ دانش سفيدکردن رادار دشمن/ جايگاه نيروی هوايی

توسط renger » سه شنبه 23 شهریور 1389 11:49

یعنی چه که میفرمایید مسئولین ما شوخ طبع هستند ؟

چون واقعا هستند. حرفهایی که ایشون زدند به بچه 5 ساله بگی میخنده
این توهین بزرگی به مسئولین ایران اسلامی است

شما به دل نگیر.
یعنی میفرمایید این همه حرف همه اش شوخی  بوده ؟

شما نظری غیر از این دارین؟
یعنی ما صاعقه را طراحی نکردیم ؟  

نه یه دستی به سر و روی اف5 کشیدیم
البته اگر طراحان ما هواپیمایی را طراحی میکردند که شباهتهایی به اف 5  نداشت طبعا بهتر بود و امثال شما به این عزیزان توهین نمیکردید .

شما چرا هر چیزی توهین تلقی میکنید؟ دروغ هایی که اینا میگن توهین به شعور ملت نیست؟  تازه اشم خیلی احترامشون داشتیم گفتیم شوخی بود و گرنه...
یعنی میفرمایید ما  موشک هوا به هوا نساختیم  چند وقت پیش بود که گفتند موشک هوا به  هوا  با هدایت حرارتی  ساختیم  با برد بیش از 100  کیلومتر  . طبعا چنین موشکی در دنیا بی همتا است چون دنیا تا حالا به فکرش نرسیده بود تا موشک حرارتی با چنین بردی به سازد نهایتا 30 کیلومتری اش را ساختند .  حالا لابد متخصصان عزیز ما فکری هم برای این کردند  که  این موشک دور برد چطوری بعد طی مثلا 50  الی 70 کیلومتر  حرارت هواپیما را چطوری تشخیص می دهد .

نه نساختیم .تا موقعی که چیزی به چشم نبینم باور نمیکنم. مخصوصا این حرفها رو. خروجی هواپیما مگه دهانه آتشفشانه؟ حرارتش چقدر که از 100 کیلومتری سنسور موشک تشخیص بده؟ تازه اشم با این سطح تکنولوژی ما؟ شما مشکلتون اینه که دروغ دوست دارین. دوست دارین باور کنین همچین چیزی داریم در حالی که نداریم. اون دیگه مشکل خودتون.
یعنی شما قبول نداربد هواپیماهای ما وقتی عمر مفید قطعاتشان تمام میشود قطعه با قطعه جدید جایگزین میگردد  ؟

شما خودتون میگین عمر مفیده هواپیما تموم شده دیگه تعویض قطعه چه صیغه ای؟ قطعه عوض بشه خستگی سازه چی؟ بعدشم اگه ما تمام قطعات میسازیم که نمیسازیم چرا یه اف-4 نو نمیسازیم؟ موتور؟ رادار؟ اویونیک؟ سیستم های الکترونیکی؟ اینها چی؟ هواپیماهای نسل 3 ما میخواد با نسل 4 و 4/5 و 5 مقابله کنه؟ بابا بی خیال. پیکان هر کاریش کنی باز هم پیکانه. روش موتور ماکسیما هم بندازی باز هم پیکان.

از این مثالها زیاد هست فقط خواهش میکنم مسئولین عزیز مان را مسخره نکتید .

بله از این دست دروغ ها زیاده شما هم لطف کنین ما رو مسخره نکنین.
نيروی هوايی ما جزء پنج شش کشور اول دنيا است

میشه لطف کنن بگن با استناد به چی همچین حرفی زدن؟ اف4؟ اف5؟ اف7!!!؟ آخرین نسل جنگنده های ما که میگ29 باشه به زور 4 حساب میشه. آخه چجوری این حرف زدن؟ خداییش دلم میسوزه براتون که این چیزها رو چشم وگوش بسته باور میکنین. حداقل ایشون میگفتن بین 20 کشور میشد یه جوری سرش هم اورد.
در هر حال انشالله که همینطوره. شماهم خوش باش. زیاد سخت نگیر.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب renger تشکر کرده اند:
7421, Hashashin, MOHAMMAD JAFAR, Mohammad 1985, Norooz7032

Major I

Major Iنماد کاربر
پست ها

330

تشکر کرده: 1 مرتبه
تشکر شده: 8 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 30 خرداد 1388 14:24

محل سکونت

واوان

آرشيو سپاس: 2326 مرتبه در 290 پست

Re: دستيابی به‌ دانش سفيدکردن رادار دشمن/ جايگاه نيروی هوايی

توسط Ruozbeh » سه شنبه 23 شهریور 1389 11:55

میهن پرست نوشته است:اما بهترین بخشش در مورد فونیکس بود.دوستان چند سال پیش حدودا 7سال یک محموله قاچاق موشک های فونیکس cوارد کشور شد و از همون زمان پروژه ای برای تولیدش که در ابتدا طلوع سیمرغ بود بعد نمیدونم چی شد.اما این اولین باریست که یک مقام نظامی از تولید فونیکس دم میزنه که خودش جای بسی امیدواریست.
و در اخر در مورد نکات ابهام بر انگیز ایشون اینو بگم که یک فرمانده نظامی یکی از وظایفش دادن روحیه به مردم هست.پس زیاد جدی نگیرید.
  
آخرين ويرايش توسط Ruozbeh در سه شنبه 23 شهریور 1389 12:04, ويرايش شده 1 در کل.
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Ruozbeh تشکر کرده اند:
Hashashin, Norooz7032

Rookie Poster

Rookie Posterنماد کاربر
پست ها

46

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 6 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 5 فروردین 1389 12:32

آرشيو سپاس: 139 مرتبه در 35 پست

Re: دستيابی به‌ دانش سفيدکردن رادار دشمن/ جايگاه نيروی هوايی

توسط An225 » سه شنبه 23 شهریور 1389 12:01

دوستان لطفاً مسخره نكنيد. من براي شما مثال مي زنم. بلژيك و هلند هردو عضو ناتو هستند و هردو از F-16A استفاده مي كنند. هيچكدام از اين دو كشور توانمندي ساخت و نصب و سازگاري مهماتهاي هوشمند مثل قدر و زوبين و قاصد و كايت را روي اف16 ندارند. حتي تركيه هم براي بهينه سازي فانتومهاي خود دست به دامن اسرائيل شد در حالي كه مي دانيم نيروي هوايي ما در زمينه تعمير و نگهداري و به روز آوري فانتومها خودكفاست. رادار فانتومهاي ما بهينه شده و كابين همگي داراي GPS شده است. توانمندي فانتومهاي ما به جز مواردي مثل توانايي مانور چيز زيادي از F-15S هاي عربستان كم ندارد. در مورد تامكتها نيز كم لطفي نكنيم: تامكت خيلي پيچيده است و تاكنون چندين پرواز دسته جمعي 16 فروندي آنها را سيستم هاي راداري آمريكايي ها در خليج فارس و عراق كشف كرده است. احتمالاً موشك حرارتي 100 كيلومتري، گونه اي دگرگون شده از موشك فونيكس است كه قسمت اعظم مسير تا هدف را با رادار تامكت طي مي كند و هدفگيري نهايي را سيستم گرماياب به انجام مي رساند. در عكسي كه يك توريست هلندي مخفيانه از آشيانه هاي تامكت در پايگاه اصفهان گرفته است، ظاهراً يك موشك ناشناس هوا به هوا در زير بال تامكت مشخص است:
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
«اكنون شهيدان مرده‌اند، و ما مرده ‌ها زنده هستيم. شهيدان سخنشان را گفتند، و ما كرها مخاطبشان هستيم.» دكتر علي شريعتي

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب An225 تشکر کرده اند:
timon, nasir irani, sinaset

Major

Majorنماد کاربر
پست ها

575

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 13 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 7 دی 1385 14:14

آرشيو سپاس: 2337 مرتبه در 330 پست

Re: دستيابی به‌ دانش سفيدکردن رادار دشمن/ جايگاه نيروی هوايی

توسط MOHAMMAD JAFAR » سه شنبه 23 شهریور 1389 17:51

لا اله الا ا...
موشک جدید چیه؟
اسپارو خودمون هست با ریل مخصوص خودش!
اگر اینجور که شما می گویید پیش بریم باید به اف-14 بودن هواپیمای توی عکس هم شک بکنیم که؟
پيامبر گرامي اسلام (ص) فرموده اند:
الملک يبقي مع الکفر و لا يبقي مع الظلم.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب MOHAMMAD JAFAR تشکر کرده اند:
DJ Dani, renger, Norooz7032

بعدي

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان