در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با مدارهای آنالوگ و دیجیتال به بحث بپردازيد

New Member

no avatar
3

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 5 شهریور 1389 18:51

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

مبدل ولتاژ 6 به 15

توسط farhad598 » دوشنبه 22 شهریور 1389 13:00

مدار مبدل ولتاژي را مونتاژ كردم كه خروجي ولتاژ آن در ست است اما حداكثر 100 ميلي آمپر در خروجي داريم در صورتي كه ورودي جريان 7.5 آمپر است (پنل خورشيدي 6 ولت 7.5 آمپر ) بصورت منطقي بايد آمپر خروجي تقريبا يك سوم يعني حداقل 2.5 آمپر شود مشكل كار كجاست؟ايميل من roseday2@yahoo.com آدرس مدار :   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
پيشاپيش از راهنمايي تشكر مي كنم

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
3101

تاريخ عضويت

يکشنبه 22 بهمن 1385 16:25

آرشيو سپاس: 23546 مرتبه در 2452 پست

Re: مبدل ولتاژ 6 به 15

توسط SAMAN » سه شنبه 23 شهریور 1389 20:38

سلام

دوست عزیز مداری که آدرسش رو گذاشتید مدار مبدل 6 به 12 هست. و ضمنا" قید شده که حداکثر جریانی که به خروجی اعمال میشه 800 میلی آمپر هست. هر چند میتوانید با تغییر دیود زنر به ولتاژ های تا30  ولت دست پیدا کنید.

این نکته مهمی است که باید مد نظرتان باشد که با افزایش ولتاژ شما جریانتان به طور طبیعی کم و کمتر خواهد شد. و دکر شده که تغذیه حداکثر 2 آمپر 6 ولت باشد. اگر یک سوم را هم حساب کنیم شما 660 میلی آمپر باید داشته باشید نه 2.5 آمپر .

ساخت دقیق این سلف هم مهم هست.

نکته دوم بار شماست. شاید مقدرا بار شما 150 اهم است که جریان 100 میلی آمپر را دارید؟! مقدار مقاومت را کم کنید و ببینید ولتاژ  دو سرش  ثابت می ماند یا نه؟

تا زمانی که مقدار ولتاژ دو سر بار ثابت هم و شما مقاومت بار را کم میکیند , نشان میدهد که مدار شما جریانی بیش از 100 میل آمپر  فراهم میسازد.

در مجموع  چون ولتاژتان بالا رفته طبیعی است که جریانتان کم شود. اما مقدار مقاوت بار را هم چک کنید. در صورت تمایل مقدار را کمتر کنید و ولتاژ دو سر آن را اندازه بگیرید.

سوالی بود بپرسید
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SAMAN تشکر کرده اند:
oweiys, noora, رونین, Mahdi1944, CAPTAIN PILOT, sinaset

New Member

no avatar
3

تاريخ عضويت

توسط farhad598 » چهارشنبه 24 شهریور 1389 08:10

جناب آقاي SAMAN  ممنون از راهنمايي  ، شما اگه اجازه بديد من توضيحات بيشتري بدم اين مدار بدون ديود زينر ولتاژي نزديك به 50 ولت در خروجي دارد با  زينر 15 ولت  در خروجي 15 ولت را مي دهد و اين مدار را براي شارژ كردن باطري 12 ولت 40 آمپري (بار مدار)از طريق يك  solar panel (ورودي مدار)با مشخصات  :  7 ولت ، 7 آمپر و 50 وات كه دارم مي خواهم استفاده كنم اما همانگونه كه عرض كردم حتي با استفاده از ترانسيتور 2n3055 يك دارلينگون بعنوان سويچ قرار دادم  كه باز هم خيلي كم به جريان خروجي حدود 30 ميلي اضافه شد . نا گفته نماند سلف هم 80 دور سيم  05 به دور هسته گرد با قطر 40 پيچيده شده است

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
3101

تاريخ عضويت

توسط SAMAN » جمعه 26 شهریور 1389 18:57

سلام مجدد,

دوست عزیز در مطلب اصلی ننوشته که خروجی بدون دیود تا 50 ولت میرود اما شاید شما به صورت تجربی آزمایش کرده باشید.

به هر حال, قانون این مدار است که با بالا رفتن ولتاژ جریان خروجی کم میشود.

یک آزمایش ساده انجام دهید و برای اطمینان جریان دهی, بار را مقاومتی کنید و مراحلی که در پست قبل گفتم انجام دهید!

اما  اگر شما این مدار را برای شارژ باتری می خواهید دیگر سولار پنل برای چیست؟ آیا این مدار برای تغذیه سولار پنل هست؟؟

oweiys, رونین, Mahdi1944, mohammad1365, CAPTAIN PILOT, noora, sinaset

New Member

no avatar
3

تاريخ عضويت

توسط farhad598 » شنبه 27 شهریور 1389 07:22

جناب SAMAN سلام بر شما و عرض خسته نباشيد  من يك SOLAR PANEL با مشخصاتي كه قبلا گفتم دارم و با اين پنل خورشيدي مي خواهم باطري 12 ولت شارژ كنم  پنل فوق خروجي 7 ولت و آمپر 7 و نيم دارد بنابراين  به يك CONVERTER  نياز دارم كه بتوانم باطري 12 را شارژ كنم مدار مزبور را براي اين منظور در نظر گرفتم اما آمپر خروجي اين مدار جوابگو نيست چون بيش از 100 و يا 150 ميلي به روي باطري نمي فرستد.
باز هم از وقتي كه مي گذاريد ممنونم.

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
3101

تاريخ عضويت

توسط SAMAN » جمعه 2 مهر 1389 20:50

دوست عزیز شما بنده در حال حاضر تنها راهی که به ذهنم می رسد استفاده از  دستگاه های  مبدل های  دی سی به دی سی است.

البته اگر همین جریان کم هم باتری را شارز میکند اما ساعــــت ها طول میکشد.

CAPTAIN PILOT, noora, mohammad1365, sinaset