در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

New Memberنماد کاربر
پست ها

4

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 5 اسفند 1388 19:22

آرشيو سپاس: 3 مرتبه در 1 پست

انتخابات در افغانستان و زنان

توسط US-Mehdi » سه شنبه 23 شهریور 1389 18:38

چند هفته پیش از دومین انتخابات مجلس نمایندگان در افغانستان پس از سرنگون کردن طالبان در سال 2001، شورشیان در افغانستان با تهدیدها و حملات خود بر علیه کاندیداهای انتخابات 18سپتامبر سال جاری امنیت انتخابات مجلس افغانستان به شدت به خطر انداخته اند.  بر اساس گزارش
دیده بان حقوق بشر ، نامزدهای این انتخابات با ترور ، آدم ربایی و ارعاب توسط شورشیان مواجه می باشند.
علی الخصوص نامزدهای زن در این انتخابات با خطر بیشتری مواجه می باشند.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>


در اوایل سپتامبر یکی از سخن گویان طالبان به نام زبیدالله مجاهد به خبرنگاران گفت که هر فردی که با این انتخابات ارتباط داشته باشد ما او را دشمن خود حساب می کنیم از نامزدها گرفته تا مامورین امنیتی و کارکنان در حوزه ها.  بر اساس قوانین بین المللی جنگ، که درگیری های جنگی افغانستان را نیز شامل می شود، حملات عمدی بر علیه مردم غیر نظامی، مسئو لین دولت که مستقیما در جنگ دخالتی ندارند، قانونی نمی باشد.  آنان که دستور به اجرای چنین عملیاتی را میدهند گناه کار جنایت جنگی می باشند.


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

<o:p></o:p>


طالبان تا به حال مسئولیت ترور سه نفر از نمایندگان مجلس را بر عهده گرفته است.  در تاریخ  23ژوئیه  در شهر خوست، سیدالله سید، یک دانشمند دینی و نامزد انتخابات ، پس از یک انفجار در مسجدی که وی در حال سخنرانی بود به قتل رسید و همراه با او 20 نفر دیگر  زخمی شدند.  در تاریخ 24 ژوئیه، طالبان نجیب الله گولستانی که نامزد ولایت
غزنی
بود را ربودند و پس از دو هفته وی را به قتل رساندن.  در تاریخ 29 همان ماه یک تفنگ دار، حاج عبدل منان نورزائی را که یکی دیگر از نامزدها بود در راه وی به مسجد با شلیک یک گلوله به قلبش وی را به قتل رساندن.


طالبان و دیگر شورشیان حتی حمایت کنندگان و رای دهندگان در این انتخابات را تهدید کرده اند.    علاوه براین ، از شبنامه ها که یکی از معمول ترین روش های طالبان برای ایجاد ترس در مردم می باشد برای تهدید و ترس مرد ماز شرکت در این انتخابات استفاده شده است.  در تاریخ   14ژوئیه  در ولایت لوگر دو تن از شورشیان طالبان که سوار یک موتور بودند به سوی یک مغازه دار شلیک کردند زیرا که وی اعلامیه یکی از نامزدهای مجلس را در مغازه خود نصب کرده بود.  پس از این حادثه شبنامه هایی میان مردم روستاها پخش شد تا آنها را از شرکت در انتخابات باز دارند وگرنه آنا ن نیزبه سرنوشت همین مغازه دار دچار خواهند شد.  


در ولایت لوگر در نیازی در تاریخ 16 ژوئیه طالبان دو برادر را که از طرفداران یکی از نامزدهای ناحیه خود بودند به قتل رساندن.   ناظران انتخابات در افغانستان گزارش دادن که در منطقه درنته در ولایت ننگرهار طالبان به خانه های مردم رفته اند و آنان را تهدید کردن که چنانچه برگه های  انتخابات در خانه آنان یافت شود انگشتانشان را قطع خواهند کرد.


ریچال ریئد  از سازمان دیدبان حقوق بشر این عملیات را چنین توصیف کرده است،" با تاسف این حملات نشانگر آن است که طالبان آماده به کشتن هر شخصی که از هر طریقی سعی به استفاد ه از آزادی خود نماید، می باشند."


درکل عملکرد طالبان نشان میدهد که آنان مخالف هر نوع پیشرفتی در افغانستان می باشند، آنان بارها نشان داده اند که درک فکریشان محدود می باشد و آن را با هدف گیری نامزدهای انتخابات به خصوص زنان تائید کرده اند.  کاندید های  زن به صورت فزاینده ای با تهدید شورشیان وحتی نامزدهای  مرد در این انتخابات مواجه می باشند.   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  (

FEFA
) اعلام کرده است  که اکثریت تهدیدهای نامزدهای انتخاباتی علیه زنان بوده است، در جمع 40 مورد در 10 استان نامزده ها از طریق تماس های تلفنی  ویا نامه تهدید شده اند.  
<o:p></o:p>


در26 آگوست در شهر هرات 10 نفر از کارکنان یکی از کاندیدها به نام خانم فوزیه گیلانی  ربوده شند و پس از چند روز پنج جسد در نزدیکی این حادثه پیدا شد.  خانم گیلانی به دیدبان حقوق بشر گفت که وی بارها تلفن های  تهدید آمیز دریافت کرده بود که ا ز وی میخواسته اند که ازنامزدی خود در انتخابات  عقب نشنی کند.


در ماه ژوئیه، مولوی شهزاد یکی از اعضای مجلس و کاندید انتخابات کونار یکی ار کاندیدهای رقیب خود را به نام خانم واگما سفی کافر خطاب کرد واعلام کرد که هر که به او رای دهد همانند او کافر می باشد.


در یکی از استان های شمالی این کشور نامه ای پخش شده است که یکی از نامزدهای زن در آن منطقه را متهم به خود فروشی و اعمال غیر اسلامی کرده است. زیر سوال بردن و متهم کردن زنا ن به چنین اعمالی آنان را در مخاطرات بسیار قرار میدهد.


علاوه بر این ، دولت افغانستان توانایی کافی را برای حمایت از مردم و نامزدهای انتخابات ندارد .  به طور واضح مردم هم به توانایی دولت شک دارند، اما ما می بایست این را بدانیم که این دولت تا حد توان خود سعی بر کاهش این مخاطرات دارد.  حدس و گما ن های فراوانی در رابطه به چگونگی این خشونت ها در روز انتخابات وجود دارد و یکی از آنها این است که امکان دارد برخی ازانفجار های انتهاری توسط مردانی انجام شود که با چادر وارد حوزه انتخابات می شوند. بنا بر این دولت افغانستان تعداد مامورین امنیتی زن را برای گشت و بازرسی در روز انتخابات افزایش داده است.  دولت افغانستان می بایست نهایت سعی خود را  کند تا بتواند اعتماد مرد م افغان را به خود جلب کند و این کار را می بایست از طریق بهبودی امینت در زندگی روزمره مردم انجام دهد.  علاوه بر این تلاش ها جوامع بین المللی  هم نیز در این راه به دولت افغانستان کمک کرده است .   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  برای کمک به دولت افغانستان و نظارت بر انتخابات به آنجا راهی شده اند.  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  هم بار دیگر به افغانستان برای همین منظور راهی شده است .  

لطفا به ویدئو زیر حتما نگاهی کنید که این ویدئو به شما نشان می دهد که تا چه اندازه نقش زنان برای برقراری امنیت و توسعه در افغانستان مهم می باشد. <o:p></o:p>

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
<o:p></o:p>


<o:p></o:p>


مهدی ارجمند – سنتکام<o:p></o:p>


فرماندهی مرکزی ایالات متحده
با احترام
فرماندهی مرکزی ایالات متحده
سنتکام را دنبال کنید


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 8 مهمان