بررسی علمی طرح هدفمندی یارانه ها

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث و مطالب اقتصادی و مالی به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Fast Poster
Fast Poster
سپاس‌های ارسالی: 4 بار
سپاس‌های دریافتی: 78 بار

بررسی علمی طرح هدفمندی یارانه ها

پست توسط soheil_riazi » چهار شنبه 28 مهر 1389, 9:21 pm

با سلام خدمت همه ی دوستان
این روزا بحث هدفمند کردن یارانه ها داغه داغه. یک عده الکی سرشونو میکوبن به درو دیوارتصویرتصویر
یه عده هم با خوشخیالی میگن این که چیز خاصی نیست. ان شالا همه چی سریعا مرتب میشه!تصویرتصویر
اینه که من این تاپیکو راه انداختم تا یه خورده در مورد تبعات اقتصادی اون صحبت کنیم
تمام سعی من بر این خواهد بود که اصولی و بدون تعصب بحث کنیم. چه موافق و چه مخالف.
فعلن اخبار حاکی از اینه که قراره 81000 تومان به حسابمون واریز بشه.
من چند تا سوال دارم که از دوستان میخام با دلیل به من جواب بدن:
1- اول این یک واقعیته که کشور ما ناگزیر به اجرای طرح هست چرا که احتمالا طی ده
سال اینده به یک بن بست اقتصادی خواهیم رسید.تقریبا بیشتر اقتصاد دانای موافق و مخالف طرح
چه در داخل و چه در خارج با اصل وجود طرح مشکلی ندارن. پس بحث ما راجع به نوع اجرای طرح است:
2- از چن سال قبل( مثلن شروع طرح سهمیه بندی بنزین ) با شعار درست مصرف کنیم تا با کمبود مواجه نشویم
دولت ثابت کرد که در فرایند کاری خودش فقط مردم را مقصر همه چیز میداند و تنها کسانی که باید صرفهجویی را
بیاموزند مردم هستند. اثبات این مدعا چندان هم مشکل نیست چرا که در طی این سال ها سهمیه از ماهی 120 لیتر
به 60 و سپس به صفر کاهش پیدا کرده است. اما خودروی پراید ما کماکان در 100 کیلومتر حدود 8 لیتر میسوزاند و این
رقم برای پژو و سمند حدود 11تا12 لیتر است. گویا ایران خودرو و سایپا مشمول مثرف زیاد بنزین نیستند.
3- تولید راه اهنو جاده های ترانزیتی هم که کماکان با سرعت لاک پشتی پیش میرود. گویا وزارت راه نیز خود را در مصرف زیاد بنزین
بی تقصیر میداند.
4- سیستم های پالایش و تقطیر و فناوری بنزین در پالایشگاه ها نیز فرسوده هستند و وزارت نفت نیز در این زمینه
ظاهرا بی تقصیر است.
5- حال یوال اینجاست که ایا واقعا تمام تقصیر ها به دوش مردم است؟ و ایا در اجرای طرح هدفمند سازی نیز فقط مردم باید
شکیبا باشند و فشار را تحمل کنند؟
لطفا راجع به این موضوع با احترام به کلیه قوانین و بدور از هرگونه تعصب بحث کنید. با تشکر
زنده باد ايران. درود بر همه ي دانشمندان ايراني
دوستان علافه مند به ریاضیات در تکمیل سایت زیر کمک کنند
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “بخش اقتصادی و مالی”