جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد
Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
6541

تشکر کرده: 1662 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

Re: بولیوی: از ایران هواپیما و هلی کوپتر می خریم

توسط sinaset » سه شنبه 11 آبان 1389 01:23

من بنظرم اصلا صاعقه موضوع اصلی نیست به نظر من صاعقه سکوی پرتابی برای ساخت یک جنگنده ی چند منظوره ی دیگه است !

سلام دوباره
اعلام کردن که قصد دارن نسل های جدیدی از جنگنده بسازن ، پس این نظریه هم می تونه صحیح باشه به احتمال زیاد...
sand_fighter نوشته است:فعلا که منابعتون فقط و فقط فارس بوده
دوست عزیز یکم منطقی به این قضیه نگاه کن !
صاعقه نه از پایه و اساس ساخته می شود نه جنگ افزار خفناکی است  صاعقه یک جنگنده ای است که با آپگرید فیزیکی اف 5 ساخته شده!
اگر قرار باشه حرف شما درست باشه باید ما تا حالا چیزی حدود 30 تا 40 فروند شفق داشته باشیم اونم نسل 1 2 3 4 5!!!!!!
اعتماد ما که سالهاست به حرف های اینو اون از دست رفته دوست عزیز !

در رابطه با شفق من تا حالا تویه خبرگزاری چیزی ندیده ام ، جز یک خبر اونم هم گفته شد که این هواپیما اموزشیست .
تا به امروز هم از فرماندهان ارتش و وزیر دفاع چیزی در رابطه با تولید شفق نشنیده ام
اعتماد ما که سالهاست به حرف های اینو اون از دست رفته دوست عزیز !

این که خیلی بده ، ما باید همیشه نسبت به دیگران اعتماد داشته  باشیم ، البته ناگفته نمانده ساده لوح هم نباشیم .(اعتماد با حساب کتاب)
اعتماد نباید در جامعه بمیرد اگر مرد ، اون جامعه خیلی وحشتناک می شود ...
همیشه در جامعه ها عده ای قصد دارن از اعتماد مردم سوء استفاده کرده و برای خود منافعی را تامین کنند ، که البته ما نباید با دیدن چنین افرادی ،اعتماد خودمان را نسبت به باقی انسان ها از دست بدهیم.
متاسفانه ماه عادت کردیم گناه یک نفر رو پایی طایفه یا نژاد یا اسلام یا.. بنویسیم ، که این واقعا  اشتباه است
مثلا اگر من در معرفی دین اشتباهی ازم سر بزند ، بعضی ها ان را به اسم اسلام می نویسند ، در حالی که چنین نیست  ، اگر اشتباهی از من سر زده اشکال از دین(پاک محمد(ص)) نیست ، بلکه اشتباه از طرف من می باشد (منی که دینم را به درستی متوجه نشده ام و به درستی به ان عمل نکرده ام می باشد).

ببخشید که مطالب به جاده خاکی رفت
باتشکر از شما
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب sinaset تشکر کرده اند:
@lirez@, نادر70

Major I

Major I

no avatar
733

تشکر کرده: 31 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 13 اردیبهشت 1389 15:59

آرشيو سپاس: 3210 مرتبه در 610 پست

توسط mm1990 » سه شنبه 11 آبان 1389 12:29

من با نظرات دوست عزیز capitan I کاملا موافقم و از ایشون بسیار متشکرم.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب mm1990 تشکر کرده اند:
sinaset

Novice Poster

Novice Poster

نماد کاربر
55

تشکر کرده: 17 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 15 بهمن 1387 22:03

Ahvaz

آرشيو سپاس: 345 مرتبه در 49 پست

توسط un4given.1991 » سه شنبه 11 آبان 1389 13:09

سلام دوستان

هفته ی دفاع مقدس امسال یک نمایشگاه نظامی در اهواز بر پا بود .  توی غرفه ی نیروی هوایی یک افسر بود که خودش می گفت متخصص نصب جنگ افزار روی هواپیما است . اولش که حرف نمی زد ولی زمانی که داشت چگونگی انجام اجکت را روی یک صندلی مارتین بیکر (اگه درست گفته باشم ) تشریح می داد سوال کردم ما از این صندلی ها می سازیم ؟ گفت نه .بهش گفتم پس روی صاعقه چی نصب کردیم گفت همون صندلی f-5 رو نصب کردیم !!! گفتم از انبار  این ها را برداشتیم .......کلی سوال پیچش کردم تا اخر گفت صاعقه و اذرخش فقط یک طرح بهینه سازی هستند و ساخت جنگنده ی جدیدی در کار نیست  :lol:  .من خودم که خیلی ناراحت شدم ولی sinaset عزیز باید قبول کنیم .به هر حال یک طرح ارتقا نیاز به یک تشکیلاتی مثل خط تولید داره و شاید اون دوستمون که گفته خط تولید رو دیده اشتباه کرده .

توی غرفه ی هوانیروز یک  گاتلينگ 23 mm کبرا بود که مسئول غرفه می گفت ساخت ایرانه و لی کیفیت امریکایی را نداره و زود داغ می کنه .

غرفه ی نیروی دریایی که افتزاح بود . یک ماکت  از جماران اونجا بود . از افسره نیروی دریایی که تو غرفه بود سوال کردم گفت اون دوتا عقبی ها هارپون هستند و  جلویی ها اگزوست  !!!!!!!  :???: . درباره ی فالانکس سوال کردم اصلا نمی دونست چی هست  :::P   . با اینکه سن اون اقا بالا بود چیز های عجیبی می گفت مثلا گفت زمان جنگ امریکایی ها ناوچه ی ما را با لیزر زدن !!! :-O  

کنار یک t-72 یک نظامی وایساده بود می خواستم بحث ذولفقار را باز کنم ازش پرسیده کالیبر توپ  T-72  چنده  ؟ از اونجا که نمی دونست جواب داد سریه  :grin:
خلاصه تایپیک منحرف شد واین مسئله که خیلی من را ازار داد را  بگم  واون اینکه تا شروع می کردن درده دل کردن از سپاه بد می گفتن و از اینکه تمام امکانات داده می شه به سپاه کلی ناراضی بودن .

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب un4given.1991 تشکر کرده اند:
wild-bear, hamed_713, CAPTAIN PILOT, javadfakoori, sand_fighter

Major I

Major I

no avatar
733

تشکر کرده: 31 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 13 اردیبهشت 1389 15:59

آرشيو سپاس: 3210 مرتبه در 610 پست

توسط mm1990 » سه شنبه 11 آبان 1389 13:32

من یه سوالی داشتم منظور از بالگرد چهار نفره چیه؟ کسی اطلاعاتی راجع به s86 داره ممنون میشم لطف کنه؟

Captain II

Captain II

نماد کاربر
1120

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 26 مهر 1387 09:39

همشهری فضل الله جاوید نیا

آرشيو سپاس: 9425 مرتبه در 997 پست

توسط javadfakoori » سه شنبه 11 آبان 1389 13:47

خلاصه تایپیک منحرف شد واین مسئله که خیلی من را ازار داد را  بگم  واون اینکه تا شروع می کردن درده دل کردن از سپاه بد می گفتن و از اینکه تمام امکانات داده می شه به سپاه کلی ناراضی بودن

خب اینکه چیز غیر عادی نیست....!
خیلی وقته همه چیز دست سپاهه!!!
ای آنکه دیده دوخته ای بر خلیج فارس   این لقمه با شکمبه ی توسازگار نیست
زیرا درون آب زلالش بدون شک                ماهی ست, پا برهنه سوسمار نیست

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب javadfakoori تشکر کرده اند:
un4given.1991, Motimann

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
6541

تاريخ عضويت

توسط sinaset » سه شنبه 11 آبان 1389 14:15

slipknot91 نوشته است:سلام دوستان
هفته ی دفاع مقدس امسال یک نمایشگاه نظامی در اهواز بر پا بود .  توی غرفه ی نیروی هوایی یک افسر بود که خودش می گفت متخصص نصب جنگ افزار روی هواپیما است . اولش که حرف نمی زد ولی زمانی که داشت چگونگی انجام اجکت را روی یک صندلی مارتین بیکر (اگه درست گفته باشم ) تشریح می داد سوال کردم ما از این صندلی ها می سازیم ؟ گفت نه .بهش گفتم پس روی صاعقه چی نصب کردیم گفت همون صندلی f-5 رو نصب کردیم !!! گفتم از انبار  این ها را برداشتیم .......کلی سوال پیچش کردم تا اخر گفت صاعقه و اذرخش فقط یک طرح بهینه سازی هستند و ساخت جنگنده ی جدیدی در کار نیست  :lol:  .من خودم که خیلی ناراحت شدم ولی sinaset عزیز باید قبول کنیم .به هر حال یک طرح ارتقا نیاز به یک تشکیلاتی مثل خط تولید داره و شاید اون دوستمون که گفته خط تولید رو دیده اشتباه کرده .
توی غرفه ی هوانیروز یک  گاتلينگ 23 mm کبرا بود که مسئول غرفه می گفت ساخت ایرانه و لی کیفیت امریکایی را نداره و زود داغ می کنه .

غرفه ی نیروی دریایی که افتزاح بود . یک ماکت  از جماران اونجا بود . از افسره نیروی دریایی که تو غرفه بود سوال کردم گفت اون دوتا عقبی ها هارپون هستند و  جلویی ها اگزوست  !!!!!!!  :???: . درباره ی فالانکس سوال کردم اصلا نمی دونست چی هست  :::P   . با اینکه سن اون اقا بالا بود چیز های عجیبی می گفت مثلا گفت زمان جنگ امریکایی ها ناوچه ی ما را با لیزر زدن !!! :-O  

کنار یک t-72 یک نظامی وایساده بود می خواستم بحث ذولفقار را باز کنم ازش پرسیده کالیبر توپ  T-72  چنده  ؟ از اونجا که نمی دونست جواب داد سریه  :grin:
خلاصه تایپیک منحرف شد واین مسئله که خیلی من را ازار داد را  بگم  واون اینکه تا شروع می کردن درده دل کردن از سپاه بد می گفتن و از اینکه تمام امکانات داده می شه به سپاه کلی ناراضی بودن .

سلام بر شما
ببینید ، چند وقته پیش وقتی که سلاح و خودرو اخگر رونمایی شده ، فرمانده نیروی زمینی گفت ، بعضی فرماندهان بعد از دیدن این تجهیزات از ما درخوست کردن که از این نمونه تجهیزات به انها داده شود !!!!!
این حرف خیلی معنی دار میباشد .

صاعقه و اذرخش که جزو طرح های بهینه سازی شده هستن (یا ارتقاع یافته شده) ولی نه به مفهوم ساخته نشدن جنگنده جدید(وقتی ارتقاع در درجه بالا باشد میشود نمونه جدید) .فرمانده نیروی هوایی ، وزیر دفاع اعلام می کنند ما تولید داریم ، شاید افسر محترم از ان خبر نداشته یا که منظور دیگری داشته .
با اینکه سن اون اقا بالا بود چیز های عجیبی می گفت مثلا گفت زمان جنگ امریکایی ها ناوچه ی ما را با لیزر زدن

بهتر بود چنین سوالاتی(کلیه سوالات) را از اهل فن و دانا و خبره می پرسیدید ، به عنوان مثال از فرمانده پایگاه نیرو هوایی ، یا معاون نیروی هوایی

این کاملا اشتباه می باشد ، امریکاها به ناوچه ایرانی حمله کردن ، به دلیلی شلیک پدافند ان ،اجازه ازادی عمل از انها گرفته شده ، جنگنده ها رفتن و با بمب و موشک های لیزری برگشتن و ناوچه قهرمان ایران را غرق کردند ( به گفته یکی از مسئول درجه بالا در تلویزیون).

در کل دوست من ، همیشه باید سوالات به این مهمی را از اهل فن و کسانی که در این امور دانا می باشند پرسید ، تا خدایی نکرده شایعه ایجاد نشود ، البته هیچ کس منکر تحقیق نیست ، ولی همیشه تحقیق باید با کارشناسی دقیق مخصوصا تویه این امور شکل بگرید .

باتشکر از شما
من یه سوالی داشتم منظور از بالگرد چهار نفره چیه؟ کسی اطلاعاتی راجع به s86 داره ممنون میشم لطف کنه؟

سلام بر شما

فکر می کنم این نام به اشتباه نوشته شده s86 این در واقع همان s68 که احتمالا اشتباه تایپی بوده .

بالگرد چهار نفر هم که از اسمش مشخصه یعنی جایی سرنشین چهار نفر را دارا می باشد

ممکنه که بالگرد شاهد 278 باشد

منبع تصویر http://xairforces.com
باتشکر

un4given.1991, كيارش, javadfakoori, @lirez@, victory67

Captain

Captain

نماد کاربر
1783

تشکر کرده: 4 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 29 اردیبهشت 1386 15:58

آرشيو سپاس: 11669 مرتبه در 1512 پست

توسط typhoon » سه شنبه 11 آبان 1389 14:55

سلام
من در واقع در تعجبم از توانایی بعضی از دوستان در زمینه به انحراف کشیدن تاپیکها. اولا کی گفته که قراره ما به اونها صاعقه بفروشیم.در متن خبر گفته شده اس 68،فجر 3 و ایران 140. حالا چه اصراری که شما می فرمایید قراره صاعقه و یا آذرخش بفروشیم.دوستان چه انتظاری از کشوری که از همه طرف تحریمه و تا جند سال پیش در تعمیر اساسی جنگنده هاش مشکل داشته دارند.شما ظاهرا متوجه معنی واژه کشور عقب مانده نیستید.متوجه نیستید که در زمانی که اف 5 در آمریکا پرواز کرد ما در چه وضعی بودیم.به چه میزانی می توانیم در این صنعت سرمایه گذاری کنیم.
اما جناب فکوری!!!
میشه بفرمایید منظورتون چیه؟
چه جوری که زیردریایی ها و جنگنده ها در دست ارتش است و یا شناورهایی در کلاس جماران و در آینده هم اگر شناوری با ابعاد بزرگتر ساخته شود در اختیار ارتش قرار می گیرد.اما بر فرض هم که این حرف صحیح باشد علت دارد و می دانید علت آن چیست؟
علت این است که در ارتش هیچ تفکر جدیدی وجود ندارد.کافی است به جزوات آموزشی اونها نگاهی بیاندازید.هیچ تلاشی در زمینه نوسازی و یا تحقیقات انجام نمیشه. اصولا فکری هم در این زمینه نمیشه.چون این سیستم از زمان رضا خان به شکل غلطی پایه گذاری شده.در زمانی که ارتش ناوچه جماران را به آب انداخت کسی حرفی از سپاه زد؟وقتی صاعقه پرواز کرد کسی از سپاه حرفی زد؟سپاه شده دلیلی برای تنبلی و کم کاری در سازمان ارتش.حتی به خود زحمت نمی دهند در رابطه با تجهیزات موجود در ارتش مطالعه انجام دهند و سپاه را بهانه میکنند.انگار که سپاه جلوی مطالعه و تحقیق را گرفته است. اگر در اقوام و دوستان کسی را دارید که در سپاه خدمت کرده از او درباره برخوردها و شرایط خدمتی در سپاه و از آنهایی که در ارتش بودند درباره ارتش سوال کنید.هنوز که هنوز است و با وجود نهادهایی مثل بازرسی و عقیدتی شاهد فحاشی و ضرب و شتم سربازان هستیم.هنوز فکر میکنند که سرباز نوکر آنهاست و شخصیت ندارد.آنچنان درباره موی سرباز سخت گیری میکنند که انگار مشکل موی سرباز است و بعد مقایسه کنید با سربازان سپاه.آمار غیبت و فرار را مقایسه کنید.آمار خود زنی و خودکشی را تا به نتیجه برسید.
Old soldiers never die.They just fade away

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب typhoon تشکر کرده اند:
yasermym, Motimann, كيارش, mehdighorbani, wild-bear, un4given.1991, نادر70, saeedjiji, hamed_713, phoenix80

Junior Poster

Junior Poster

نماد کاربر
117

تاريخ عضويت

شنبه 13 شهریور 1389 18:30

آرشيو سپاس: 614 مرتبه در 95 پست

توسط Corporal » چهارشنبه 12 آبان 1389 00:54

سلام خدمت همگی.
اول از همه جهت بیان حسن نیت از همهء متخصصامون تشکر میکنم که در زمینه های مختلف پیشرفت کردیم.
دوم....بابا این حرفا چیه.اگه صاعقه هواپیمیای درست و حسابی بود که اول نیروی هوایی رو به موت خودمونو نوسازی میکردیم.بعد به فکر صادراتش میفتادیم.
تازه صاعقه حتی هم رده با هواپیماهای آموزشی امروزیم به حساب نمیاد.قصد بدی ندارم.ما تو خیلی زمینه ها پیشرفت کردیم.ولی قبول کنین که نیروی هواییمون از رده خارجه.از اونجایی که از هیچ راهی نمیتونیم جنگنده بخریم(نه کشورای دیگه حتی روسیه به ما میده نه پولشو داریم) مجبوریم از دارایی های الانمون تعریف الکی بکنیم.
بهترین هواپیمای ما اف-14 هست که زمان خودش(30 سال پیش) واقعا بی رقیب بود.ولی الان دیکه چیزی بحساب نمیاد(میدونم این حرفم خیلیارو عصبانی میکنه.ولی واقع بین باشین)فکر کنین همون موقع هم سری های جدید میراژ میتونستن قفل راداری تامکتو بشکونن.از اون موقع تا حالا سیستم های اخلال گر پیشرفت زیادی کردن.پس دیگه جایی برای جنگنده های دمه 70 باقی نمیمونه.حالا هرچقدرم میخواد پیشرفته باشه.
تازه این تامکت بود که هنوزم در مقابل بقیه جتامون خیلی مدرن تره.دیکه جایی برای اف-5 و امثال اون در حکم جنگنده نمیمونه.
باور کنین منم دلم میخواد نیروی هواییمون مثل 40 سال پیش مقتدر باشه.ولی خب نیست!باید یه فکری براش بکنیم.با حلوا حلوا گفتن دهن شیرین نمیشه.
یه مشکل دیگه هم اینه که از طرح های درست و حسابیمون که واقعا به یه جایی رسیدن هیچ جا تبلیغ نمیشه.ولی از چیزی که نداریم کلی تبلیغ میکنیم.میگن صاعقه به تولید انبوه رسیده.ولی بعد چند سال فقط 8 تا داریم.(نگین که 100 تا درست کردن ولی نشون نمیدن!چون الان وقت قایم کردن پیشرفتای نظامیمون نیست.همه اینو میدونن.)
یا چند دوره خبر میدن که جنگنده نسل 5 ساختیم.خیلی دلم میخواد باور کنم ولی مگه به همین راحتیاست؟چرا میخوایم نشون بدیم میشه یک شبه راه صدساله رفت؟آمریکا با اون پیشرفت علمی و نظامی که داره(لطفا انکار نکنین) کلی هزینه و وقت حروم میکنه تا جنگنده نسل 5 بسازه.اونوقت ما از صفر شروع میکنیم و بعد از ساختن جت نسل 2 یهو میریم سراغ نسل 5؟
.
.
.
در آخر از صمیم قلب آرزو میکنم که به اونچه که میخوایم برسیم.هیچ کاری نشد نداره.ولی زمان بره.
با تشکر.
(بازم تکرار میکنم قصد توهین به هیچ کسی رو نداشتم.)
انسان کیست؟وسرنوشت او چیست؟
                                               جامیست که عقل آفرین میزندش       صد بوسه ز مهر بر جبین میزندش

این کوزه گر دهر چنین جام لطیف       میسازد و باز بر زمین میزندش

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Corporal تشکر کرده اند:
sand_fighter, SORENA, salam_2407, un4given.1991, wild-bear

Major I

Major I

نماد کاربر
686

تاريخ عضويت

پنج شنبه 22 مهر 1389 19:24

آرشيو سپاس: 1839 مرتبه در 485 پست

توسط saeedjiji » چهارشنبه 12 آبان 1389 07:17

اونطوری که شنیدم هواپیمای آموزشی فجر 3 از استنداردهای بین المللی برخوردار هست و میتونه در زمینه ی آموزش نیروهای هوایی بسیار کارآمد باشه,

امیدوارم فروش به تعداد بالا باشه تا راه هم برای صادرات فراهم بشه

نمیدونی که قبل از رفتن من , چه مردایی که رفتن برنگشتن

چشای خیلیا از عشق تر شد  , دلهاشون به خدا نزدیکتر شد

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب saeedjiji تشکر کرده اند:
un4given.1991

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
6541

تاريخ عضويت

توسط sinaset » چهارشنبه 12 آبان 1389 15:37

سلام دوستان
خطاب به دوستانی که مطالبی رو ..... سپاه و ارتش گفتن

تو رو خدا پشت سر نیرو نظامی کشورت اینطوری صحبت نکنید ،اونم در رابطه با نیروی های نظامی که هردو یک هدف دارن و هردو برای یک نظام خدمت می کنند
اگر اشکالی در بعضی جاها هست دلیلی بر این نیست که اکثریت اینطوری هستن ، و همچنین روی بحث بودجه باید نظر فرماندها(عالی رتبه) دو طرف رو پرسید ، نه نظر افسران ، چون به احتمال زیاد فرمانده با درجه بالا از نحویه خروجی و ورودی بیشتر اطلاع دارند .
در کلام کلیه از دوستان درخواست میشود به ایجاد یک سری شبهه یکی را خراب نکنید و اون یکی را بالاتر ببرید ، حداقل اگر قصد انتقاد دارید ، اول از موضوع که می خواهید مطرح کنید اطمینان داشته باشید . بعد به صورته انتقاد سازنده مطرح کنید و در صورت صلاح دید در مکان عمومی (اگر موضوعیست که دشمنان از ان سوء استفاده می کنند) مطرح نکنید .

هر دو ارتش و سپاه قابل تقدیر هستن و هردو انها دوست داشتی و عزیز هستن ، و هردو انها به صورته شبانه روزی به این مملکت خدمت کردن و می کنند
بهترست قدر این همه خوش خدمتی دو طرف را دانسته و به فکر ... نباشم

باتشکر از همه کسانی که برای این مملکت خالصانه زحمت کشیدند ، امیدوارم خداوند از انها راضی باشد و بهشت نسیبشان شود.

mehrdadprd از این پست سپاسگزاري کرده است

victory67, un4given.1991, @lirez@

Major II

Major II

نماد کاربر
174

تشکر کرده: 29 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 29 دی 1388 22:59

آرشيو سپاس: 997 مرتبه در 144 پست

توسط نادر70 » چهارشنبه 12 آبان 1389 16:14

درود بر دوستان
در ابتدا باید گله بکنم از دوستانی که بعضا با سابقه هم هستند، به علت انحراف بحث.گویا برخی ها در طول مدت عضویت وشرکتشان در مباحث سنترال فقط مهارت جذاب!! انحراف مباحث را آموخته اند. برخی هم که انگار ساخته شده اند برای خواندن آیه ی یاس وناامیدی و سرکوب توانمندی ها و دستاورد های داخلی ولو با ایجاد بحث های غیر علمی و بعضا (متاسفانه) مقرضانه.اصولا این تاپیک ربطی به صاعقه و آذرخش نداشت که برخی دوستان مثل جناب  sand_fighter شمشیر را از رو بستند آن هم نه علیه مواردی که در خبر ذکر شده بلکه علیه صاعقه! و صاعقه طبق معمول مانند خیلی از تجهیزات و دستاورد های دیگر داخلی شد پتک بر سر توانمندی های ملی.(و در واقع بر سر خودمان!)
اما در مورد موضوع مبحث باید عرض کنم که آن بالگرد 4 نفره احتمالا شاهد278 هست که برای آموزش و گشت هم بسیار مناسب است و نمونه ای بر گرفته از بالگرد های 206 موجود در کشور می باشد.البته بالگرد دیگری هم با نام شاهد 274 با طرحی شبیه به گازل فرانسوی بخصوص در شکل کابین در این کلاس در داخل تولید شده و عکسهای محدودی هم از آن در نت موجود هست که از سرنوشت آن بی خبرم و احتمالا وارد خط تولید نشده
هواپیماهای سری فجر(فجر3/22و...) هم هواپیماهای استاندارد و مناسبی برای آموزش اولیه پرواز هستند و کارایی وایمنی خوب وقابل قبولی دارند.
اما در مورد پروژه S-68 که با نام درنا هم شناخته می شود و بر گرفته از pc-7 پیلاتوس است هم می توان گفت که هواپیمای قابلی است و برای آموزش خلبانان جنگنده در مراحل ابتدایی مورد استفاده قرار می گیرد و امکان ایجاد آتش پشتیبانی نزدیک به شکل محدود را نیز دارا می باشد.
این قرار داد اگر انشا الله به طور کامل نهایی شود و بتواند نظر مساعد مشتری راجلب کند می تواند در آینده برای محصولات ما اعتبار و مشتری های بیشتری کسب کند.
در پایان هم یک توصیه از برادر کوچکترتان اینقدر مباحث را منحرف نکنید!
با تشکر
پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت شما آسیبی نرسد.
                                                                                        امام روح الله (ره)

mehrdadprd از این پست سپاسگزاري کرده است

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب نادر70 تشکر کرده اند:
un4given.1991

Captain II

Captain II

نماد کاربر
1297

تشکر کرده: 118 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 15 تیر 1387 21:25

آرشيو سپاس: 3760 مرتبه در 806 پست

توسط sand_fighter » چهارشنبه 12 آبان 1389 16:39

درود بر دوستان
در ابتدا باید گله بکنم از دوستانی که بعضا با سابقه هم هستند، به علت انحراف بحث.گویا برخی ها در طول مدت عضویت وشرکتشان در مباحث سنترال فقط مهارت جذاب!! انحراف مباحث را آموخته اند. برخی هم که انگار ساخته شده اند برای خواندن آیه ی یاس وناامیدی و سرکوب توانمندی ها و دستاورد های داخلی ولو با ایجاد بحث های غیر علمی و بعضا (متاسفانه) مقرضانه.اصولا این تاپیک ربطی به صاعقه و آذرخش نداشت که برخی دوستان مثل جناب  sand_fighter شمشیر را از رو بستند آن هم نه علیه مواردی که در خبر ذکر شده بلکه علیه صاعقه! و صاعقه طبق معمول مانند خیلی از تجهیزات و دستاورد های دیگر داخلی شد پتک بر سر توانمندی های ملی.(و در واقع بر سر خودمان!)

اصلا خودتون فهمیدی چی نوشتید ؟؟؟؟؟؟؟؟ آقای sinaset گفت ما صاعقه را تولید می کنیم از پایه من فقط و فقط به صورت نکته ای گفتم صاعقه آپگرید برای اف 5 ها است ایشون بحث را ادامه دادن !
واقعا متاسفام واقعا
من 10 بار گفتم پروژه صاعقه و آذرخش یک پروژه مفید ولی نه کلیدی برای نیروی هوایی است و بزرگ کردن بیش از اندازه آن کاری بس احمقانست چندی پیش یکی از دوستان تو همین سایت مدعی بود که صاعقه اف 22 آمریکا را با پیروزی 5 به 1 شکست خواهد داد
متاسفانه به علت یک سری جانب گیری هایی یک عده از دوستان همچنین من در این سایت شدن دست آویز بازی کلمات شما هر کسی حرفی میزنه انتقادی می کنه واقعیت را نشان می ده گفته هایش می شود مقرضانه  ولی اگر شما و دوستانتان ادعا کنید که مثلا صاعقه از سیستم تسلیحاتی لیزیری استفاده می کند حق 100 با شما است بدون دلیل و مدرک
اصلا شما حتی یک کلمه از پست های من نخواندید پس بهتره نظر شریفتان را برای خودتون نگه دارید !

با پوزش از آقای
sinaset

در مورد خود تاپیک بولیوی ادعا کرده که می خواهد هواپیما های زیر را بخرد
پی سی 7
ایران 140
فجر 3
ایران 140 و فجر 3 زا می توانیم به آنها بدون مشکل بفروشیم ولی پی سی 7 یا S86 غیر ممکن است چون ایران تنها خط اسمبل این پرنده را در اختیار دارد و قطعات پی سی 7 ها به صوردت کیت از سویس وارد می شد که با فشار آمریکا این کار هم دیگر انجام نمی شود البته ناگفته نماند که انتقال تکنولوژی خوبی در این سال ها شده البته این هم ناگفته نماند که از مجموع 39 کیت خریداری شده 10 کیت به ایران ارسال شد که 8 هواپیما تحویل و دو کیت دیگر برای انتقال تکنولوژی و مهندسی معکوس استفاده شد !

در مورد شاهد 278

هزينه ساخت هر شاهد 278 به قدري بالا است كه برابر با هزينهء دو فروند جت رنجر نو برآورد ميشد اسن یک
دوم كارشناسان پنها طي آزمايش هاي پروازي اين هليكوپتر را تاييد نكردند و هنوز هم نميكنند

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب sand_fighter تشکر کرده اند:
un4given.1991, wild-bear, CAPTAIN PILOT

قبليبعدي