در اين بخش مي‌توانيد در مورد سلاح و ادوات جنگي زميني به بحث بپردازيد
Captain I

Captain I

نماد کاربر
355

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 2 فروردین 1389 17:45

طهرون-شمرون

آرشيو سپاس: 3267 مرتبه در 332 پست

**تیپ کماندویی ۶۵ نوهد**

توسط wild-bear » پنج شنبه 13 آبان 1389 23:54

امروزه عکس العمل سریعبه حملات دشمن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است ، به طوریکه کشورهایقدرتمند ، هزینه های فراوانی جهت ، تربیت نیروهای کماندویی ، تجهیز وآماده سازی آنها می نمایند.  کشورهای معدودی در دنیا وجود دارند که دارایچنین نیروهای عملیاتی باشند. البته شمار کشورهایی که یگانهایی را با عنوانیگانهای کماندویی و واکنش سریع در اختیار دارند زیاد است ، اما منظور اصلیما واحدهای آزمون داده و دارای تراز بالا در زمینه رزم سریع عملیاتی درصحنه نبرد می باشند.

نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران به طور قطعامروز به مراتب آماده تر از مهرماه سال ۵۹ است، زمانی که تنها با ۲ لشکردر غرب و جنوب در برابر ۱۲ لشکر عراق دفاع کرد. نیروی زمینی ارتش ج اا درحال حاضر با بهره گیری از ده ها لشکر باسابقه از قوی ترین واحدهایکماندویی و نیروی مخصوص بهره مند است که بعضی از این واحدها حداقل ۴ دههدارای تجربه هستند. پرسنل یگان های تکاور به لحاظ پیچیدگی عملیاتی از دستههای مختلف رزمی جمع آوری شده و در رده یگان های نخبه نظامی یا رزمی CombatElite Unites سازماندهی می شوند.یگان های تکاور زمینی و دریایی تواناییلازم را برای هدایت رزمی و در دو سطح تاکتیک و استراتژی را داراهستند.کلاه سبزها، هوابرد و رنجرها از یگان های تکاور نیروی زمینی درانطباق با شرایط محیطی تاکتیکی و جنگی ، مأموریت های متنوعی را انجام دادهاند.در این میان با توجه به متغیر های مختلف  ، تیپ ۶۵ نوهد ارتش جمهوریاسلامی ایران که در تراز جهانی جزء۱۰ نیروی قدرتمند کماندویی دنیا محسوبمی گردد به عنوان یک نیروی واکنش سریع موثر و مسقل توانسته است با تجربهبالغ بر ۴ دهه به عنوان نوک پیکان نیروی زمینی ارتش خود را اثبات نماید.این تیپ دررزمایش های ضربت ذوالفقار و پیامبر اعظم و... بهترین نمره ها رااز آن خود کرده است.

تکاوران تیپ 65 در ماموریت هایی ویژه نیروی زمینی باانجام مراحل آمادگی سخت و طاقت فرسا و گذراندن دوره‌های مختلف نظامی،قابلیت‌ انجام هر گونه ماموریتی به صورت جنگ تن به تن، چریکی، پارتیزانی،انجام پرش چتر بازی و سقوط آزاد در زمین، هوا و آب و مناطق کویری وکوهستانی را دارند.به گفته یکی از مقامات ، تنها در یک دوره خاص ، حدود ۶ماه ، هر روز ۳ ساعت نیروهای تیپ جهت آمادگی چتر بازی ، از یک ارتفاعخاص بایستی بدون چتر از ناحیه پایین تنه فرود آیند . ماموریت اصلی تیپ ۶۵نوهد ارتش ، جنگ نامتقارن تعریف شده است. در میان گردان های تیپ ۶۵ ، یکگردان وجود دارد که در میان پرسنل نیروی زمینی بسیار شهرت دارد. این گرداندر نهایت آمادگی روحی و جسمی قرار داشته و تنها از فرمانده گردان خودفرمان می گیرند. یکی از نیروهای این گردان سرهنگ دوم بهزاد پایندهفرمانده  گردان و همان کسیست که از برج میلاد به پایین پریده است.

آموزش هایی که در این تیپ ویژه انجام می گردد عبارت از :  
کارکنان جدید الورود، چه درجه دار یا افسر ابتدا تست های ورزشی و پزشکی می دهند تا آمادگی آنان مشخص شود
.
اولین دوره چتربازی اتوماتیک است که تحت نظر اساتید مجرب تعداد مشخصی پرش را باید انجام دهند
.

پس از آن نیروهایی که موفق به گذراندن دوره شده اند در دوره نیروهای ویژه هوابرد شرکت می کنند
.
در این دوره پنج مهارت به نیروها آموزش داده می شود تا بتوانند در عملیات های گوناگون شرکت کنند
.
این مهارت ها عبارتند :
از آموزش های ویژه تخریب، اطلاعات و عملیات، بهداری، مخابرات و سلاح های انفرادی و جمعی
.

یک سری آموزش های دیگر هم در کنار این دوره به نیروها داده می شود که به دوره نوهد معروف است
.
پس از دوره نوهد که
9
ماه طول می کشد، نیروها در واحدهای عملیاتی سازماندهی شده و می توانند به ماموریت های مختلف اعزام شوند
.

کماندو های تیپ 65 نوهد - نیروی ویژه هوابرد نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران

تبیان

تصاویر:

بنام حاکمی که اگر حکم کند همه محکومند....حکم لازم !!!
....
نویسنده آمریکایی ارنست همینگوی:
«هر انسانی که آزادی را دوست دارد بیش از طول عمرش به ارتش سرخ و شوروی سپاسگزاری بدهکار است.»

حسنعلی ابراهیمی سعید از این پست سپاسگزاري کرده است

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب wild-bear تشکر کرده اند:
1373, Mr.Amirhessam, oweiys, javadfakoori, امیر جمالی, !MOS, m-249, mahshid-banoo

New Member

no avatar
16

تاريخ عضويت

پنج شنبه 26 فروردین 1389 11:47

آرشيو سپاس: 21 مرتبه در 9 پست

Re: **تیپ کماندویی ۶۵ نوهد**

توسط IRIAF_107Tanker » جمعه 14 آبان 1389 02:50

دوست عزیز  واقعا مقاله ی زیبایی نوشتی!تا حالا به این جامعی نخونده بودم ولی خودشون میگن 15 جهان هستیم بعدش شما میگی 10ام؟
بازم تشکر میکنم بابنت مقالتون!!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب IRIAF_107Tanker تشکر کرده اند:
wild-bear

Major

Major

نماد کاربر
830

تشکر کرده: 1 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 2 تیر 1386 23:47

باختران

آرشيو سپاس: 2330 مرتبه در 546 پست

توسط ali1371 » جمعه 14 آبان 1389 03:20

ضمنا دوست عزیز سال59 ایران 4لشگر درخط مرزی داشت بایک تیپ زرهی توایلام  لشگر81زرهی کرمانشاه 92زرهی خوزستان 28 پیاده کردستان و64 اذربایجان غربی داشت به علاوه چندتالشگر وتیپ پشتیبان کننده در اطراف استان های موردنظر درگیر جنگ
کاری که ارتش ایران  درجنگ کرد حماسه نبود معجزه بود
                                                                    یاسرعرفات

وبلاگ من  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب ali1371 تشکر کرده اند:
javadfakoori, wild-bear

Captain I

Captain I

نماد کاربر
355

تاريخ عضويت

طهرون-شمرون

توسط wild-bear » جمعه 14 آبان 1389 10:22

ali1371 نوشته است:ضمنا دوست عزیز سال59 ایران 4لشگر درخط مرزی داشت بایک تیپ زرهی توایلام  لشگر81زرهی کرمانشاه 92زرهی خوزستان 28 پیاده کردستان و64 اذربایجان غربی داشت به علاوه چندتالشگر وتیپ پشتیبان کننده در اطراف استان های موردنظر درگیر جنگ

اول سلام
گفتتون تایید میشود.قرار نیست هر مقاله ای کامل باشد..با کمک شما دوستان به یک جمع بندی خواهیم رسید.ممنون از نظرتون

پادگان لشکر 23 تکاور در پرندک شهریار
پادگان تیپ 65 نوهد در افسریه تهران
تیپ 55 هوابرد (شیراز)
لشكر 58 تكاور ذوالفقار (شاهرود)
تیپ 45 تكاور (شوش)
و ....

........................................................

امان از دست مردمان  :-?
هرچی نوشته شود ایرادی میگیرید.بله عزیزم  رتبه 15 هستند و طبق آمار جدید در سایت گلوبال سکیوریتی به 17 نقل مکان کردند.خب من اگر میخواستم اینارو بنویسم که خود شما امونم نمیدادید.بگذریم  :-)
................................................

پایه ریزی این تیپ در زمان شاه بوده و امریکاییها روی این تیپ برای کند کردن حمله احتمالی شوروی در زمان جنگ سرد بسیارحساب می کردند و نیروهای ایرانی اون در برخی موارد حتی باعث تعجب و بهت خود کماندوهای امریکایی هم می شدند.

تیپ 65 نیروهای ویژه هوابرد ارتش جمهوری اسلامی ایران (نوهد) در سال 1371 تاسیس شد . پرسنل این تیپ گلچینی از پرسنل لشکر 23 نوهد سابق می باشد.
آخرين ويرايش توسط wild-bear on جمعه 14 آبان 1389 11:50, ويرايش شده در 3.
....
«هر انسانی که آزادی را دوست دارد بیش از طول عمرش به ارتش سرخ و شوروی سپاسگزاری بدهکار است.»

Captain I

Captain I

نماد کاربر
355

تاريخ عضويت

طهرون-شمرون

توسط wild-bear » جمعه 14 آبان 1389 10:27

سقوط آزاد "سرهنگ دوم بهزاد پاینده" از پرسنل تیپ 65 نوهد از برج میلاد تهران

....

javadfakoori, oweiys

Captain

Captain

نماد کاربر
2132

تاريخ عضويت

چهارشنبه 15 شهریور 1385 00:51

تهران

آرشيو سپاس: 8025 مرتبه در 1088 پست

توسط Mr.Amirhessam » جمعه 14 آبان 1389 12:12

سلام
اینم چندتا تاپیک که بی ربط به موضوع نیست برای تازه وارد ها یا کسانیکه علاقه دارند:

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

زنده باد بهار...
هر کس به دنبال معنای این جمله است،این فایل را  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  کند...
به امید ظهور مهدی صاحب الزمان،پایان یافتن زمستان دنیا و شروع بهار انسانیت...
"

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mr.Amirhessam تشکر کرده اند:
javadfakoori, wild-bear, كيارش

Major

Major

نماد کاربر
242

تشکر کرده: 27 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 31 شهریور 1389 17:24

آرشيو سپاس: 1338 مرتبه در 180 پست

توسط m-249 » جمعه 14 آبان 1389 14:42

با اینا میشه مقایسشون کرد؟ :::P  :::P  :::P
ولی جدا نیرو های خیلی خوبی هستند.دلم می خوادد یه ساعت بشینم نگاهشون کنم
از این که همشون مال این تیپ باشن مطمئن نیستم اگه اشتباه بود به بزرگی خودتون ببخشید

و این که از همش خفن تره
آخرين ويرايش توسط m-249 on جمعه 14 آبان 1389 15:08, ويرايش شده در 3.
دردت چه بود که تمام شب
سر را به سنگ میزدی و می گرسیتی ؟
چه گویم که گفتنش برایم قصه ای کهنه است
سر کوفتن و گریستن از برای مردن است

دست مزن! چشــــم،ببستم دو دست_____راه مرو!چشم،دوپایم شکست
حرف مزن! چشم،قطع نمودم سخن_____نطق مکن!چشم،ببستم دهن
هیچ نفهم! این سخن عنوان مــــکن_____ خواهش نافهمی انسان مکن
لال شوم،کـور شوم،کـــــــــــر شوم_____ لیک محال است که من خر شوم

Captain

Captain

نماد کاربر
2132

تاريخ عضويت

چهارشنبه 15 شهریور 1385 00:51

تهران

آرشيو سپاس: 8025 مرتبه در 1088 پست

توسط Mr.Amirhessam » جمعه 14 آبان 1389 14:58

m-249 نوشته است: لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

با اینا میشه مقایسشون کرد؟ :::P  :::P  :::P
ولی جدا نیرو های خیلی خوبی هستند.دلم می خوادد یه ساعت بشینم نگاهشون کنم

منظورت چیه دوست عزیز؟
زنده باد بهار...
هر کس به دنبال معنای این جمله است،این فایل را  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  کند...
به امید ظهور مهدی صاحب الزمان،پایان یافتن زمستان دنیا و شروع بهار انسانیت...
"

Major

Major

نماد کاربر
325

تاريخ عضويت

شنبه 13 شهریور 1389 12:40

ایران از شرق تا غرب و از شمال تا جنوب

آرشيو سپاس: 1498 مرتبه در 281 پست

توسط امیر جمالی » جمعه 14 آبان 1389 15:41

دوست عزیزم WILD - BEAR
مطب زیبای شما را خواندم و لذت بردم و سپاسگذاری میکنم.اطلاعات شما از مسائل نظامی بسیار ارزشمند است.
دوست من ! قبل از سرهنگ بهزاد پاینده که من از نزدیک او را میشناسم و ارادت دارم ، کمندو های نیروی دریایی سپاه قصد پریدن از برج میلاد را داشتند که متاسفانه اجازه ندادند و بعدها عزیزمان این پروژه را دنبال کرد.
مانند این تیپ یگانهای ویژه دیگری نیز دز نیروهای مسلح ما وجود دارند که هیچ کمی از این تیپ ندارند ، من خودم هم با نیروهای 65 نوهد و هم با نیروهای ویژه صابرین سپاه کار کرده ام و کار هر دو را از نزدیک دیده ام و اگر تیپ 65 در رده 17 باشد به نظر من صابرین در رده 16 قرار دارد و من با اطمینان کامل میگویم.
تکاوران نیروی دریایی ارتش ج ا ا در منجیل نیز کمتر از اینها نیستند من خودم ماه ها در آن جا خدمت کرده ام و از نزدیک آنها را میشناسم.
شبیه این عکسها و بهتر از آن را هم از تکاوران دریایی و هم تکاوران زمینی سپاه (صابرین)میتوان تهیه نمود.
توانایی نظامی ما بخصوص در بحث تکاوری حرفهای زیادی برای گفتن دارد که علیرغم امکانات کم تجهیزاتی ، الحمد ا... در بحت عملیاتی و تاکتیکی اگر در رتبه اول جهان نباشد در رده های این قدر پایین هم نیستند . ایمان و اخلاص در سیما و عملکرد نیروهای صابرین موج میزد ومن خود از نزدیک آن را دیدم.توانایی بدنی و جسمانی هم در نیروهای تیپ 65 ،هم تکاوران دریایی ارتش و هم نیروهای صابرین سپاه ، آنها را در جهان میلیتاریسم در رتبه های بالا قرار میدهد .
امید به سرافرازی  ارتش و سپاه پاسداران و سربلندی شما دوست دانشمندم
اللهم عجل لولیک الفرج

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب امیر جمالی تشکر کرده اند:
wild-bear, كيارش

Captain I

Captain I

نماد کاربر
355

تاريخ عضويت

طهرون-شمرون

توسط wild-bear » جمعه 14 آبان 1389 17:57

امیر جمالی نوشته است:دوست عزیزم WILD - BEAR
مطب زیبای شما را خواندم و لذت بردم و سپاسگذاری میکنم.اطلاعات شما از مسائل نظامی بسیار ارزشمند است.
دوست من ! قبل از سرهنگ بهزاد پاینده که من از نزدیک او را میشناسم و ارادت دارم ، کمندو های نیروی دریایی سپاه قصد پریدن از برج میلاد را داشتند که متاسفانه اجازه ندادند و بعدها عزیزمان این پروژه را دنبال کرد.
مانند این تیپ یگانهای ویژه دیگری نیز دز نیروهای مسلح ما وجود دارند که هیچ کمی از این تیپ ندارند ، من خودم هم با نیروهای 65 نوهد و هم با نیروهای ویژه صابرین سپاه کار کرده ام و کار هر دو را از نزدیک دیده ام و اگر تیپ 65 در رده 17 باشد به نظر من صابرین در رده 16 قرار دارد و من با اطمینان کامل میگویم.
تکاوران نیروی دریایی ارتش ج ا ا در منجیل نیز کمتر از اینها نیستند من خودم ماه ها در آن جا خدمت کرده ام و از نزدیک آنها را میشناسم.
شبیه این عکسها و بهتر از آن را هم از تکاوران دریایی و هم تکاوران زمینی سپاه (صابرین)میتوان تهیه نمود.
توانایی نظامی ما بخصوص در بحث تکاوری حرفهای زیادی برای گفتن دارد که علیرغم امکانات کم تجهیزاتی ، الحمد ا... در بحت عملیاتی و تاکتیکی اگر در رتبه اول جهان نباشد در رده های این قدر پایین هم نیستند . ایمان و اخلاص در سیما و عملکرد نیروهای صابرین موج میزد ومن خود از نزدیک آن را دیدم.توانایی بدنی و جسمانی هم در نیروهای تیپ 65 ،هم تکاوران دریایی ارتش و هم نیروهای صابرین سپاه ، آنها را در جهان میلیتاریسم در رتبه های بالا قرار میدهد .
امید به سرافرازی  ارتش و سپاه پاسداران و سربلندی شما دوست دانشمندم

.............................................
سلام
عرض ادب خدمت شما دوست عزیز..ممنونم از لطفت..بنده قطره ای هستم از اقیانوسی که به علوم نظامی ختم میشود.حالا حالاها باید شاگردی شما عزیزان را بکنم.

در مورد یگانهای که اشاره کردید 100% با شما موافق هستم .خوشبختانه ایران عزیز از تنوع و همچنین نیروهای مخلصی برخوردار است.(خدایا شکر)
ولی احساس کردم رتبه بندی جهانی این نیروها کمی شما را آزرده کرده .قابل ذکر است این رتبه بندیها بر اساس معیارهایی است به شرح زیر و مختصر:
تعداد عملیاتهای سالیانه و در بعضی رتبه ها(123) ماهیانه در سطح کشوری و یا منطقه ای و بین المللی(خب به لطف ایزد منان کشور ما از هر لحاظ امن و بدور از مناقشات میباشد که اگر خطری هم احساس شود نیروهای انتظامی و تا حدودی سپاه به مشکل میرسند و این یگانها فقط بصورت آماده باش بسر میبرند.این مورد خود یکی از مهمترین معیارهای امتیازدهی میباشد.

نیروهای که دارای رنکینگ بالاتر میباشند یا در مناقشات منطقه ای درگیر هستند _چچن ..کلمبیا ...جنوب شرق آسیا ..قفقاز و یا در داخل کشورشان  دایما در حال درگیری با گروههای مافیایی)
ملاک بعدی تجهیزات و نحوه آموزش میباشد که متاسفانه غربیها بخاطر دید مغرورانه برخلاف واقعیت به این یگانها به چشم یگانهای فرسوده کلاسیک نه مدرن نگاه میکنند در نتیجه نمیتوان انتظار امتیاز گرفتن داشت.
مهمترین گزینه تبلیغات میباشد که در این مبحث واقعا به این یگانها ظلم شده و از این لحاظ در فقر کامل بسر میبرند.یک سایت یا یک منبع معتبر در نت و هیچ جای دیگر نمیتوان یافت که اطلاعاتی از این نیروها بتوان گرفت .(در صورت تبلیغات درست جنگ روانی به نفع آن کشور بر میگردد)

ودر آحر دوست من این رتبه بندیها فقط جنبه تبلیغاتی دارد نه بیشتر

حال اگر به آمار واحدها و هزینه های سرسام آور آنها نگاهی بکنیم میبینیم که به لطف خدا چز 20 نیروی اول جهان بودن کم نیست.کشورهایی مثل آمریکا ..روسیه ...انگلیس و رژیم اشغالگر..چین..فرانسه..هند.. با هزینه های گزاف خود و مشاوره های دایمی در کنار  هم بالاتر از ایران قرار گرفتند پس اگر با انصاف نگاه کنیم بنظر من افتی ندارد .
کشورهای روسیه و امریکا به تنهایی بالای 30 یگان که هر کدام مشابه یک ارتش مدرن و متخصص است در اختیار دارند که اینها یک شبه بوجود نیامده بلکه نتیجه دهها سال تلاش و تحقیق و بقول معروف آزمون و خطا بوده است.با الگو برداری درست و زیرکانه بدور از ذهن نیست که در آینده نزدیک ما نیز دارای ارتش و نیروهای نظامی حرفه ای در کلیه واحدها شویم.
به امید سربلندی ایران عزیز
....

امیر جمالی

Major

Major

نماد کاربر
830

تشکر کرده: 1 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 2 تیر 1386 23:47

باختران

آرشيو سپاس: 2330 مرتبه در 546 پست

توسط ali1371 » جمعه 14 آبان 1389 18:45

تیپ 35 تکاور فاتح سنقر کرمانشاه هم هست جز نیروهای تکاوری ایران
کاری که ارتش ایران  درجنگ کرد حماسه نبود معجزه بود
                                                                    یاسرعرفات

وبلاگ من  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب ali1371 تشکر کرده اند:
wild-bear

Junior Poster

Junior Poster

نماد کاربر
139

تاريخ عضويت

دوشنبه 23 فروردین 1389 16:52

آرشيو سپاس: 508 مرتبه در 96 پست

توسط azarbod » جمعه 14 آبان 1389 20:49

زندگی نامه یکی از قهرمانان تیپ 65 نوهد

یاد باد آن روزگاران یاد باد ...
دفاع مقدس تجلی رشادت ها ، جانبازی های فرزندان ایران اسلامی بود که بی شک تجلیل و پاسداشت اسطوره های راستین به آسمان پیوسته ، وظیفه تمامی دلسوزان این مرز و بوم است.
به یاد اخلاص صفا و صمیمیت و با یاد ازخودگذشتگی و ایثار امیر آسمانی سرلشکر علیاری شرح مختصری از زندگینامه این بزرگوار را تقدیم می‌کنیم. . امید که زوایای زندگی این امیر سرافراز میهن ،چراغی روشن برای جوانان و آیندگان باشد . در این رهگذر از دفتر خاطرات سربازی ایشان نیزکمک خواهیم گرفت .
زنده یاد امیر سرلشکر یعقوب علیاری در مهرماه سال 1318 شمسی در یک خانواده مذهبی در شهرستان ارومیه پای به عرصه وجود نهاد . جد مادری ایشان مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج میرزاعباس طوسی ملقب به مجدالذاکرین است که از علمای خوشنام ، امین و مؤمن زمان خود بوده است . دوران تحصیل ابتدائی را در دبستان نوید فتح و دوره متوسطه را در دبیرستان ابن سینا به تحصیل علم و دانش پرداخت . بدلیل ذوق و شوق سربازی دو سال آخر دبیرستان را در مدرسه نظام یا دبیرستان نظام که آموزش مقدماتی نظامی بود گذراند.در سال 1338 وارد دانشکده افسری شد و در سال 1341 با درجه ستوان دومی و رسته پیاده به دوره‌ی مقدماتی اعزام شد که بعد از یکسال با نمره ممتاز فارغ التحصیل و به یگان چترباز که بعدها تیپ 23 نیروهای مخصوص شد منتقل گردید.
دوره های عرضی نظامی را همچون دوره چتربازی –مربی پرش چتربازی در ایران- دوره نیروی ویژه در ایران- دوره تیزیلدن-دوره نیروهای مخصوص در آمریکا SPECIAL FORCE-دوره رنجر در آمریکا  همچنین دوره آموزش زبان انگلیسی را در مرکز آموزش زبان های خارجی طینمود و به قول خودش همه دوره ها را با نمره‌ی ممتاز به پایان برد . دوره اسکی و جنگ در کوهستان را نیزدر فرانسه طی نمود.تا قبل از انقلاب فرماندهی تیم عملیاتی نیروی ویژه ، فرماندهی تیم ب عملیاتی نیروی ویژه ، افسر رکن سوم گردان 137 تیپ 23 نوهه وگردان 137 نیروی مخصوص را به عهده داشت . با الهام از گفته پیشکسوتان ((ذکوه العلیم نشره)) صقه دانش و علم و فن آوری انتشار و انتقال آن به دیگران است . به عنوان مدرس در آموزشگاه جنگهای نا منظم تیپ 23 نوهه ،دانش و اطلاعات خود را به سایر همکاران انتقال داد .دوره عالی پیاه نظام را در سال 1351 با نمره ممتاز به پایان برد و مجددا به تیپ 23 نوهه منتقل گردید . در سال 1353 با سپاه صلح سازمان ملل به مدت 6 ماه به کشور ویتنام اعزام گردید که خود عاملی برای پیشرفت و بالا بردن دانش نظامی بود . در چندین دوره نماینده ارتش ایران درطرح ریزی های نظامی در کشور آلمان، پایگاه آمریکایی نیروهای ویژه در شهر ((بدترلز)) و کشور عمان شرکت نمود . از افتخارات خدمتی اش اینکه دوسال متوالی و پی در پی در درجه سرگردی به نمایندگی ارتش ایران در پیمان ناتو شرکت نموده و در زمینه طرح ریزی و هدایت جنگ های نا منظم اظهار نظر کرد که به ثبت رسیده است .
زبان انگلیسی را خیلی روان صحبت می کرد .آخرین دوره نظامی ((دوره فرماندهی و ستاد مشترک ارتش و یا به عبارتی دوره دافوس)) را در کشور پاکستان در شهر کویته ((دانشگاه نظامی کویته)) که از معتبرترین دانشگاههای نظامی دنیاست به پایان برد . با کوله باری از اطلاعات و دانش نظامی برای خدمت به کشور بازگشت و باز زمانی کوتاه بعنوان مدرس در دانشکده فرماندهی و ستاد مشترک اطلاعات خدمت کرد .
در سال 1358 طی فرمانی که ابلاغ گردید تأسیس ، سازمان دهی، آموزش و فرماندهی تیپ 58 تکاور ذوالفقار را به عهده گرفت و پس از آموزش با همان تیپ تکاور به جبهه اعزام گردید . مأموریت های واگذاری را با شجاعت و مدیریت لازم انجام داد که مورد تشویق و تقدیر مقامات ارتش قرار گرفت و به علت ماموریت های موفق تیپ در عملیاتهای مختلف پس از آن سازمان و وضعیت آن به لشکر 58 ارتقاء پیدا نمود .
امیر سرلشکر حسنی سعدی معاون هماهنگ کننده ستاد کل نبرو ها مسلح جمهوری اسلامی ایران درباره‌ی این شهید بزرگوار می گوید : "در شروع جنگ تحمیلی اولین مأموریت خود را در منطقه غرب شیاه کوه و چرمیان با افتخار و غرور و با پیروزی انجام داد .مدیر ، مدبر و خصوصیات بارز یک فرمانده برخوردار بود . "
در جواب یکی از خبرنگاران که به امیر گفته بود : شما را از زمان فرماندهی در تیپ 58 تکاور ذوالفقار می شناسیم می گوید : تا آخرین نفس همیشه سربازیم و بعد می گوید : «تیپ 58 تکاور ذوالفقار تمام افتخارات من و تمام افتخارات نیروی زمینی ارتش بود . از من فرمانده تا آخرین ستوان و آخرین گروهبان همه در عملیاتهای مختلف مجروح شده ایم»
در نهایت بعنوان فرمانده سپاه و قرارگاه عملیاتی غرب کشور که هدایت و طرح ریزی عمده عملیات جنگ تحمیلی را بعهده داشت منصوب گردید .
همیشه در مناطق عملیاتی در خطوط مقدم جبهه حضور داشت ، در منطقه عملیاتی، کوتاهی و قصور و سهل انگاری را از هیچکس نمی پذیرفت .
سه مرتبه مورد اصابت ترکش گلوله های دشمن قرار گرفت و از ناحیه سینه ،پای راست ،زانو ، ریه و گوش به شدت مجروح شد و به قول رئیس بهداری ارتش جای سالمی در بدن نداشت .
به گفته یکی از نزدیکان شهید که شاهد عمل جراحی ایشان در بیمارستان خانواده بود به این شرط و با اصرار قبول کرده بود که اولا من چتربازم و بایستی دو باره توان پریدن را پیدا نمایم.دوم اینکه من فقط یک شب در بیمارستان خواهم ماند . دکتر معالج به اوگفت : شما همیشه چتربازی نگران نباش عملی که ما انجام می دهیم در پیشرفته ترین کشورها همین طور عمل می کنند . شب دوم نیز بیمارستان را ترک نمود و به جبهه بازگشت و فقط یک شب در بیمارستان خوابید .
شهید سر لشکر علیاری با کوله باری از دانش و تجربه و علاقه به میهن و انقلاب در عملیات های مختلفی شرکت داشت:
در عملیات مطلع الفجر ( شیاه کوه چرمیان ) فرمانده تیپ عمل کننده قرارگاه نصر،
در عملیات بیت المقدس   فرمانده تیپ عمل کننده قرارگاه نصر،
در عملیات رمضان   فرمانده تیپ عمل کننده قرارگاه نصر،
در عملیات محرم     فرمانده تیپ عمل کننده قرارگاه نصر،
عملیات کربلای 6 در غرب کشور بعنوان فرمانده‌ی قرارگاه عملیاتی غرب کشور ،
و نهایتا در عملیات مرصاد با هدایت عملیات در محور ایلام - اسلام آباد با موفقیت شرکت نمود و2 نشان درجه دوم فتح از دست مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا دریافت کرد.
سرانجام سرلشکر شهید یعقوب علیاری که در مورخه19/1/1362 در منطقه عملیاتی جزیره مجنون بر اثر بمباران شیمیایی دشمن از ناحیه ریه دچار ضایعه شده و در تاریخ 13/9/1385 بعد از تحمل سالها درد و رنج به علت تشدید عوارض شیمیایی در بیمارستان505 ارتش دار فانی را وداع گفته و به کاروان شهدای هشت سال دفاع مقدس پیوست . هم اکنون آرامگاه وی در قطعه 29 سرداران شهید بهشت زهرای تهران ،میعادگاه عاشقان این شهید است.
امیر سرلشکر حسنی سعدی جانشین فرماندهی نیروی زمینی ارتش می‌گوید: شهید علیاری ،امیر ی سرافراز ، فرمانده‌ای هوشیار ، بیدار، مدیر ، مدبر ، دلسوز و پا در رکاب ارتش جمهوری اسلام بود و از چهره های درخشان و همیشه ماندگار دوران دفاع مقدس که جبهه های غرب ، جبهه های جنوب وعملیات های مختلف دوران دفاع مقدس رشادتهایش را به خاطر دارد.
یادش زنده ، نامش گرامی و راهش پر رهرو باد
تهیه و تدوین :ارش خیبرزاده

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب azarbod تشکر کرده اند:
wild-bear, ali1371, Ass@ss!N, كيارش, Shahbaz, oweiys, javadfakoori, امیر جمالی

بعدي