ايران با 18 پله صعود هفتادمين كشور توسعه يافته دنيا اعلام شد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه 7 شهریور 1388, 3:26 am
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22792 بار
تماس:

ايران با 18 پله صعود هفتادمين كشور توسعه يافته دنيا اعلام شد

پست توسط Sami 1993 » جمعه 14 آبان 1389, 12:48 pm

در تازه‌ترين گزارش توسعه انساني سال 2010
ايران با 18 پله صعود هفتادمين كشور توسعه يافته دنيا اعلام شد
خبرگزاري فارس: بر اساس تازه ترين گزارش توسعه انساني 2010 سازمان ملل كه روز گذشته منتشر شد، جمهوري اسلامي ايران بين 194 كشور دنيا با 18 پله صعود نسبت به سال گذشته در رتبه 70 و براي اولين بار در بين كشورهاي با توسعه انساني بالا قرار گرفت.

تصویر
به گزارش خبرنگار اقتصاد بين‌الملل خبرگزاري فارس، "برنامه توسعه سازمان ملل " جديدترين گزارش خود از سري گزارش هاي سالانه توسعه انساني را منتشر كرده است.
بر اساس گزارش توسعه انساني سال 2010 سازمان ملل، جمهوري اسلامي ايران كه سال گذشته رتبه 88 را از نظر شاخص توسعه انساني (HDI) در بين 182 كشور دنيا كسب كرده بود، در گزارش امسال با 18 پله صعود در جايگاه 70 جهان بين 194 كشور قرار گرفته است.
بر اساس اين گزارش، نمره شاخص توسعه انساني ايران در سال جاري ميلادي 0.702 از يك اعلام شد و ايران كه در سالهاي گذشته در رديف كشورهاي با توسعه انساني متوسط قرار داشت، امسال براي نخستين بار در رديف كشورهاي با توسعه انساني بالا قرار گرفت.
به گزارش فارس، شاخص توسعه انساني بر اساس معيارهايي چون اميد به زندگي، كيفيت نظام آموزشي، درآمد واقعي و سرانه درآمد ملي محاسبه مي شود و رقمي از 0 تا 1 را در بر مي گيرد كه هر چه اين رقم بيشتر باشد دلالت بر وضعيت بهتر از نظر توسعه انساني دارد.
در گزارش سال 2010 ايران از نظر توسعه انساني در رتبه اي بالاتر از كشورهايي چون برزيل، گرجستان، اردن، تركيه، تركمنستان، چين، تايلند، فيليپين، مصر، ازبكستان، اندونزي، آفريقاي جنوبي، سوريه، عمان، هند و لبنان قرار گرفته است.

*نروژ و زيمبابوه به ترتيب در صدر و قعر جدول توسعه انساني قرار گرفتند

در گزارش توسعه انساني سال جاري ميلادي، نروژ در صدر كشورهاي جهان از نظر توسعه انساني قرار گرفته است. نروژ با كسب نمره 0.938 به عنوان نخستين كشور جهان از نظر بالا بودن توسعه انساني شناخته شده است.
استراليا نيز با كسب نمره 0.937 در جايگاه دوم قرار گرفته است و نيوزيلند با كسب نمره 0.907 در جايگاه سوم قرار داده شده است.
كشورهاي آمريكا، ايرلند، ليختن اشتاين، هلند، كانادا، سوئد و آلمان نيز رتبه هاي چهارم تا دهم را به خود اختصاص داده اند.
كشور آفريقايي زيمبابوه نيز با كسب نمره 0.140 به عنوان آخرين كشور جهان از نظر توسعه انساني شناخته شده است.
انتهاي پيام/ص

ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”