در این بخش می توانید در رابطه با اخبار و مصاحبه ها در رباتیک به بحث وگفتگو بپردازید
Junior Poster

Junior Poster

نماد کاربر
148

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 30 فروردین 1386 01:16

zigomigota@gmail.com

آرشيو سپاس: 480 مرتبه در 91 پست

واقعا رتبه ی سورنا 2 پنجم دنیاست ؟؟؟

توسط saeed_saba » يکشنبه 16 آبان 1389 16:24

دوستان همه ما برای شنیدن خبر روبات سورنا خوشحال شدیم .اما اخبار مبالغه آمیزی باعث شد که بنده در مورد موضوع یک مقدار شک و تردید داشته باشم .

موضوع مهم برای بنده این بود که سورنا 2 در رتبه ی پنجمین روبات انسان نمای دنیا در ردیف کشور های پیشرفته قرار گرفت. برای اینکه متوجه شوم این موضوع چقدر بازتاب داشته جستجویی در اینترنت انجام دادم .
از سایت های فارسی شروع کردم و اغلب خبر گذاری های دولتی و نیمه دولتی خبر این پیشرفت علمی را در اخبار خود قرار داده بودند مانند لینک زیر که مربوط به سایت آفتاب است :
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

برای اطمینان بیشتر در سایت IEEE هم جستجویی انجام دادم اما متاسفانه خبری مبنی براین موضوع پیدا نکردم این در حالی است که حمید طاهباز توکلی گفته بود "انجمن IEEE از سورنا به عنوان «یک توسعه غافلگیرکننده» یاد کرده است.".   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
جالب اینجاست که آخرین خبر این سایت مربوط به اول نوامبر یعنی 6 روز پیش است .
یا سایت الجزیره خبر سورنا 2 را در سوم جولای 2010 منتشر کرده اما از رتبه بندی هیچ صحبتی نکرده .لینک خبر:
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

امیدوارم بنده اشتباه کرده باشم( ان شا الله گربه باشه ) و این خبر درست باشه . اما اگر اخبار داخلی در مورد سورنا2واقعی نباشه واقعا به خبر گذاری ها باید تسلیت گفت .
لطفا نظرات خودتون رو بفرمایید شاید من اشتباه کردم .و رسانه ها حقیقت رو گفتن .
ما براي رفتن آمديم نه براي ماندن

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب saeed_saba تشکر کرده اند:
wild-bear, salam_2407, Mohammad 1985, sand_fighter

Major II

Major II

نماد کاربر
276

تاريخ عضويت

شنبه 30 مرداد 1389 11:44

تهران

آرشيو سپاس: 1331 مرتبه در 200 پست

Re: واقعا رتبه ی سورنا 2 پنجم دنیاست ؟؟؟

توسط !MOS » يکشنبه 16 آبان 1389 17:18

مشکل از این مطالب نیست خودباوری نداری  :eek:
http://spectrum.ieee.org/robotics/human ... your-asimo
http://spectrum.ieee.org/automaton/robo ... on-one-leg

[SIZE=4=]
از کسانی که برای دعای باران به تپه ها می روند،تنها آنانکه چتری همراه می برند به کار خود ایمان دارند.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب !MOS تشکر کرده اند:
un4given.1991, victory67, كيارش, mojak, wild-bear

Major II

Major II

نماد کاربر
276

تاريخ عضويت

تهران

توسط !MOS » يکشنبه 16 آبان 1389 17:23

topic-t73228.html
انگار مسئولان نظام ایرانی نیستند :sad:

اینم برای اینکه یکم خود را قبول داشته باشیم

http://www.newscientist.com/article/dn1 ... untry.html
http://www.science-metrix.com/30years-Paper.pdf

[SIZE=4=]
از کسانی که برای دعای باران به تپه ها می روند،تنها آنانکه چتری همراه می برند به کار خود ایمان دارند.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب !MOS تشکر کرده اند:
wild-bear

Junior Poster

Junior Poster

نماد کاربر
148

تاريخ عضويت

پنج شنبه 30 فروردین 1386 01:16

zigomigota@gmail.com

آرشيو سپاس: 480 مرتبه در 91 پست

توسط saeed_saba » يکشنبه 16 آبان 1389 22:04

با سپاس فراوان از مصطفی عزیز

عرض کنم بنده در مطلبی که ارسال کردم اشاره کردم که امیدوارم اشتباه از طرف بنده باشه .

شما زحمت کشیدی و چند لینک فرستادی .لینک اول و دوم مربوط به سایت IEEE  بود و مطالبی در مورد سورنا 2 در اون به چشم می خورد .یکی از اونها اطلاعاتی بود که

منابع ایرانی منتشر کرده بودند ( در واقع همون اخباری که امروز در دست ماست ) . و دیگری هم بررسی چند روبات انسان نما بود.

که سورنا 2 هم در آن وجود داشت (به هیچ عنوان اشاره مستقیمی مبنی بر اینکه سورنا 2 پنجمین روبات انسان نماست در ان وجود نداشت).

از طرفی حمید طاهباز توکلی(دبیر انجمن تخصصی مراکز تحقیق و توسعه صنایع و معادن) عنوان کرده بود:

"انجمن IEEE از سورنا به عنوان «یک توسعه غافلگیرکننده» یاد کرده است"

بنده این نقل قول را نیز  در هیچ یک از لینک ها ندیدم
چند لینک دیگر هم کاملا بی ربط به اصل ماجرا بودو مربوط به انرژی هسته ای و غیره بود .

ای کاش توجه بیشتری می کردی  حتی در عنوان مطلب ارسالی صراحتا به آن اشاره کردم(" لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد ") . مراد انکار کل سورنا 2 نبود بلکه عرض کردم معرفی سورنا 2 به عنوان پنجمین روبات انسان نمای دنیا محل شبه است . و ممکن است با مبالغه مواجه شده باشیم .
یا اینکه نقل قولی از IEEE وجود داشته باشد .

بحث خود باوری را مطرح کردی . با نگاهی ساده به لگوی بنده مشاهد می کنید که بنده از تندیس جام جم استفاده کردم( نیاز به تفسیر اضافی برای اثبات ایران دوستی بنده نیست )

این در حالیست که خود شما به عنوان لوگو از جنگده F22 استفاده کرده ای .که نماد ( امپریالیسم و استکبار جهانی و صهیونیسم بین الملل است ) .شایسته بود شما که ادعای خود باوری داری به عنوان لوگو از ماهواره ی امید یا موشک سجیل یا هواپیمای بدون سرنشین کرار ویا انرژی هسته ای استفاده می کردی .
ما براي رفتن آمديم نه براي ماندن

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب saeed_saba تشکر کرده اند:
pedmehr, DJ Dani, cheka, SORENA, Mohammad 1985, wild-bear

Major II

Major II

نماد کاربر
276

تاريخ عضويت

تهران

توسط !MOS » دوشنبه 17 آبان 1389 00:52

من تایپم خوب نیست نمی تونم جواب این همه مطلب را که نوشتی بدم.سکوت کنم بهتره :grin:

[SIZE=4=]

New Member

no avatar
1

تاريخ عضويت

دوشنبه 17 آبان 1389 17:17

آرشيو سپاس: 3 مرتبه در 1 پست

توسط aalemia » دوشنبه 17 آبان 1389 17:55

اگر به آدرس زير مراجعه كنيد مي بينيد كه از سورنا به عنوان surprising development ياد كرده و اخبار مبالغه نبوده است.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب aalemia تشکر کرده اند:
un4given.1991, oweiys, !MOS

Major II

Major II

نماد کاربر
276

تاريخ عضويت

تهران

توسط !MOS » سه شنبه 18 آبان 1389 01:32

قبول نیست شماره 1تا  5 نداره پس اصلا مسئولین دروغ میگن..... :::P

تو اون لینک دوم که من گذاشتم پروفسور همین موسسه با سر تیم سورنا صحبت کرده.اونام برای همین موسسه فیلم های سورنا فرستادن.بعد این دوستمون میاد میگه منبع موسسه هم مسئولین ایرانی هست و...

ieee خیلی موسسه خفنیه.وقتی این موسسه  روبات های انسان نما را رتبه بندی میکنه ردخورنداره :-D  :-D

[SIZE=4=]

Captain II

Captain II

نماد کاربر
522

تشکر کرده: 3 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 7 فروردین 1386 09:36

ایران

آرشيو سپاس: 851 مرتبه در 286 پست

توسط robotic » سه شنبه 18 آبان 1389 20:46

در پنجم شدن شک نکن . اما با چه هزینه ای ؟ به نظر شما این ربات ارزش 10 میلیارد نومان را دارد ؟

ایران هنوز یک ربات صنعتی هنوز تولید نکرده است .
ایران بزرگ تربن وارد کننده ربات از کشور های ژاپن و آلمان است .

به عکس زیر نگاهی بیانداز .

می بینی فقط در قسمت جوشکاری بدنه سمند چند ربات مشغول به کارند . بعد حساب کن که تمام این ها وارداتی است و حتی ایران نمی تونه تعمیرشان کند .

هر ساله مسابقات رباتیک بسیاری (بیش از ده مورد) برگزار می گردد هر چند این مسابقات بسیار خوب و مفید است اما اگر نگاهی به بودجه ی برگزاری این مسابقات بیاندازیم متوجه می شویم با نصف این بودجه می توان در دانشگاه های بسیاری رشته ی مهندسی رباتیک را ایجاد و آزمایشگاه ها ی آن را تکمیل کرد . و دیگر آن که با کسب مقام در مسابقات جهانی رباتیک توسط تیم های ایرانی ، یک غرور کاذب ایجاد شده است و بسیاری می پندارند که ایران یکی از برترین های رباتیک جهان است ! یا مثلا پس از ساخت ربات های انسان نما ، رباتیک ایران را با ژاپن مقایسه می کنند ! همان طور که اشاره شد ایران یکی از بزرگترین وارد کنندگان ربات در دنیا است دو کشور بزرگ صادر کننده ربات به ایران ، ژاپن و آلمان می باشند . اگر دیده می شود شرکت های ژاپنی به تولید ربات انسان نما روی می آورند قبل از آن ، به تولید ربات های صنعتی پرداخته اند و یکی از بزرگترین تولید کنندگان ربات های صنعتی هستند . آلمان که بزرگترین صادر کننده ربات ها ی صنعتی به ایران به شمار می رود به اندازه ایران روی مسابقات رباتیک سرمایه گذاری نکرده است و ما شاهد سرمایه گذاری سنگین در روی ربات های انسان نما در این کشور نیستیم . متاسفانه در ایران سرمایه گذاری در ربات های صنعتی مشاهده نشده است .

آیا به نظر شما سرمایه گذاری روی ربات انسان نما در شرایطی که وارد کننده ربات های صنعتی هستیم عقلانی است ؟
هرکه را اسرار حق آموختند
مهر کردند و دهانش دوختند

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب robotic تشکر کرده اند:
sand_fighter, sokuteasemuni

Captain

Captain

نماد کاربر
1249

تاريخ عضويت

شنبه 11 شهریور 1385 19:40

آرشيو سپاس: 1875 مرتبه در 404 پست

توسط Achilles » سه شنبه 18 آبان 1389 21:14

می بینی فقط در قسمت جوشکاری بدنه سمند چند ربات مشغول به کارند . بعد حساب کن که تمام این ها وارداتی است و حتی ایران نمی تونه تعمیرشان کند .

کی همچین حرفی زده.

خود من چندین نفر رو میشناسم که نه تنها اینگونه سیستمها رو تعمیر میکنند بلکه در صورت درخواست مشتری توانایی تعویض سیستم کنترل و بروز کردن آنها را با سیستمهای Fanuc ژاپن، Siemens و Heidenhain آلمان و ... را هم دارند.

فکر میکنید مگر ربات از چه چیز پیچیده ای تشکیل شده؟

ربات مجموعه ای است از سنسورها، انکودرها، سرووها و سیستم کنترل.
البته به این لیست باید بازوها و محورها را هم اضافه کرد.

ضمنا عقب ماندن ایران در این صنعت دلیل ناتوانی آن نیست، بلکه مسئولین بدلیل امکان تهیه آن از خارج از کشور هنوز احساس نیاز به ایجاد چنین صنعتی نکرده اند.

با سپاس

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Achilles تشکر کرده اند:
mojak, كيارش

Captain II

Captain II

نماد کاربر
522

تشکر کرده: 3 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 7 فروردین 1386 09:36

ایران

آرشيو سپاس: 851 مرتبه در 286 پست

توسط robotic » سه شنبه 18 آبان 1389 21:38

Achilles نوشته است:

کی همچین حرفی زده.

خود من چندین نفر رو میشناسم که نه تنها اینگونه سیستمها رو تعمیر میکنند بلکه در صورت درخواست مشتری توانایی تعویض سیستم کنترل و بروز کردن آنها را با سیستمهای Fanuc ژاپن، Siemens و Heidenhain آلمان و ... را هم دارند.

فکر میکنید مگر ربات از چه چیز پیچیده ای تشکیل شده؟

ربات مجموعه ای است از سنسورها، انکودرها، سرووها و سیستم کنترل.
البته به این لیست باید بازوها و محورها را هم اضافه کرد.

ضمنا عقب ماندن ایران در این صنعت دلیل ناتوانی آن نیست، بلکه مسئولین بدلیل امکان تهیه آن از خارج از کشور هنوز احساس نیاز به ایجاد چنین صنعتی نکرده اند.

با سپاس

من کی گفتم پیچیده است ! این ربات ها فناوره دهه ی 80 میلادی اند .همین ربات ها وقتی وارد می شوند بین 20 هزار تا 800 هزار دلار قیمتشان است .
گفتم روی این ربات ها سرمایه گزاری نمی شود . تازه فقط مگر ربات جوشکار هست ؟  صنعت هم فقط خودروسازی نیست . آیا می دانستید صد در صد کارخانجات مواد غذایی رباتیک هستند ؟
از دوستانتان بپرسید تا حالا کنترلر ایرانی دیده اند ؟ به نظر شما تا کی باید وارد کننده باشیم ؟
هرکه را اسرار حق آموختند
مهر کردند و دهانش دوختند

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب robotic تشکر کرده اند:
Mohammad 1985, sokuteasemuni