در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد
Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

965

تشکر کرده: 1 مرتبه
تشکر شده: 7 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 10 تیر 1388 07:47

آرشيو سپاس: 3923 مرتبه در 763 پست

جزئیات ساخت ماهواره مشترک جهان اسلام

توسط victory67 » شنبه 6 آذر 1389 23:25

جزئیات ساخت ماهواره مشترک جهان اسلام

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه تکیه ساخت ماهواره مشترک کشورهای جهان اسلام بر توانمندیهای فنی ایران است گفت: علاوه بر ایران برخی کشورهای عربی، ترکیه، پاکستان و مالزی برای ساخت و پرتاب ماهواره "بشارت" مشارکت داوطلبانه خواهند داشت.


رضا تقی پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفتگو با مهر به تشریح آخرین وضعیت پروژه ماهواره مشترک کشورهای جهان اسلام پرداخت و گفت:

ساخت ماهواره مشترک برای کشورهای اسلامی در حال پیگیری است اما این پروژه نیز مانند دیگر پروژه هایی که قرار است کشورهای مختلف در آن مشارکت داشته باشند در مرحله هماهنگی ابعاد مختلف از نظر مشخصات و بحث های تامین هزینه و نوع بهره برداری قرار دارد.

وی با بیان اینکه این پروژه بعد از تعریف اولیه یا همان استخراج مشخصات اولیه، برای اعلام نظر سایر اعضا و شرکا در سازمان کنفرانس اسلامی ارسال شده و در مرحله جمع آوری نظرات است اضافه کرد:

بعد از جمع آوری نظرات، جلسات کارشناسی گذاشته شده و مراحل بعدی که برآورد هزینه ها و تعیین سهم هر کشور است و نیز میزان بهره برداری از ماهواره نهایی خواهد شد. بعد از این مرحله کار طراحی و ساخت آن آغاز می شود.

تقی پور در مورد کشورهایی که قرار است کار طراحی و ساخت پروژه مشترک "بشارت" را انجام دهند گفت: در بین کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی معدود کشورهایی صاحب فناوری فضایی هستند که در راس آنها ایران قرار دارد به همین دلیل در اجرای این پروژه روی توانمندیهای فنی ایران تکیه خواهد شد.

وی با اشاره به همکاری داوطلبانه و قبول مسئولیت دیگر کشورها در ساخت و اجرای پروژه ماهواره بشارت گفت: در منطقه خاورمیانه کشور ترکیه می تواند در این زمینه مشارکت داشته باشد.

همچنین برخی کشورهای عربی، پاکستان و مالزی با توجه به فناوریهای محدودی که دراین عرصه دارند چنانچه مایل باشند و قبول مسئولیت کنند برای ساخت قسمتهای مختلف پروژه به همکاری گرفته می شوند.

تقی پور گفت: زمانی که مشخصات پروژه تدوین شد از کشورها درخواست می شود که با توجه به توانمندی فنی و هزینه، موافقت خود را برای مشارکت در این پروژه اعلام کنند.

به گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اسامی نهایی کشورهای همکار در این پروژه زمانی مشخص خواهد شد که مشخصات فنی پروژه تعیین شود.

ماهواره "بشارت" که قرار است با همکاری مشترک کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی به فضا پرتاب شود. شنیده
زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست/ هر کسی نغمه خود خواندو از صحنه رود
                     صحنه پیوسته بجاست /خرم آن نغمه که بسپارند به یاد


کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب victory67 تشکر کرده اند:
Mahdi1944

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 11 مهمان