آموزش هاي هدفمند هوانوردي در اين بخش ارائه خواهد شد
Moderator

Moderatorنماد کاربر
پست ها

2401

تشکر کرده: 239 مرتبه
تشکر شده: 452 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 17 آذر 1387 11:02

آرشيو سپاس: 22467 مرتبه در 2286 پست

شبکه ارتباطات هوانوردی

توسط sokuteasemuni » جمعه 19 آذر 1389 22:17

شبکه ارتباطات هوانوردی (Aeronautical Telecommunication Network)

سال 1991، کنفرانس ناوبری هوایی، سیستم های یکپارچه و جهانی را برای  CNS/ATM مورد هدف قرار داد. راهکارهای اجرایی این سیستم طی جلسات FANS-II در سال 1993 پی ریزی شد و همچنین ATN جزء لاینفک و زیرساخت اجرای CNS/ATM Systems معرفی شد.  سال 1993 (ATNP) مأموریت یافت تا استانداردها و توصیه های (SARPs)  لازم برای رسیدن به اهداف فوق را ارائه دهد. سال 1996 برنامه SARPs  ATN نهایی و در بسته  CNS/ATM - 1 ارائه داده شد.
ATN سرویس های ارتباطی مستقلی برای تبادل اطلاعات شبکه های فرعی داخلی هوانوردی ground-to-ground, air-to- ground بوده و ملزم به پذیرفتن پروتکل ها و سرویس های اشتراکی ارتباطی مبتنی بر استانداردهای بین المللی است.
هدف از طراحی  ATN، برقراری سرویس تبادل اطلاعات برای سرویس ترافیک هوایی و عملیات شرکت های هواپیمایی است که انواع ارتباطات ذیل را پوشش می دهد:
a)    Air traffic services communication (ATSC);
b)    Aeronautical operational control (AOC);
c)    Aeronautical administrative communication (AAC); &
d)    Aeronautical passenger communication (APC
با افزایش ترافیک هوایی سیستم مدیریت ترافیک هوایی نیز باید دگرگون شود و به سمت  ATM automation  میل کند که این مسئله نیازمند یکپارچه سازی تبادل اطلاعات هوانوردی بین تجهیزات مستقر در هواپیما و زمین است. موفقیت نهایی در این زمینه وقتی حاصل می شود که کامپیوترهای مستقر در هوایپما نتایچ پردازش  داده ها و شبکه خود را با سیستم های متناظر زمینی به اشتراک بگذارند. در مقایسه با ارتباطات متداول کنونی، ATN  برای مدیریت ترافیک هوانوردی مزایای ذیل را در بر دارد:
1 – ایمنی بیشتر، وضوح بهتر و حذف خطا
2 – کاهش حجم کاری خلبانان، کنترلرها و پرسنلی که درگیر ATM هستند ؛ بخاطر استفاده از اتوماسیون مدیریت کنترل ترافیک هوایی و کاهش نیاز به برقراری ارتباطات و هماهنگی با سیستم های متناظر.
3 – کاهش هزینه ها

اداره کل ارتباطات و ناوبری به عنوان سیاست گذار و مدیریت تجهیزات هوانوردی، دستور کار تأسیس واحد زیرساخت ارتباطات هوانوردی (ATN)  را به اداره مهندسی تجهیزات ارتباطی ابلاغ کرد. این اداره پس از انجام مطالعات گسترده در این زمینه و آماده سازی ملزومات از آذر ماه سال 1387 واحد ATN  را تأسیس کرد. پس از یک سال، واحد ATN  به عنوان واحد نمونه اداره کل ارتباطات و ناوبری در فصل پاییز88 برگزیده شد.
از دستاوردهای این واحد می توان طراحی، اجرا و بهره برداری از پروژه هایی را نام برد که بر پایه تلاش و تحقیقات شخصی کارشناسان واحد ATN  شکل گرفت و در نهایت منجر به انجام پروژه انتقال اطلاعات رادار از بستر ATN شد که تا قبل از آن چندین شرکت خصوصی موفق به پیاده سازی آن بر پایه IP نشده بودند و در صورت اجرای هر کدام توسط بخش خصوصی هزینه های سنگینی را به شرکت تحمیل می کرد:
1-    پروژه سیستم پشتیبان شبکه ارتباطات هوانوردی
2-    پروژه طراحی و اجرای تبادل پیام های هوانوردی از بستر شبکه زیرساخت
3-    پروژه برقراری ارتباطات هوانوردی فرودگاه های کشور بر بستر MPLS  و خطوط 64k  
4-    انتقال اطلاعات رادار از طریق بستر ATN

                   

سال همت مضاعف، کار مضاعف

برنامه ها و پروژه های واحد ATN در سال 1389 با جدیت و تلاش مضاعفی نسبت به سال 89 اجرا می شود. ایرانی یکی از کشورهای موفق منطقه در اجرای ATN است. برقراری شبکه ارتباطات هوانوردی با کشورهای کویت، کراچی و بحرین با ارائه مشاوره و انجام مستقیم تنظیمات نرم افزاری توسط کارشناسان این واحد صورت پذیرفت. در اجلاس سال 88 دفتر منطقه ای قاهره پیشرفت های چشمگیر ATN ایران در زمینه  توجه اعضاء شرکت کننده را جلب کرد. همچنین در بازدید کارشناسان ترکیه از ساختار پیاده سازی شده ATN در ایران، درخواست شد تا کارشناسان دو طرف همکاری های بیشتری با یکدیگر داشته باشند. در ذیل تعدادی از طرح های سال 89 آورده شده است و امید است با حمایت و توجه مدیران شرکت فرودگاه ها تحقق یابد.

گسترش شبکه  ATN
سال 89 شبکه ارتباطات هوانوردی ATN فرودگاه های کیش، بندرعباس، یزد، مهرآباد، حضرت امام (ره) و تعدادی دیگر از فرودگاه ها را با توجه به اولویت پوشش خواهد داد.

پروژه برقراری ارتباطات مرکز کنترل پشتیبان فرودگاه امام (ره) با کلیه فرودگاه ها
در این طرح برقراری کلیه ارتباطات به صورت مستقل از مرکز کنترل تهران بین فرودگاه امام با کلیه فرودگاه ها پیش بینی شده است و علاوه بر ایمنی سیستم های هوانوردی، منافع اقتصادی به همراه کاهش شدید امکان قطعی خطوط و سرعت بروز رسانی اطلاعات در نظر گرفته شده است.

طرح VoIP شرکت فرودگاه ها
بالا بودن شدید هزینه های مکالمه تلفنی در سطح شرکت فرودگاه ها و همچنین در دسترس بودن بسترهای مناسب با پهنای باند کافی، طرح یکسان سازی و ارتباط مراکز تلفن فرودگاه های کشور توسط کارشناسان واحد با پیش بینی های توسعه ی ارائه شد. امکان برقراری تماس از مجموعه های فرودگاهی با دیگر شهرها با استفاده از بستر ATN و صرفه جویی هزینه تلفنی میلیارد تومانی شرکت بابت تماس های بین شهری، از مزایای این طرح است.

سیستم جامع مانیتورینگ و کنترل تجهیزات  ATN
در این طرح کلیه تجهیزات و ارتبااطات شبکه ارتباطات هوانوردی توسط نرم افزار طراحی شده توسط کارشناسان واحد، مانیتور و کنترل می شود و عیب یابی و رفع اشکال از تجهیزات در محیط گرافیکی انجام خواهد شد.

پروژه انتقال اطلاعات  RGAGاز طریق بستر ATN  
در این طرح ایستگاههای RGAG کشور به شبکه ATN متصل شده و کلیه ارتباطات Voice و Remote مرکز کنترل پرواز تا ایستگاه های RGAG از بستر ارتباطات هوانوردی استفاده می کنند.

مزایا و منافع مالی ATN
گسترش ارتباطات ATN  سهم به سزایی در افزایش منابع مالی شرکت از طریق کاهش هزینه های پرداختی بابت اجاره خطوط مخابراتی و هزینه های تلفنی خواهد داشت و با افزایش تعداد ارتباطات صرفه جویی عظیمی را شاهد خواهیم بود. در نمودار ذیل هزینه بابت اجاره خطوط ارتباطی به رنگ قرمز و بابت ارتباطات تلفنی هزینه به رنگ آبی آورده شده است که در صورت اجرایی شدن کامل ATN، صرفه جویی در هزینه های میلیاردی شرکت مترتب خواهد بود.
                             

منبع :  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب sokuteasemuni تشکر کرده اند:
oweiys, @lirez@, hamed_713, رونین, SAMAN, shola, ARafiee, CAPTAIN PILOT

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان

cron