در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد
Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

656

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 32 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 9 تیر 1389 12:11

محل سکونت

تهران

آرشيو سپاس: 3782 مرتبه در 550 پست

روایت پاسداری که امام(ره) به جای او نگهبانی داد.

توسط dolphine » جمعه 26 آذر 1389 19:40

                                                                                                                                                                                                   

ولادت درعاشورا شهادت دراربعین/

روایت پاسداری که امام(ره) به جای او نگهبانی داد

شهیدمهدی خندان یکی از جوانان برومند کهن سرزمین ایران است که ولادت و شهادتشبا نام اباعبدالله الحسین(ع) گره خورده است شهیدی که در عاشورا متولد شد ودر اربعین حسینی به شهادت رسید.


به گزارش خبرگزاری مهر، شهید مهدی خندان در سال 1341 در روستای ناران ازتوابع لواسان کوچک در روز عاشورای حسینی در خانواده ای مذهبی به دنیا آمد.وی دوران ابتدایی و راهنمایی را در زادگاه خود پشت سر گذاشت و پس از آن بههنرستان دکتر احمد ناصری در تهران وارد شد و در سال 1357 دیپلم خود را دررشته مکانیک دریافت کرد.
شهید خندان که در خانواده ای مذهبی و مقلد حضرت امام خمینی(ره) پرورشیافته بود در سالهای آخر هنرستان که همزمان با اوجگیری مبارزات مردم ایرانعلیه رژیم پهلوی بود وارد فعالیتهای انقلابی شد. خواهر شهید خندان در اینمورد می گوید:" مهدی سال آخر هنرستان بود که یکروز آمد و رساله امام(ره)را از مادرم گرفت و لای روزنامه پیچید و به مدرسه برد. یکبار هم در تهرانبه منزل ما آمد و دیدم خیلی پریشان است. وقتی از او پرسیدم گفت: اعلامیههای امام را پخش می کردم که سربازان تعقیبم کردند و فرار کردم و نتوانستمهمه آنها را توزیع کنم.
     


شهید مهدی خندان در روزهای منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی ایرانفعالانه در صحنه های مبارزه حضور داشت به گونه ای که در شهرک نیروی هواییندای تکبیر او شهرک را علیه رژیم می شوراند. او در ازگل نوجوانان را دوخود گرد می آورد و برای آنان از امم خمینی(ره) و انقلاب سخن می گفت و دربیشتر راهپیماییها جزو افراد جلودار محسوب می شد.
وی پس از پیروزی انقلاب شکوهمند مردم ایران در بهمن 57 مدتی باجهادسازندگی همکاری کرد و پس از آن به عنوان نیروی بسیجی به فعالیتهایفرهنگی و نظامی مشغول شد.
شهید خندان در تابستان 1359 در پادگان امام حسین(ع) دوره آموزشی عمومینظامی را گذراند و پس از آن برای مقابله با ضد انقلاب آماده اعزام بهکردستان می شود که با شروع جنگ تحمیلی در شهریور 59 داوطلبانه به سمت جبهههای غرب عازم می شود.
وی پس از اینکه به مدت شش ماه داوطلبانه در جبهه های غرب کشور بهمقابله با دشمن بعثی مشغول بود پس از چندی به عضویت سپاه پاسداران درآمد ومدت چهار ماه به عنوان محافظ بیت حضرت امام خمینی(ره) به خدمت مشغول شد.مادر شهید خندان در این باره می گوید: مهدی یک شب با خوشحالی به منزل آمدو گفت: "دیشب یکی از بچه ها در بیت امام مشغول نگهبانی بود که امام سلاحشرا گرفت و عباش را به او داد و دو ساعت تمام در حیاط به نگهبانی پرداخت.پس از نگهبانی اسلحه را به آن پاسدار داد و به نماز شب مشغول شد. آن بندهخدا در حالی که اشک شوق در چشمانش حلقه زده بود به نماز ایستاد." بعدهافهمیدم که آن پاسدار خود مهدی بوده است.
     


پس از چهار ماه شهید مهدی خندان دوباره به جبهه بازگشت اما در زمانمرخصی برای تجدید قوا به بیت امام نیز سری می زد. او در طول خدمت در جبههبه دلیل رشادتها و لیاقتش به مدارج بالایی در مدیریت جنگ نائل شد. شهیدخندان از بسیجی عادی به فرماندهی گردان و پس از آن به جانشینی تیپ ارتقایافت.
وی در جبهه غرب و در کردستان چنان رشادت و شهامتی از خود نشان داد کهلقب"شیر کوهستان" را بر او نهادند به طوری که ضد انقلاب در کردستان برایسرش جایزه تعیین کرد. یکی از همرزمانش در می گوید:" یکبار یک کرد آمد پیشمهدی و گفت: یک مطلبی می خواهم به شما بگویم و اعتراض بکنم اما قول بده کهمرا مکشی" مهدی گفت: نترس، بگو. آن کرد پنجاه هزار تومان از جیب خود درآود و روی میز مهدی گذاشت و گفت: "این پول را به من  داده اند که تو رابکشم." مهدی سرش را روی میز گذاشت و گفت:" من یک سر بیشتر ندارم و آن راهم در راه خدا می دهم." کرد گریه کرد و دست و صورت مهدی را بوسید.
در سال 61 پس از فتح خرمشهر شهید خندان به همراه حاج احمد متوسلیان وتعدادی از رزمندگان به لبنان اعزام شد و حدود چهار ماه در آنجا بهفعالیتهای ضد صهیونیستی پرداخت.
شهید مهدی خندان فرمانده تیپ یک لشکر 27 محمدرسول‌الله (ص) در طولحضور در جنگ تحمیلی بارها زخمی شد اما هیچگاه مجروحیت او را از حضور درجبهه ها باز نداشت و سرانجام در روز 28 آذرماه 1362 برابر با اربعینحسینی(ع)، در مرحله سوم عملیات "والفجر 4" در ارتفاعات" کانیمانگا" هنگامعبور از میدان مین مورد حمله گلوله های تیربار دشمن قرار گرفت و در سن 21سالگی به فیض شهادت نائل شد.
==========================================
==========================================
                  هر کسی که از ترس شرش مورد احترام دیگران است .... از امت من نیست .
                        
                                                                                                               پیامبر اکرم (ص)

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب dolphine تشکر کرده اند:
Persian Cat, كيارش, oweiys, sokuteasemuni, Ass@ss!N, Mahdi1944

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 3 مهمان