در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد
Moderator

Moderatorنماد کاربر
پست ها

2658

تشکر کرده: 81 مرتبه
تشکر شده: 185 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 23 تیر 1388 08:58

محل سکونت

روبروی شما

آرشيو سپاس: 15274 مرتبه در 2406 پست

افزایش «جوانمرگی» در ایران

توسط RAHVAR » يکشنبه 5 دی 1389 17:14

در سالهای گذشته مهمترین علت فوت در سنین جوانی حوادث ترافیکی و برخیبیماریها بود اما امروزه علاوه بر این موارد، سوءمصرف مخدرها و قتل و نزاعسبب تشدید مرگ و میر جوانان شده به طوری که آسیب شناسان اجتماعی از افزایشآمار "جوانمرگی" نگرانند.

به گزارش خبرنگار مهر، در سالهای خیلی دور کمتر اعلامیه ای از مرگ و میردر سنین جوانی بر در و دیوار شهرها دیده می شد و بیشتر مرگ و میرها مربوطبه فوت در حوادث ترافیکی و رانندگی و نهایتا مرگ در اثر ابتلا بهبیماریهای لاعلاج بود. اما امروزه بسیار دیده می شود که تصاویر جوانانناکام را به صورت بنرهای بزرگ در سر کوچه ها نصب می کنند و جمله "از طرفبچه های محل" را زیر عکس جوان نام می نویسند تا به این ترتیب به یاد اوباشند.

متاسفانه آمارهای پزشکی قانونی و نیروی انتظامی از موارد مختلف مرگ ومیرها نشان می دهد که بیشتر موارد مرگ و میر در اثر سوءمصرف مواد، قتل ونزاع های ناموسی و... در سنین جوانی و نوجوانی رخ می دهد.

دکتر شاهین شادنیا، رئیس بخش ICU بیمارستان لقمان حکیم چندی پیش در گفتگوبا خبرنگار مهر نسبت به شیوع بالای سوءمصرف مخدرها در بین جوانان هشدارداده و عنوان داشته بود که سوء مصرف محرکها به خصوص آمفتامین و مشتقات آندر جامعه رو به افزایش است.

این متخصص سم شناسی از سوءمصرف محرکها به خصوص آمفتامین و مشتقات آن دربین جوانان ایرانی ابراز نگرانی کرده و گفته است که شیوع سوءمصرف ترکیباتشیشه و اکستازی در جامعه رو به افزایش است.

شادنیا با ابراز نگرانی از عوارض سوءمصرف شیشه که شیوع بیشتری در بینجوانان دارد، عنوان داشته که عوارض سوءمصرف مخدرها باعث کاهش سطح هوشیاریو در مواردی منجر به خونریزیهای مغزی و سکته های قلبی می شود.

شاخصهای توسعه انسانی شامل طول عمر، سلامت، درآمد سرانه، تحصیلات و... میشود. این در حالی است که دفتر برنامه توسعه سازمان ملل در گزارشی ازشاخصهای توسعه انسانی در 177 کشور دنیا که مربوط به سالهای 2007 و 2008است میزان جوانمرگی در ایران را نزدیک به 8 درصد برآورد کرده است.

ایرج اسماعیلی، پژوهشگر حوزه اعتیاد از اعتیاد به عنوان شکل فراگیر خودکشیتدریجی یاد کرده و عنوان داشته است که اعتیاد و سوء مصرف مواد به ‌عنوانیک مسئله چند وجهی اجتماعی، پدیده‌ای است که توانایی جامعه در سازمان‌یابی و حفظ نظم موجود را از بین می‌برد و باعث دگرگونیهای ساختاری درنظام اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی جامعه می‌شود.

بر اساس اعلام سردار مصطفی رجبی، جانشین پلیس آگاهی در 7 ماهه نخست سالجاری در زمینه کشف قتل نسبت به مدت مشابه در سال قبل 9 درصد افزایش کشفداشته‌ایم. 25 درصد از قتلها با استفاده از سلاح گرم بوده که نسبت به سالگذشته تغییری نداشته و همچنین سهم سلاح سرد در قتلها 47 درصد بوده که نسبتبه سال گذشته 5/7 درصد رشد داشته است.

این در حالی است که به گفته سردار رجبی، نزاع های آنی 32 درصد از مجموعقتلها را به خود اختصاص می‌دهد و 29 درصد از قتلها توسط بستگان مانندهمسر، برادر یا پدر یا مادر رخ داده است.

سعید خراطها، جرم شناس در ارتباط با موضوعات نزاع و درگیری که منجر به قتلمی شود، معتقد است که این حوادث بیشتر یک درگیری است که به دلیل فقدانادبیات لازم برای بیان مسائل مورد درگیری تبدیل به یک نزاع و در نهایت قتلمی شود.

گونه ای از نزاعها در شهر تهران رخ می دهد که حاصل روابط انحرافی است کهقانون درباره آنها نافذ نیست و نمی تواند مداخله کند که این جرم شناس بهاین روابط انحرافی علل سیاه می گوید.

آنچه مسلم است، وقوع نزاع های خیابانی در کنار سوءمصرف مخدرهای سنتی وصنعتی که اغلب مواد افزودنی خطرناک در آنها به کار رفته است، در کنارتصادفات خیابانی و جاده ای در سالهای اخیر باعث افزایش موارد مرگ و میرجوانان و نوجوانانی شده است که از سر ناآگاهی و کم تجربگی عمرشان را ازدست داده اند. این وضعیت با توجه به افزایش انواع مخدرهای جدید صنعتی وهمچنین دعواهای ناموسی و... می تواند تا حدود زیادی نگران کننده و زنگخطری برای از دست دادن سرمایه های جوان جامعه باشد


کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب RAHVAR تشکر کرده اند:
shapooor, رونین, sevrous, Mahdi1944

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان