دستگاه تعیین وضعیت ماهواره طلوع ساخته شد

جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2401
تاریخ عضویت: یک شنبه 17 آذر 1387, 11:02 am
سپاس‌های ارسالی: 29119 بار
سپاس‌های دریافتی: 21530 بار
تماس:

دستگاه تعیین وضعیت ماهواره طلوع ساخته شد

پست توسط sokuteasemuni » شنبه 11 دی 1389, 9:59 pm


دستگاه تعیین وضعیت ماهواره طلوع ساخته شد


پس از دستیابی پژوهشگران کشور به دانش فنی طراحی و ساخت ماهواره اخیرا محققان موفق به طراحی و ساخت دستگاه تعیین و کنترل وضعیت ماهواره طلوع شدند.


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید][لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق به نقل از مهر، ماهواره طلوع، نخستین ماهواره سنجش از راه دور ایران است که در 14 بهمن سال 1388- روز ملی فناوری ماهواره ای- رونمایی شد.
این ماهواره توسط ماهواره بر "سیمرغ" قابل پرتاب است و دارای فناوریهایی مانند محموله تصویربرداری، کنترل وضعیت مکانیزم ها و سلولهای خورشیدی است. ماموریت اصلی این ماهواره، تصویربرداری تک طیفی با تفکیک پذیری 50 متر، ذخیره و ارسال داده های تصویر به ایستگاههای زمینی است.
با توجه به ویژگی های تصاویر ماهواره طلوع می توان در اموری چون نقشه برداری زمین در مقیاس بزرگ، مطالعه و بررسی حوضچه های آبی و دریا، مشاهده و ارزیابی تخریب منابع انسانی، بررسی علوم کشاورزی، جنگلی، مشاهده پوشش ابرها، پراکندگی انسانی و ارزیابی بلایای طبیعی نظیر زلزله،‌ سیل‌ و آتش سوزی بهره مند شد.
مدار ماهواره طلوع از نوع ارتفاع پایین و ارتفاع مدار آن بیش از 500 کلیومتر است و دو سال عمر مفید برای آن پیش بینی می شود
انرژی ماهواره طلوع توسط آرایه های خورشیدی که بر روی بدنه آن نصب شده و همچنین باتریهای ثانویه تامین می شود. جرم این ماهواره 100 کیلو و ابعاد این سازه 6 ضلعی به عرض 86 و ارتفاع 100 سانتیمتر است.
اخیرا پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر طی اجرای پروژه تحقیقاتی موفق به طراحی و ساخت دستگاه تعیین و کنترل ماهواره "طلوع" در فاز آزمایشگاهی شدند.
محمد باقر منهاج عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این باره گفت: در این پروژه موفق به طراحی و ساخت دستگاهی برای تعیین و کنترل وضعیت ماهواره "طلوع" شدیم.
وی با تاکید بر اینکه این پروژه بر اساس نیاز کارفرما تعریف و اجرایی شد ادامه داد: در این پروژه بر اساس نیاز و محدودیتهایی که از سوی کارفرما اعلام شده بود تحقیقاتی در زمینه سنسورها، عملگرها و "برد" ها اجرا شد.
عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: در ادامه بر استفاده از روشهای مختلف، تعیین و کنترل وضعیت در فازهای از پیش تعیین شده تاکید و متناسب با ماموریت های ماهواره طراحی و پیاده سازی شد.
وی با بیان اینکه پروژه تعیین وضعیت ماهواره "طلوع" در فاز آزمایشگاهی است، خاطرنشان کرد: این پروژه ها برای ماهواره طلوع طراحی شده است ولی در تمامی ماهواره ها با ماموریتها و محدودیتهای مختلف کاربرد دارد.

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “اخبار هوافضا و هوانوردي”