پدافند لیزری:از حرف تا عمل

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با موشکهاي زمين به هوا به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1780
تاریخ عضویت: شنبه 29 اردیبهشت 1386, 3:58 pm
سپاس‌های ارسالی: 1264 بار
سپاس‌های دریافتی: 10128 بار

پدافند لیزری:از حرف تا عمل

پست توسط typhoon » شنبه 25 دی 1389, 12:29 pm

_شنیدی؟
_نه ، چی رو؟
_ای بابا ، کجای کاری؟ روسها ، با لیزر آمریکایی ها رو تو طبس زدن ، اصلا می گن یک سلاح لیزری دارن باهاش هر چیزی رو پودر می کنند.
خیلی خوشحالم از این که دوباره توانستم برای شما دوستان بنویسم. نوشته کوتاهی را که در بالا دیدید ، در واقع حرفی است که تصور می کنم بسیاری از شما دوستان آن را شنیده اید و شاید بسیاری از هموطنان فکر می کنند که حقیقت دارند. اما این صحبتها انگیزه ای شد تا با ترجمه مقاله ای از یک نویسنده غربی ، شما دوستان را تا حدودی با تاریخچه سلاحهای لیزری آشنا کنم. بنا بر بسیاری از تحلیل ها و پیش بینی ها سیستم های لیزری تا بدست آوردن یک وضعیت عملیاتی راه بسیاری در پیش دارند. این سیستم ها به دلیل پیچیدگی های تکنولوژیک ، هزینه های بالا در مراحل طراحی و ساخت و تعمیر و نگهداری مشکل ، خصوصا در شرایط عملیاتی به مانند مناطق کویری و یا کوهستانی با مشکلات زیادی برای رسیدن به وضعیت عملیاتی رو به رو هستند. در مقاله که به حضور شما دوستان تقدیم می شود به بخشی از برنامه های شوروی سابق در زمینه سلاح های لیزری نیز اشاره ای خواهد شد. امیدوارم که این مقاله بتواند تا حدودی شما دوستان و خوانندگان عزیز را با حقیقت و ماهیت سلاح های لیزری و توانایی ها و کمبودهای این سلاح ها آشنا کند. در پایان این مقدمه کوتاه لازم به ذکر می دانم که تعریفی ساده از سلاحهای انرژی مستقیم برای شما ارائه میکنم:
به طور کلی سلاح هایی هستند که تاباندن پرتوی اشعه هایی مثل لیزر و یا مایکروویو و یا اشعه های الکترو مغناطیسی سعی در آسیب و یا نابودی کردن اهداف خود را دارند.
سلاحهای انرژی هدایت شونده (Directed Energy Weapons) ،(DEW) ، به خصوص به شکل تسلیحات لیزری با انرژی بالا، در آستانه به کار گیری به صورت عملیاتی هستند. تسلیحات اشعه پر قدرت ماکروویو که کمتر در باره آن صحبتی شده نیز در حال رسیدن به وضعیت عملیاتی می باشند.
هدف و قصد نهایی تمامی سلاح های DEW تاباندن اشعه نیرومند الکترو مغناطیسی به میزان کافی برای نابود کردن و یا آسیب رساندن به یک هدف می باشد. به دو دلیل این سلاح ها برای کاربران بالقوه اش جذاب می باشند:
اولین آن قابلیت هدف قرار دادن یک هدف با سرعت نور در مقایسه با زمانی است که یک گلوله و یا موشک برای رسیدن به هدف خود صرف می کند.با توجه به این که سیستم های راداری و شناسایی عموما متکی به سیستم های نوری و اپتیکی در امر شناسایی و تعقیب اهداف هستند ، لذا استفاده از این گونه تسلیحات می تواند بشدت زمان درگیری را کاهش دهد.
دلیل دوم بحثی با عنوان تاثیر خشاب عمیق می باشد. به زبان ساده ، پرتاب گرهای موشکی و مسلسلها و یا توپهای اتوماتیک دارای ظرفیت خشاب محدودی هستند و در زمان حمله موشکی و یا بمباران های سنگین بر اثر شلیک زیاد خشاب آنها خالی میشود و بایستی دوباره مهمات گذاری گردد. در زمان مهمات گذاری مجدد این سیستم ها قابلیت شلیک مجدد را ندارند و نسبت به حمله آسیب پذیر می باشند. یک DEW ، مخصوصا آنهایی که با انرژی الکتریکی کار می کنند از این نظر کمتر آسیب پذیر می باشند. مسئله دیگر بحث تدارکات است. مهمات و بمب های هوشمند و موشکهای هدایت شونده نیاز به منابع و زمان زیادی برای تولید دارند و با توجه به حجم آتش و نرخ بالای استفاده از این جنگ افزارها که در جنگهای اخیر دیده شده است ، هیچ کشوری نتوانسته است این جنگ افزارها را در این تیراژ بالا تولید کند.
اینها همه دلایل خوبی برای تولید سلاح های سری DEW و چشم پوشی از ضعفهای آنها مثل : توانایی پایین نفوذ در ابر ، باران ، مه و گرد غبار و سایر پیچیدگی های سلاح های لیزری و آسیب الکترونیکی به سایر دستگاه در سلاح های الکترومغناطیسی می باشد.
با توجه به تبلیغات و اطلاع رسانی که درباره این گونه سلاح ها در سال اخیر انجام شده بسیاری از افراد تصور می کنند که تکنولوژی مربوط به این سلاح ها بسیار جدید هستند.اما حقیقت این است که تاریخچه بسیاری از علوم و تکنولوژیهای کلیدی در مورد این سلاح ها به دهه 60 و حتی به اواخر دهه 40 میلادی بازمی گردد. اما موضوعی که باعث تغییر شده است رشد و بلوغ علوم و رسیدن به فاز قابل استفاده در شرایط عملیاتی واقعی و پشت سر گذاشتن مرحله ،بستر آزمایشهای تکنولوژیک می باشد.
تاریخچه اولیه سلاح های لیزری
تسلیحات لیزری قبل از تسلیحات اشعه مایکرویو ساخته شدند و پیش از آن که تکنولوژی های اساسی درباره آنها به پیشرفت و پختگی برسد در میان عموم با نامهایی مثل توپ لیزری، اشعه مرگ و یا سلاح تشعشعی شناخته می شدند. تاریخچه نظریات پایه ای در این مورد به اوایل قرن بیستم باز می گردد. اولین تجربه موفق در این زمینه مربوط به میزر ((MASER )) که یک اشعه مایکرویو مشابه لیزر بود باز می گردد. اولین آزمایش موفقیت آمیز میزر در 1954 میلادی توسط چارز توونس و آرتور شاولو انجام شد. 4 سال بعد اونها نظریه خودشان را درباره لیزر را منتشر کردند.اولین لیزر به وسیله گوردوم گولد در سال 1958 ساخته شد، گر چه که اکثر این امر به تئودور میامن در سال 1960 نسبت داده می شود. جزییات تاریخی به کنار، مشخص است که لیزر چیزی در حدود 50 سال پیش به وجود آمد. این لیزرهای اولیه قادر بودند که سوراخی را در سطوح فلزی در محیط آزمایشگاهی ایجاد کنند اما توانایی ایجاد نیروی لازم برای سلاح های اصلی را نداشتند. لیزرهایی با توانایی آسیب زدن به چشم انسان و یا حسگرهای نظامی الکترواپتیکال در طی سال ها تکمیل شدند و در طی دهه های 70 و 80 میلادی به عنوان تجهیزات عملیاتی ظاهر شدند. این سلاح های لیزری که از آنها با عنوان سلاح های کور کننده یاد می شود توسط نهادهای حقوق بشر به عنوان سلاح هایی غیر انسانی که قابلیت کورکردن همیشگی قربانیان خود را دارد،مورد انتقاد بوده است. اولین استفاده رزمی شناخته شده از این تسلیحات به وسیله نیروی دریایی سلطنتی انگلستان در جنگ فالکلند بود که به وسیله سامانه کورکننده موقت دید لیزری سعی در کوری موقت خلبانان آرژانتینی که سعی در بمباران کشتی های جنگی انگلیسی را در حملات ارتفاع پایین را داشتند بوده است.
این نوع طراحی بعدا توسط آمریکایی ها ادامه پیدا کرد و منجر به طراحی و ساخت سیستم هایی به منظور از کار انداختن سیستم های الکترواپتیکال دشمن و نقش ثانویه ضد نفر منجر شد. یکی از شناخته شده ترین نمونه ها در این سلاح ها سیستم کور کننده ای بود که بر روی سلاح نصب شده و توسط نیروهای ویژه ایالات متحده آمریکا استفاده میشد بود.
طراحی بسیار پیشرفته تر که به منظور مقابله با سیستم های توپخانه ضد هوایی هدایت شونده به وسیله سیستم های الکترواپتیکال در اواخر جنگ سرد سیستم آمریکایی ALQ_179 ملقب به تاج شاهزاده بود. در یک آزمایش از یک جنگنده F-4 فانتوم برای حمل این سیستم استفاده شد و زمانی که منبع نور سیستم اپتیکی توپ ضد هوایی کشف شد یک نور لیزر دو بخشی شامل دو نور سبز و فروسرخ را به منبع نور تابیده شد تا به صورت موقت و یا دائم آن را از کار بیاندازد. از این طرح در طراحی سیستم های اقدامات متقابل فروسرخ هدایت شونده که امروزه بر روی هواپیما های بال ثابت و بالگردها به منظور کور کردن و یا مختل کردن جستجو گرهای فروسرخ که بر روی موشکهای دوش پرتاب ضد هوایی به کار می رود، استفاده شده است. در حالی که این سیستم ها فاقد قدرت لیزری و نرم افزارهای پایه ای بوده اند برای بیشتر نمودن قدرت اثر بخشی نیاز به ارتقاء در این طرح ها را داشتند.در حالی که بعد از معرفی اشعه مرگ که قابلیت سوراخ کردن یک صفحه فلزی از فاصله چند کیلومتری را داشت تلاش های زیادی در امر تحقیقات در این زمینه انجام شد که در دهه 1960 میلادی منجر به طراحی و ساخت شکل جدیدی از لیزر که به لیزرهای دینامیک گازی معروف هستند شدند و یا اخیرا از آنها با عنوان لیزر شیمیایی نیز یاد میشود. این لیزرها گاز پر انرژی را به عنوان لیزر متوسط با به حالت انبساطی با سرعت مافوق صوت تولید می کند. از دیدگاه یک سازنده سلاح مشکل اصلی سلاح های لیزری پایین بودن توان موثر تبدیل انرژی ، که محاسبه می کند که چند کیلو وات نیروی بایستی برای به حرکت درآوردن لیزر در مقابل نیروی خود لیزر بایستی تولید شود ، می باشد. برای نمونه اگر قرار باشد که یک اشعه لیزر نیرویی بیش از 100 کیلووات را تولید کند ، چیزی در حدود 20 در صد این انرژی بایستی صرف خنک کردن شود و در صورتی که نتوان به این انرژی رسید با یک مشکل بر طرف نشدنی رو به رو خواهیم شد. لیزرهای گازی و کریستالی اولیه اثر بخشی مناسبی نداشتند و به سادگی برای ساخت سلاح مناسب نبودند. نظریه زیربنایی لیزرهای دینامیک و شیمیایی در 1962 به جود آمد و اولین لیزر لیزر دینامیک گازی کربن دی اکسید با توان 135 کیلو وات اولین بار به وسیله تحقیقات آوکو اورت در آمریکا به سال 1966 میلادی آزمایش شد. با ظهور این نسل از لیزرها ایالات متحده و اتحاد جماهیر سابق شوروی تلاش های تحقیقاتی گسترده ای را در زمینه خلق طرح های موثر عملیاتی آغاز کردند.
به منظور تحقیق درباره مشکلات حمل این گونه لیزرها بر روی هواپیما و همین طور توسعه تعدادی از تکنولوژی های پشتیبانی کننده در این بخش مثل: سیستم های تعقیب کننده و هدف گیری ، برجک متحرک اپتیکی و آینه های مرتبط ، نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا در سال 1976 آزمایشگاه لیزر هوابرد ( ALL) را فعال نمود. مطابق با آنچه که در مطبوعات در سال 1979 میلادی درباره برنامه ALL منتشر شد ، این لیزر در یک آزمایش در مدت 8 ثانیه لیزری با توان اولیه 456 کیلو وات و در آزمایش دیگر با یک سیستم هدف گیری اپتیک لیزری با توان اولیه 380 کیلو وات تولید شد. برنامه ALL به مدت 11 سال ادامه پیدا کرد و در طی آزمایشاتی که در طی آن 5 موشک AIM-9 و یک پرنده بدون سرنشین BQM-34A ملقب به زنبور آتشین منهدم شدند به اوج رسید.
شوروی ها نیز همسو با برنامه آزمایشگاه لیزر هوابرد نیروی هوایی آمریکا برنامه مشترک A-60را به وسیله دو شرکت آلماز و بریو به منظور نمایش توانایی های یک سیستم لیزر هوابرد و تامین کردن دانش مورد نیاز برای یک سلاح عملیاتی را آغاز کردند. دو نمونه A-60 ساخته شد که اولی در 1981 و دومی در 1991 به پرواز درآمدند. بیشتر اطلاعاتی که از منابع باز روسی در دسترس اطلاعات دقیق از میزان پیشرفت و دستاوردهای دقیق این پروژه را بیان نمی کند. تمام تصاویر این منابع یک برجک هدایت امواج غیر متحرک را که بر روی دماغه نصب شده است و متفاوت از سیستم نصب شده بر روی هواپیماهای تغییر یافته NKC-135A نیروی هوایی آمریکا مرتبط با پروژه ALL می باشد را نشان می دهد. این مسئله که دقیقا از چه نوع لیزری در برنامه A-60 استفاده شده مشخص نمی باشد ، اما با توجه به تلاش های گسترده شرکت آلماز در زمینه لیزرهای دینامک گازی با گاز CO2 برای یک سیستم متحرک زمین پایه دفاع نقطه ای ، می توان نتیجه گرفت که در این سیستم هم از این نوع لیزر بهره گرفته می شود. در بخش انتهایی بدنه هواپیما یک منبع خروجی برای لیزر شیمیایی و یا لیزر دینامیک گازی در نظر گرفته شده است. تلاشهای نیروی هوایی آمریکا به وسیله نیروی دریایی آمریکا که به دنبال یک سلاح لیزری برای نابودی موشکهای کروز ضد کشتی بود دنبال شد. لیزر مورد علاقه نیروی دریایی آمریکا ،برخلاف لیزر کربن دی اکسید نیروی هوایی لیزر دوتریم فلوراید بود. لیزر پیشرفته مادون قرمز و برجک هدایت کننده امواج لیزر ساخت شرکت Sealilte ساخته و به منظور اثبات تکنولوژی آزمایش شد. یک از آزمایشهای این سیستم که نتایج آن منتشر شد ، بر روی یک صفحه فلزی به شکل استوانه بود که فشرده شده و به نوعی تداعی کننده یک موشک بالستیک بود ، انجام شد و با نفوذ لیزر به درون آن ، استوانه منفجر شد. سیستم کمتر شناخته شده اما بسیار موفق دیگر مربوط به تلاش روسها در اواخر جنگ سرد مبنی بر ساخت یک سیستم پدافند لیزری متحرک برای دفاع از نیروی زمینی و پایگاه های هوایی شوروی بر ضد هواپیماهای تهاجمی ناتو بود. این پروژه که توسط شرکت آلماز انجام می شد بر پایه لیزر گازی دینامیک از جنس کربن دی اکسید و شبیه به برنامه ALL نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا بود و تا جایی پیشرفت داشت که در آخرین گزارش سالیانه پنتاگون درباره توان نظامی شوروی از آن نام برده شده بود. شرکت آلماز در سایت اینترنتی خود تصاویری از این سیستم را در حالی که بر روی یک کشنده 8*8 مدل MAZ_7910 ملقب به کاشهالوت که به عنوان خودروی پرتاب گر موشک اسکاد نیز شناخته می شود ، قرار دارد را منتشر کرده است. نکته جالب واکنش خشمگینانه کارشناس روس به اظهارات یک پیمانکار دفاعی آمریکایی در ستایش از پیشرفتهای آمریکا در زمینه سلاح های لیزری بود. این کارشناسان مدعی شدند که 20 سال قبل به نتایج مشابهی رسیده بوده اند.
برنامه لیزر تاکتیکی پر انرژی ((THEL)) که توسط نیروی زمینی ایلات متحده آمریکا رهبری می شد ، در طی آزمایشاتی که بین سالهای 2000 تا 2004 میلادی ارزش روش شرکت آلماز در ساخت یک سیستم دفاع نقطه ای لیزری با تحرک بالا را به اثبات رسانید. سیستم THEL یک سیستم ثابت با یک لیزر بزرگ و سنگین برپایه دوتریم فلوراید و چیزی بیش از یک بن بست تکاملی نبود. این سیستم با نسل جدید لیزرهای که به وسیله نیروی الکتریسیته فعال شده و از لیزر جامد که خود از لیزر شیمیایی اکسیژنی که توسط آزمایشگاه تسلیحاتی نیروی هوایی آمریکا در 1977 میلادی ساخته شده است و امروزه بر روی سیستم لیزر هوابرد ضد موشک بالستیک YAL-1A استفاده می شود ، بهره می برد.
سلاح های لیزری به جهت مطالعه سیر زمان که از تبدیل شدن نظرات قابل رشد که با علوم روز پشتیبانی می شدند به سلاح های عملیاتی مورد خوبی برای بررسی و مطالعه می باشد. همین موارد در مورد سلاح های انفرادی و هواپیماهای رزمی نیز صدق می کند. برای نمونه حدود نیم قرن طول کشید تا از هواپیمای برادران رایت به بمب افکن B-52 که امروزه نیز در خدمت است برسیم. موشکهای هدایت شونده هوا پرتاب اولین بار توسط آلمانها در دهه 40 میلادی ساخته شد و چیزی در حدود نیم قرن به طول انجامید تا این موشکها به دقت و قدرت تخریب قابل قبولی برسند و هنوز هم بحث های داغی میان کارشناسان درباره این موشکها جریان دارد. بمبهای هوشمند نیز در دهه 40 میلادی به ظهور رسیدند اما تا دهه 90 برای رسیدن به بلوغ زمان صرف کردند.
حقیقت عمیق تر این است که این تکنولوژی های نظامی به تکنولوژی های پشتیبانی کننده تکیه دارند و تا زمانی که این تکنولوژی ها به خوبی کار نکنند خود آن سیستم نمی تواند کاری انجام دهد. به نظر می رسد که این حقیقت تا حد زیادی در نظام دیوان سالاری و کاغذبازی دفاعی غرب به فراموشی سپرده شده است. دهه گذشته شاهد بیشترین بیشترین شکست در زمینه امور دفاعی به همین دلیل بوده است. در گذشته نچندان دور تفکری بر این مبنا به وجود آمد که که می توان به وسیله سیستم ها و تکنولوژی های نابالغ و تکمیل نشده سیستم های اصلی را فعال کرد. به نظر می رسد این نظر که به وسیله تکنولوژی های تکمیل نشده می توان یک سیستم تسلیحاتی را تکمیل و فعال نمود ناشی از یک مشکل غیر معمول ذر سیستم دیوان سالاری می باشد. در حالی که تاریخ علم و تکنولوژی دقیقا سیر پیشرفت ها در زمینه تسلیحات DEW را به خوبی نشان می دهد می توان به این نتیجه رسید که از یک ایده علمی تا یک حقیقت عملیاتی می تواند دهه ها فاصله باشد.
منبع:ماهنامه جنگ افزار
Old soldiers never die.They just fade away

Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 20
تاریخ عضویت: یک شنبه 23 خرداد 1389, 5:16 pm
سپاس‌های ارسالی: 108 بار
سپاس‌های دریافتی: 18 بار

Re: پدافند لیزری:از حرف تا عمل

پست توسط stormtomcat » شنبه 25 دی 1389, 8:36 pm

فرمودید : ای بابا ، کجای کاری؟ روسها ، با لیزر آمریکایی ها رو تو طبس زدن ، اصلا می گن یک سلاح لیزری دارن باهاش هر چیزی رو پودر می کنند.

این هم یک توهم هست این مسئله تو سایت دانشجو مطرح و سپس رد شد . این حادثه به خاست الهی بوده . نمونه ان را در زمان حمله رومیان به ایران زمان اشکانی شنیده ایم . مدرک رو همین الان می گذارم روی سایت ولی اون اتفاق کمتر از این اتفاق نیست . حال یک چیزهایی ازش رو میگم . وقتی رومیان به ایران حمله کردند تیسفون که اون موقع کاخ شاه اشکانی بوده بهش دست برد می زنند و بعد قصد معبد ایرانیان را میکنند که روحانی انجا یک جادویی را داخل جعبه بزرگی که اتفاقا بدست رومیان افتاد می گذارد . رومیان بعد قصد سرزمین ماد را می کنند که با طاعون مواجه می شود و جالب اینکه فقط رومیان به این مرض مبتلا شدند و بعد تمام سربازان رومی از پای افتادند وقتی که شاه اشکانی تیسفون را گرفت این حکایت را از ان مغان شنید .

منبع : کتاب ایران ابر امپراطور جهان زمان اشکانی .

موفق باشید .

Major
Major
نمایه کاربر
پست: 763
تاریخ عضویت: جمعه 14 آبان 1389, 1:26 am
سپاس‌های ارسالی: 687 بار
سپاس‌های دریافتی: 2865 بار

Re: پدافند لیزری:از حرف تا عمل

پست توسط cheka » شنبه 25 دی 1389, 9:29 pm

البته من شنیده بودم روسها از سلاح الکترومغناطیسی SURA (نمونه ی روسی HAARP) استفاده کردند تا نیروهای آمریکایی رو در طبس زمینگیر کنند . در کل مقاله ی جالبی بود .
بغیر از مواردی که اشاره شده بود ، شوروی در تاجیکستان هم یک پایگاه زمینی پدافند لیزری بنام Terra-3 رو بطور کامل عملیاتی کرد که با همین لیزر گازی کربن دی اکسید کار میکرد ، این پایگاه تونسته بود لنز ماهواره های عکسبرداری آمریکایی رو کور کنه ، بطوریکه برای سالها هر عکسی که از اون منطقه گرفته میشد سیاه سفید در میومد ، در سال 1984 هم شوروی در پاسخ به طرح جنگ ستارگان دولت ریگان بعنوان "تیر اخطار" یک شاتل فضایی آمریکایی رو هنگامی که از بالای شوروی رد میشد هدف لیزر قرار داد که باعث شد برای چند دقیقه تجهیزات الکترونیکی شاتل از کار بیافته و سرنشیان شاتل هم بطور موقت بیناییشون رو از دست بدن ! (منبع : جنگ افزار)

سیستم A-60 هم همانطور که قبلا در این فروم خبرش گذاشته شده بود ، بعد از سالها دوباره فعال شده .

مورد جالب دیگه عکس تانکی هست که در آخرین روزهای سال میلادی پیش منتشر شد !


تصویر

اینطور که در اخبار اومده ، سلاح این "تانک لیزری" موسوم به 1K17 یک لیزر 66 پوندی یاقوتی است که قادر به کور کردن خدمه ی تانکها و از کار انداختن تجهیزات الکترونیکی در بدترین شرایط آب و هوایی است ، ظاهرا شاسی این سیستم شاسی تانک T-72 است و طبق اخبار تایید نشده از سال 1992 این سیستم بطور محدود در ارتش روسیه به خدمت گرفته شده !
دعا نکنید زندگی آسانی داشته باشید ، دعا کنید انسانهایی قوی باشید.

جان.اف.کندی

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1628
تاریخ عضویت: چهار شنبه 8 مهر 1388, 11:15 pm
سپاس‌های ارسالی: 14386 بار
سپاس‌های دریافتی: 14934 بار

Re: پدافند لیزری:از حرف تا عمل

پست توسط oweiys » شنبه 25 دی 1389, 10:28 pm

سلام تصویر

با تشکر از مقاله در مورد پیروزی ایران در طبس نکاتی به نظرم خطور کرد /

علت شکست آمریکاییها در طبس لیز روس هاست


قابل پیش بینی هم هست ، شکست عجیب آمریکا در طبس با توجه به گزارش هواشناسی آمریکا ، باید دلیلی داشته


باشد و چه بهتر این دلیل هرچه باشد غیر از حقانیت ایران و امدادهای غیبی ....

پس چه بهتر که گفته بشه سیستم دفاع لیزر روسیه آمریکا را در طبس منهدم کرده .... اما :

موقعیت شوروی در آن زمان در ایران چگونه بوده ؟

چطور هست که نیروهای ایرانی مدتی بعد به اصل حادثه پی می برند در حالی که شوروی از کیلومترها آن طرف تر آماده دفاع

از خاک ایران ، دشمن جدیدش بود !؟

روس ها اگر طبیب بودند چرا از این داروی قویشان در چچن و افغانستان استفاده نکردند؟

بنده نمی خواهم از نور سبزی از طرف مرقد امام رضا (ع) به سمت متجاوزین آمد صحبت کنم ...
نمایش بالگردهای به جا

مانده از متجاوز آمریکایی ....اما یک حرف از امام خمینی در این باب :


هلی کوپتر های آقای کارتر را چه کسی ساقط کرد ؟ ما ساقط کردیم ؟ .... شن ها ساقط کردند .... شن ها مامور خدا بودند ...بنده از شما دوستان هیچی نمی خوام جز این که یخورده بیشتر به حادثه طبس فکر کنیم ....

تصویر

تصویر
__________________________________

السلام عليك يا علي ابن موسي الرضا المرتضي (ع)

Major
Major
نمایه کاربر
پست: 763
تاریخ عضویت: جمعه 14 آبان 1389, 1:26 am
سپاس‌های ارسالی: 687 بار
سپاس‌های دریافتی: 2865 بار

Re: پدافند لیزری:از حرف تا عمل

پست توسط cheka » یک شنبه 26 دی 1389, 10:57 am

oweiys نوشته شده:سلام تصویر

چطور هست که نیروهای ایرانی مدتی بعد به اصل حادثه پی می برند در حالی که شوروی از کیلومترها آن طرف تر آماده دفاع

از خاک ایران ، دشمن جدیدش بود !؟

روس ها اگر طبیب بودند چرا از این داروی قویشان در چچن و افغانستان استفاده نکردند؟دوست عزیز ، فکر نکنم برای شوروی یا آمریکا که دهها ماهواره ی عکسبرداری و جمع آوری اطلاعات دارند کار سختی باشه که متوجه مثلا پیاده شدن آمریکایی ها در صحرای طبس بشن ، توجه داشته باشید که شوروی از چند ماه پیش از این حادثه صریحا به آمریکا التیماتوم داده بود که "هر گونه مداخله ی نظامی برای مقابله با ایران عواقب ناگواری در پی خواهد داشت" این نشون میده شوروی در اون برهه روی ایران تمرکز کرده بود و حتی آماده ی استفاده از نیروی نظامی هم بوده .

البته اینم باید در نظر داشت که شوروی قطعا ایران بیطرف (نه شرقی نه غربی) رو به ایران زمان شاه که یکی از پایگاههای اصلی آمریکایی ها بود ترجیح میداد برای همین در مقابل مداخله ی نظامی آمریکا موضع گرفته بود .
در چچن و افغانستان هم بعیده بشه از همچین چیزی در اونجا استفاده کرد ، چچنی ها تجهیزات الکترونیکی خاصی نداشتند که بخوان با لیزر از کار بندازنشون
دعا نکنید زندگی آسانی داشته باشید ، دعا کنید انسانهایی قوی باشید.

جان.اف.کندی

Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 20
تاریخ عضویت: یک شنبه 23 خرداد 1389, 5:16 pm
سپاس‌های ارسالی: 108 بار
سپاس‌های دریافتی: 18 بار

Re: پدافند لیزری:از حرف تا عمل

پست توسط stormtomcat » دو شنبه 27 دی 1389, 9:53 pm

دوست عزیز شما فرمودید :

[[[[[[" دوست عزیز ، فکر نکنم برای شوروی یا آمریکا که دهها ماهواره ی عکسبرداری وجمع آوری اطلاعات دارند کار سختی باشه که متوجه مثلا پیاده شدن آمریکاییها در صحرای طبس بشن ، توجه داشته باشید که شوروی از چند ماه پیش از اینحادثه صریحا به آمریکا التیماتوم داده بود که "هر گونه مداخله ی نظامی برای مقابله با ایران عواقب ناگواری در پی خواهد داشت" این نشون میده شوروی در اون برهه روی ایران تمرکز کرده بود و حتی آماده ی استفاده از نیروی نظامی هم بوده .

البتهاینم باید در نظر داشت که شوروی قطعا ایران بیطرف (نه شرقی نه غربی) رو بهایران زمان شاه که یکی از پایگاههای اصلی آمریکایی ها بود ترجیح میدادبرای همین در مقابل مداخله ی نظامی آمریکا موضع گرفته بود . "]]]]البته این موضوع رو نباید فراموش کنیم که شوروی در زمان جنگ عراق با ایران بر ضد ما عمل کرد . پس نباید امیدوار باشیم که روسها به فکر ما بودند . همینطور که در زمان حال حاضر s-300 رو به نفع امریکا به ما ندادند .

با تشکر

Major
Major
نمایه کاربر
پست: 763
تاریخ عضویت: جمعه 14 آبان 1389, 1:26 am
سپاس‌های ارسالی: 687 بار
سپاس‌های دریافتی: 2865 بار

Re: پدافند لیزری:از حرف تا عمل

پست توسط cheka » دو شنبه 27 دی 1389, 11:39 pm

stormtomcat نوشته شده:البته این موضوع رو نباید فراموش کنیم که شوروی در زمان جنگ عراق با ایران بر ضد ما عمل کرد . پس نباید امیدوار باشیم که روسها به فکر ما بودند . همینطور که در زمان حال حاضر s-300 رو به نفع امریکا به ما ندادند .

دوست عزیز بنده هم نگفتم که روسها برای ایران اینکار رو کردند ، همونطور که گفتم شوروی در اون برهه ، نظام انقلابی جدید ایران (جمهوری اسلامی ایران) رو که شعار "نه غربی و نه شرقی" میداد به یک حکومت متحد غرب ترجیح میداد ، از طرفی میدونست که اگر پای ارتش آمریکا به ایران باز بشه انقلاب بشدت تضعیف میشه و حتی ممکنه سقوط کنه ، واسه همین در اون برهه نسبت به دخالت (بخصوص از نوع نظامی) آمریکا در انقلاب ایران بشدت حساس و آماده ی واکنش بود . واسه همین اگر روسها آمریکاییها رو در طبس زمینگیر کرده باشند برای منافع خودشون این کار رو کردند . همانطور که بعدا مجبور شدند بخاطر منافع خودشون و در پاسخ به تجهیز مجاهدان افغانی بر علیه ارتش سرخ توسط جمهوری اسلامی ، در جنگ ایران و عراق از عراق حمایت کنند .
دعا نکنید زندگی آسانی داشته باشید ، دعا کنید انسانهایی قوی باشید.

جان.اف.کندی

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1780
تاریخ عضویت: شنبه 29 اردیبهشت 1386, 3:58 pm
سپاس‌های ارسالی: 1264 بار
سپاس‌های دریافتی: 10128 بار

Re: پدافند لیزری:از حرف تا عمل

پست توسط typhoon » سه شنبه 28 دی 1389, 11:09 pm

سلام به همه
ممنونم از نظرات دوستان.والا من هم یک نظر داشتم.حدود دو سال پیش یک مقاله در ماهنامه صنایع هوایی چاپ شد در مورد پرواز با بالگرد در شب با دوربین دید در شب.در اون مقاله گفته شده بود که عملیات پنجه عقاب اولین عملیاتی بود که در اون به صورت عملیاتی خلبانان بالگردهای سی استالیون از دوربین دید در شب استفاده کردند.و ادامه داده بودن که خلبان بالگرد در حالی که داشته به هواپیمای سی ۱۳۰ که در روی زمین نشسته برای سوخت گیری نزدیک میشده در تخمین مسافت دچار مشکل میشه و برخورد صورت میگیره. نکته این که اگر به عکسها دقت کنید میبینید که لاشه سی استالیون و هرکولس خیلی به هم نزدیکند که به نظر من این نظریه رو تایید میکنه.نکته بعدی این که این سلاحی که بعضی از دوستان از اون نام میبرند و میگن شوروی با اون ترتیب آمریکایی ها رو داد چه سلاحی بود.جهت اطلاع دوستان من یک مدت در این زمینه جستجو کردم و دیدم واقعا بحث قرار دادن یک توپ لیزری در فضا بسیار دور از واقعیتهای فعلی.ببینید به جنگ ستارگان توجه کنید و یا همین داستان اخیر سپر دفاع موشکی. چه در زمان ریگان و چه در زمان حال دانشمندان زیادی در خود آمریکا این سامانه ها رو زیر سوال بردند و اعلام کردند که تا رسیدن به یک سلاح لیزری عملیاتی راه بسیاری در پیشه.دوباره دوستان لطف کنید این مطلبی رو که من گذاشتم رو با دقت بخونید خصوصا بخشهای انتهایی اون رو. من از دوستان می خوام که حتما در بحث شرکت کنند تا به یک نتیجه درست برسیم.
با تشکر.
Old soldiers never die.They just fade away

Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 23
تاریخ عضویت: سه شنبه 4 آبان 1389, 6:19 pm
سپاس‌های ارسالی: 22 بار
سپاس‌های دریافتی: 71 بار

Re: پدافند لیزری:از حرف تا عمل

پست توسط javadn110 » چهار شنبه 29 دی 1389, 8:50 am

ایران متحد غرب از ایران انقلابی برای شوروی خطر کمتری داشت چون کشورهای سوریه(حمایت معنوی)و لیبی (حمایت تسلیحاتی )از ایران حمایت و تمایل پیدا کرده بودند این کشورها عضو بلوک شرق بودند

Major
Major
نمایه کاربر
پست: 763
تاریخ عضویت: جمعه 14 آبان 1389, 1:26 am
سپاس‌های ارسالی: 687 بار
سپاس‌های دریافتی: 2865 بار

Re: پدافند لیزری:از حرف تا عمل

پست توسط cheka » چهار شنبه 29 دی 1389, 3:06 pm

جناب Typhoon

چیزی که بنده به عنوان سلاح احتمالی که توسط شوروی در طبس استفاده شده نام بردم یک سلاح الکترومغناطیسی به نام Sura است که ظاهرا در این فروم هم در مورد سلاح هارپ به اندازه ی کافی بحث شده هم Sura ، احتمال استفاده از سلاحهای لیزری که در این تاپیک نام برده شده بسیار کمه ولی بهانه ی خوبی شد برای بررسی تجهیزات لیزری نظامی
دعا نکنید زندگی آسانی داشته باشید ، دعا کنید انسانهایی قوی باشید.

جان.اف.کندی

ارسال پست

بازگشت به “موشکهاي زمين به هوا”