توني بلر جلسه تفحص جنگ عراق را به تريبون ضدايراني تبديل كرد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه 7 شهریور 1388, 3:26 am
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22792 بار
تماس:

توني بلر جلسه تفحص جنگ عراق را به تريبون ضدايراني تبديل كرد

پست توسط Sami 1993 » شنبه 2 بهمن 1389, 3:54 pm

توني بلر جلسه تفحص جنگ عراق را به تريبون ضدايراني تبديل كرد
خبرگزاري فارس: نخست وزير سابق انگليس كه به‌دليل همدستي با رئيس جمهور سابق آمريكا و گمراه كردن پارلمان كشورش در خصوص توجيه جنگ عراق در مظان اتهام قرار دارد، با حضور در جلسه جنگ عراق آن را به تريبوني ضدايراني تبديل كرد.

تصویر
به گزارش فارس به نقل از رسانه‌هاي انگليس، "توني بلر " ديروز جمعه براي دومين بار در جلسه تحقيق و تفحص جنگ عراق حاضر شد تا به سوالات بيشتري در خصوص نقش وي در آغاز تهاجم به عراق در سال 2003 پاسخ دهد اما از اين جلسه براي ابراز نظر عليه ايران استفاده كرد.

بلر كه هنوز نتوانسته نقش بارز خود در همدستي با جرج بوش به منظور تهاجم به عراق را توجيه كند اين بار گفت كه جهان بايد در صورت لزوم از زور براي متوقف كردن برنامه هسته‌اي ايران استفاده كند.

نخست وزير سابق انگليس همچنين گفت كه رويكرد "باراك اوباما " در قبال تهران شكست خورده است.

بلر كه حضور نظامي كشورش در كنار آمريكا در افغانستان و عراق عامل بي ثباتي و ناامني در منطقه خاورميانه شده است همچنين مدعي شد كه نفوذ ايران در منطقه "منفي " و "بي‌ثبات كننده " است.

وي همچنين مدعي شد كه ايران هنوز به حمايت از تروريسم، بي‌ثبات‌سازي و توسعه تسليحات هسته‌اي ادامه مي‌دهد.

نخست وزير سابق انگليس كه در حضور اولش در جلسه تحقيق و تفحص عراق اعلام كرده بود از حمله به عراق و كشته شدن انسان‌ها پشيمان نيست اين بار سعي كرد تا به نوعي توجيه كرده و ابراز پشيماني كند كه با واكنش شديد برخي از خانواده‌هاي سربازان كشته‎شده در عراق كه بيرون از جلسه تحقيق و تفحص تجمع كرده بودند روبرو شد.

خانم "رز جنتل " مادر "گوردون " كه در سال 2006 در بصره كشته شد هنگام خروج بلر از جلسه تفحص جنگ عراق در حالي كه فرياد مي‌زد گفت: تو پسر من را كشتي، اميدوارم بتواني با وجدان خودت كنار بيايي.

همچنين در بيرون از ساختمان محل تشكيل جلسه تفحص جمعيت زيادي از مخالفان جنگ تجمع كرده بودند و دست‎نوشته‎هايي حمل مي‌كردند كه روي آنها نوشته شده بود: "بلر دروغگو هزاران انسان را به كشتن داد " و "بلر جنايتكار جنگي است ".

بلر متهم است با دروغگويي و دادن اطلاعات غلط موجبات حمله به عراق را فراهم ساخته است.

كميته تحقيق جنگ عراق كه سال گذشته براي رسيدگي به علل و زمينه هاي ورود انگليس به جنگ عراق و نحوه عملكرد اين كشور در طول اين جنگ تشكيل شده است، حدود يك سال پيش از توني بلر و "جك استراو " وزير خارجه وي بازجويي كرده بود.

انتهاي پيام/ص

ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”