در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد
Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

509

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 12 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 13 آذر 1389 00:07

آرشيو سپاس: 2572 مرتبه در 393 پست

ارتش آمریکا به سراغ زنان افغانی می رود !

توسط interceptor » پنج شنبه 7 بهمن 1389 08:05

آمریکا قصد دارد با مد نظر قرار دادن الگوهای توسعه غربی و ارزش های آمریکایی به سراغ زنان افغانستان برود.
استارز اند استرایپس (Stars and stripes) نوشت: اردوگاه تفنگداران دریایی آمریکا در استان هلمند افغانستان خبر داد که از ماه آینده زنان افغانی می توانند از طریق برنامه ای در رادیو جهانشان را شکل دهند.
فرمانده ارشد نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان، با لحن توهین آمیزی علیه زنان افغان، هدف از اصلاحات مدنی در این کشور را اینگونه توصیف کرد که: ما قصد داریم این جوجه اردک های زشت(زنان افغان) را به قوهایی زیبا بدل کنیم.
اجرای پروژه غربی سازی زنان در افغانستان که توسط آمریکا دنبال می شود، تبعاتی همچون افزایش چشمگیر آرایش، برداشتن حجاب، مانکن گرایی و برگزاری فشن شو های دختران افغان را در پی داشته است.
آمریکاییها ترویج سواد را نخستین گام برای تحقق اصلاحات زنان افغان می دانند. مج نینا داماتو، فرمانده منطقه ای نیروهای آمریکایی در این باره می گوید: زنان افغانی می توانند با در دست داشتن تنها یک کاغذ و قلم هر روز این برنامه رادیویی 30 دقیقه ای را که حروف الفبای پشتو، خواندن کلمات و دستور زبان را درس می دهد دنبال کنند.
او می افزاید:این برنامه رادیویی برای زنان 25 تا 40 ساله افغانی در نظر گرفته شده که تا به حال پایشان را در مدرسه نگذاشته اند یا بدون همراهی یکی از مردان خانواده شان جایی نرفته اند.
او می گوید:«اگر زنان افغانی به سراغ ما نمی آیند خوب ما به سراغ آنها می رویم».
وی در ادامه نرخ سواد در افغانستان را کمتر از 30 درصد اعلام کرد و این که این رقم در استان هلمند در مورد مردان 8 درصد و در زنان یک درصد است.
داماتو نرخ پایین سواد را مانعی در راه ثبات جامعه و همچنین ایجاد هویت ملی قلمداد کرد و گفت: شوروی و رهبران طالبان متعمداً نرخ سواد را تا این حد پایین آورده اند.
در این زمینه، ناخدا یکم ترنت هیکمن نیز می گوید: رادیوهای دستی چینی که نیروهای کمکی امنیت بین المللی در چهار سال گذشته بین دهها هزار افغانی پخش کرده اند از محبوبیت بالایی بین آنها برخوردار است.بر اساس گزارشها حدود 84 درصد از افغانها و از جمله زنان هر روز به این رادیوها گوش می دهند

منبع:
مشرق نیوز

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب interceptor تشکر کرده اند:
رونین, shapooor, timon, saied tomcat, oweiys

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان