جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد
Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

556

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 32 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 5 آذر 1385 12:28

آرشيو سپاس: 3825 مرتبه در 518 پست

افتتاح بزرگ‌ترین آزمایشگاه های سازه وسامانه های فضایی خاورمی

توسط HASAN BARATY » يکشنبه 10 بهمن 1389 17:43

در آستانه دهه مبارک فجر و چهاردهم بهمن، روز فناوری فضایی، بزرگ ترین آزمایشگاه های سازه و سیستم های فضایی در خاورمیانه با حضور رئیس جمهور افتتاح شد.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، سردار سرتیپ احمد وحیدی در مراسم افتتاح این مرکز گفت: طراحی و ساخت مرکز آزمایشگاه های سازه و سیستم های فضایی در ادامه گام بلند و محکمی است که متخصصان کارآمد وزارت دفاع در 14 بهمن 1387 برداشتند و با قرار دادن ماهواره بومی سفیر در مدار زمین، آرزوی دیرینه ملت سلحشور و انقلابی ایران را در دستیابی به فضا، تحقق بخشیدند.

وی با بیان اینکه این اقدام ایران چشم جهانیان را خیره کرد و تحسین دوستان و حتی دشمنان را برانگیخت، افزود: در آستانه دهه فجر و سالروز ورود تاریخی و دوران ساز امام خمینی (ره) به کشور، فرزندان معنوی امام راحل و خلف شایسته ایشان حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، با تأسی به آموزه های اسلام ناب محمدی و همت مضاعف و کار مضاعف، عرصه دیگری از خودباوری و اقتدار علمی و ملی را به منصه ظهور رساندند.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: مرکز آزمایشگاه های سازه و سیستم های فضایی مرکزی مهم و راهبردی، و نشانه دیگری از عزم و اراده نخبگان، دانشمندان و جوانان این مرز و بوم است که قادرند با خودباوری، از هر مانع و سدی عبور کنند.

وی اضافه کرد: این مرکز که همه مراحل طراحی و ساخت آن به دست متخصصان اقتدارآفرین وزارت دفاع اجرا شده، با هدف تقویت زیرساخت های صنایع فضایی جمهوری اسلامی ایران با سه محورِ تأمین نیازها و تجهیزات تست، تقویت نیروی انسانی خبره و مشارکت و نقش آفرینی در پروژه های فضایی، در قالب ده آزمایشگاه مجهز به تجهیزات مورد نیاز و نیروی انسانی خبره به عنوان مرکزی منحصر به فرد در منطقه (در بخش هایی نیز دارای قابلیت هایی با کلاس جهانی) و یکی از ابزارهای توانمند صنعت فضایی کشور، آماده خدمت رسانی به دانشمندان فضایی کشور است.

وزیر دفاع گفت: آزمایشگاه ها در علوم مهندسی جایگاه ویژه ای دارد و توسعه تحقیقات بدون در اختیار داشتن آزمایشگاه های تحقیقاتی مناسب میسر نیست و به طور خاص در سامانه های فضایی، این آزمایشگاه ها به دلایل مختلف از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

وحیدی با بیان اینکه سازه نیز یکی از بخش های اصلی یک سامانه حامل ماهواره است گفت: سازه حامل ماهواره از لحظه آماده سازی در کارخانه و حمل و نقل های زمینی تا رسیدن به نقطه تزریق ماهواره در مدار با محیط های گوناگون مانند بارهای استاتیکی و شبه استاتیکی، بارهای حرارتی، بارهای شوک، ارتعاش و اکوستیکی مواجه است که باید تحمل آنها را با قابلیت اطمینان بسیار بالا داشته باشد.

وی افزود: در مسیر طراحی، توسعه و ساخت سازه سامانه فضایی، آزمایشگاه های متعدد سازه ای مورد نیاز است که بدون وجود آنها، طراحی بهینه و مطمئن سازه و حصول قابلیت اطمینان مناسب در محصول غیرممکن است.

وحیدی گفت: بررسی و ارزیابی صحت عملکرد بخش ها و سازوکارهای مختلف، آزمون های بارگذاری برای ارزیابی سطح تحمل و تخریب و نیز یافتن مودهای تخریب یک بخش سازه ای تحت بارگذاری های مختلف، آزمون های شناسایی و تعیین مدل رفتار سازه عناصری هستند که آزمون های سازه از آنها تبعیت می کند.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در ادامه به آزمایشگاه های افتتاح شده درباره مدل رفتار سازه های فضایی اشاره کرد و افزود: تاکنون آزمایشگاه های بارگذاری و استحکام استاتیکی سازه؛ بارگذاری و استحکام حرارتی سازه؛ مودال و تلاطم؛ بارگذاری ارتعاشی و هسته ای سازه؛ شوک و پیروشوک؛ خواص جرمی؛ جدایش مراحل ماهواره بر، ماهواره و پوشش ماهواره؛ و داده برداری میدانی افتتاح شده است.

وحیدی گفت: این آزمایشگاه ها با توجه به ماموریت های کنونی و آینده نزدیک طراحی و ساخته شده است اما برای انجام دادن ماموریت های آینده مانند ماهواره برهای با قابلیت حمل چند ماهواره یا ماهواره های بزرگ تر و سنگین تر در مدارهای leo و حمل ماهواره به مدار geo و نیز ماهواره های بزرگ تر و سنگین تر نیاز به توسعه و به روز رسانی قابلیت های آن وجود دارد.

وزیر دفاع در ادامه برخی طرح های در آستانه یا آماده بهره برداری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح را نیز اعلام کرد که به این شرح است:

1- ماهواره بر سفیر 1- ب: با بالا بردن تراست موتور از 32 به 37 تن (افزایش 50 درصدی در وزن و 25 درصدی در ارتفاع) با قابلیت حمل ماهواره تا وزن 50 کیلوگرم در مدار بیضوی 300 تا 450 کیلومتری؛

2- بهینه سازی ماهواره 1-آ: برای پرتاب ماهواره رصد (بهینه سازی موتور ترمزی مرحله دوم، سیستم جدایش ماهواره، سنسورها و سیستم تله متری، تجهیزات زمینی و هدایت و کنترل و پایگاه پرتاب) با افزایش ارتفاع حضیض مداری از 250 کیلومتر به 275 کیلومتر؛

3- ماهواره رصد: به عنوان اولین ماهواره تصویربرداری کشور با قابلیت تصویربرداری با تاثیرپذیری بهتر از 200 متر؛

4- ماهواره فجر: به عنوان اولین ماهواره با ماموریت مانور مداری کشور با قابلیت تغییر مدار 300 تا 450 کیلومتر بیضوی به مدار 450 کیلومتر دایروی که موجب افزایش طول عمر ماهواره به یک و نیم سال می شود؛

5- کاوشگر 4: مجموعه آزمایشگاه فضایی با محموله زیستی و ارتفاع بیش از 120 کیلومتر با همکاری پژوهشگاه هوافضا؛

6- ایستگاه زمینی ثابت: برای دریافت تصاویر از ماهواره های سنجش از دور با قطر آنتن هشت متر؛

7- ایستگاه زمینی ثابت: برای دریافت تصاویر از ماهواره های سنجش از دور با قطر آنتن شش متر؛

8- شبکه فرماندهی و کنترل امنیت فضایی، مرکز آزمایش موتور ماهواره بر با تراست 150 متر، سامانه جامع بهره برداری از اطلاعات فضایی، شروع ساخت مرحله اول پایگاه مراقبت فضایی کشور، سامانه ردیابی و شناسایی سیگنالی و سامانه ردیابی راداری آرایه فازی.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب HASAN BARATY تشکر کرده اند:
hesperus, كيارش, Persian Cat, Shahbaz, shola, Omicron, oweiys, hermes_PERSIAN

Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

276

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 21 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 30 مرداد 1389 11:44

محل سکونت

تهران

آرشيو سپاس: 1331 مرتبه در 200 پست

Re: افتتاح بزرگ‌ترین آزمایشگاه های سازه وسامانه های فضایی خا

توسط !MOS » يکشنبه 10 بهمن 1389 19:48

گزارش مرآتی رو دیدین؟
کسی ضبط نکرده.؟
خیلی با حال بود :grin:

[SIZE=4=]
از کسانی که برای دعای باران به تپه ها می روند،تنها آنانکه چتری همراه می برند به کار خود ایمان دارند.                                                                                                                             

Junior Poster

Junior Posterنماد کاربر
پست ها

114

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 12 آذر 1389 21:32

محل سکونت

تهران-پیروزی

آرشيو سپاس: 355 مرتبه در 87 پست

Re: افتتاح بزرگ‌ترین آزمایشگاه های سازه وسامانه های فضایی خا

توسط Omicron » يکشنبه 17 بهمن 1389 23:15

واقعن فوق العاده بود. باعث افتخاره. :smile:
                              
امام محمد باقر (ع)  می فرمایند:

(*      هیچ چیز نزد خداوند محبوب تر از کاری نیست که بر آن مداومت شود هر چند که آن کار کوچک باشد.      *)


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 8 مهمان