در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

New Memberno avatar
پست ها

1

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 14 بهمن 1389 19:49

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

غار کتله خور زنجان

توسط نهنگ قاتل » شنبه 23 بهمن 1389 12:02

اختصاصي فارس
                                   
كشف 5 اسكلت ‌در غار كتله‎خور زنجان
                                   خبرگزاري فارس: معاون سازمان همياري شهرداري‌هاي زنجان از كشف پنج اسكلت‌ جديد از نوع غير‌انساني در غار كتله‎خور زنجان خبر داد.
                             
                              
                                   
                             
                         
                                                  مهديحاج‌خاني امروز (شنبه) در گفت‌و‌گوي اختصاصي با خبرنگار فارس در زنجان‌اظهار داشت: اسكلت‌هاي كشف‎شده از سوي كارشناسان اكتشاف استان و‌ باهمكاري سازمان همياري شهرداري‌هاي زنجان كشف شده است.
وي در مورد تعلق استخوان‌ها به حيوان يا انسان تصريح كرد: ايناستخوان‌ها از نوع انساني نبوده و اين اسكلت‌ها شبيه به يك كالبد حيوانياست.
معاون سازمان همياري شهرداري‌هاي زنجان با بيان اينكه آزمايش‌هايلازم براي تشخيص نوع اين اسكلت‌ها در حال انجام است، افزود: هنوز براياعلام نتيجه در مورد آزمايش‌ها زود است.
معاون سازمان همياري شهرداري‌هاي زنجان گفت: اسكلت‌هاي كشف‎شده درابعاد 2 متر در طبقات زيرين غار كتله‎خور زنجان كشف شده است و آزمايش‌هادر مورد نوع و قدمت اين اسكلت‌ها ادامه دارد.
وي با اشاره به اينكه اين اسكلت‌ها به احتمال خيلي زياد قديمي است،تصريح كرد: اما بايد براي اعلام قدمت آنها آزمايش‌هاي تخصصي در اين زمينهانجام شود.
حاجي‌خاني با بيان اينكه با چند دانشگاه كشور در اين زمينه مكاتباتيصورت گرفته است، عنوان داشت: هنوز جوابي از اين مكاتبات دريافت نكرده‌ايم.
وي در مورد اينكه آيا اسكلت‌ها همچنان روي زمين قرار دارند، بيانداشت: همه اجساد كشف‎شده روي زمين قرار داشته و فقط از آنها نمونه‌برداريشده است.
معاون سازمان همياري شهرداري‌هاي زنجان در مورد دسترسي مردم عادي بهاين اسكلت‌ها اظهار داشت: اين اسكلت‌ها در طبقه سوم قرار دارد و براي رفتنبه آنجا بايد با تجهيزات لازم اقدام شود كه اين امر براي افرادغير‌حرفه‌اي ميسر نيست.

* موقعيت جغرافيايي غار كتله‌خور
غار عظيم و زيباي كتله‌خور در 165 كيلومتري جنوب باختري استان زنجان و7 كيلومتري شهر گرماب شهرستان خدابنده قرار گرفته كه از طريق جاده آسفالتهزنجان ـ سلطانيه خدابنده ـ گرماب و از طريق جاده زنجان ـ بيجار ـ گرماب وهمچنين از طريق جاده همدان ـ كبودر‌آهنگ نيز قابل دسترسي است.
كتله‎خور بر اساس بررسي‌هاي انجام گرفته معاني مختلفي مثل تپهخورشيد، روستاي بدون خورشيد و . . . دارد، كه مناسب‌ترين معني به دست آمدهيك كاربرد تركي بوده كه كتله به معني پستي و بلندي و ناهمواري‌هاي داخلغار و خور به معني راحتي و آساني است كه به صورت كلي به معني پستي وبلندي‌هاي راحت و دنج است.
طبق نظريه‌هاي علمي و نقشه‌هاي زمين‌شناسي غار كتله‎خور در دل كوهساقيزلو در آهك‌هاي اليگوميوسن مربوط به دوران سوم زمين‌شناسي و تقريباحدود 30 ميليون سال مي‌تواند قدمت داشته باشد.
از عمق 150 متري تا عمق 700 متري به نسبت زيادي در غار گشايش حاصلشده و شعب متعددي به وجود آمده است. در مكان‌هايي كه از ريزش مصون ماندهاستالاگتيت‌ها و استالاگميت‌ها خودنمايي مي‌كنند. استالاگتيت‌ها واستالاگميت‌ها با ارتفاع 30 تا 40 متر از كف و سقف غار قرار گرفته‌اند كهبا شنيدن صداي موزون قطرات آب، آهنگ‌هاي دلپذير و مناظر بديعي، چشم و گوشگردشگر را به خود جلب مي‌كند.
پس از عبور از اين قسمت، منطقه وسيع و مسطحي ظاهر مي‌شود، كه بهشبستان مساجد شبيه است، در اين بخش، در ضلع شرقي آن، استخر آبي به ابعاد20×35 متر قرار گرفته است.
براي دسترسي به اين غار بايد از آبادي‌هاي كرسف و زرين‎رود گذشته وبا پشت سر گذاشتن گرماب، در قسمت شمال اين منطقه به دهانه غار رسيد.
دهانه اين غار در ارتفاع 11 متر از سطح مسير كه مشرف بر آن است، قرار گرفته و در وضعيت ضلع قطري معادل 1.40 متر ارتفاع دارد.
ابتداي غار تا عمق 150 متري، شبيه به راسته بازارهاي معمولي است، بااين تفاوت كه عناصر و اندام‌هاي آن اندكي از بازار كوچك‌تر است، كه كف اينقسمت را لايه ضخيمي از خاك و خاكستر پركرده است.
هم‌اكنون اين غار به صورت سه طبقه خشك و طبقه چهارم به بعد مسيرهايينيز به صورت آب بوده و زمين شناسان احتمال تشكيل چهار طبقه ديگر را تاسفره آب زيرزميني داده‌اند كه در سال 2003 ميلادي حدود 30 كيلومتر ازمسيرهاي متعدد غار توسط زمين شناسان آلماني و سوئيسي نقشه برداري شد و ازسال 72 تاكنون تقريبا 5.2 كيلومتر آن به صورت رفت و برگشت آماده بازديدشده است.
پديده‌هاي داخل غار نظير دهليزها و گذرگاه‌ها و وجود ستون‌هاي عظيم ووجود استاگتيت‌ها (چكنده‌ها) و استالاگميت‌ها (چكيده‌ها) به رنگ‌هاي مختلفو تعدادي قنديل‌هاي توخالي و نيساني كه از جمله كمياب‌ترين قنديل‌ها بهشمار مي‌رود، جلوه منحصر به فردي به اين غار بخشيده است.
به وجود آمدن قنديل‌ها به اشكال مختلف مثل شير خوابيده، پنجه شير،پاي فيل، لباس عروس، قلع شمع، سگ شكاري، دست شيطان، نخل سوخته، مريم مقدس،دو جادوگر، سفره عقد و عروس و داماد و گفته‌هاي زمين شناسان فوق از لحاظپيدا نشدن انتهاي غار وجود مسيرهاي ديگر اين مهم را ثابت مي‌كند.
قنديل‌هاي داخل غار حاصل رسوبات آهكي كه در مرحله نخست از برخورد آباسيددار با آهك به حالت بي‌كربنات محلول بوده و بعد از گذشتن از لابه‌لايسنگ‌ها و طي كردن مسيرهاي طولاني در سقف غار قرار گرفته و بعد از كم شدنفشار و از دست دادن گاز به صورت كربنات كلسيم در سقف غار استالاگتيت‌ها راتشكيل داده و مقداري از رسوبات نيز به كف غار چكيده و استالاگميت‌ها را بهموازات استالاگتيت‌ها تشكيل مي‌دهد كه بعد از رشد و به هم رسيدن اينقنديل‌ها پس از گذشت چندين سال ستون‌هاي آهكي تشكيل مي‌شوند كه برخي ازاين قنديل‌ها در اثر داشتن ناخالصي‌ها رنگ‌هاي مختلف به خود گرفته‌اند وآنهايي كه تركيبات همراه نداشته‌اند و يا كمتر دارند به صورت بلورهاي شيشهبسيار شفاف مشاهده مي‌شوند.
‌قنديل‌هاي گل‎كلمي به خاطر عدم رسوب‌گذاري رشد نداشته و قبلا تشكيلهر ميلي‌متر از اين نوع قنديل‌ها 30 سال طول مي كشيده است، ولياستالاگتيت‌ها و استالاگميت‌هاي غار كه قنديل‌هاي قلمي و نساني از اين نوعاست اكنون فعال بوده و هر هفت سال يك ميلي‌متر از آن تشكيل مي‌شود.
در حال حاضر غار كتله‌خور يكي از زيباترين ديدني‌هاي طبيعي استانزنجان است كه سالانه‌ هزاران نفر گردشگر داخلي و خارجي را به خود جذبمي‌كند.

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان