پاسخ چند سوال - بحث پارسی ، فارسی

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث مرتبط با تاريخ ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, شوراي نظارت

قفل شده
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 5878 بار
سپاس‌های دریافتی: 12407 بار
تماس:

پاسخ چند سوال - بحث پارسی ، فارسی

پست توسط Solver » یک شنبه 24 بهمن 1389, 4:10 am

ظاهرا به خاطر نامربوط بودن مبحث به انجمن انتقادات اونجا قفل شد

گله ای از سایت و اعضای آن

و من هم که وقت آزاد کمی داشتم زمانی متوجه پاسخ دوستان شدم که متاسفانه اونجا قفل شده بود، پس تصمیم گرفتم که اینجا برخی از شبهات را برای ایشان روشن کرده و البته بحث را به انجمن مربوط خودش منتقل بکنیم.
[HR]

اینم یه مدل جدیده برای اشتباه جلوه دادن تفکرات دیگران:

منم مثل شما فکر می کردم و بعد فهمیدم اشتباه بوده! و یا

انسان خودش متوجه نقص تفکراتش نمی شود و باید از منظر دیگران دید!
لطف کنید توضیح واضحات ندید تا حرفای بعدیتون رو موجه جلوه بدهید.

واقعاً اینقدر میتونه موثر باشه؟ بهش فکر نکردم تا به حال. من اگر ادعایی میکنم همواره مدرک قابل ارائه هم براش دارم. این را بارها در سنترال اثبات کردم. همین مورد بحث هم قبلاً دوست دیگری کلی شاکی بود که ...

بنده ساده ترین سندی که برای داشتن طرز فکری شبیه برخی دوستان میتوانم ارائه کنم وبلاگی با موضوع تاریخ است که قبلا درش فعال بودم. خوشبختانه این وبلاگ هنوز پابرجاست و البته تاریخ مطالب و نام نویسنده اون خود تائیدی بر همین ادعای بنده است که شما تنها برای نپذیرفتن حرف من اون را فریب کاری دونستید.

از اونجا که دسترسی به وبلاگ محدود شده براتون عکس گذاشتم:

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

خطوط آبی اشاره به محتوای متن و مثلا حتی شرح موضوع پست بعد است، که اطمینان حاصل کنید موضوع مطالب تاریخی ومربوط به ایران است. فلش های قرمز هم که به نام بنده و تاریخ انشار مطلب اشاره دارد. آدرس خود وبلاگ: persian-aria.blogspot.com که البته چند سال است مطلب جدیدی درش نزاشتم.

این جهت رفع آن سوتفاهمی که یکی از دوستان دچارش شده بود. اما برخی سوالات و اصل بحث،

فرمودید: کوروش برای معلمین تاریخ غریب است!!!

باعث تاسفه که برای به کرسی نشوندن حرف خودتون به کار تحریف تاریخ خودی و دروغ شمردن اون روی آوردید. محض اطلاع شما بگم که نام بیشتر شاهان ما به زبان ها ی اروپایی ترجمه شده و اینقدر مهم بوده ان که در فرهنگ لغت هم قرار دارند. برای مثالXerxes معادل خشایارشای ساسانی است که با تلفظ آن Khwashear یا Xiaschiar تفاوت دارد. اگه کمی به خود زحمت داده و فرهنگ لغتتان را بررسی کنید متوجه می شید.

بنده که به زبان انگلیسی تاریخ ایران را می نوشتم آنقدر مسلط هستم که برای یافتن نام شاهان که هیچ بسیاری از شهرها و مکان ها نیازمند لغت نامه نباشم و قطعا میدوانم منظور از سیروس - کورش است و ... اما نکته جالب برای من تصور غلط شما از ترجمه شدن این نامها به انگلیسی است!

دوست عزیز، علت این امر این است که تاریخ ما به دست یونانیان نوشته شده و از روز اول کسی ننوشته کورش! بلکه نوشته سیروس. بعدها نیز همین روال دنبال شده است و نام شاهان ما در تاریخ آنطور یافت میشود که اهل یونانیان هم عصر تلفظ میکردند نه آنطور که خود ایرانیان تلفظ می کردند. دلیل این امر آن نیست که مثلا امورزه به خاطر اهمیت آمدن ترجمه برگردان کرده باشند. اتفاقا بهتره گفت تازه بعد از قرن ها ما داریم تاریخمون را به فارسی برمیگردونیم و یک بخشش هم نام شاهانمون است. و این هم یک دلیل دیگر بر اون بی سوادی ما در گذشته (دفت کنید بی سوادی معنای بی فرهنگی و بی تمدنی را نمیدهد منظور از سواد، دانش نوشتن - خواندن و داشتن قدرت نشر علوم است)

در کل، افتخار به اینکه نام شاهان ما در زبان انگلیسی است مثل مقاله های IIS امروزی است که کسی بگوید نگاه کن طرف مقاله IIS به زبان انگلیسی داره!

چند روز قبل یکی از گزارش های اخبار مربوط به میدان کوروش در یکی از شهرهای اروپایی بود که پخش شد. چند وقت قبلش هم مقبره دوتا سرباز هخامنشی رو تو یه شهر فرانسه پخش کردن که مردم اون شهر مثل پیامبران تقدیس شون میکردن و بسیار با احترام از اون ها صحبت می کردن.فکر کنم نیس بود و خبرنگار هم نجف زاده بود. ظاهرن شما با صحبت های رئیس جهمور هم مخالفید.آقای احمدی نژاد تو این مدت بسیار از تاریخ ما و عظمت حضرت کوروش کبیر(ذوالقرنین) صحبت کرده که البته چند تا آدم سفیه و مذهبی نمای کذاب سبک مغز که اعتقادی هم به نظام ندارن به او حمله کردن.

این اخبار خوشایندی است، اما هیچ کدام دلیلی بر نادرست بودن حرف های من نیست. چرا که همچنان مدرکی بر شناس بودن کورش توسط مردم حتی همان شهری که درش فلکه زده شده نیست. در مورد عده ای که کورش را یکی از حلقه های زنجیره منجیان میدانند نیز مطالعاتی داشتم و تعداد ایشان نیز در خور توجه نیست. حتی از مارکسیست های بعد از انفلاب یک کشور مذهبی مثل ایران هم کمتر هستند! حالا باید به خاطر تب داغی که دارن تعدادشون را زیادتر از چیزی که هستند دید؟

معلم تاریخی هم که کوروش براش غریب باشه احتمالن یا خودش رو به دیوانگی زده و یا کلن فردی بدون سواد حداقلی برای خواندن-نوشتن بوده که مدرک خریده! و باید خاکش کرد چون بی سوادها هم کمی از تاریخ سردرمیارن.

چون جزو رشته های مورد علاقه من است، باید بگم به نظر من با سواد ترین ها در این رشته هم تنها کمی از آن سر در میاورند چه برسد به افراد علاقه مند و مردمان عاادی. اما در باب معلمین بنده ترجیح میدم جای اعتماد به حرف شما به مجموعه گفتگو های خودم به علاقه مندان، معلمین و پژوهشگران تاریخ در دیگر کشورها تکیه کنم چون فکر کنم اینطور نتیجه ای که گرفته میشود به واقعیت نزدیک تر است. قطعا آ«ها خودشان بهتر میدانند چه چیز را می شناسند و چه چیز برایشان غریب است تا اینکه شما بخواهید تعیین کنید نداستن چه چیزی نشان بی سوادی آنهاست!

اگر هم شما از تاریخ ما بازی کودکانه! رو نتیجه می گیرید ریشه در مشکلات دوران کودکی شما با درس تاریخ داره! و به خودتون مربوطه.
اگه شما باسواد مملکت باشید من از سواد متنفر و گریزان شدم!
و همون بی سوادی رو ترجیح میدم.

اولا دوران کودکی که کسی تاریخ نداره! مگه تو ایران درس نخوندی؟ یا شایدم مدرسه نرفتی تصویر تاریخ از کلاس چندم میاد وسط ؟

اتفاقاً علاقه ای به خوندون کتاب تاریخ مدرسته نداشتم چون خیلی تحریف شده بود اون زمان، الانش را نمی دونم.

حالا چطوری به این نتیجه رسیدی که من جزو با سوادای مملکت هستم؟ تصویر

از روشنایی و دانستن گریز داشتن، شاید ساده ترین راه باشد اما مفیدترین نیست. بهتره جای تکرار دانسته برای اطرافیان، و به دنبال تائید دیگران گشتن، به دنبال نادانسته ها رفته و همواره گوش به حرف کسانی بدهیم که معتقد هستند ما اتشباه میکنیم، اینطور همیشه پیشرفت خواهیم کرد. در حقیقت دلیل اینکه دیگه در اون وبلاگ تاریخ چیزی ننوشتم همین بود، اونجا من دانسته ها را تکرار کرده و به دنبال اسناد و مدارکی برای تاکیدش بودم و از یافتن نادانسته ها غافل!

قبل از اسلام ایران در مقابل افلاطون ، ارسطو و سقراط و .... چه کسانی را داشت ، کوروش کبیر و مانی در مقابل چند اندیشمند غربی ؟

اما بعد از اسلام چه ؟

اتفاقا از موارد ناراحت کننده این است که ما دانشمندان زیادی داشته ایم، دلیل وجود این دانشمندان وجود دانش فراوان در ایران کهن است. تا جایی که خود چینی ها معترف هسند بسیاری از تکنولوژی هایی که به نام فلان چینی در تاریخ ثبت شده حاصل یک سفر به ایران بوده است، اما فقدان یک تاریخ نویس ایرانی یا همان بی سوادی که بهش اشاره شد، مانع ثبت نام این افراد و البته حراست از بزرگان و دانشمندان و ابداعات و اختراعات ایشان شده است.

اما یک قسمت جدید در بحث،
اکنون احتمالا نگاه متفاوتی به بحث خواهید داشت به نسبت سری قبل، آیا هنوزم حاضرید در مورد فارسی و پارسی بحث کنیم؟
Personal Site: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 14439 بار
سپاس‌های دریافتی: 14942 بار

Re: پاسخ چند سوال - بحث پارسی ، فارسی

پست توسط oweiys » سه شنبه 26 بهمن 1389, 11:53 pm

با سلام تصویر

ما دانشمندان زیادی داشته ایم ، دلیل وجود این دانشمندان وجود دانش فراوان در ایران کهن است. تا جایی که خود چینی ها معترف هسند

در شاهنشاهی ایران یقینا علم موجود بوده اما ای کاش اسامی این اندیشمندان و منبع هم اعلام می شد ، تا مشخص شود ما چه

دانشمندانی داشتیم که با ارسط و افلاطون برابری می کردند ، بنده قصد داشتم لیسی کوتاه تهیه کنم تا تعداد اندیشمندان ایران و غرب

(یونان و روم ) مقایسه شود تا مشخص شود چند چندیم! مساوی هستیم ، یک به دهیم یا یک به 200 ؟ یعنی تمامی اسامی در آتش

سوزی کتاب خانه ها از بین رفته اند؟

در مورد فارسی و پارسی بحث کنیم؟

سه قوم ایرانی ، پارت ، پارس و ماد ، در زمان قدرت گرفتن پارس ها،شهر پرسپولیس شامل دو کلمه پرس (پارس) + پُلیس ؛کلمه پُلیس

به معنای شهر ، نام واقعی و ایرانی پرسپولیس یا تخت جمشید ؟! پ یا ف ؟ و اصلا آیا این موضوع واقعا مهمه ،نقش حرف پ یا ف و

استعمال کلماتی که خارجی ها به ما می گویند و تاریخ پررمز و راز ایران ....ایران 500 سال قبل از میلاد مسیح ، پاسارگاد و خلیج پارس

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

اتفاقا از موارد ناراحت کننده این است که ما دانشمندان زیادی داشته ایم

ما قبلا بیست و چند کشور بودیم و قطب اول نظامی و اقتصادی جهان بودیم ، خیلی چیزهای دیگه هم بودیم ، ایرانیان باستان و کورش کبیر

هم دمشون گرم ، اما الان چی هستیم اصل هست/ زمان حال ، اصلی ترین مسئله تاریخ و فلسفه و زندگیه / حال سازنده گذشته و آینده

هست و خواهد بود .

السلام عليك يا علي ابن موسي الرضا المرتضي (ع)

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11866 بار

پست توسط رونین » چهار شنبه 27 بهمن 1389, 6:18 pm

سلام خدمت تمامی دوستان :razz: :razz:

با ارزوی سلامتی برای همه و امیدوارم که این بحث موجب دعوا نشود! ضمنا

آشنایی با دستگاه قلب عضو قدرتمند بدن..............................آشنایی با بیماری های قلبی.................. داروهای مناسب قلب........تندرستی قلب.........

همه و همه

در تاپیک جذاب topic-t70239.html
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار

زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 4134 بار
سپاس‌های دریافتی: 2138 بار

پست توسط interceptor » شنبه 30 بهمن 1389, 7:39 am

شما احیانن "نیما" یا مستشارالملک قبله ی عالم نیستید؟  

دوست عزیز جناب Negar یا MimA و یا ...  
  بسیار بعید است در کشوری که در بسیاری مسایل مثل جراحی چشم و زیبایی-ساخت بازی های فکری-مهندسی عمران اولیه از قبیل ساخت شاهکار آبی شوش و حفر قنات ها و بسیاری ابداعات دیگر نخستین بوده و شواهد باستان شناسی در شهر های آن مثل شهر سوخته و ... این ادعا را تایید می کند اندک سواد نگارش تاریخ نبوده باشد. البته نمی دانم چرا چیزی از آن دوران نمانده و شاید هم مانده و تا به حال به دست نیامده و هزار شاید دیگر. مطمئنن اگر تاریخی هم توسط خودمان نوشته می شدبه دلیل این ادعا که با تعصب میهن پرستانه نوشته شده مورد قبول دنیای غرب و مورخان دروغ پرداز آن قرار نمی گرفت. پس چه بهتر که این واقعیات از زبان شخصی یونانی که کشورش دشمن آن زمان ما بود-هرودوت-نوشته شده باشد و مورد تایید قرار گرفته باشد. اینکه ایشان این کار را کرده به ما سندیت می دهد. یعنی مطمئنن شکوه ایران بسیار بیشتر از چیزی است که امروزه تصور می شود زیرا هرودوت هم انگیزه های وطن پرستانه خود را وارد کرده و پسماند آن این شده است که می بینید. یعنی عظمت تاریخی ما حداقل برابر این تاریخ هرودوتی بوده. حال باعث تاثر است که یک ایرانی(یا به ظاهر ایرانی) در مورد آن تردید ایجاد کرده و کاسه ی داغتر از آش هرودوت شده.  
  واما در جنگ هایی هم که این کشور ما داشته-خصوصن با یونان و روم -که مظهر دنیای غرب در آن زمان بوده اند همواره کشور های غربی به طرفداری غیر منصفانه و خلاف عرف از یونان و روم در برابر ما نموده اند و نمونه اش هم دروغ 2000 ساله شکست ایران با آن توان دریایی و سربازان بیشمار از مستعمرات و توابع اش از یونان ضعیف در زمان بوده که همواره مورد اعتراض و تشکیک مورخان بوده و در روزنامه جام جم در یک مقاله کامل دروغ بودن آن به اثبات رسید. وقتی انسان فیلمی مثل 300 رو می بیند پی به واقعیات بشتری می برد.   راستی عکس برام گذاشتی؟! 
  همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید:  

تصویر 

مناطق با رنگ قهوه ای روشن نشاندهنده مناطق با ارتفاع بین 2000 تا 3000 کیلومتر است.     مناطق با رنگ قهوه ای تیره نشاندهنده مناطق با ارتفاع بین 3000 تا 6000 کیلومتر است.      مناطق با رنگ زرد نشاندهنده مناطق با ارتفاع بین 1500 تا 2000 کیلومتر است.   مناطق با رنگ سبز نشاندهنده مناطق با ارتفاع بین 0 تا 800 کیلومتر است.  
  تصویرتصویرتصویر تصویرتصویرتصویرتصویرتصویر تصویرتصویرتصویر      

هر حال تاریخ تنها سند موجود است و اگر شما هیچ منبعی را قبول نکنید به این دلیل که ادعا می کنید تحریف شده این بدعت بسیار بدی است که شما ایجاد می کنید. اگر قرار باشد هیچ کس تاریخ رو قبول نکند چون آن را تحریف شده! می داند که دیگر سنگ روی سنگ بند نمی شود عزیز من. این چه حرفیست؟   

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 5878 بار
سپاس‌های دریافتی: 12407 بار
تماس:

پست توسط Solver » یک شنبه 1 اسفند 1389, 11:36 pm

به هر حال تاریخ تنها سند موجود است و اگر شما هیچ منبعی را قبول نکنید به این دلیل که ادعا می کنید تحریف شده این بدعت بسیار بدی است که شما ایجاد می کنید. اگر قرار باشد هیچ کس تاریخ رو قبول نکند چون آن را تحریف شده! می داند که دیگر سنگ روی سنگ بند نمی شود عزیز من. این چه حرفیست؟

بنده جایی نگفتم تاریخ را قبول ندارم :-(

برعکس، توصیه کردن دوستان پس از خواندن تاریخ برداشت های فضایی و تخیلی از آن نکنند و بیهوده به واقعیت های تاریخی پر و بال ندهند.

بنده چه کلی و چه جزیی در پست نخست این مبحث به شکل مستند صحبت کردم، میتویند روی هر موردش که راحت هستید بحث کنید. از جمعیتی که کورش را پیامبر میدونن و مقایسه اش با مارکسیست های بعد از انقلاب کشوری مذهبی مثل ایران گرفته تا عدم وجود مورخ در ایران باستان، نبود سواد و اسباب آن تا چندی پیش در سرزمین ایران، برتری یونانیان در ترویج خط و زبانشان در عصر باستان و عقب ماندگی ما در توسعه و نشر زبان میخی در عصر خودش و ... اینها همگی همان تاریخ یا قیاس تاریخی است نه نظرات من یا شخص خاصی! که شما آن را بدعت نام گداشتید. هرکدامش خلاف است باب بحث باز است تا روشن شود.
Personal Site: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 4134 بار
سپاس‌های دریافتی: 2138 بار

پست توسط interceptor » دو شنبه 2 اسفند 1389, 10:57 pm

البته بهتر بود که می گفتید منظور شما عرب غیر ایرانی است. وگرنه با اعراب هموطن نه تنها مشکلی نیست بلکه از نظر بنده با غیر عرب و فارس فرقی نمی کنند و بلکه متعصب تر و باغیرت تر هم هستند. با اینکه خود بنده که لر هستم ولی بین هم نژادی های خودم با بقیه هموطن ها هم فرقی نمی ذارم . با اینکه توی خوزستان کار می کنم ولی تا به حال مشکلی با این عزیزان نداشتیم. البته همه جا چند نفر خودپسند و نژادگرا داره از جمله خوزستانی ها و تهرانی ها و ...
کسانی که می خوان با پیش کشیدن بحث های تاریخ گذشته ی طایفه گرایانه بین ما ایرانی ها زمینه ساز تجزیه و اضمحلال کشور بشن به نظر بنده خائن هستند. البته منظورم شخض خاصی نیست.

قفل شده

بازگشت به “تاريخ ايران”