ماهواره "فجر" آماده پرتاب به فضا

جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2132
تاریخ عضویت: چهار شنبه 15 شهریور 1385, 12:51 am
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 1980 بار
سپاس‌های دریافتی: 6841 بار
تماس:

ماهواره "فجر" آماده پرتاب به فضا

پست توسط Mr.Amirhessam » جمعه 29 بهمن 1389, 5:20 pm

مديرعامل شركت صنايع الكترونيك ايران با اعلام تحويل اين ماهواره جهت پرتاب به سازمان هوافضا اظهار كرد: اين ماهواره قادر است مدت يك سال و نيم در فضا باقي بماند و به تهيه و ارسال تصاوير با قابليت تفكيك هزار تا ۵۰۰ متر به ايستگاه‌هاي زميني بپردازد.

دكتر محمودزاده در گفت‌وگو با خبرنگار فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، خاطرنشان كرد: ماهواره ملي «فجر» كه ۵۰ كيلوگرم وزن دارد و در مدار بيضوي ۲۵۰ تا ۴۰۰ كيلومتر قرار مي‌گيرد، ويژگي‌هاي يك رادار حرفه‌يي را در خود دارد.

وي ماهواره «فجر» را نسل جديد ماهواره ملي «اميد» خواند و تصريح كرد: ويژگي برجسته اين ماهواره از نظر علمي و عملياتي مانور مداري است كه با تراستر يا ايجاد موتور مي‌تواند از مدار ۲۵۰ به ۴۰۰ كيلومتر منتقل شود و اوج بالاتري را به صورت مدار بيضوي داشته باشد كه اين موضوع يك تجربه براي ساخت ماهواره‌هاي بعدي جهت حضور در مدارهاي بالاتر است.

محمودزاده در خصوص دوربين تصويربرداري نصب شده بر روي ماهواره‌ ملي فجر گفت: اين دوربين در شركت صاايران ساخته و توسعه يافته است كه مي‌تواند در هر زمان از هر نقطه تصوير گرفته و به ايستگاه‌هاي زميني منتقل كند. اين دوربين داراي قابليت تفكيك هزار تا ۵۰۰ متر را دارد، اما توانايي صاايران ساخت دوربين با قدرت تفكيك ۲۰ متر است كه اين دوربين در ماهواره «طلوع» نصب خواهد شد.

وي خاطرنشان كرد: ماهواره ملي فجر داراي يك سيستم GPS ساخت داخل است كه موفقيت جديدي محسوب مي‌شود كه در هر لحظه خودش را موقعيت‌يابي كند و مي‌تواند ظرفيت جديدي براي بحث ماهواره‌ها باشد.

مديرعامل صاايران با بيان اينكه عمر و ماندگاري ماهواره در فضا افزايش يافته است، افزود: با توجه به طراحي و ساخت سلول‌هاي خورشيدي در صاايران و نصب آن به روي جداره ماهواره عمر آن به يك و نيم سال افزايش يافته است كه مي‌تواند فعاليت‌هاي مورد نظر ما را انجام دهد.

محمودزاده با اشاره به افتتاح شبكه فرماندهي كنترل فضا توسط وزير دفاع در روزهاي گذشته گفت: اين شبكه در نزديك تهران نصب و راه‌اندازي شده كه داراي چند ايستگاه در مختصات جغرافيايي متفاوت است كه به يك شبكه مخابراتي اطلاع‌رساني متصل است و مي‌توانيم از يك مركز، فرماندهي ماهواره را در شرايط مداري مختلف داشته باشيم.

به گفته وي، صاايران اين سرويس را مطابق نظر سازمان فضايي ايران و سازمان هوا فضا به ماهواره‌هاي پرتاب شده مي‌دهد.

محمودزاده با بيان اين‌كه نمونه پروازي ماهواره ملي فجر آماده پرتاب است به ايسنا گفت: اين ماهواره تست‌هاي قبل از پرواز را انجام داده و جهت پرتاب به سازمان هوافضا تحويل شده است.

وي تصريح كرد: گروه فضايي صاايران با ۲۵۰ تا ۳۰۰ متخصص به طور مستقيم در ساخت اين ماهواره مشاركت داشتند و صنايع مخابرات و صنايع قطعات الكترونيك صاايران هم در اين حوزه همكاري داشتند.


مديرعامل شركت صاايران در خصوص ماموريت ماهواره ملي فجر گفت: اين ماهواره داراي ماموريت سنجشي مانور مداري است و قرار است از سيستم GPS آن بهره‌برداري شود. البته اين ماهواره علاوه بر تست سامانه‌ها، كار حرفه‌اي مانند موقعيت‌يابي در فضا هم انجام مي‌دهد و از تصاوير تهيه شده توسط دوربين نصب شده بر روي ماهواره مي‌توان در فعاليت‌هاي هواشناسي و نقشه‌برداري استفاده كرد.
زنده باد بهار...
هر کس به دنبال معنای این جمله است،این فایل را [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] کند...
به امید ظهور مهدی صاحب الزمان،پایان یافتن زمستان دنیا و شروع بهار انسانیت...
"

Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 292
تاریخ عضویت: شنبه 30 مرداد 1389, 12:44 pm
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 263 بار
سپاس‌های دریافتی: 1209 بار
تماس:

Re: ماهواره "فجر" آماده پرتاب به فضا

پست توسط !MOS » جمعه 29 بهمن 1389, 6:45 pm

بله ماهواره آماده هست ولی کو پرتاب :D
hikmat313.blogfa.com

 

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه 7 شهریور 1388, 3:26 am
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22792 بار
تماس:

Re: ماهواره "فجر" آماده پرتاب به فضا

پست توسط Sami 1993 » جمعه 29 بهمن 1389, 8:22 pm

mostafamoradi88 نوشته شده:بله ماهواره آماده هست ولی کو پرتاب :D


مگه پرتاب ماهواره همینطوریه . یک ماهواره و موشک حامل آن مراحل مختلفی رو طی میکنند تا آماده پرتاب بشن.
آزمایش میخواد . بررسی شرایط جوی و...... میخواد ، سنجش میخواد ، بررسی پرتابگر میخواد و انتخاب یک روز مناسب برای پرتاب میخواد و.......................
تازه بعد از طی این مراحل و در زمان پرتاب ، وقایع و حوادث و مشکلاتی پیش بیاد که باعث لغو پرتاب بشه . تازه اگر برنامه پرتاب لغو شد علاوه بر رفع مشکل دوباره اکثر یا حتی تمامی مراحل از نو باید طی بشه.

Major I
Major I
پست: 733
تاریخ عضویت: دو شنبه 13 اردیبهشت 1389, 4:59 pm
سپاس‌های ارسالی: 2456 بار
سپاس‌های دریافتی: 3097 بار

Re: ماهواره "فجر" آماده پرتاب به فضا

پست توسط mm1990 » شنبه 30 بهمن 1389, 12:49 pm

mostafamoradi88 نوشته شده:بله ماهواره آماده هست ولی کو پرتاب :D

یه پرتاب به موقع و موفق مطمئنا بهتر از عجله کردن و شکست خوردن پروژه و هدر رفتن این همه هزینه و کار است.

ارسال پست

بازگشت به “اخبار هوافضا و هوانوردي”