رقابت انسان و هوش مصنوعی

در اين بخش ميتوانيد جديدترين اخبار دنياي کامپيوتر و اينترنت را مطالعه کنيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 433
تاریخ عضویت: یک شنبه 12 اردیبهشت 1389, 1:48 pm
سپاس‌های ارسالی: 733 بار
سپاس‌های دریافتی: 1344 بار

رقابت انسان و هوش مصنوعی

پست توسط abbas.m.k » شنبه 30 بهمن 1389, 5:21 pm

رقابت انسان و هوش مصنوعی/ مسابقه اطلاعات عمومی میان رایانه و انسان
نگار نیک نفس - فاوانیوز به نقل از خبرگزاری مهر اَبَررایانه مشهور شرکت IBM قرار است در یک مسابقه تلویزیونی با دو انسان به مبارزه بپردازد. مسابقه Jeopardy یکی از مسابقات مشهور تلویزیونی است و ابررایانه واتسون قرار است با دو نفر از موفق ترین شرکت کننده های آن به رقابت بپردازد.
به گزارش خبرگزاری مهر، آنچه در این مسابقه در نظر قرار می گیرد، یک میلیون دلار به عنوان جایزه برنده نهایی و اعتبار هوش مصنوعی ساخته شده توسط یکی از مشهورترین شرکتهای سازنده رایانه جهان است.

IBM عنوان می کند واتسون نشانه ای از آغاز دورانی جدید از محاسبات رایانه ای است، دورانی که رایانه ها می توانند آنچه انسانها از آنها می پرسند را بیاموزند و درک کنند. این مسابقه یکی از بزرگترین رقابتهایی است که واتسون با آن مواجه خواهد شد زیرا سرعت مسابقه بالا بوده و راهنمایی ها در آن بر اساس مفهوم پنهانی و غیر مستقیم پاسخ نهایی انجام می گیرند، شرایطی که انسانها در کنترل آن نسبت به رایانه ها برتری دارند.

به گفته "راد اسمیت" از مدیران شرکت IBM ابررایانه واتسون باید پاسخ سئوالها را بر اساس اطلاعاتی که در مغزش دارد بیابد، درست مانند انسانها، این ابررایانه می تواند همواره به اینترنت متصل باشد، اما نه در زمان مسابقه زیرا این رایانه باید با استفاده از اطلاعاتی که در درون خود دارد در کمتر از سه ثانیه پاسخ درست را بیابد.

 تصویر 

مسابقه Jeopardy مسابقه ای تلویزیونی است که از سال 1964 در تلویزیونهای ایالات متحده پخش می شود و در زمینه اطلاعات عمومی در چهار بخش جغرافیا، سیاست، تاریخ و سرگرمی سئوالاتی را برای شرکت کنندگان مطرح می کند.

فناوری واتسون برای پاسخ دادن بر اساس تجزیه و تحلیل سئوالی است که از وی پرسیده می شود تا بتواند در میان توده ای از اطلاعات جستجو کرده و بر اساس شواهدی که می یابد، بهترین پاسخ را بیابد. گنجایش ذخیره اطلاعات این ابررایانه در حدود 15 ترابایت است، گنجایشی برابر تمامی متون چاپ شده موجود در کتابخانه کنگره آمریکا!

به گفته اسمیت در مغز واتسون در حدود یک میلیون کتاب و 200 میلیون صفحه مقاله ذخیره شده است و میزان انرژی که واتسون برای رقابت با دو حریف خود "روتر" و جنینگز" مصرف خواهد کرد برابر انرژی مورد نیاز یک دانشگاه کوچک خواهد بود.

 تصویر 

برنده نهایی این مسابقه یک میلیون دلار، برنده دوم 300 هزار دلار و برنده سوم 200 هزار دلار جایزه دریافت خواهند کرد که دو شرکت کننده حریف واتسون نیمی از جوایز خود و واتسون تمامی جایزه خود را به موسسه های خیره خواهند بخشید.

بر اساس گزارش فاکس نیوز، این اولین رقابت انسانی رایانه های شرکت IBM نیست، در سال 1997 نیز رایانه Deep Blue این شرکت توانست قهرمان شطرنج "گری کاسپاروف" را شکست دهد.
[HIGHLIGHT=#1F497D] بهترين مترجم كيست كه سكوت را ترجمه كند.  

Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 433
تاریخ عضویت: یک شنبه 12 اردیبهشت 1389, 1:48 pm
سپاس‌های ارسالی: 733 بار
سپاس‌های دریافتی: 1344 بار

Re: رقابت انسان و هوش مصنوعی

پست توسط abbas.m.k » شنبه 30 بهمن 1389, 5:31 pm

پس از 3 شب تلاش فشرده/
ابررایانه انسانها را شکست داد/ غلبه هوش مصنوعی بر هوش انسانی
اَبَررایانه واتسون شرکت IBM در نهایت توانست بر هوش انسانها غلبه کرده و دو رقیب انسانی خود را در یک رقابت تلویزیونی به نام جئوپاردی، به سختی شکست دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، پس از سه شب رقابت فشرده، ابررایانه واتسون توانست با شکست دادن دو رقیبش "کن جنینگز" و "برد روتر" برنده یک میلیون دلار جایزه نقدی شود. با وجود برنده شدن واتسون و نمایش برتری هوش مصنوعی بر هوش انسان، این ابررایانه هرگز نتوانست بر مهارتهای این دو نفر غلبه کند.

جنینگز پیش از این در 74 بخش از این مسابقه هوش تلویزیونی برنده شده بود و روتر نیز توانسته بود در طول مسابقه سه میلیون دلار جایزه از آن خود کند.

با این همه هدف نهایی از برنده شدن واتسون و IBM امری فراتر از جایزه نقدی مسابقه بود، هدف قدم گذاشتن به قلمروی جدید در صنعت رایانه هایی بود که می توانند بیاموزند و آنچه انسانها از آنها می پرسند را واقعا درک کنند.

مسابقه جئوپاردی برای واتسون رقابتی تاثیرگذار و بزرگ به شمار می رفت زیرا سرعت این مسابقه بسیار بالا بوده و سئوالات و راهنمایی های آن بر اساس مفهوم غیر مستقیم و پنهان پاسخها بوده است.

فناوری ابررایانه واتسون بر اساس اسکن و تحلیل اطلاعات از بیشترین تعداد منابع ممکن و در دوره ای کوتاه از زمان ساخته شده است، فناوری که از توانایی کمک به پزشکان برای تشخیص سریع بیماری ها نیز برخوردار است.

به گفته "جان ای کلی" نایب رئیس ارشد و مدیر بخش تحقیقاتی IBM با استفاده از واتسون می توان شیوه های روزانه ای را که متخصصان پزشکی با استفاده از آن به تشخیص بیماری و درمان بیماران می پردازند را هوشمندتر و کارامدتر کرد.


در ادامه تصاویری از رقابتی که منجر به پیروزی هوش مصنوعی بر هوش انسان شد را مشاهده می کنید:

 تصویر 
  رقیب واتسون که در نهایت از این ابررایانه شکست  
 تصویر 
  واتسون و یکی از  
 ]تصویر  
  واتسون در پشت صحنه  
 تصویر 
 تصویر 

رقابت DeepBlue، رایانه مشهور دیگری از IBM که در سال 1997 با قهرمان شطرنج جهان "گری کاسپاروف" مبارزه کرد و وی را شکست داد در پی این شکست، قهرمان شطرنج جهان رایانه IBM را متهم به تقلب کرده و خواستار تکرار مسابقه شد که این اتهام مورد قبول IBM قرار نگرف
[HIGHLIGHT=#1F497D] بهترين مترجم كيست كه سكوت را ترجمه كند.  

ارسال پست

بازگشت به “تازه ها و اخبار دنياي کامپيوتر”