در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با دانش عمومي به بحث بپردازيد
Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

875

تشکر کرده: 2 مرتبه
تشکر شده: 19 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 4 بهمن 1387 19:36

محل سکونت

شهرکرد

آرشيو سپاس: 4135 مرتبه در 752 پست

انیشتین بعدی دنیا یک ایرانی است

توسط sayeh_roshan_1988 » پنج شنبه 12 اسفند 1389 01:40

نیما ارکانی حامد دانشمند ۳۹ ساله ایرانی با اعلام نظریه چگونگی عملکرد جهان، قصد دارد پایه های فیزیک نظری که از زمان آلبرت انیشتن بنا شده را متحول کند.
به گزارش  باشگاه خبرنگاران، دانشمند جوان ایرانی، با تصدی بر کرسی استادی دانشگاه پرینستون- جایگاهی که پس از انیشتین در اختیار فرد دیگری قرار داده نشد- دنیا را با این سوال مواجه کرده است که آیا انیشتین بعدی، یک ایرانی خواهد بود؟
نیما ارکانی حامد در حال حاضر استاد دانشگاه هاروارد و دارای کرسی استادی در دانشگاه پرینستون است. این کرسی از سال ۱۹۳۳ تا ۱۹۵۵ در انحصار آلبرت انیشتن بوده است.پس از اعلام نظریه عملکرد جهان ارکانی، از او دعوت شده که در طرح تونل شتاب دهنده سوئیس (LHC) که با هزینه بالغ بر ۵ میلیارد دلار ساخته شده، رهبری آزمایش ها را بر عهده داشته باشد.تلاش نظریه ابر ریسمان که اخیرا اعلام شده، در این است که توضیح دهد ذرات، کوچکترین ماده تشکیل دهنده مواد نیستند بلکه حلقه های مرتعشی که ریسمان نامیده می شوند، کوچکترین بخش به حساب می آیند.دکتر ارکانی با تکمیل این نظریه عقیده دارد که این ریسمان ها در ۱۱ بعد در حال ارتعاش هستند که ما فقط ۳ بعد از آن را می توانیم مشاهده کنیم، وجود بعد دیگری هم به نام بعد زمان به اثبات رسیده و تا به امروز در مورد ۷ بعد دیگر توضیح کاملی ارائه نشده است.ارکانی به همراه دو فیزیک دان دیگر به نام های دیموپلوس (Dimopoulos) و والی(Dvali) در مورد این ابعاد نظریه ای ارائه کرده اند که می گوید این ابعاد بزرگتر از آن چیزی هستند که تاکنون تصور می شود و از آن جایی که تنها نیروی گرانش بر آنها اثر می گذارد، قابل دیدن نیستند.تئوری دکتر ارکانی که به همراه دو فیزیکدان دیگر معرفی شده به عنوان مدل ADD، (Arkani-Dvali-Dimopoulos) شناخته می شود.اکنون ارکانی و همکارانش امیدوارند بتوانند به کمک شتاب دهنده هاردن (LHC) مدل خود را اثبات کنند. اثبات این نظریه می تواند تحول بسیار بزرگی در فیزیک ذرات به وجود بیاورد.
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب sayeh_roshan_1988 تشکر کرده اند:
airplane, رونین, oweiys, noora

Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

440

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 3 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 12 آبان 1389 11:28

محل سکونت

کهکشان راه شیری پلاک 12

آرشيو سپاس: 1986 مرتبه در 352 پست

Re: انیشتین بعدی دنیا یک ایرانی است

توسط kalafe2006 » پنج شنبه 12 اسفند 1389 13:29

فقط پدر و مادرش ایرانی هستند یا در دانشگاههای ایران درس خونده ؟ دانشگاههای ما توانایی تربیت همچین نوابغی را دارند ؟ کشور ما امکانات لازم مورد نیاز این افراد را می توانددر اختیارشان بگذارد ؟
آدمهای بزرگ، کسانیکه خود بسیارند، نیازی به هموطن ندارند.
کسانیکه خود آزادند از زندان به ستوه نمی‌آیند.

آدمهای حقیرند که به ازدحام محتاجند.

دکتر علی شریعتی

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب kalafe2006 تشکر کرده اند:
pedmehr, noora, HORLIKAN

Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

556

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 32 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 5 آذر 1385 12:28

آرشيو سپاس: 3825 مرتبه در 518 پست

Re: انیشتین بعدی دنیا یک ایرانی است

توسط HASAN BARATY » پنج شنبه 12 اسفند 1389 19:07

ممکنه در مورد تئوری این دانشمند ایرانی بیشتر توضیح بدین .ایا یک تئوری صرف است  مثل تئوری های مربوط به چگونگی ایجاد جهان یا در صورت اثبات از نظر عملی هم می تونه در زندگی تاثیر بگزاره مثل لیزر که ریشش توی همین تئوری های فیزیک بود ولی الان کاملا کاربردی است و قطعا اینده رو متحول می کننه مثلا اگه بتونند باهاش جرم جابه جا کنند

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب HASAN BARATY تشکر کرده اند:
noora

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

875

تشکر کرده: 2 مرتبه
تشکر شده: 19 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 4 بهمن 1387 19:36

محل سکونت

شهرکرد

آرشيو سپاس: 4135 مرتبه در 752 پست

Re: انیشتین بعدی دنیا یک ایرانی است

توسط sayeh_roshan_1988 » جمعه 13 اسفند 1389 01:11

دید کلی
در مطالعات مرسوم در مدرن‌ترین فیزیک ، کوانتومی ‌نسبیتی ، ذرات بنیادی را به صورت نقاط ریاضی و بدون گستردگی فضایی در نظر می‌گیرند. این رهیافت موفقیت‌های بسیار چشمگیری داشته است، ولی در انرژیهای خیلی خیلی زیاد یا فاصله‌های بسیار بسیار کوتاه که شدت بین همه نیروها با هم قابل مقایسه می‌شود، این رهیافت با شکست روبرو می‌شود. در سال 1974 ژوئل شرک و جان شوارتز به منظور غلبه بر این مشکل ، توصیف وحدت یافته‌ای از ذرات بنیادی را بر اساس منحنی‌های یک‌بعدی بنیادی ، به نام (نظریه ریسمان|ریسمان)) ، مطرح کردند که به نظر می‌رسد که از هر نوع ناسازگاری موجود در سایه نظریه‌های وحدت نیروها مبرا است. نظریه‌های ابرریسمان با بهره‌گیری از نوعی تقارن به نام ابرتقارن ، بیشترین امیدواری را برای ارائه نتایج واقع‌بینانه پدید آورده‌اند.
گرانش و نظریه ابر ریسمان
تعداد نظریه‌های کوانتومی‌ مربوط به ذرات نقطه‌ای که از سازگاری ریاضی برخوردارند، زیاد است، ولی هیچ یک از آنها شامل گرانش نمی‌شود. در مورد ریسمانها ، که تک‌ بعدی هستند، سازگاری و انسجام نظریه ، مستلزم منظور کردن گرانش است. از آنجا که نظریه ریسمان نیاز به گرانش دارد، دینامیک آن هندسه فضا_زمان (و از جمله ابعاد آن) را به صورت بخشی از ویژگی خلا تعیین می‌کند. در واقع برای هر تعداد بعد فضایی تا نه بعد (و خود نه بعد) به اضافه یک بعد زمانی ، جوابهای اختلالی از سازگاری بیشتری برخوردار می‌شوند. بنابراین بعد فضا_زمان خاصیتی از جواب است و نه خاصیتی از خود نظریه. تعداد زیادی از جوابهای شناخته شده در فضا_زمان چهار بعدی ، در واقع یک بس لایه فضا_زمان ده بعدی را توصیف می‌کنند که شش بعد فضایی آن در فضای بسیار بسیار کوچک در هم فشرده می‌شوند و در انرژیهای معمولی نامرئی هستند.
برهمکنشهای نظریه ریسمان
یکی از روشهای استاندارد مطالعه نظریه‌های کوانتومی‌ ، استفاده از بسط سری توانی بر حسب ثابت پلانک است. در این رهیافت اختلالی ، نمودارهای فاینمن که از شبکه‌‌هایی از خطوط تشکیل می‌شوند، نشان‌ دهنده برهمکنشهای ذرات نقطه‌ای هستند. نمودارهای فاینمن برهمکنشها را به کمک اتصال یا انشعاب جهان خطها به نمایش می‌گذارند. حاصل جمع مشارکتهای وابسته به تمام نمودارهای مجاز فاینمن دامنه کامل برهمکنش را مشخص می‌کند و مربع آن احتمال برهمکنش را بدست می‌دهد.
برهمکنش‌های نظریه ریسمان به صورت مشابه آنچه که در بالا ذکر شد، فرمول‌بندی شده‌اند. مسیر فضا_زمانی هر ریسمان ، رویه‌ای دو بعدی است که به آن جهان برگ ریسمان می‌گویند. یک بار دیگر در اینجا طبقه ‌بندی توپولوژیکی نمودارهای فاینمن مطرح می‌شوند، که اکنون رویه‌های دو بعدی هستند.
نمودار شلواری
نظریه‌ پردازان ریسمان ، جهان برگهای ریسمانی را با استفاده از روشهای ریاضی مربوط به تحلیل کمیتهای مختلط ، بصورت رویه‌های ریمانی توصیف می‌کنند. نظریه‌های مربوط به ریسمانهای بسته جهت ‌یافته (حلقه‌ها) فقط دارای یک نوع برهمکنش بنیادی هستند، که آن را با استفاده از نموداری با توپولوژی پاچه‌های شلوار توصیف می‌کنند. وقتی که یک صفحه (که لحظه‌ای از زمان را نشان می‌دهد) پاچه‌های نموداری شلواری را قطع کند، دو ریسمان بسته حاصل می‌شود. اگر این صفحه شلوار را در نزدیکی کمر قطع کند، تنها با یک ریسمان بسته روبرو می‌شویم. واضح است که در زمانهای بینابینی دو ریسمان بسته به هم نزدیکتر می‌شوند، با هم در تماس قرار می‌گیرند و به همدیگر ملحق می‌شوند.
آیا نظریه ریسمان قابل آزمودن است؟
بعضی‌ها در این زمینه ابراز بدبینی می‌کنند، زیرا بارزترین جنبه‌های نظریه ریسمان در گستره انرژی پلانک ظاهر می‌شود که به لحاظ تحقیق تجربی بسیار دورتر از دسترسی است. با این همه ، با چند امکان امیدوار کننده نیز روبرو هستند. به جز آشتی بین گرانش و مکانیک کوانتومی ، هیچ رهیافتی برای انجام این کار به نظر نمی‌رسد.
خواص ذرات بنیادی و ریسمان
از نظریه ابرریسمان برای استخراج خواص ذرات بنیادی نیز می‌توان استفاده کرد. دسته‌های بزرگ از جوابهای معادلات ریسمان ویژگیهای واقع بینانه‌ای دارند. هر یک از این جوابها نیازمند وجود ذرات ابرتقارنی است که جرم آنها خیلی بیشتر از محدودیتهای تجربی کنونی نیست. بنابراین اگر نظریه ریسمان درست باشد، کشف ذرات ابرتقارن در اوایل قرن بیست و یکم امکان‌ پذیر است. این موضوع یک دلگرمی ‌برای نظریه ‌پردازان نظریه ریسمان نیست. احتمالا در انفجار بزرگ تعدادی ذره با جرم پلانک بوجود آمده‌‌اند و به عنوان موجودات پایدار تا عصر حاضر دوام آورده‌اند.
احتمال دیگر اینکه شناخت موفقیت ‌آمیز کیهان شناسی عالم در آغاز پیدایش مستلزم قبول جنبه‌های مشخصه نظریه ابرریسمان است. برای مثال نظریه ریسمان بطور طبیعی تعدادی از جالب‌ترین موارد ماده تاریک نامرئی و مرموز را ، که قسمت اعظم جرم عالم به آن نسبت داده می‌شود ، در بر می‌گیرد. این موارد ، ذرات ابرتقارنی معینی به نام نوترالینو و همچنین نوترینوها و آکسیونهای پرجرم را شامل می‌شود.
نظریه نسبیت عام و نظریه ابر ریسمان
تاریخچه نظریه ریسمان بطور در خور توجهی با تاریخچه نسبیت عام تفاوت دارد. در مورد نسبیت عام ، انیشتین اقدام به فرمول‌بندی اصول فراگیر معینی (اصل هم‌ارزی و هم‌وردائی عام) کرد و آنگاه به کمک دیگران تجسم ریاضی مناسب آنها را به زبان هندسه ریمانی یافت. این موضوع منجر به یافتن معادلات دینامیکی و پیش‌‌بینی‌های تجربی موفقیت‌آمیز شد.
در نظریه ریسمان ، اصول بنیادی که بتوان آنها را تعمیم اصل هم‌ارزی و ناوردایی مختصات عام در نظر گرفت، هنوز شناسایی نشده‌اند. گرچه این تعمیم‌ها مطمئنا باید وجود داشته باشند، زیرا نسبیت عام تقریبی از نظریه ریسمان در انرژی کم (برد بلند) است. این اصول ، هرچه که باشند، احتمالا به نوع جدیدی هندسه نیاز دارند.
پیامدهای احتمالی درست بودن نظریه ریسمان
پس از فرمول‌بندی صحیح هندسی که در بر گیرنده اصول بنیادی نظریه ریسمان بصورتی قابل درک باشد، مطالعه این موضوع که نظریه ریسمان چگونه می‌تواند نسبیت عام کلاسیک را در فواصل کوتاه اصلاح کند، جالب توجه خواهد بود. مطالعه کاربرد نظریه ریسمان بویژه در مورد خواص سیاهچاله‌ها ، علاقه‌مندان فراوانی دارد. «استفن هاوکینگ» اظهار کرده است که وجود سیاهچاله‌ها حاکی از نقص مکانیک کوانتومی ‌است، اما نشانه‌هایی وجود دارد که در نظریه ریسمان چنین وضعیتی برقرار نیست.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد تصویر پروفسور ارکانی

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب sayeh_roshan_1988 تشکر کرده اند:
airplane

Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

1924

تشکر کرده: 23 مرتبه
تشکر شده: 90 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 24 فروردین 1389 20:01

محل سکونت

IRAN

آرشيو سپاس: 8506 مرتبه در 1646 پست

Re: انیشتین بعدی دنیا یک ایرانی است

توسط HORLIKAN » جمعه 13 اسفند 1389 08:19

kalafe2006 نوشته است:فقط پدر و مادرش ایرانی هستند یا در دانشگاههای ایران درس خونده ؟ دانشگاههای ما توانایی تربیت همچین نوابغی را دارند ؟ کشور ما امکانات لازم مورد نیاز این افراد را می توانددر اختیارشان بگذارد ؟
برادر حرفي ميزني ها

طرف داره انيشتن 2 ميشه.
ميخاي تو ايران بند بشه؟

مگه خود انيشتن الماني نبود؟
پس امريكا چي كار ميكرد؟

كلا ميگم:

ايران اولين كشور در صنعت فرار مغز ها و غير مغز هاست.

چون بودجه علمي پژوهشيش هر ساله كثيري بودجه داره.
بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________

  Junior Poster

Junior Posterنماد کاربر
پست ها

179

تشکر کرده: 25 مرتبه
تشکر شده: 36 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 23 دی 1387 00:15

محل سکونت

البرز

آرشيو سپاس: 520 مرتبه در 133 پست

Re: انیشتین بعدی دنیا یک ایرانی است

توسط Abdoll@h » جمعه 13 اسفند 1389 13:12

HORLIKAN جان.پروفسور حسابی بهترین شاگرد آینشتاین بود و میتونست جای اونو بگیره ولی به کشورش برگشت و از هیچ کاری برای پیشرفت کشورش دریغ نکرد
و در نهایت در ایران دار فانی رو وداع گفت. (روحش شاد)
مطمئن باش پروفسور ارکانی هم اگه بخواد میتونه از همون آمریکا تمام تجربیاتشو در اختیار دانشمندای هموطنش قرار بده.
آدمهای پاک خطا نمی کنند ، سادگی می کنند . و امروز سادگی ، پاکترین خطای دنیاست.

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

3805

تشکر کرده: 24 مرتبه
تشکر شده: 1266 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 7 شهریور 1388 02:26

محل سکونت

جمهوری اسلامی ایران

آرشيو سپاس: 23503 مرتبه در 3364 پست

Re: انیشتین بعدی دنیا یک ایرانی است

توسط Sami 1993 » جمعه 13 اسفند 1389 13:49

HORLIKAN عزیز ، اگر واقعا به گفته شما ایران در فرار مغزها اول باشه ، پس این همه پیشرفت از هوا اومده ؟ رشد چند برابری کشور در رشد علمی نسبت به متوسط جهانی همین طوریه ؟
بله در ایران مثل تمامی کشورها فرار مغزها وجود داره ولی توسط غرب به شدت بزرگنمایی و اغراق شده . (البته همین تعداد هم برای کشورما خیلی ضرر آفرینه)
هم اکنون همون کشورهایی در فرار مغزها اول هستند که ادعا میکنند فرار مغزها در ایران به شدت بالاست و درحال رشد است.
در انگلستان  فرار مغزها از نوع پزشک اونقدر بالا رفته که تو چند دهه اخیر بی سابقه بوده . (فکر کنم از دهه 50 به اینطرف)
در اصل ادعای بالا بودن فرار مغزها در ایران  توسط غرب یکی از پروژه های همیشگی و تکراریه . اگر هم سند و مدرکی میخوان بدن مربوط به ابتدای دهه 80 شمسی است .


گرگ ها خوب بدانند در این ایل غریب

گر پدر رفت، تفنگ پدری هست هنوز

گرچه نیکان به مرور بار سفر بر بستند


شیرمردی چو علی خامنه ای هست هنوز لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                          لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                                             لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Sami 1993 تشکر کرده اند:
Abdoll@h

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

4265

تشکر کرده: 192 مرتبه
تشکر شده: 706 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 23 اسفند 1384 13:14

محل سکونت

کرج پلاک 43!

آرشيو سپاس: 13307 مرتبه در 2679 پست

Re: انیشتین بعدی دنیا یک ایرانی است

توسط Mohammad 1985 » شنبه 14 اسفند 1389 00:41

هند و بعدش چین رتبه های اول و دوم فرار مغزها رو دارن منتها ایران اگه به نسبت جمعیت در نظر بگیریم از اونها بالاتره
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mohammad 1985 تشکر کرده اند:
ASHKAN95, shapooor, Norooz7032, CAPTAIN PILOT


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان