سقوط راکت حامل ماهواره ناسا

جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Moderator
Moderator
پست: 2646
تاریخ عضویت: چهار شنبه 9 خرداد 1386, 7:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 22519 بار
سپاس‌های دریافتی: 14740 بار

سقوط راکت حامل ماهواره ناسا

پست توسط Shahbaz » شنبه 14 اسفند 1389, 12:03 pm

راکت حامل ماهواره جدید مطالعات آب و هوایی ناسا کمی پس از پرتاب سقوط کرد و با برخورد با اقیانوس آرام 424 میلیون دلار هزینه ای که صرف ساخت ماهواره شده بود را به نابودی کشاند.

به گزارش خبرگزاری مهر، راکت حامل جدیدترین ماهواره آب و هوایی ناسا روز گذشته چهارم مارس 2011 پس از پرتاب نتوانست خود را به مدار زمین برساند و در بخش جنوبی اقیانوس آرام سقوط کرد.
 تصویر  راکت چهار مرحله ای که «تائوروس» نام داشت از سکوی ساحلی پایگاه هوایی وندنبرگ کالیفرنیا پرتاب شد و ماهواره ای به ارزش 424 میلیون دلار را با خود حمل می کرد. ماهواره ارزشمند «گلوری» برای مطالعه بر روی وضعیت اقلیمی زمین ساخته شده و قرار بود در مدار زمین قرار گیرد.

به گفته «عمر بائز» مدیر پرتاب این راکت عملیات پرتاب و رسیدن راکت به مدار ناموفق بوده و تمامی شواهد نشان می دهند این راکت به همراه ماهواره اش در جایی از اقیانوس آرام جنوبی سقوط کرده اند.
 تصویر  دقیقه پس از پرتاب، دماغه مخروطی راکت تائوروس دچار اختلال شد، اختلالی مشابه با نقصی که در سال 2009 در پرتاب همین راکت به وجود آمد و منجر به از بین رفتن یکی دیگر از ماهواره های ناسا شد که به منظور رصد میزان انتشار دی اکسید کربن در اتمسفر زمین ساخته شده بود.

راکت چهار مرحله ای تائوروس ارتفاعی برابر 27 متر داشته و می تواند ماهواره هایی تا وزن هزار و 590 کیلوگرم را به مدار زمین ببرد. ماهواره گلوری نیز به منظور مطالعه بر روی تعاملات میان انرژی خورشیدی و اتمسفر زمین با تمرکز ویژه بر روی ذرات معلق اتمسفر و نقش آنها بر روی شرایط اقلیمی زمین ساخته شده بود.
 تصویر 

بر اساس گزارش بی بی سی، مقامات ناسا می گویند هنوز برای تعیین دلیل اختلالی که منجر به بروز این حادثه ناگوار شده بسیار زود است اما شواهد نشان می دهد به دلیل اینکه پس از پرتاب بخشی از راکت که باید از بدنه جدا می شد، به واسطه نقص فنی جدا نشد، راکت بسیار سنگین شده و نتوانسته ماهواره گلوری را تا ارتفاع 705 کیلومتری بالای سطح زمین بکشاند.
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  

تابناک
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif][FONT=times new roman,times]     [FONT=Times New Roman,serif]   [FONT=Times New Roman,serif]    امام خمینی (ره ) :
اگر بند بند استخوان هایمان را جدا سازند ، اگر سرمان را بالای دار برند ، اگر زنده زنده در شعله های آتش مان بسوزانند ، اگر زن و فرزندان و هستی مان را در جلوی دیدگان مان به اسارت و غارت برند ، هرگز امان نامه ی کفر و شرک را امضا نمی کنیم .  
           

ارسال پست

بازگشت به “اخبار هوافضا و هوانوردي”